Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: 670 İLE 740 LI YILLAR ARASI NİYE ANLATILMAZ NASIL MÜSLÜMAN OLDUĞUMUZ NİYE SAKLAN  (Okunma sayısı 9617 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 28, 2014, 12:24:36 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Zaten insanları anlamak zordur. Siz yaziyi yazarken resmen islamiyete kan kusmuşsunuz. İslamiyet sanki Türkleri zorla dinine çekmiş muamelesi yapmissiniz. Bide buradan dinleyin türklerin oguz kagan dönemindeki devirde daha goktanriya inanmadan önce yalavac noma(Hz.Nuh) denilen zat atasi olduğunu hatta hikayesi dahi olduğunu söylemek isterim Müsaadenizle; Ay hatun çocuğu oguz kaganina sut veremiyordu bu yüzden çok üzgün idi bir gün ruyasina beyaz sakalli uzun bir adam  büyükçe geminin üzerine cagirdi bunun üzerine uyanan Ay hatun bunu şamanlara sormuş onlarda bu ruyayi tarif edememisler, en son bir bilge cika gelmiş ve ruyayi tabir etmeye baslamis; bu senin atan yalavac nomadir, seni kendi dinine goktanri dinine davet ediyor, oda etkisinden kalip dua etmiş, oguz kagana sut verebilmis ve oguz kagan o hikayeyi annesinde dinledigi ve etkilendigi zamandan beri goktanriya inanmis, sonra babası ile savaş dahi yapmistir.(alintidir) sonuç olarak; türkler zaten muslumandi zorla girmiş olsaydi çoktan cikmislardi merak etme...

Ben bu bilgiyi bir kitapta okudum, tam emin olamamak ile birlikte goktanri inanci muslumanliga benzer olduğunu söylemek isterim
Saygilar...
« Son Düzenleme: Eylül 28, 2014, 12:28:29 öö Gönderen: baran »

Eylül 28, 2014, 01:25:02 öö
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Sayın baran, bir düşünceyi ileri sürerken lütfen  müspet ilimin ışığında hareket ediniz, benim İslamiyete kan kustuğum falan yok. Ben bir tespitte bulunuyorum. İnanç olayı zaten öteden beri benim hiç bir zaman polemiğe girmediğim bir olaydır. Siz Müslüman olmayan bir ailede doğmuş olsa idiniz ve doğar doğmaz o dinin etkisi altında yetişse idiniz, acaba sonradan Müslümanlığı seçer mi idiniz?
       Yazınızda müspet ilimle bağdaşacak tek bir cümleye rastlamadım. Bunun için size ne yazacağımı doğrusu bilemiyorum.
       Yanlız şu "sonuç olarak; Türkler zaten Müslümandı zorla girmiş olsaydı çoktan çıkmışlardı..." sözünüz gerçekten ibret verici. Bunu nerede okudu iseniz lütfen bildirin de bizim de kültürümüz biraz olsun artsın. Yani Araplarla yapılan savaşlar fasarya öyle mi? o halde neden okutulmuyor veya tartışılmıyor bunlar ?
       Aklınız sıra İslamiyeti savunmaya çalışıyorsunuz ama şunu iyi bilin ki ; bir konuyu savunacaksanız o konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.
       Diğer taraftan Şamanizmin İslamiyetle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Birisi çok tanrı, diğeri tek tanrı varlığını kabul eder. Sizin benzerlik dediğiniz hususlar, Türklerin örf ve adetlerinin İslam içinde yaşanmasıdır. Bunların diğer İslam ülkelerinde esameleri bile okunmaz.
       Lütfen , bir  konuda  eleştirilsel mahiyette yazılar yazacağınız zaman o konu üzerinde sağlıklı kaynaklardan bilgiler edinin. Umarım bundan böyle o şekilde davranırsınız.
        Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 17, 2016, 04:39:46 ös
Yanıtla #12
  • Yeni Katilimci
  • *

selam-yola devam

Şubat 18, 2016, 04:22:28 ös
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Türklerin müslümanlaşma sureci konusunda daha önce tanıtımını yaptığım Erdoğan Aydin'in " Nasil Müslüman Olduk" adlı kitabını öneririm.

Eylül 01, 2016, 06:41:47 ös
Yanıtla #14
  • Yeni Katilimci
  • *

Dinler tarihinde her zaman baskılar olmuştur.Hiristiyanlar yıllarca baskı görmüş yeraltı kiliselerde ibadet etmişler.Bir çok tarikat insanlarda özgür bireyi merkez alan düşüncelere amansız şavaş açmıştır.Her dinde insanı yüceltmek Yüce tanrının emri olmasına rağmen insanı ezmiş sömürmüşlerdir. Türklerde  Göktanrı inancı insanı merkez alıp yüceltmiş kadını önde kutsamıştır.
selam-yola devam

Eylül 01, 2016, 06:59:20 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Dor'un nabız yoklama adı altındaki haksız, taraflı, ırkçı ve açıkça içi nefretle dolu söylemlerini bir kenara bırakırsak, konu ciddi tarihi doğrular içeriyor. Bu noktada bu olayların günümüzde çok anlatılmamasının 2 temel sebebi bar:
1) Savaşan topluma her ne kadar şiddetli davranılmış olsa da, Araplar savaş sonrası bunu devam ettirmediler. Tüm Türk toplumları arasında da büyük bir milli bilinç yoktu. Hatta aksine günümüzde örneğini göreceğimiz kopukluklar vardı. Ve savaş sonrası arapların izlediği olumlu politika, Türklerin dinlerindeki ortak noktalar Türklerin topluluklar halinde din değiştirmeye başladığı süreci tetikledi.
2) Türkler arasında İslam kabul edildiği için, zaman zamanında yaşanan olayların üstünde durmaktan kaçınıldı, bunun yerine savaşın devamındaki süreç olumlu bir açıdan ele alındı.

Bu 2 temel sebep yüzünden günümüzde bu yazıdaki tarihi olayları okullarda orda burada çok duymayız.
Fikirlerinizden nefret ediyorum. Ama onları savunabilmeniz için hayatımı feda etmeye hazırım. -Voltaire