Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Agnostic bir sahis Mason olmak isterse...  (Okunma sayısı 22872 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 26, 2010, 07:40:23 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu konu ustunde uzun uzun tartisilabilir, fakat benim sahsi gorusum kabul edilmemesi yonundedir. Cunku "Agnostic" kelime anlami olarak "bilmiyorum/supheliyim" anlamina geliyor. Dolayisiyla yuce yaradan konusundaki inanci kesin olmayan bir sahsin aramiza kabul edilmemsi gerektigi inancincdayim.

En icten sevgi ve saygilarimla,

MMC
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Kasım 27, 2010, 08:21:12 öö
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Master Mason Cleveland Anglosakson masonluğu topluluğunda yer alan Amerika'daki bir mason locasının üyesi. Dolayısıyla anlayşıldığına göre diğer birçok mason gibi ona da Masonluğu ona öyle tanıtmışlar; bir dogmayı baştan zorunlu kılmışlar.

Ben aslında burada Sayın Master Mason Cleveland'ın şu "agnostik" sıfatını biraz yanlış kullandığı görüşündeyim. Agnostisizm, evrensel yasa ve nesnelerin öz niteliklerinin hiçbir zaman bilinemeyeceğini savunan bir gelsefedir. Gnostisizm'in karşıtıdır ama tarih boyunca gnostik düşünürler bilginin ancak “sezgi” yoluyla elde edilebileceğini savunarak, gizemciliğe yani mistisizme sapmış oldukları için agnostikler de onları izlemiştir. Agnostikleri, inançsızlar anlamına çekemeyiz; bu çok özel bir durum olur. Agnostikler, metafizik bir düzeyde Tanrı'nın bilinemeyeceğini savunur.  Dolayısıyla Sayın Master mason Cleveland, bu terimi, tanımını  biraz daraltıp özelleştirerek kullanmış oluyor.

Olsun!... Onun bu tarimle ne demek istediğini anladığımıza göre, kavram üzerinde durmanın anlamı yok. Bu tartışma konusu açasından onun tanımını kabullenebilim.

Bazı mason kuruluşularının kendilerini dinsel inanç konusunun tümüyle dışında tutup, aralarına alacakları kişilerin din ve inançlarıyla hiç ilgilenmedikleri, dolayısıyla Tanrı ile bağlantılı herhangi bir ön tanımları bulunmadığı için, Sayın Master Mason Cleveland'ın mason olamayacağı, olmaması gerektiği görüşünde olduğu kimseler de pek âlâ mason olabilir; sadece onun üyesi olduğu mason kuruluşunda ve benzerlerinde değil, bu bağlamda çok daha geniş görüşlü ve toleranslı masıon örgütlerinde.

Kuşkusuz bir de şöyle bir durum var:

Diyelim ki ben Tanrı'nın varlığı ve bir yüce yaradan olduğu konusunda kararsızım. Bu bağlamda yontulmamış bir hamtaşım. Masonluğun bireyleri yönelik amaçlarından biri de zaten bu değil mi? Geleyim Masonluğa, yontayım hamtaşımı, erdineyim edinmem gereken doğru inancı... Beni niçin hemen dışlıyorsunuz? Niçin bana bu fırsatı vermiyorsunuz?

Tersine... Diyelim ki ben Sayın Master mason Cleveland'ın dediği ve onun tanımına uyan  tam bir agnostikim hatta daha dea öteye gidelim ateistim. Fakat masonluğa girmek, mason olmak istiyorum. Bu bağlamda özel amaçlarım var; Shriner falan olacağım sonra. Benden her nasıl inanmamı isterseniz, öyle inandığımı söylüyorum. Çokt isterseniz size bir de dinsel söylev çekerim, ağzınız açk kalır. Şiemdi ne yapaçaksınız? Benim gibi bir yalancıyı, ahlâksiz düzenbazı alacaksınız aranıza, değil mi?...  Benimle bağlantılı olmak üzere yapılacak soruşturmaları falan geçin bu bağlamda; ben önceden kararlıyım, hepsini bir güzel atlatırım; benim gibi bir güzel atlatmış olan o çok sayıdaki mason gibi...

Sayın Master mason Cleveland'ın üyesi olduğu büyük locanın genel tutumunu bilmiyorum. O bize açıklar. İngiltere Birleşik Büyük Locası'nın 1938 tarihli bildirgesi kabul görüyor mu, görmüyor mu?...  Diyelim ki evet. Şimdi ben size dinimi ve inancımı söyleyeyim: Ben bir Taoistim, bir Hinduyum, bir Şintoistim, bir Budistim... Sayın Master Mason Cleveland'ın tanımı uyarınca agnostik oluyorum. Şimdi ne olacak?

Şu mason örgütleri bu gibi oyunları bir yana bıraksalar, Masonluğun evrensel ülküsünün gerçekleşebilmesi bakımından çok daha güçlü adımlar atabilecekler ama bir yandan dogmalara ve bağnazlığa karşı olduklarını ileri sürerken daha hâlâ kendi dogmalarına boğularak bağnazlaştıklarının farkında bile değiller ne yazık ki.   

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 27, 2010, 08:50:21 öö
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. ADAM,

Soylediklerinize kismen katiliyorum, cok da guzel vurgulamissiniz bazi noktalari.

Benim soylemek istedigim konu bizim muntazam Masonluk olarak tabir ettigimiz kardesligimize agnostik veya ateist sahislarin girmemesinin esas olmasidir ki siz bunu gayet iyi biliyorsunuz. Ayrica Farkli Masonik teskilatlanmalar OMBL gibi aralarina ateist veya agnostic de kabul ediyorlar. Kendilerine saygi duyuyorum, onlarda benzer bir ulku icin calisiyorlar fakat biz tanimiyoruz kendilerini. Tekrar yinelemek isterim, kendilerine saygi duyuyorum.

Soylediginiz gibi Amerika da tekris olmus, kalfaliga gecmis ve ustaliga yukselmis bir Mason'um ama Masonlugun en guzel ogelerinden birisi evrensel kardesligimizdir ve torelerimize olan bagliligimizdir. Dolayisiyla muntazam diye tabir ettigimiz hangi locaya gidersek gidelim ateist veya agnostic kabul edilmeyecektir ama farkli teskilatlanmalarda tabi ki kabul gorebilirler.

Eger ki aday gercekten kurali ktiabina gore oynarsa 3 tane ustad-i muhteremei kandirirsa ve bizleri de kandirabilirse o zaman ona bence bizim yapabilecegimiz birsey yok . Bir yuce yaradana inanmak teolojik acidan dogma olarak algilanabilir ancak Masonik torelerimizde, kanun ve kurallarimizda esastir. Biz bundan taviz veremeyiz. Bu HKEMBL de de boyledir Ohio Buyuk Locasinda da boyledir UGLE de de boyledir. Sanirim bu konuda sizinle tatli bir fikir ayriligina dusuyoruz. Belirtmek isterim ki Masonlugu ozel ve elit kilan bizim geleneklerimize ve torelerimize karsi olan guclu bagliligimizdi.

Ohio Buyuk Locasi da Anderson anayasasini takip eder (Constitution). Yani Landmarklarimiz UGLE e cok cok benzerdir.

Masonluk asla dini bir enstitu (muhtemelen yanlis heceledim kusuruma bakmayiniz) degildir. Bizim amacimiz kardeslerimize dini inanc asilamak asla degildir. Dolayisiyla eger bu amacla katilmak istiyorsa aday geri cevrilecektir. Ayrica Masonluk rehabilitasyon merkezi de degildir. Biz aramiza iyi bireyleri almak isteriz, ve onlarin daha iyi bireyler olmasi icin onlari egitiriz. Yani dini boslukta olan bir sahsin inancini bulma noktasi degildir Masonluk bu sebeple aramiza kabul etmeyiz.

Bir Budistin veya samanistin Locaya basvurmasi cok cok cok nadir gorulen bir durum sahsen ben karsilasmadim. Benim bu konuya yaklasimim su olacaktir. "Yuce yaradana inaniyormusun?" ve Altar'in ustune o inanci sembolize debilecek kutsal bir yazit veya bir saman torbasi koyabilir miyim? Bu kriterler eger ki saglanabiliyorsa bence inanc bakimindan engelleyen hicbir husus kalmamis demektir. Kaldi ki benzer bir olayi Kizilderili bir sahsin basvurusnda goruyoruz. Amerikan Masonluk tarihinde kizilderili kardeslerimizin uyeligi dogrudur, gercektir. Bildiginiz uzere kizilderililer de samanist bir topluluktur fakat bir suprem guce inanirlar.

En icten sevgi ve saygilarimla..

MMC
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Kasım 28, 2010, 01:49:06 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Kisisel gorusum olarak pek uygun olmayacaginin kanatine vardim.Sayin ADAM gereken aciklamayi yapmis ama ben pek uygun kacacagini zanetmiyorum..

Saygilar.

Kasım 28, 2010, 05:10:21 öö
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Baron,

Agnostic bir bireyin uyelige kabulunun uygun kacmayacagini mi dusunuyorsunuz, yoksa uyelik talebinin reddedilmesinin mi uygun kacmayacagini dusunuyorsunuz? Tam olarak algilayamadim.

En icten sevgi ve saygilarimla,

MMC

Aralık 01, 2010, 01:08:54 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sn.master_mason_clevelan

Agnostic bir bireyin üyeliğe kabulunun uygun kaçmayacağını kastetmiştim...

Saygilarimla.

Aralık 09, 2010, 04:26:31 ös
Yanıtla #6

Benim şahsi görüşüm, bir agnostik, mutaassıp bir dindardan daha uygun bir Mason adayı olur. İnançta şüphe yoksa, taassup vardır, ki Masonluk Tanrıtanımazlığa karşı olduğu kadar taassupa da karşıdır.

Uygulamada agnostiklerin "varlığı bilinemiyorsa yoktur" yaklaşımına daha yakın durdukları düşünüldüğü zaman, Master Mason Cleveland'a hak vermemek mümkün değil. Agnostikleri bir ana başlık altında bütün olarak değerlendirmek yerine, gerçekte neye inandığına bakmak bana daha doğru geliyor.

Ve dediğim gibi, körü körüne bir inanca sahip olacağına, araştırsın,sorgulasın, şüphe duysun... Ondan sonra istiyorsa inanmaya devam etsin. Bu benim gözümde daha saygın bir yaklaşımdır.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 10, 2010, 12:45:36 öö
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Mustafa Kemal,

Kesinlikle soylediklerinize katiliyorum, zira katilmamak mumkun degil. Tabi ki kisinin sorgulamasi, olcup bicmesi cok onemlidir. Mutaassip bir dindar konusunda da sizinle hem fikirim. Masonluk, bagnazligin her cesitine karsidir.

Her kosul altinda Agnostic bir sahsin Masonluga kabul edilmesine karsi oldugumu da vurgulamak isterim, tipki bagnaz bir dindarin Masonluga kabul edilmesine karsi oldugum gibi. Konuya getirdiginiz yorumu da cok begendigimi belirtmeden gecemeyecegim.

Sevgi ve saygilarimla

MMC

Aralık 10, 2010, 10:32:52 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayın Üstadlar ,

Yemin şekli değiştirilemez mi ?  Yani masonluğa kabul edilirken herhangi bir kitabın üstüne el koymak , biraz ilkel değil mi ?  Onun yerine  ;  sağ eli , sol göğsün yani kalbin üzerine  getirerek yemin edilse daha naif ve gerçekçi olmaz mıydı ?

Bence  insan yüreği ve vicdan en kutsal olandır  ve hangi dini inanıştan olunursa olunsun her insanoğlunda  mevcuttur ...

Saygılarımla

Aralık 10, 2010, 11:47:34 ös
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Ozak1977,

Yemin sekli de dahil olmak uzere Masonlugun hicbir toresi, gelenegi, ve ritueli degistirilemez bizim Masonlar olarak en buyuk gorevimiz bu torelere sahip cikmak ve en saf sekliyle muhafaza edebilmektir. Adayin herhangi bir dini inanistan olup herhangi bir kutsal yazitin olmasi bizim esaslarimizdandir ve bundan taviz veremeyiz. Biz butun inanislara esit sekilde saygiliyiz bu da kardesligimizin arasindaki ahengin korunmasindaki en buyuk etkenlerden birisidir.

Ozetlemek gerekirse, hicbir vesile ile Masonlugun rituelleri degistirilemez , nasilsa oyledir. Ayrica sizin o sekilde kastetmediginizi biliyorum ama yine de uyeler arasindaki yanlis anlasilmaya meydan vermemek maksadiyla soylemek isterim ki zaten yeminimiz oldukca naif ve gercekcidir.

Sevgi ve saygilarimla,

MMC