Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Sigara Yasağı  (Okunma sayısı 77931 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2008, 10:59:59 öö
Yanıtla #190
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

kaçıncı sınıf olduğumuzun bir önemi yok... önemli olan SInıf Bilincinin olması... KUŞAN KENDİNİ ARTIK BİRAZ DA GÖVDENİ YÜREĞİNLE KIRBAÇLA!

Sevgili Yoldaşlar,

Kıytırık kışkırtıcı, sloganik, içi boş, havası hoş, dövmeli ve sövmeli sözlere kulan asmamak gerek. Sigara bir zevk meselesidir. Bunun insanı öldürdüğü süründürdüğü iddia edilebilir. En nihayetinde bunu içenlerde bunun bilincindedir. Sigarasız yaşamı Sigaralı yaşamından artık kısa olan ve sigarasız günlerini hatırlamayan bir Yoldaşınız olarak  dün yasağın yürürlüğe girmesiyle birlikte Sivil İtaatsizlik eylemlerime de başladım. İlk olarak bir alışveriş merkezinde önceden sigara içmek için ayrılan bölgede sigara içtim ve uyarıldım. bunun üzerine sigaramı alışveriş merkezinin içinde içtim. yine uyarıldım. lütfen cezayı kesiniz dedim. tabiki kesmediler. ben sigaramı içtim ve mekanı terkettim.

bu yasak yasal olabilir ama hukuki midir? zaten 4207 sayılı yasa vardı ve bu yasada belli bir yasaklama rejimi geçerliydi. Bugün ise 5727 sayılı yasa ile tamamen değiştirilen 4207'de özellikle sigara içiçilerini ilgilendiren 2. maddesi ile getirilen yasaklar "sigara içme özgürlüğünü" hiçe saymaktadır. Bir özgürlüğün anayasada var olması illa gerekli değildir. Anayasanın 13. maddesi "özgürlüklerin sınırlandırılmasında sınırın ne olacağını" açıkça tahdit etmiştir. buna rağmen meclisin bir özgürlüğü "öz" ilkesini "demokratik toplumda gereklilik" ilkesini ve "ölçülülük" ilkesini hiçe sayarak bu denli aşkın bir biçimde sınırlandırmış olması üzüntü vericidir.

sigara içmeyenlerin yanı sıra bu ülkede sigara içenelerde var ve bu insanların günlük 15 milyon paketlik bir tüketimleri yıllık 6.5 milyar ytl'lik ekonomik katkıları var... sigara içmeyenlerin katkısı ne bu ülkeye :)

yasal olabilir ama hukuki değildir. ve hukuk devletinde yurttaşın direnme hakkı vardır ve kutsaldır. Hımm iyi aklıma geldi forumda Sivil İtaatsizlik diye bir konu açayım bari

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!!!

SINIFIM BİR SAFA GEL!!!

YAŞASIN DSİH - K

Mayıs 20, 2008, 12:59:57 ös
Yanıtla #191
  • Aktif Uye

Titre oligarşi!
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mayıs 20, 2008, 03:04:06 ös
Yanıtla #192
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

kaçıncı sınıf olduğumuzun bir önemi yok... önemli olan SInıf Bilincinin olması... KUŞAN KENDİNİ ARTIK BİRAZ DA GÖVDENİ YÜREĞİNLE KIRBAÇLA!

Sevgili Yoldaşlar,

Kıytırık kışkırtıcı, sloganik, içi boş, havası hoş, dövmeli ve sövmeli sözlere kulan asmamak gerek. Sigara bir zevk meselesidir. Bunun insanı öldürdüğü süründürdüğü iddia edilebilir. En nihayetinde bunu içenlerde bunun bilincindedir. Sigarasız yaşamı Sigaralı yaşamından artık kısa olan ve sigarasız günlerini hatırlamayan bir Yoldaşınız olarak  dün yasağın yürürlüğe girmesiyle birlikte Sivil İtaatsizlik eylemlerime de başladım. İlk olarak bir alışveriş merkezinde önceden sigara içmek için ayrılan bölgede sigara içtim ve uyarıldım. bunun üzerine sigaramı alışveriş merkezinin içinde içtim. yine uyarıldım. lütfen cezayı kesiniz dedim. tabiki kesmediler. ben sigaramı içtim ve mekanı terkettim.

bu yasak yasal olabilir ama hukuki midir? zaten 4207 sayılı yasa vardı ve bu yasada belli bir yasaklama rejimi geçerliydi. Bugün ise 5727 sayılı yasa ile tamamen değiştirilen 4207'de özellikle sigara içiçilerini ilgilendiren 2. maddesi ile getirilen yasaklar "sigara içme özgürlüğünü" hiçe saymaktadır. Bir özgürlüğün anayasada var olması illa gerekli değildir. Anayasanın 13. maddesi "özgürlüklerin sınırlandırılmasında sınırın ne olacağını" açıkça tahdit etmiştir. buna rağmen meclisin bir özgürlüğü "öz" ilkesini "demokratik toplumda gereklilik" ilkesini ve "ölçülülük" ilkesini hiçe sayarak bu denli aşkın bir biçimde sınırlandırmış olması üzüntü vericidir.

sigara içmeyenlerin yanı sıra bu ülkede sigara içenelerde var ve bu insanların günlük 15 milyon paketlik bir tüketimleri yıllık 6.5 milyar ytl'lik ekonomik katkıları var... sigara içmeyenlerin katkısı ne bu ülkeye :)

yasal olabilir ama hukuki değildir. ve hukuk devletinde yurttaşın direnme hakkı vardır ve kutsaldır. Hımm iyi aklıma geldi forumda Sivil İtaatsizlik diye bir konu açayım bari

DİRENE DİRENE KAZANACAĞIZ!!!

SINIFIM BİR SAFA GEL!!!

YAŞASIN DSİH - K

Sn. SkullG,

yazinizin Anayasal düzene aykiri gelebilecegini hatirlatmak isterim. Ifade metninizdeki Yoldas, Direnme, DSIH-K gibi kelimelerin sakincali oldugu bu ülkenin gecmiste vermis oldugu mahkeme kararlarinda yer almaktadir. Sigara' nin insan sagligina zararli olmasindan ziyade, Toplum huzuruna ve Cevreye zarar vermektir. Herseyden önce, cocuklarimiz (yarinin gülleri) büyükleri örnek alarak sigaraya baslamaktadirlar. Bu baslama süreci icinde, kökü disarda olan insanlari sömüren sigara endüstrisinin kölesi haline gelmektedirler.

Hukuki direnisinizde toplum yararlarini lütfen göz önünde bulundurun. Sigarasiz yasam icin el ele kampanyasinin eksikligini yasiyoruz!

Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Mayıs 20, 2008, 03:26:55 ös
Yanıtla #193

Alıntı
Sigara' nin insan sagligina zararli olmasindan ziyade, Toplum huzuruna ve Cevreye zarar vermektir. Herseyden önce, cocuklarimiz (yarinin gülleri) büyükleri örnek alarak sigaraya baslamaktadirlar. Bu baslama süreci icinde, kökü disarda olan insanlari sömüren sigara endüstrisinin kölesi haline gelmektedirler.

Kardeşime katılıyorum.Bu sadece kullanana zarar veren bir şey değil (içki gibi değil)çevreye ve insanlarada zararı var.Yasaklardan hiç hoşlanmam ama bence sigara kökten yasaklanmalı.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Mayıs 20, 2008, 03:29:25 ös
Yanıtla #194
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Anatolic,

yazımın hiçbir biçimde anayasal düzen ile ilişkisi bulunmamaktadır. "DSİH-K" bu başlık altında üretilmiş olan bir hayali ve tamamen muhabbette yönelik bir isimdir. Direnme ile ilgili veya "yoldaş" kelimesiyle ilgili herhangi bir mahkeme kararı hatırlamıyorum. Bildiğim TBKP'nin isminde kömünist geçtiği için kapatıldığıdır o da zaten AİHM tarafından bir hak ihlali olarak kabul edilmiştir.

Hukuk Devletinde Direnme Hakkı ki tamamen Habermas'tan özütlediğim bir ifadedir, sivil itaatsizlik için yapılmış bir tanımlamadır.

nihayetinde ülkenin genel anayasal düzenini kabul eden ancak bir uygulamanın hukuka aykırı olduğunu düşünenlerce bu hukuka aykırı yasa, yönetmelik vs.ye uymama biçiminde kendini gösterir.

5727 sayılı yasanın hakkın özüne dokunduğunu düşünmekteyim. ölçülülük ilkesi yönünden de yine hak ve özgürlükleri aşırı sınırlayan bir düzenleme olarak görüyorum.

kamu huzuru, kamu ahlakı gibi soyut ve içi her isteyenin kendine göre doldurduğu terimleri ben fazlaca anlamlandıramıyorum. sigaranın kamu huzurunu nasıl bozduğunu ise cidden bilmemekteyim.

çevresel zararının ne olduğunu da . eğer çevresel zarar yönünden değerlendirecek olursak ve yine kökü dışarıda endüstri gibi bir yaklaşımla gidecek olursak otomobillerin ve özellikle de 4x4lere yasak getirilmesi çevresel etki açısından daha yararlı sonuçlar doğurabilir.

herhangi bir direnişimiz de söz konusu değil. koyunuz ya koyuyorlar yasaları uyacaksınız diyorlar uyuyoruz aslına bakarsanız.

Mayıs 20, 2008, 03:51:59 ös
Yanıtla #195
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sn. Anatolic,

yazımın hiçbir biçimde anayasal düzen ile ilişkisi bulunmamaktadır. "DSİH-K" bu başlık altında üretilmiş olan bir hayali ve tamamen muhabbette yönelik bir isimdir. Direnme ile ilgili veya "yoldaş" kelimesiyle ilgili herhangi bir mahkeme kararı hatırlamıyorum. Bildiğim TBKP'nin isminde kömünist geçtiği için kapatıldığıdır o da zaten AİHM tarafından bir hak ihlali olarak kabul edilmiştir.

Olsun, yinede biz onu öyle kabul edelim. :)

5727 sayılı yasanın hakkın özüne dokunduğunu düşünmekteyim. ölçülülük ilkesi yönünden de yine hak ve özgürlükleri aşırı sınırlayan bir düzenleme olarak görüyorum.

Toplum huzuru ve sagligi bunun üzerinde durmali.

kamu huzuru, kamu ahlakı gibi soyut ve içi her isteyenin kendine göre doldurduğu terimleri ben fazlaca anlamlandıramıyorum. sigaranın kamu huzurunu nasıl bozduğunu ise cidden bilmemekteyim.

Yanimda duran biri sigara icince, ayni zamanda bende o zehiri almis oluyorum passif icici olarak. Istatistik verilere göre passif icicelerde akciger kanserine iciciler gibi yakalanabiliyor. Sigaranin kokusu üzerime siniyor ve benim huzurum o zaman ciddi sekilde bozuluyor. Yada yanindakini düsünmeden pöf pöf icen kisi izmaritini mutlaka yere atiyor. Disarida oynayan cocuk onun ne oldugunu merak edip agzina atabiliyor. Bir veli olarak huzurumun daha da cok bozulmasi icin yettigini düsünüyorum.

çevresel zararının ne olduğunu da . eğer çevresel zarar yönünden değerlendirecek olursak ve yine kökü dışarıda endüstri gibi bir yaklaşımla gidecek olursak otomobillerin ve özellikle de 4x4lere yasak getirilmesi çevresel etki açısından daha yararlı sonuçlar doğurabilir.

Araclar kamuya büyük fayda getirmekte. 4x4 e yasak getirilmesi ile olmuyor malesef. Emisyon siniri getirilmeli. Havayi kirleten araclara daha cok vergi ugulanmali. Insanlar toplu tasima ve havayi az kirleten araclar icin yönlendirilmeli.

herhangi bir direnişimiz de söz konusu değil. koyunuz ya koyuyorlar yasaları uyacaksınız diyorlar uyuyoruz aslına bakarsanız.

Anliyorum sizi. Benim bir önceki yazdigim cevapta tamamen muhabbet amaclidir. Buralardada benzer yasalar cikiyor...

Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Mayıs 26, 2008, 04:11:52 ös
Yanıtla #196
  • Uzman Uye

BABACIĞIM SENI ÇOK ÖZLEDİM

Mayıs 26, 2008, 04:13:33 ös
Yanıtla #197
  • Uzman Uye

DEMEK BIRAKMIYORSUNUZ HAA, ALIN SİZE

Mayıs 26, 2008, 10:41:45 ös
Yanıtla #198
  • Uzman Uye

Sabretsin kardeşler az kaldı...
Nasıl olsa yakında savaş çıkacak kimse kimseye yasak koyamayacak.

Mayıs 26, 2008, 11:40:36 ös
Yanıtla #199
  • Aktif Uye

Sn.
Sabretsin kardeşler az kaldı...
Nasıl olsa yakında savaş çıkacak kimse kimseye yasak koyamayacak.

Sn. Shemuel

Çıkacak savaşı merak ettim doğrusu..
Hem gündemi değiştirmiş olur hemde sigara konusunu gereğinden fazla konuşmamış oluruz.. :)

Saygılarımla,