Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yalnız Erkekler İçin  (Okunma sayısı 20085 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 18, 2006, 02:28:15 öö
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Yalnız Erkekler İçin

Localar Genel Tüzüğümüzün 59. Maddesi, "Masonluğa yalnız, medeni haklara sahip, yirmibir yaşını doldurmuş, hür, iyi ahlâklı, namuslu, şerefli ve aydın erkekler kabul edilebilir. Bu niteliklerden herhangi birisini kaybedenler Masonluktan çıkarılırlar." demektedir.

Anglosaksonların "Bir Büyük Locayı tanımaya ilişkin temel ilkelerinin" 4. maddesine göre "Büyük Locanın ve Locanın üyeleri yalnız erkeklerden meydana gelecektir".

1723 Anderson Anayasasının Hür Masonun yükümlülükleriyle ilgili III. Bölümünün son paragrafında da "Bir Loca'ya üye olarak alınacak kimselerin, iyi ve doğru erkekler, hür doğmuş, ergin yaşta ve sır saklayabilir olmaları, köle, kadın, ahlâksız ve şaibeli erkekler olmamaları, fakat iyi şöhret sahibi olmaları gerekir" denmiştir.

Böyle olmasına rağmen, erkek Localarında kadınlar da tekris edilmiştir. Belki hepsi belgeli değildir, tersimatlara girmemiştir ama, hikâyeleri anlatıla anlatıla günümüze kadar gelmiştir.

Paris'te Portsmouth Düşesinin malikânesinde toplanan bir Loca vardır, 1735'te Düşesin Aubigny'deki şatosuna naklolmuştur. Locayı Düşes himaye etmektedir. Acaba tekris edilmiş midir, bilinmiyor.

Delikten herşeyi seyreder

1710'da Cork'da bir tekris yapılmıştır. Doneraile Vikontunun Loca toplantılarını düzenlediği salonun yan duvarı deliktir. Locanın bir toplantısı sırasında yan odadaki kitaplıkta uyumakta olan Vikontun kızkardeşi Elizabeth St. Leger birdenbire uyanır. Belki kötü bir niyeti de yoktur ama, oturur delikten seyreder. Seyreder ama, Gözcü'ye yakalanır. Bunun üzerine ve ağabeyinin de ısrarıyla hemen kendisini tekris ederler. Anlatılanlara göre, bir daha toplantıya katılmamıştır ama, hayatı Masonların arasında geçmiştir.

Bunun gibi daha birçok hikâye var. 1779'da olduğu tahmin ediliyor. Dorset'te bir evde Locanın toplandığı odadaki duvar saatinin dolabının içinde bir kadın yakalamışlar, onu da hemen orada Mason yapmışlar.

1170 yılında 120 No.lu Paladian Locası'na Havard isimli bir hanımın fahri üye olması önerilmiş, kabul edilmesi üzerine hanım tekris edilmiş.

Gene İskoçya'ya bağlı Melrose Locasına Masonluğa ait çok şey bildiği için bir hanımın alındığı söyleniyor.

Köpek dolapta yakaladı

Mason olmayan Kaptan Gambier'e Chatam'da bir kadın anlatmış. Masonların toplantılarda ne yaptıklarını merak eden bir kadın önceden dolaba girip saklanmış. Ama kendisini arayan köpeğinin de koklaya koklaya dolaba girmek istemesi üzerine yakalanmış. Ve usulüne göre tekris etmişler.

Kuzey Carolina'da, Taylorsville kentinde 253 No.lu Lee Locasına 1840 yılında Catherine Sweet isimli bir hanım tekris edilmiş. Bu hanım bir yıldan fazla bir zamandır gizlice toplantıları dinlermiş. Kendisini yakalayıp da üç derece üzerine imtihan ettiklerinde verdiği cevaplara şaşırmayan kalmamış. Tekrisinden sonra bir daha Locaya girmemiş ama, Masonluğa olan ilgisi ölümüne dek sürmüş.

Konfederasyon Ordusunda Subay olan Charles Lilley karısına Çırak Mason olmasını önermiş, o da onun isteği üzerine kabul edilip tekris olmuş.

Fransız General De Xaintarilles'ın karısı da erkek gibi savaşmış bir askermiş. Bu hanım 1802 yılında bir gün "Les Frêres Artistes" isimli Locaya gelmiş ve Locanın üyesi olmuş, toplantılara da devam etmiş.

Bir de kendisinin erkeklerle eşit olduğunu iddia eden Kontes Barkoczy var. Tek çocuk olduğu için Macar yasasına göre erkek çocuk gibi kabul ediliyormuş. Yasal olarak erkek olduğundan 1875'te Macaristan Grand Orient'ında tekris edilmiş. Ama daha sonra tekriste görev almış olanları ihraç etmişler.

Kadın mı, erkek mi?

Eon Şövalyesi olarak tanınan Charles Geneviève Louise Auguste André Timothée Déon de Beaumont'un durumu ilginç. Bu kişi XV. Louis'nin gizli ajanı ve bir transvesti. 1768'de Londra'da 376 No.lu Immortalité Locasında tekris edilmiş. Üç yıl sonra da aynı Locada II. Nazır olmuş. 1777'de iki şahidin ifadesi üzerine kadın sayılmış. Ama cerrah Thomas Copeland ölüm raporuna erkek olduğunu yazmış.

İmparatoriçe Maria Theresa da 1751 yılında bir Locanın toplantısına gelip oturmuş.

1802'de 85 yaşında ölen Norwich'li Bayan Beaton Hür-Masonmuş. Gazete ketum biri olduğunu, sahip olduğu sırların kendisiyle birlikte gömüldüğünü yazmış. 1770 yılında Neweastle Chronicle gazetesindeki bir ilan çıkmış: "22. Alay Locasının toplandığı Newgate'deki Crown Inn Pub'unun sahibesi Bayan Bell yan duvara iki delik açarak Masonların bütün sırlarını öğrenmiş, şimdi isteyen her hanıma bunları öğretmeye hazırdır."

1864 yılında Yeni Zellanda'da Wanganui kentinde Rutland Otel'inin barmaid'i de toplantıları dinlermiş. Gene Wales Prensi Kral Edward'ın isad törenin başlamasından bir saat önce Royal Albert Hall'in üst katında iki barmaid yakalanmış.

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Kimbilir daha bilmediğimiz, duymadığımız neler olmuştur. Erkeklere Mahsus olunca hanımlar merak ediyor. Kadınlara Mahsus olsaydı, erkekler merak etmeyecek miydi?
« Son Düzenleme: Kasım 14, 2006, 11:21:31 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 15, 2007, 03:59:45 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Güzel yazmışsınız  :)

Sadece hanımlara mahsus olsada erkekler merak ederdi?  ;D   Orasıda doğru.. :)

Saydığınız şartları ise bilmiyordum o zaman 21 yaşında masonluğa kabul edilen birinin ileride büyük üstat ve ya 33. dereceden mason olma ihtimali garanti demeyelimde sanırım yüksek bir ihtimaldir değilmi?

Saygıyla...

Mart 15, 2007, 04:21:02 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Sitede gordugunuz butun yazilar kendimin degildir. Referanslar bolumunde bazi yazilarin nerelerden alindigi yazar.

33. Dereceye davet edilmeniz icin, yasiniz, yada ne kadar sure Mason oldugunuz onemli degildir. Masonluga ne kadar bagli oldugunuz, yaptiginiz hizmetler ve calismalar onemlidir. Buyuk Ustatlik gibi onemli gorevler icin her zaman oylama yapilir ve oylamalardan cikan sonuclara gore bu Ustatlar secilir.
« Son Düzenleme: Ocak 18, 2008, 11:44:50 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mart 15, 2007, 05:53:50 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Anladım teşekkürler.  :)

Hizmetler ve çalışmalara göre derken? Yani biraz açabilirmiyiz? Bu çalışmalar ne yönde? Genelde masonluğa ön yargı ile bakanlar kötü yönde olduğunu söylerler... Bende zaten 1. kaynaktan öğrenmek için buradayım!

Cevaplarınız için teşekkür ederim..

Mart 15, 2007, 06:00:47 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Masonluga, Kardeslerinize, insanliga verdiginiz emege, cogunluk tarafindan sevilme ve itibar derecenize, kendinizi, hayatinizi ve yasam tarzinizi ne kadar Masonluga adadiginiza bagli olarak secilebilirsiniz.

Oylama ile yukseldiginiz icin, buna kendiniz yada bir kisi asla karar veremez. 32. Dereceye kadar ve Buyuk Ustatlik Mertebesine kadar sizi, ayni seviyedeki yada daha alt seviyedeki Kardesleriniz secer.

Yanliz 33. Derece icin sizi sadece 33. Derecedekiler secer.

Mart 15, 2007, 06:04:18 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Bilgi için teşekkürler. Ama ben soruyu tam soramadım galiba çalışmalar ve hizmetler derken bunlar iyi yöndemi yada sadece göz boyamak içinmidir? Bunu sormak istemiştim...

Mart 15, 2007, 06:11:33 ös
Yanıtla #6
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Masonlukta yukselmek amacli birsey yapmamaniz gereklidir. Hedefleriniz amaclariniz hayatinizla ilgili olmalidir. Eger "ben 33. Derece olmak istiyorum" yada "ben 33. Derece olacam" derseniz o anda, simdiye kadar yaptiginiz butun emekleriniz silinir. O Dereceyi unutmaniz gerekir.

Goz boyamak amaciyla herhangi birseyi ancak, gecici sure yapabilirsiniz. Hayatinizin 15-20 yilini, goz boyayarak ve sahte davranislarla gecirmeniz mumkun degildir. Ozellikle Masonlukta.

Sahte davranislariniz elbette fark edilir ve bu size soylenmez. Siz (saygi cercevesi icerisinde) kendiniz olursaniz, bilgi ve Isigi aradikca, onlari bulacaksinizdir.

Hizmetleri tek tek sayamam. Yanliz yukardada soyledigim gibi, Kardesinize ve etrafiniza, Masonluga kendinizi ne kadar adayip ne kadar magrur, alcakgonullu birisi oldugunuz cok onemlidir. Yaptiklarinin reklamini yapan kisi, topluluk tarafindan bekledigi saygiyi goremeyecektir.

Masonluk icerisinde, Kardesler arasinda goz boyama soz konusu degildir.
« Son Düzenleme: Mart 15, 2007, 06:22:36 ös Gönderen: MASON »

Mart 15, 2007, 06:33:42 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Bilgi için teşekkürler. Ama ben soruyu tam soramadım galiba çalışmalar ve hizmetler derken bunlar iyi yöndemi yada sadece göz boyamak içinmidir? Bunu sormak istemiştim...
Sorunuzu cok iyi anliyorum. Ben de size birkac soru sorayim. Mantik cercevesi icinde.
Deniliyor ki Masonlar kotulukler yapiyor, yonetimleri ele gecirmek istiyorlar, kendi cikarlarina calisiyorlar, sunu bunu yonetiyorlar. Bir dusununuz. Sizce bunlari zaten yuzyillardir yapiyorlarsa goz boyamaya niye ihtiyac duysunlar? Zaten bunlari iddia edenlere gore istediklerini yapiyorlar, ve hicbirsey de olmuyor. Niye kendilerini sevdirmeye calissinlar? Baska topiclerden de okuyacaginiza gore masonlar yaptiklari islerin reklamini yapmazlar. Bakin biz bunu da yaptik bakin biz iyiyiz diye birsey hicbiryerde goremezsiniz. Masonlar insanliga gozlerden uzak sekilde dokunurlar. Ama insan dogasi geregimidir artik nedir, iyi yapilan seyler hep "Goz boyama" kotu yapildigi dusunulen seyler (ki hickimse bir tek bile kanit gosteremez) hep dogru kabul edilir. Rasyonel bir insan mantik cercevesinde, dis etkenlere dayanmadan dusundugu anda gercekleri gorecektir.

Mart 16, 2007, 02:18:36 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sn. Mason açıklamalarınız için teşekkür ederim.  :)

Sn. SublimePrince doğrusunu söylemek gerekirse çok mantıklı yazmışsın  ;) Masonluğa birçok kişi gibi benimde önyargım olmasına rağmen, senin yazdıkların akılcı olarak düşünülünce söylenecek tek kelime yok! Zaten 1. kaynaklardan öğrenebilmek için buradayım. İkinizede teşekkür ederim..

Benimde mantık çerçevesinde birkaç sorum olacak;

1.Türkiye'de oldukça tanılan bazı kesimlerin(işadamı,sanatçı,politikacı) vs.  kanıtı olmasada takdir edersiniz ki  bu kişilerin en azından belli bir kesiminin  birçok insan mason olduğunu tahmin edebilir. Ama bu insanların görünürde birçok kişiye iş verdiği halde Türkiye lehine pek iyi çalıştıkları söylenemez... Bunu akıllı insanlar pekala farkedebiliyor!

2.  ise Bill Gates, kurduğu Gates Foundation ile Aids vs. gibi hastalıklar için yanılmıyorsam 14 milyar dolar değerinde bir bağışta bulunmuştu. Bu sizcede bir göz boyama değilmidir?

Mart 16, 2007, 04:33:59 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sn. Mason açıklamalarınız için teşekkür ederim.  :)

Sn. SublimePrince doğrusunu söylemek gerekirse çok mantıklı yazmışsın  ;) Masonluğa birçok kişi gibi benimde önyargım olmasına rağmen, senin yazdıkların akılcı olarak düşünülünce söylenecek tek kelime yok! Zaten 1. kaynaklardan öğrenebilmek için buradayım. İkinizede teşekkür ederim..

Benimde mantık çerçevesinde birkaç sorum olacak;

1.Türkiye'de oldukça tanılan bazı kesimlerin(işadamı,sanatçı,politikacı) vs.  kanıtı olmasada takdir edersiniz ki  bu kişilerin en azından belli bir kesiminin  birçok insan mason olduğunu tahmin edebilir. Ama bu insanların görünürde birçok kişiye iş verdiği halde Türkiye lehine pek iyi çalıştıkları söylenemez... Bunu akıllı insanlar pekala farkedebiliyor!

2.  ise Bill Gates, kurduğu Gates Foundation ile Aids vs. gibi hastalıklar için yanılmıyorsam 14 milyar dolar değerinde bir bağışta bulunmuştu. Bu sizcede bir göz boyama değilmidir?
Sn. Kaan,

Supheci olmak her insanin hakkidir.
1- Turkiye'deki isadami ve politiklacidan bahsetmissiniz, ve Turkiey leyhine calismadiklarini soylemissiniz. Ve bu kisilerin mason olma ihtimalleri oldugunu soylemissiniz.  Oncelikle sunu soyleyeyim. Bir kisi masondur diye o kisinin yaptiklarini MASON dernegine baglamak biraz garip. Sirf masonlugun adi kotulenebilsin diye insanlar her yanlis birsey yapanin direk Mason oldugunu iddia ediyor.  Soyle sorayim ben size. Her tekstil dernegine uye, hayali ihrtacat yapan tekstilci'nin yaptigi tekstilciler dernegini baglar mi? Veya soyle sorayim Siyasi parti uyelerinin (dini kesimden bile olsalar) surekli yolsuzluk haberlerini duyuyoruz. Bu o partinin yolsuz oldugunu veya o dine mahsup herkesin yolsuzluk yapacagina mi ornek teskil eder? Akilli insanlar bu farki ayirdedebiliyormu? ;)

2-Bill Gates su anda dunyanin EN ZENGIN ADAMI. Goz boyamaya ihtiyaci oldugunu dusunenler bence biraz kendilerinden suphe duymalidirlar. Ayrica goz boyamak icin degil, vergi avantaji olmasindan ve faydali birsey yapmak istemesinden dolayidir o bagis.

Ama nasilsa ben ne dersem diyeyim, her yapilan yanlis Tu KAka yapilanlar da goz boyama olarak goruldugu surece, fikirler degismez. O yuzden tartismak bosuna.