Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonların Siteye Katılımının Arttırılması  (Okunma sayısı 3518 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 10, 2016, 11:38:28 ös
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Öncelikle herkese merhabalar,

Forum gerçekten çok zengin içeriğe sahip. Vaktim oldukça eskiden açılmış konuları okumaya özen gösteriyorum. Sormak istediğim hemen hemen her soru bir şekilde sorulmuş yada konular içerisinde dolaylı olarak cevaplanmış. Ancak site ile ilgili naçizane bir önerim olacak. Bu site "Masonluk, masonlardan öğrenilmelidir" sloganıyla yola çıkmış ve haricilere kaynağından, masonluğu doğru bir biçimde anlatmayı hedefliyor. Ancak 900 üyeye karşın 2016 yılı içerinde yalnızca 12 mason üye aktif olmuş. Genellikle üye sorularına seçkin üye/uzman üyeler cevap veriyor. Hariciler kendi aralarında konuları tartışıyorlar. Verilen cevaplarda herhangi bir yanlış olsa zaten sayın MASON/aktif olan masonlar müdahale ediyor. Ancak katılım çok sınırlı(kendi düşüncem). Özellikle Türkiyedeki masonların siteye katılımı ve aktif olmaları için neler yapılabilir?

Herkesin neler yapılabileceği ile ilgili olumlu katkılarını bekliyorum.

Sevgi ve saygılarımla...

Not: 6 Eylülde sayın masonlara sormuş olduğum iki soruya halen cevap alamadım.

Eylül 11, 2016, 02:54:06 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.surgeus
Masonlarin vereceği cevap belli sessizlik.
Yada her cevap forumda var bak oku öyle sor şeklinde olur.
Sn. Mason bu siteyi neden ve hangi gereksinmden dolayı kurduğunu bir röportaj da anlatmış. Hepsi o araki bulasın artık tek meşgalesi foruma gelen mailleri yayınlamak.
Motto uzun zamandır anlam olarak yanlış doğrusu şu
Masonluk sn.adam dan ogrenilmeli.
Allah uzun ömür versin onada.

Bende uzun zaman benzer çağrıları yaptim forum masonlar ile renklenir lakin o rengimiz yok.

ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 11, 2016, 04:35:26 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Surgeus,

Açıkçası sayın karahan'ın iletisinde sitemle vurguladığı ''her soru forumda var, ara bul'' sözünü ben yinelemek istiyorum. Bu forum yıllardır varlığını sürdürmekte. Ve masonlar, masonlukla ilgili bilinmesi gereken hemen her şeyi açıklamış durumda. Arayan, sorduğu her sorunun yanıtını mutlaka bulur. Ben de başlarda çok soru sorardım. Sorularımızın birçoğu doğru yere bakmadığımızdan kaynaklı. Zaten forumda ciddi anlamda sorulan yüzlerce soruya yanıt verilmiş durumda. Aynı soruları farklı kelimelerle yinelerseniz hiçbir mason üyeden cevap alamamanız gayet doğal. Bunun dışında sorulmamış bir soru yönelttiğiniz zaman mutlaka bir mason üyemiz yahut ilgili sorunun yanıtını bilen üyemiz cevabı vermekte.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Eylül 11, 2016, 05:03:32 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Mason olup Masonum demeyenlerde var forumda. O yüzden illa ki bir Mason sorumu yanıtlasın beklememek lazım...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Eylül 11, 2016, 02:19:33 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Mason olup Masonum demeyenlerde var forumda. O yüzden illa ki bir Mason sorumu yanıtlasın beklememek lazım...
Çok iddialı bir söz. Buda şimdi mason olduğunu söylemeyen gibi ben biliyorum ama söylemem oldu.
Bu itham iyi değil mesela ben mason um ama söylemeyi gerekli bulmuyorum imanız beni açık edebilir.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 11, 2016, 07:50:00 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Katkılarınız için hepinize teşekkür ederim. Sorularımla ilgili yanıtları dolaylı olarak da olsa edindim. Sayın @karahan ın da belirttiği gibi ketumiyet de bir cevap. Sayın @ruzber ve sayın @Risus un da cevapları farklı açıdan bakmama yardımcı oldu.

Saygılarımla

Eylül 12, 2016, 01:14:27 öö
Yanıtla #6
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Masonluk,masonlardan ögrenilmelidir evet ama sadece bu platform üzerinden masonluğu öğrenmek mümkün olmayacaktır. Forum masonluk hakkında bir hariciye aktarılabilecek çok geniş kapasiteye sahip bir bilgi paylaşım platformudur.Bunu hatırlatmakta fayda görüyorum.

Mason üyelerin forum içerisindeki konulara dahil olmamasının birçok sebebi olabilir.

1-Sorulan soru ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmayabilir.

2- Masonluk ile ilgili sorulan bir soruyu görmemiş olabilir.

3-Üyelerden herhangi biri doğru bilgiyi paylaştığı için tekrar etmemek istememiş olabilir veya Sn.karahan'ın tabiriyle gereksiz bulmuş olabilir. (Soru ciddiyetsizlik ile yazıldığında veya polemik yaratmak amaçlı sorulan bir soru olduğu zamanda  cevap vermenin gerekli olmadığını düşünmüş olabilir)

4-Forumun 17.maddesine uyma zorunluluğu olduğu için katılım göstermeyebilir.

5- Sn.ruzber'in söylediği gibi cevap verme yetkisini kendisinde görmeyebilir veya yapacağı açıklamanın bireysel olduğunun gözardı edileceğini düşünerek cevap vermek istemeyebilir.

Aktif olan masonların neden katılım göstermediği ile ilgili şahsi görüşüm bu yöndedir. Belki birkaç madde daha eklenebilir.

Önemli olan doğru bir bilgiye ulaşmak ise bu bilgiyi bir mason veya bir yeni katılımcı vermiş çok önemli değildir.

Not: 6 Eylül' de sormuş olduğunuz bir soruyu görebildim ve o sorunun cevabı Sn.ADAM tarafından "Olabilir" şeklinde verilmiş. Bana göre bir locanın veya büyük locanın içişleri ile ilgili bir soru sorduğunuz için ve yazılı bir kuralı da  olmadığı için "olabilir"  cevap olarak yeterli ve yerindedir .
Görmek, varlığın yükselişidir.

Eylül 12, 2016, 04:39:25 öö
Yanıtla #7
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın @mbulut ,

Vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz sebepler haklı sebeplerdir. Her soruya masonların cevap vermesi tabiiki beklenemez. Yanlış bir cevapta zaten gerekli müdaheleler yapılıyor.

Saygılarımla

Eylül 12, 2016, 07:05:08 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Forumda 42 maso üye vardı ve en son Sayın mbulut'u da mavi renkle gördük, bu sayı 43 oldu. Skoç Riti mason sayısı da 16; etti 59. Bir kişi Şrayn mason, bir kişi de ne masonu olduğunu bilmediğimiz Sayın MASON,61.

Üç de hemşire üyemiz var.

Bu saydığımız 61'in içinde foruma üye olmuş ama beş senedir ileti sayısı "sıfır" olan, birkaç konuşmaya dâhil olduktan sonra dört sene foruma aktif katılmamış olanlar da var.

Tablo böyle olunca harici üyeler de ister istemez eleştiriyor, sonra bazen bu eleştiri siteme, hatta bazen de 'madem adamlar ortada yok benim burada ne işim var' şeklinde yanlış bir cümleye dönüşebiliyor.

Ama yiğidi ne öldür ne de hakkını ye.

Bizler bu eleştiriyi yapınca aynı sönük profilin biz harici üyelerde olduğunu unutuyor, üstünde durmuyoruz.

Eğer 61 mason üye varsa 900 de harici üye var.

Ve üstelik bu 900'ün en fazla 20'de biri foruma giriş-çıkış yapıyor. Bu 20'de birin içinde de kendisine tek bir sebep belirlemiş ve sadece o sebep için bu forumu araç olarak kullanan bazı uç üyelerimiz var.

Kimi bayramdan bayrama geliyor 30 Ağustos'ta kaybolup 29 Ekim' de tekrar ortaya çıkıyor. Kimi siyaset kızışınca ortaya çıkıyor,  kimisi de konu eşcinseller olunca...

Fikrimi soracak olursanız, bu tür kopuk bir geliş, sessizce yapılmış bir gidişten daha kötü, daha vahimdir.

Haricilerdeki bu duruma ilişkin alınmış önlemleri ben şahsen çok yerinde buluyorum. Harici üye belli bir süre katılım göstermediği takdirde üyelikten alınıyor ve onun yerini aktif, iyi niyetli, dinamik olduğuna inanılan yeni taptaze üyeler dolduruyor. Onlar da bayatlayınca bu kez yeni başka üyeler...

Bu sistem gayet güzel.

Ama bu sefer de bazı üyelerimiz içinden,  "bu sistem yeniden yapılandırılmaya gitmeli, kural varsa herkes için olmalı ve eğer aktif olmayan masonsa o da üyelikten çıkarılmalı." diyor.

İşte ona ne denir, bilemiyorum.

« Son Düzenleme: Eylül 12, 2016, 07:09:01 öö Gönderen: İNSAN »

Eylül 12, 2016, 07:24:03 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın @İNSAN,

"Madem masonlar yok neden biz burdayız" gibi bir eleştride bulunmadım. Eğer buradaysak bir amaç için o zaman masonların daha fazla katılımı forumu dinamikleştirecektir. Bu konuda neler yapılabileceği ile ilgili olumlu katkıların neler olabileceğini merak etmiştim. Sistemin yeniden yapılandırılmasına gerek yok. Aktif olmayan masonların neden siteye katkı yapmayı bıraktıkları ile ilgili düşünüp yeniden foruma dönüşleri için neler yapılabilir? Bu konu üzerinde düşünülebilir. Daha fazla masonun siteye katkı yapması herkesi mutlu edecektir. Ancak yapılmıyorsa olası sebepleri zaten sayın @mbulut ve başlık altında katkı yapan arkadaşlar anlatmıştı. Katkı yapılmıyorsa siteye küsecek değiliz. Gerekli katkılar zaten zaman içerisinde sitede oldukça fazla yapılmış.

Sevgi ve saygılarımla...