Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bugün 19 Mayıs  (Okunma sayısı 6656 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 19, 2007, 07:35:15 ös
  • Ziyaretçi

19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor bayramınız kutlu olsun!

Bir başkadır bu memleket, bağırında naif ama yüce gönüllü büyük insanları barındırır, idealleri olan büyük insanlar... Bu ülkede bir “Ülkü” büyüdü! Babasının elinden tutup denize atladı... Adı “ideal”di, “heves” değil....

Kadınları hevesleriyle tanıyanlara inat,
Kadınları gençlik sevdalarıyla zihinlerine kazımışları inkar olsun diye ...

1919’dan 2007’ye çok şey değişti.. Ya değişmeyenler...

Hala heves değil, ideallerimiz var...
Hala gençlik sevdamız değil, gençlik hislerimiz var...
Bizdeki yürek, fidesi tutmuş selvi misali.. Alır başını gider, yeri gelir yanına rüzgarı alır, yeri gelir sağa yatar sola savrulur ama yüzünü yalayan rüzgarı kendine eş eder, fırtınaya dönmeden rüzgarla baş eder.

Bir başkadır bu memleket, bağırında naif ama yüce gönüllü büyük insanları barındırır, idealleri olan büyük insanlar... Bu ülkede bir “Ülkü” büyüdü! Babasının elinden tutup denize atladı... Adı “ideal”di, “heves” değil....

Fesi, sarığı atalı çok oldu, fularları takalı; stilettolara eşlik eden ‘iskarpinler’in sesini anılara saklayalı... Şapkamızın kıvrımından geriye göz süzdük, ardımıza bakıp, mendilimizi attık yere; şimdi göz süzüp bakmadıklarımıza atfen güçlü anılarımız var! İskarpin sesleri yükseliyor... Şapkalarımız güneşten koruyor, fularlarımız bayrak oldu, mendiller yakamızdan çıktı, Atatürk broşları takar olduk..

Fularlar bayrak, çünkü hala bu ülkede; mavi göğe çıplak yüzle, güneşten korkmadan bakabilme hakkına sahip olduğunun; farkında olmayan kadınlar var... İçlerindeki unuttukları küçük “Ülkü” adına fularlar bayrak!

Bugün 19 Mayıs, değişmeyenler için değiştirilemeyenlere ...

Mustafa Kemal ve 19 Mayıs hakkında ne biliyoruz?

"Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir." Mustafa Kemal ...

Atatürk’ün gençliğe armağan ettiği ve “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan 19 Mayıs tarihinin önemini ne kadar farkındayız? 16-19 Mayıs 1919 tarihleri arasında gerçekleştirdiği İstanbul-Samsun yolculuğunu hatırlayalım...

Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki önemli olaylardan biri Atatürk’ün Samsun’a ayak basışıdır. Türk Milleti Birinci Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar içinde kurtuluş çareleri ararken büyük bir lider Mustafa Kemal Atatürk ortaya çıktı ve Samsun’a ayak basarak “Kurtuluş” yolunu açtı. Dolayısıyla Atatürk’ün 16-19 Mayıs 1919 İstanbul’dan başlayan yolculuğu bir kurtuluş dönemini simgeler.

Samsun işgal kuvvetleri için önemli noktalardan biriydi. Stratejik bakımdan büyük öneme sahipti ve Karadeniz’den Orta Anadolu’ya açılan en rahat ve güvenilir bir kapıydı. İngilizler 9 Mart 1919 tarihinde Samsun’a askerî birlik çıkarmışlardı.

Buna tepki olarak Türk Makinalı Tüfek birliğinden Hamdi adındaki bir teğmenin askerlerini alarak dağa çıkması dikkatleri bu bölgeye çekti. İngiliz Yüksek Komiserliği’nin Türk halkının silâhlandığı konusundaki şikayetleri üzerine bu bölgeye güvenilir bir kumandanın olağanüstü yetkilerle gönderilmesine karar verildi. Bu kumandan Mustafa Kemal Atatürk’tü ve Atatürk uzun zamandan beri ülkenin içinde bulunduğu bu umutsuz duruma üzülüyor ve bir şeyler yapmak için Anadolu’ya geçmek istiyordu. Bu O’nun için bulunmaz fırsattı.

Mustafa Kemal Paşa beraberindeki kişilerle beraber 16 Mayıs 1919 Cuma günü öğleden sonra “Bandırma” adındaki eski ancak gayet iyi çalışan bir vapurla Galata rıhtımından ayrılır, üstelik geminin kaptanı İsmail Kaptan Karadeniz'i avucunun içi gibi bilmekteydi.18 Mayıs 1919 Pazartesi günü beklenen yolculuğun sonuna gelinir.

Mustafa Kemal Paşa, İstanbul’dan başlayan ve Samsun’da sona eren yolculuk esnasında görevli bir askerdi ve giyimi de buna uygundu ancak Samsun’a ayak bastığı günden birkaç gün sonra asker değil, sivil olarak hareket edecekti.

Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun’a çıkışında gördüğü manzara pek parlak değildi. Şehirde İngiliz işgal kuvvetleri vardı. Halk kendisini koruyamayacak durumdaydı. Atatürk bugün müze haline getirilen Hıntıka Palas’ta kaldıkları süre içinde hep bu sorunları düşündü, yolculukta geçirdiği uykusuz geceler sona ermemişti; şimdi de burada uykusuz geceler başlıyordu. Ama, O’nda ve O’nun gibi düşünenlerde bu azim oldukça hiçbir engel aşılmaz değildi.

Bu yolculuk Türk Milleti için bir dönüm noktası oldu ve kurtuluşun başlangıcıydı. Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’da Anadolu topraklarına bastığı 19 Mayıs 1919 tarihinin önemi nedeniyle de 19 Mayıs’ı Türk gençliğine armağan etti. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gençlik kavramı genel anlamda fikirlerdeki yeniliği anlatmaktadır.

Atatürk’ün şu sözleri hepimiz için bir rehber olmalıdır: “Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kâfidir”. Atatürk’ü anlamak, yaşadıklarını ve fikirlerini bilmekle mümkündür. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında yaşanan zorlukları her zaman göz önünde tutarak, 19 Mayısları Atatürk’ün emanetine daima sahip çıkarak kutlamalıyız.

19 Mayıs günü Atatürk'le beraber Samsun'a çıkanlar:
Albay Refet Bele
Kurmay Başkanı Albay Kazım Dirik
Kurmay Başkan Yardımcısı Yarbay Ayıcı Arif
Kurmay Binbaşı Hüsrev Gerede
Sağlık Başkanı ve yardımcısı Albay İbrahim Tali Öngören
Dr. Refik Saydam
Binbaşı Kemal Doğan
Emir Subayı Teğmen Hayati
Başyaver Cevat Abbas Gürer
Yüzbaşı Mümtaz
Kamil Erdem

Mayıs 19, 2011, 09:07:12 öö
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

" 1919 yılı Mayıs'ının 19'uncu günü Samsun'a çıktım. Genel durum ve manzara:

Osmanlı Devleti'nin içinde bulunduğu durum, Dünya Savaşı'nda yenilmiş, Osmanlı ordusu her tarafta zedelenmiş, Şartları ağır bir ateşkes Antlaşması imzalamış, Büyük Harbin uzun yılları boyunca, millet yorgun ve fakir bir halde. Milleti ve memleketi Dünya Savaşı'na sokanlar, kendi hayatları endişesine düşerek memleketten kaçmışlar.

Saltanat ve hilafet makamında bulunan Vahdettin, soysuzlaşmış, şahsını ve yalnız tahtını emniyete alabileceğini hayal ettiği alçakça tedbirler araştırmakta. Damat Ferit Paşa'nın başkanlığındaki hükümet aciz, haysiyetsiz, korkak, yalnız Padişahın iradesine tabi ve onunla beraber şahıslarını koruyabilecek herhangi bir duruma razı, Ordunun elinde silahları ve cephanesi alınmış ve alınmakta.

İtilaf Devletleri, ateşkes Antlaşmasının hükümlerine uymağa lüzum görmüyorlar. Birer vesileyle itilaf donanmaları ve askerleri İstanbul'da Adana vilayeti Fransızlar, Urfa, Maraş, Gaziantep İngilizler tarafından işgal edilmiş. Antalya ve Konya'da İtalya askeri birlikleri, Merzifon ve Samsun'da İngiliz askerleri bulunuyor.

Her tarafta yabancı subay ve memurlar ve ajanlar faaliyette. Nihayet başlangıç kabul ettiğimiz tarihten dört gün önce 15 Mayıs 1919'da itilaf Devletleri'nin uygun görmesiyle Yunan ordusu İzmir'e çıkartılıyor. Bundan başka, memleketin her tarafından Hıristiyan azınlıklar gizli, açık milli emel ve maksatlarını gerçekleştirmeğe, devletin bir an evvel çökmesine, çalışıyorlardı. "

...

“Ben 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün, elimde hiç bir maddi kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milleti’nin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milleti’ne güvenerek işe başladım. Samsun’dan Anadolu içlerine kırık bir otomobille gidiyordum... O kırık otomobil Anadolu içlerinde ilerlerken ben daima düşünür ve yaverime “Dağ Başını Duman Almış” marşını söyletirdim. Ben Türk ufuklarından bir gün behemahal bir güneş doğacağına, bunun hareket ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç çıkacağına o kadar emindim ki, bunu âdeta gözlerimle görüyordum. O marşı okutup tekrar ettirmekteki maksadım, Türk’ün bu güneşi doğunca, muvaffak olacağını anlatmaktı.”

...

"Efendiler, bu durum karşısında tek bir karar vardı. O da millî hakimiyete dayanan kayıtsız şartsız, bağımsız yeni bir Türk Devleti kurmak... İşte İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da, Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulanmasına başladığımız karar, bu karar olmuştur...Türk’ün haysiyeti ve gururu ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa, mahvolsun daha iyidir. Öyleyse ya istiklâl ya ölüm!”

...
19 Mayis'iniz Kutlu Olsun. Atatürklü günlerimiz sonsuz olsun. 19 Mayısta yaktığı ve onurla taşıdığı ölümsüz Işık simdi gençliğin bizim ellerimizde. En onde o Işık, sonsuza dek aydınlatmaya, yol göstermeye devam ediyor.
YA İSTİKLAL YA ÖLÜM
« Son Düzenleme: Mayıs 19, 2011, 09:55:35 öö Gönderen: skullG »

Mayıs 19, 2011, 01:09:40 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin Ittihatci,  Sayin SKULLG cok tesekkur ederim.
Atamizin bizlere emanet etdigi  olumsuz isik bir tek Turkiyenin degil butun  turk cumhuriyetlerinin aydinlatacak ve yol gostermeye devam edecek.
1283 - leriz biz. 1283  HEP ICIMIZDE.
Saygilar.
1283 - leriz biz.

Mayıs 19, 2011, 02:26:11 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın SkullG'nin Nutuk'tan alıntı yaptığı bölüm benim de okurken en çok heyecanlandığım bölümlerden biriydi ancak okuduğunuzda görüyorsunuz ki o şartlar içinde bile tam bağımsızlık için savaşmaya hazır bir lider var çünkü halkının onuru ayaklar altına alınmak üzereydi,bağımsız olmadıkça yaşamanın bir anlamı yoktu O'na göre.
İmkansızlıklar içinde,düşman her taraftan gelirken neredeyse Gençliğe Hitabe'de bahsettiği durumdayken Atatürk halkı için Türk Milleti için bu milletin bağımsızlığı için ölümü göze aldı.Manda altına girmeyi ,aşağılanmayı milletinin şerefine,onuruna yediremiyordu.
Yine Sn.SkullG'nin paylaşımını okurken ilk okuduğum zaman düşündüklerim  aklıma geldi Nutuk'u.Atatürk bu kadar imkansızlık içinde,kendi ülkesinin yöneticilerinden dahi muhalefet görürken bağımsız olmayı seçti de neden şimdikiler ve hatta bir kısım öncekiler O'nun bağımsız karakterinden bir parça bile nasibini alamadı?

Bir de konuyla ilgili olarak Yılmaz Özdil'in bir köşe yazısını paylaşmak istedim

http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=11680592&yazarid=249

Saygılarımla
Memento Mori

Mayıs 19, 2011, 03:15:22 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını yürekten kutluyorum.

Mayıs 19, 2011, 04:42:26 ös
Yanıtla #5
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu değerli foruma ilk mesajı yazmak; bu güzel konuya nasip oldu.

19 Mayıs Atatürk'ü anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm Türk ulusana kutlu olsun.

İşim nedeni ile bir hafta önce Samsun'daydım. Şehirde, bugüne dair yapılan hazırlıklar her sokağa her caddeye yayılmıştı.
İnsanların heyecanı çok net bir şekilde hissediliyordu.
Bu heyecanı, inancı ve zihin açıklığını sonsuza dek koruyabilmek umudu ile...
dostluk, keşfedilmesi gereken büyük bir erdemdir...