Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden bir Antimason Masonlara Kotu Gozle Bakar?  (Okunma sayısı 20933 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 12, 2008, 12:07:42 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

- Halkinin yuksek bir cogunlugu antimason olan bir ulkede, en onemli geleneginiz ketumiyet olmasina ragmen Masonlugunuzu ifsa etmeniz cokta akillica bir davranis degildir.

Sn Mason,

1909 yılında kurulmuş olmasına rağmen bugüne kadar ifşa edilemediğine göre Türkiye'de antimason potansiyeli olan bir ülke sanırım. Çapulcularla, gerçek Müslümanları ayırmanın; gerçek arayışınızda öncü ideal olmasıyla bilinen suskunluğunuzun, en kısa zamanda ifade özgürlüğüne dönüştürüleceği ortadadır. Bu hassasiyeti oluşturduğunuza dair açık ve net tavrınızı ortaya koyarak, vermiş olduğunuz linkteki o acı olayın gerçekleşmemesi için toplumumuzda size olan bakış açısının olumlu yönde atılmasının temellerini atabilirsiniz. Bilirsiniz ki Osmanlı ve ardından Türkiye nice farklı kültürlere hem yaşama şansı vermiş, hem de beşiklik etmiştir. Sizlere de bu kucakta yer mutlaka vardır. Yeter ki birlik ve beraberliğimiz bir olsun.

Saygı ve sevgiyle,

Ocak 12, 2008, 12:31:19 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Çapulcularla, gerçek Müslümanları ayırmanın; gerçek arayışınızda öncü ideal olmasıyla bilinen suskunluğunuzun, en kısa zamanda ifade özgürlüğüne dönüştürüleceği ortadadır

sevgili arteizm çapulcularla gerçek müslümanları ayırdığınızda fazla müslüman kalacağını sanmıyorum :D

Ocak 12, 2008, 12:52:22 ös
Yanıtla #12
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Evet bu haberi ben de hatirliyorum sayin Mason, bir de benim sorum olucak;

Bahsettiginiz gibi kisininkendi Masonlugunu ifsa etmesi akillica bir davranis degil; peki sayin Blossom'un belirttigi gibi sitelerde yayinlanan ya da bazi yazili basinda cikan isim listeleri tamamiyle uydurma diyebilirmiyiz ya da bu kimligini saklamaya gerek duymayan uyelerin tercihi midir hatta ambiyane tabirle bir sizma ya da takip mi soz konusudur?

Saygilar

Sayin cardiffmonster,

Bahsettiginiz listerlerde elbette bazi Masonlarinda isimleri mevcuttur. Ancak bu listelerdeki isimler yanlizca Masonlari kapsamamaktadir. Listelerin alindiklari kaynaklar nedeni ile, bircok diger dernegin uye isimleri ile karisik halde verilmistir.

Ornegin bir sitede "Masonlarin listesi" basligi altinda yayinlanan bir liste, aslinda "Spor yapmayi sevenler dernegi" (her ne kadar bir kahvehanede toplansalarda)  , "Tabibler Dernegi", "Ormancilar Dernegi" gibi bircok dernegin uyelerinide bulundurmaktadir. Bu yayinlanan listelerdeki isimler icerisinden hangilerinin Mason olduklarini bulmanin kolay olacagini sanmiyorum. Ayni sekilde yine internet sitelerinde yazilan isimler ve verilen listelerin oldukca buyuk bir cogunlugu tamamiyle sahte ve kisisel istek uzerine olusturulmustur.

Masonik kimligini saklamaya gerek duymayan Kardeslerimin isimleri elbette bircok yerde bulunabilir. Ancak Masonik kimligini saklama konusuna ozen gosteren bir Kardesimin isminin bu ve benzer listelere dahil edildigini suana kadar gormedim. Bu sitenin Kurucusu ve Admini olmama ragmen, benim suana kadar dahil oldugum bir "Masonlar Listesi" de goremedigimi eklemek isterim.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 12, 2008, 01:58:04 ös
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

Sayin blossom,

- Evet. Masonlugun en onemli yapi taslarindan biri ketumiyet ilkesi/gelenegidir. Bunu baz alarak kurulmus ve bu sayede gunumuze kadar gelebilmistir.

- Ketumiyetin bircok nedeni vardir. Hem toplulugu potansiyel tehlikelere karsi korumak hemde bilginin degerini gostermek amacindadir. Masonluk herkese gore olmadigi gibi Masonik bilgi/ogretide herkesin kaldirabilecegi bir sorumluluk degildir. Ayni sekilde konuyu daha alt seviyede dusunurseniz, sorunuza oldukca basit bir cevapta verilebilir. Nasilki suanda bir holdingin yonetim kurulu toplantilarina yada bir dernegin "Yanlizca uyelerine acik" olan toplantilarina katilamiyorsaniz, Masonlugun ogretileri ve bilgilerinide Mason olmadan alamazsiniz.

-Bizlerde olusan dusunce (buna tepki demek yanlis olur) antimasonlara degil, onlara inanarak bizlere korukorune dusman olan kisilere karsidir. Antimasonlar dunyanin heryerinde mevcuttur. Ancak bilgi, egitim ve kultur seviyesi yuksek olan toplumlarda antimasonlara olan inancin/bagliliginda ters bir oranti ile dustugunu goruruz. Masonlarin antimasonik faaliyetlere karsi bu derece sabirli ve ketum olabilmesini, ilk dereceden itibaren baslayan Masonik ogretilerin bir sonucu oldugunu dusunuyorum.

- Halkinin yuksek bir cogunlugu antimason olan bir ulkede, en onemli geleneginiz ketumiyet olmasina ragmen Masonlugunuzu ifsa etmeniz cokta akillica bir davranis degildir. Bu nedenle sorunuza kisaca bir link vererek cevap vermek isterim. Bu haber cok eski degil. 2004 yilinda yayinlandi.
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?viewid=381406

Umarim sorulariniza yeterlicevabi verebilmisimdir.

Saygilarimla

Çok teşekkür ederim Sn. MASON, cevaplarımı aldım. Fakat daha fazla sorularda kafamda oluşmadı dersem yalan olur... Bilgi merak sonrasında ulaşılacak bir kavramdır...

Saygılarımla,

Ocak 12, 2008, 04:24:11 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

yorumlarınızdan ötürü tşkl.genel olarak  aynı noktada farklı ifade biçimleriyle durulmuş.peki  esas soru bu bağlamdaki  bir sıkıntının ortadan kalkması için neler yaparsınız yahut yapılmalı. değerli yorumlarınızı sabırla bekliyorum.

Ocak 12, 2008, 09:33:57 ös
Yanıtla #15
  • A.A.O.N.M.S.
  • Şrayn Masonu
  • Aktif Uye
  • *

Sn. LucykEye2 ve Sn. Shemuel,

konu ile ilgisi olmayan ve konuyu kisisel tartismaya sürükleyecek yorumlari sildim. Lütfen konu ile alakali olan ve sitemize yakisan seviye ile düsünceleri bizimle paylasiniz.

Saygi ve Sevgilerimle
Ambassador Emirat Shriners of Heidelberg Germany

Ocak 12, 2008, 10:08:15 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Kusura bakmayın Sn. MASON, ancak okuyabildim Hürriyet'teki haberi. Bana birşey saçma geldi açıkçası, neden teröristlerden sağ kalanı "Kahrolsun İsrail locası" gibi bir slogan kullanmış? Bombalı saldırı düzenledikleri bir fikir yada kuruluş hakkında hiç mi fikirleri yada bilgileri yok bu insanların ???

Ocak 12, 2008, 10:16:41 ös
Yanıtla #17
  • Ziyaretçi

Evet bu haberi ben de hatirliyorum sayin Mason, bir de benim sorum olucak;

Bahsettiginiz gibi kisininkendi Masonlugunu ifsa etmesi akillica bir davranis degil; peki sayin Blossom'un belirttigi gibi sitelerde yayinlanan ya da bazi yazili basinda cikan isim listeleri tamamiyle uydurma diyebilirmiyiz ya da bu kimligini saklamaya gerek duymayan uyelerin tercihi midir hatta ambiyane tabirle bir sizma ya da takip mi soz konusudur?

Saygilar

Sayin cardiffmonster,

Bahsettiginiz listerlerde elbette bazi Masonlarinda isimleri mevcuttur. Ancak bu listelerdeki isimler yanlizca Masonlari kapsamamaktadir. Listelerin alindiklari kaynaklar nedeni ile, bircok diger dernegin uye isimleri ile karisik halde verilmistir.

Ornegin bir sitede "Masonlarin listesi" basligi altinda yayinlanan bir liste, aslinda "Spor yapmayi sevenler dernegi" (her ne kadar bir kahvehanede toplansalarda)  , "Tabibler Dernegi", "Ormancilar Dernegi" gibi bircok dernegin uyelerinide bulundurmaktadir. Bu yayinlanan listelerdeki isimler icerisinden hangilerinin Mason olduklarini bulmanin kolay olacagini sanmiyorum. Ayni sekilde yine internet sitelerinde yazilan isimler ve verilen listelerin oldukca buyuk bir cogunlugu tamamiyle sahte ve kisisel istek uzerine olusturulmustur.

Masonik kimligini saklamaya gerek duymayan Kardeslerimin isimleri elbette bircok yerde bulunabilir. Ancak Masonik kimligini saklama konusuna ozen gosteren bir Kardesimin isminin bu ve benzer listelere dahil edildigini suana kadar gormedim. Bu sitenin Kurucusu ve Admini olmama ragmen, benim suana kadar dahil oldugum bir "Masonlar Listesi" de goremedigimi eklemek isterim.

Saygilarimla

Bu durumda bu listelere itibar etmeyelim mi? Benim kişisel olarak tanıdığım iki yakınımın ismi bu listelerde, ben asla sen Mason musun diye sormadım, sadece bu listelerden kendilerini haberdar etmek ile yetindim. Kendilerini şahsi olarak çok iyi tanıdığımdan, düşünce yapılarını bildiğimden onların Mason olabileceğine kanaat getirdim. Bu iki muhteremin meslek yararına derneklerde üyelikleri ve yönetim kurulu üyelikleri de mevcuttur. Benim de yönetim kurulu üyeliğim mevcut olan bir dernekte yer aldığımı farzedersek, kadın Masonlar diye bir liste daha var. Benim ismim neden o listede yer almıyor? Asıl demek istediğim, bu durumda o listeleri oluştururken bu isimleri rasgele mi almışlar?  Bu kısımda kafam karıştı Sn. MASON...

Ocak 13, 2008, 09:07:11 öö
Yanıtla #18
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin blossom,

Sorularinizi (basliga uygun degilse) yeni konular acarak sorabilirsiniz. Sorulariniza cevap verebilmek icin bu site yapildi.

Alıntı
neden teröristlerden sağ kalanı "Kahrolsun İsrail locası" gibi bir slogan kullanmış?

Bu sorunuzu bizlere degil kendilerine sormaniz uygun olur kanaatindeyim. Forumda antimason uyelerimizde mevcut. Sanirim sorunuza gerekli yaniti vereceklerdir.

Listeler konusunda size tavsiyem "Bu listeler tamamen yanlistir." yada "Bu listelerin icerigi genellikle karisik ve yanlisi icerir" yaklasimi ile bakmanizdir.
Egerki bu listelerin en az bir tanesi tamamen gercek olsaydi sizce bu kadar kucuk bir olay olarak mi yayinlanirdi? Suanda bu listeler sadece birkac internet sitesi ve forumundan baska yerde bulunmuyor. Ayni sitelerdeki diger yazilara bakarsaniz, bu listelerinde gerceklik paylarini kolaylikla ortaya cikabileceginizi dusunuyorum.

Konuya gerektiginden cok daha fazla deger vererek sizlere tavsiye ve bilgilerimi sunuyorum. Bu listelere herkesin bakis acisi farkli olabilir. Ancak biz Masonlarin bakis acisi bu konuyu herhangi antimasonik bir yazi ile esit derecede tutmaktadir.

Saygilarimla

Sayin klmtrs,

Sanirim sorunuzu tam olarak anlayamadim. Antimasonlarin dusunce tarzinin degisimi icin bizler tarafindan her zaman 2 yol izlenir.
1- Kapilarimizi aralayarak uygulamalar ile ilgili genel bilgiler vermek.
2- Kisiler, kayitlar vb. bilgiler konusunda dahada ketum olmak.
Antimasonik faaliyetlerin bitmesi elbette kolay degildir. Ancak azaltilmasi kolaylikla basarilabilir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Ocak 13, 2008, 09:10:37 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ocak 13, 2008, 03:50:58 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

esas sorum zaten bu azaltmayı sağlamak için  neler yapılır kapsamlı ve açıklayıcı bir cevap beni ve sorunun cevabını merak edenler var ise onları tatmin edeceğini düşünüyorum. ilgi ve bilginiz için şimdiden tşkl.