Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kuranı kerim üzerine bir söylenti  (Okunma sayısı 21329 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 09, 2007, 01:51:20 öö
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

sn veritas ve sn paragon tekrar konuyu toparlamışlar bu nedenle kendilerine teşekkür ederim.
hemde tam yerinde tam zamanında toparlamışlar.
aydınlık denilen olgudan yana olduğunu savunan kimse,karanlıkta gördüklerinin bile inanınp secde ettiklerine alınlarına koyduklarına biraz daha saygı. . .
kaldıki üzerinizde ışık olduğu bir gerçektir sn. piyon.karanlık zannedip bir türlü göremediğiniz yer ise ışığın kaynağı...gözbebeklerinize vuran ışık okları sanırım kaynağı karanlık görmenize neden oluyor....

"onların gözleri kör kulakları sağırdır....."

Aralık 09, 2007, 04:33:55 öö
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Haddim olmayarak bir iki noktada ben de yazmak isterim bu konuya

Cogu nokta toparlansa da Aleviler ve Siilerle ilgili soylentilere bir de su acidan bakmayi tavsiye ederim, diger semavi dinlerde de hatta semavi olmayan tarikatlarda da surekli peygamberlik iddialari hatta mesih yakistirmasi yapiliyor. Mesela Sebatay Sevi mesih ilan edilmistir ve sonrasinda ve oncesinde cesitli mekan ve zamanlarda hatta gunumuzde bile mesihlik iddiasinda bulunup yeni Incil yazmaya kalkanlar var. Sebatay Sevi cogu Yahudilerce reddedilmektedir hatta ismini hatirlayamadigim Sebataist bir yazar Yahudi kimligini mahkeme karari ile ancak alabildi. Bu sapkinlik her grupta mumkun. Ben sahsen o kitabi gormedim ama duydum daha once hatta bazilari Kurani Kerim'in degistirildigini kendi ellerindekilerin gercek oldugunu iddia ederler, bunu curuten delil ise 4 Halife doneminde kitap haline getirilen ilk nushalarin halen British Museum'da, Moskova Muzesinde ve cesitli muzelerde muhafaza edilmesidir. Sii arkadaslarim oldugundan kesinlikle onlarin Hz Ali ye butunlukle peygamber yakistirmasi yaptigi yalandir, evet Ehl-i Beyt ve Hz Ali (ra)sevgisi ust seviye de lakin peygamber olarak Hz Muhammed(sav)'i kabulde bir sapkinliklari yok -cogunluk olarak- hatta Islami yasamak adina cogu sunni mezheplerden daha baglilar ve daha cok bilgililer.
Alevilere atfedilen cogu soylemde muhattablarinin cehaletinden kaynaklaniyor, zira bir adam Hz Ali'yi takip ettigini iddia ederken Kuran'i gormezse orada bir sakatlik vardir, bu dusuncede olan tanidiklarim olmustu ama orf-adet arkasina saklanmaktalar genelde. Namaz konusu ise Hz ALi camide sehit edildi ise camiye gitmemek gibi bir mantik tamamen akil disi. Ve camisi olmayan bir Alevi koyu olacagini ben zannetmiyorum sahsen. Turkiye'de cesitli yonlendirmeler ile medya maymunluguna soyunan bazilari kendi inancsiz dusuncelerini Alevilik ile ozdeslestirmeye calistigindan insanlarda yanlis bazi dusunceler olusuyor. En basitinden Alevilerin one atttigi ehli beyt sevgisi ve Hz Ali sonrasi olaylara binaen turkiyede ben hic kimsenin alevi olsun sunni olsun cocuguna Muaviye ya da Yezid ismini koydugunu duymadim/gormedim/bilmiyorum.

Dinlerde ozellikle Islamda savas konusu ile ilgili olarak da bir ornek vermek istiyorum. Insanlarin televizyonlarda gordugunun aksine islami gruplarda silahli mucadele yada baska bir deyisle teroru mesru gorenlerin orani cok azdir, mesela Ingiltere're yakin zamanda El-Kaide baglantisi nedeniyle Amerika tarafindan tutuklanan Ebu Hamza yada Hook (kanca) diye bilinen imamin marjinal grubu bu ulkedeki muslumanlarin %5 ini bile temsil etmez ve diger Islami gruplar da (%95) her firsatta bu saldirgan fikirlerin kesinlikle Islamda tasvip edilmedigini hem resmi kanallara hemde cemaatlerine bildirmelerine ragmen Ingiltere hukumeti bunlari -acikca teroristce soylemlerine ragmen- serbestce kendi hallerine birakmaktadir.

Simdi gelelim son boyutuna, burada arkadaslarin yazdigi gibi Hz suleyman(as) dan Hz Davut(as)'ye kadar cogu peygamber savasmistir. Ama ne zaman savasmistir? ne zmaan ki zulum dayanilmaz boyuta gelmis, ve ne zaman ki dusman acikca kendilerini oldurmeye baslamistir o zaman tamamiyle varlik mucadelesi icinde savasmislardir. Islam daki mesru olan savaslar da hep bu cerceve icinde olmuslardir. Islamdaki ve Yahudilikteki haksiz cana kiymanin cezasi kissasa kissastir bunu da ek olarak yazayim. ( bugun Amerika'da fiilen idam cezasi uygulaniyor cinayet suclarinda). Savas karsiti olarak Yehova Sahitleri inanc bazinda kesinlikle cana zarar veren bir fiile karsilar, saygim sonsuzdur; Lakin bir insanin, cemaatin, dinin zorda kaldiginda kendini savunma mekanizmasi kurmasi yada olusturmasi tamamiyle yaradilisin dogasindan gelen bir seydir ve bu perspektiften bakildiginda konunun daha net gorulecegini dusunuyorum.

Saygilar

Aralık 09, 2007, 02:22:09 ös
Yanıtla #32
  • Aktif Uye

Çoğu Alevi köyünde eskiden cami bulunmazdı. Şu an çoğunluğunda vardır fakat bu camiler genelde köyde oturanların talebi olmadan inşa edilmiştir. Bu bir gerçektir. Hz. Ali camide şehit edildiği için cami bulunmaması ise bence aslında bir örtüdür. Esasen Alevilik protest bir inançtır ve hemen hemen tüm deyişlerde ve nefeslerde sofulara, softalara göndermeler mevcuttur. Ortodox İslam'la bağlantılar tarih boyunca mümkün olduğunca koparılmaya çalışılmış, Aleviler'in devletçe tehdit olarak görülmesi sebebiyle bu ayrılık da zamanla git gide fazlalaşmıştır. Aleviler İslam'ın Katharlar'ı gibidir biraz. Özgürlükçü bir inanıştır, "bizim Kabe'miz insandır" sözü de bunun en büyük örneklerinden biridir.

Güzel bir nokta yakalamışsınız Türkiye'de sünniler de çocuklarına Muaviye, Yezid, Mervan gibi isimler koymazlar. Bu yasak bir durum değildir aslında bu sadece bizim sünnilerimizin güzelliğinden, Ehl-i Beyt dostluğundan kaynaklanmaktadır. Mesela ünlü futbolcu Zidane'ın isimlerinden biri de Yezid'dir aslında.
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Aralık 09, 2007, 02:30:43 ös
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sunniler Muaviye Yezid ismi koymaz diyorsunuz da yani bunu bence anlamsızca ilişkilendirmişsiniz ya da ben yanlış anladım  Kerbela olayında şehit olan HZ. Hüseyin saddece alevilerin patentindemi böyle bir şeymi var HZ. Hüseyin Sunnilerin Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa (SAV) 'nın torunudur O'nu dünyevi çıkarları için hunharca katleden kişilerin ismini bu sebebten vermiyorlardır siz bunu demek istiyorsunuz sanırım da ben yanlış anladım.
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Aralık 09, 2007, 02:34:23 ös
Yanıtla #34
  • Aktif Uye

Elbette ki bunu demek istiyorum sayın LuckyEye, yani Türkiye sünnileri atalarına yakışır bir şekilde ayrımcı değil aksine birleştirici ve gerçeklerin farkında bir görünüm çiziyor. Tabi buna Maraş-Sivas olaylarını katamayız. Bu olaylar başka bir başlıkta incelenebilir.

Aralık 09, 2007, 02:38:42 ös
Yanıtla #35
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn. Veritas toplumlarda hep ayrılıklar ve bu ayrılıkları kullanmayı iyi bilen üçkağıtçılar olacaktır hiç bir zaman aleviler diye genellemsemde her toplulukta olduğu gibi alevilerin içinde de kötü diye tabir edebileceğimiz kişiler olmuştur sonuçta alevilik te farkı bir düşünceden kaynaklanan bir akım saygı duymak gerekli ama alevilerinde biraz daha uyanık olması lazım umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir bu gun Irakta şii-sunni çatışmasını görüyoruz...

Aralık 09, 2007, 02:43:07 ös
Yanıtla #36
  • Aktif Uye

Tabi ki doğru söylüyorsunuz fakat Irak'ta ki Sünni-Şii'lerle Türkiye Sünni ve Alevileri kıyaslayamayız. Şiilik (İran Şiiliği'nden bahsediyorum en yaygın kabul göreni olduğu için) ve Alevilik çok farklı yönler barındırıyor içinde.

Tabi eğer ki Maraş ve Sivas olaylarında Alevilere de bir suçlama yönlendiriyorsanız kusura bakmayın ama bunu kabul edemem. Çünkü ortada bir kusur varsa bile bu kusur ile ortaya çıkan sonuç hakkaniyetten çok uzaklardadır.

Aralık 09, 2007, 02:55:20 ös
Yanıtla #37
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Hayır ben Aleviler gelecekte uyanık olmak zorundalar diyorum çünkü şu son öğretmen olayı bence ilerdeki büyük olaylara gebe hükümet belki bunu önlemek adına alevilere bazı haklar tanıdı ama geçen bir alevi kuruluşun lideri çıkmış ve cumhuriyetin değerline dinamit koyan bir hükümet ne hakkı tanırsa tanısın bizden oy alamaz tarzı cümleler kuruyordu bence büyük hata hükümeti eleştirmeninde bir adabı var yani eğer ayrılık olursa veya varsa bunda sadece Sunniler hatalı göremeyiz Alevilerde dikkat etmek zorunda.

Aralık 09, 2007, 03:05:13 ös
Yanıtla #38
  • Aktif Uye

Sayın LuckyEye bu demokrasinin temel direklerinden biridir. "Cumhuriyet'in değerlerine dinamit koyan bir hükümet ne hakkı tanırsa tanısın bizden oy alamaz" sözü Alevilerin kendi haklarından önce Cumhuriyet'e sahip çıktıklarını gösterir. Ve bu bir tercihtir buna söz söylenmemeli bence.

Kaldı ki devlet zaten bu hakları tanımalıdır, bu onun görevidir. Laik bir devlet uyrukları arasında din farkı gözetmemeli.

Ben bu sözde bir edepsizlik görmedim. Söylediğinizin aksine bence Aleviler burada uyanık davranmış ve herhangi bir tahrik unsuru da yok. Ama siz bu sözü farklı algılamış olabilirsiniz elbette bana kalırsa düzgün bir açıklama.

Aralık 09, 2007, 03:09:58 ös
Yanıtla #39
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn. Veritas bu güne kadar bu hükümet ayrım yapıyor deyip devamlı kendi dertlerinden yakınana kesim hükümet istediklerini verince rotayı başka yöne çevirirse bunda art niyet aranır hükümeti eleştirebilirsiniz ama cumhuriyetin değerlerine dinamit koyuyor demek büyük bir laf  ben çıkıp desem aleviler bu ülkenin kuyusunu kazıyor bu sizce nasıl algılanır buna delil varmı veya PKK lılar alevi desem ne olur hatta ve hatta tüm aleviler PKK yandaşcısı evet bu alevileri çok kızdırır ama beni "bu ülkeyi koruyor" konumuna getirirmi getirmez neden çünkü en hafif tabirle ATIYORUM da ondan ama dersenizki bu onun görüşü bir terbiyesizlik göremedim söylenebilir orası sizin bileceğiniz iş bilmem anlatabildimmi.
« Son Düzenleme: Aralık 09, 2007, 03:12:26 ös Gönderen: LuckyEye2 »