Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Para  (Okunma sayısı 16431 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 03, 2011, 09:55:51 ös
Yanıtla #20
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir çok konudan örnek verebilirim ama, fazla vaktim olmadığı için sadece spordan örnek vermek isterim.
Pele gelmiş geçmiş en büyük futbolcuydu. Çocukluğunda bir taşa bez bağlayarak top yaparlar ve oynarmış. Para ve bolluk içinde yetiştiği için başarılı olmadı. Tutkusu vardı ve sevdiği şeyi yaptı.
Başarılı ve mutlu bir insan oldu.

Para hiçbir şeydir, hele ona kutsal demek bence en garip yaklaşımdır. Para, kariyer ve bir çok terim bizim yaratıp sonrada taptığımız şeyler oldu. Gerçekleri unutup uydurduğumuz şeyleri gerçek sanmaya başladık. Mutluluğumuzu bile bu saçmalıklara bağladık. Paran yoksa başarılı sayılmazsın, paran yoksa mutlu bile olamazsın. Paran yoksa müzikten anlamazsın, sanattan anlamazsın, sevgiyi bilmezsin. Artık sanal olan şeylerin üzerine kurduk her şeyimizi.
Bir kızılderili sözü şöyle biter; "Beyaz adam gün gelecek paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak". Ağaçların rüzgardaki sesini satamazsınız, ceylanın ovada koşmasını, nehirlerin sesini satamazsınız.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Temmuz 04, 2011, 12:28:52 öö
Yanıtla #21
  • Aktif Uye

Artık milletde, para için girmediği kılık,şekil kalmıyor. Beni 14 lük yaptılar işte,hiç anlamadım,sadece gariplik sezdim.
Millet para için eyer bu kadar şekillere giriyorsa, her yerden kaçın. Beyazı,meyazı hepsi uçtu... Format gerekiyor sanki...
Saygılarımla

Temmuz 04, 2011, 12:54:50 öö
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Para her şeydir diyen, para için her şeyi yapar.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Temmuz 04, 2011, 02:40:38 öö
Yanıtla #23
  • Aktif Uye

o nu diyorum işte, çoğunluk artık para herşey diyor... zombilerin arasında kaldık...
Saygılarımla

Temmuz 04, 2011, 11:00:33 öö
Yanıtla #24
  • Ziyaretçi

Para her şeydir... Para hiç bir şeydir... Bu iki önerme de zıt görünse de doğrudur diye düşünüyorum. Sayın Hacamat'ın canının yanması da paranın gerçekliğini yansıtıyor. Kendisine sabırlar ve hayırlı kısmetler diliyorum. Adını hatırlayamadığım bir velinin eğer iman ve aşk kavramları para ile satılsaydı zenginler servetlerinin hepsini harcar para diye bir kavram kalmazdı tarzı bir sözünü anımsadım. Yani para fiziksel anlamda her şeydir fakat metafizik anlamda hiç bir değeri yoktur. Parası çok olan insanların parası az olan insanlardan psikolojik olarak daha mutsuz olduklarına şahit olmuşumdur genelde. Çünkü insanın metafizik veya başka değişle manevi ihtiyaçları da vardır ve bunu dünyevi güç ve zevklerle tatmin edebilmek imkansızdır. Sayın Hacamat'ın zombi benzetmesine de katılıyorum. Manevi anlamda zombi olan insanların buhranlarıyla yaşıyoruz. Buna ben de dahilim tabi ki.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Temmuz 04, 2011, 11:12:29 öö Gönderen: Masor1976 »

Temmuz 05, 2011, 12:42:58 öö
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

14 lük de yapıldım.. artık beni kimse tutamaz. Büyük tecrübe sahibi oldum. Para ve insan ilişkisi noktasında herhalde benden daha tecrübeli
bir kişi çıka bileceğini sanmıyorum. Daha siz ''P'' derken,ben Lidyalıların haritasını çizerim, o derece yani. Dolayısıyla, lütfen bana ''para insanı bozmaz,
insanlar buna müsayit'' edebiyatı yapmayın.  Tüm kötülüklerin anası paradır...

Amaç çalışmaksa, kur düzeni, sistemi. Parasız çalıştır insanları. Kominizimde de para var. Parayı kompile dünyadan kaldırmak lazım.
Beyaz adam hala anlamıyor... sayın Prometheus :)
Saygılarımla

Temmuz 05, 2011, 07:30:07 öö
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Paraya dayalı günümüzdeki düzenin kölelikten çok farkı yok gibi görülüyor. Sonuçta bir kaç yüz dolar için patron ne isterse yapıyoruz. İnsanoğlundan oluşan toplumları hangi kaba koyarsanız koyun benzer sonuçlar elde edersiniz. O nedenle sayın Hacamat'ın tüm kötülüklerin anasının para olduğu tezine katılmıyorum. Eğer para ortadan kalkarsa kaba kuvvet ve silahlar konuşur ve "lütfen" ya da"işine gelirse çalış gelmesse başkası çalışır" kavramları yok olur. Gerçi kaba kuvvetin de paraya da hakim olduğu sadece filmlerde değil gerçek hayatta da "kara para" kavramıyla zaptedilmiş bir dünyada yaşıyoruz. Bu görüntü ballandıra ballandıra anlatılan komunizm kullanılan çin gibi ülkelerde de aynıdır. Devlette biriken parayı devleti yöneten aileler haricinde hiç kimse kullanamıyor. İnsana lazım gelen şey kovboy filmlerinde acı çeken atının kafasına sıkan kovboyun çözümü gibi kıyametten başkası olamaz kısacası.

Saygılarımla.

Temmuz 06, 2011, 12:23:58 öö
Yanıtla #27

Parayı, farklı kavramlarla bir arada kullanma yanlışına düşülüyor. Mesela bunlardan biri "adaletsizlik". Bunu da sayın Masor1976'ın "Sonuçta bir kaç yüz dolar için patron ne isterse yapıyoruz" söyleminden, veya "para her şeydir diyen, para için her şeyi yapar" söyleminden anlıyorum.

Paraya önem atfetmek, ve paranın toplumsal yaşamda oynadığı rolü savunmak, "para için her şeyi yapmaya hazır olmak" demek değildir. Bu, sadece yazıldığı gibi okunan bir şeydir ; sadece paraya önem atfetmektir, ve para, insan emeğinin bir sonucu olduğu için, alınterinin, çalışmanın, çabalamanın somut bir ifadesidir. Ardında hiçbir çaba bulunmayan bir para, adaletsizlikle, hırsızlıkla, illegaliteyle kazanılmış bir paradır, ki bu zaten kriminal bir olay olduğu için, paranın asıl anlamı, asıl fonksiyonu bu türden bir gözlükle algılanırsa, kaçırılır. Burada öfke aslında adaletsizliğe, hırsızlığa, illegaliteye, emeksiz kazanılmış her şeyedir, fakat bu temalar geçilir, ve tüm bunlara neden olan şey bireyin para hırsı olduğu için, sadece paraya odaklanılır, ve evet, paraya haksızlık yapılır.

Yine Sayın Masor1976'nın dediği gibi, "para ortadan kalkarsa, kaba kuvvet ve silahlar konuşur". Ve işte bu yüzden para, vazgeçilemeyecek kadar önemlidir. Önemli olmadığını iddia edenler hala varsa, parasız bir düzende, bir insanın, hangi faktörle, hangi araçla, istediklerine ulaşacağını açıklamalıdırlar.

Para diye kızdığınız şeyin altı biraz kazınırsa, orada asıl kızdığız şeyin çalıp çırpmak ve çabalamadan kazanmak, hırsızlık, yolsuzluk, gasp vb. gibi şeyler olduğu ortaya çıkacaktır. Para, bunlarla karıştırılmamalıdır. Para, kendi başına kötü veya iyi diye etiketkenecek bir ahlaki durum değildir çünkü. O sadece bir araçtır, ve o araca iyi veya kötü yollarla ulaşmak apayrı bir şeydir. Paranın kendisini ilgilendirmez. Farklı bir tartışma konusudur.

Saygılar

Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Temmuz 17, 2011, 10:01:03 ös
Yanıtla #28
  • Aktif Uye

Para olmasa, çalıp çırpma olmazdı. İnsanların artık para için yapmayacağı şey kalmamış.'' Düzen bu'' da deriz, mevzu yapmayız. İnsanları kötülüğe teşvik ediyor. 14 yıl bir insan dolandırılır mı? ( sevecenlikle )
Saygılarımla

Temmuz 24, 2011, 09:15:48 ös
Yanıtla #29
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Tekrar soyluyorum. Para degildir suclu olan, insanin ta kendisidir. Sucu baskasinda aramak yerine once kendimize donup bakalim. Para kim ki bizi birseye tesvik etsin? Biz tesvik "oluyoruz"dur.

Esenlikler,
Laus Deo.

YY & Y