Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ceza  (Okunma sayısı 6178 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 23, 2009, 10:04:41 ös
  • Uzman Uye

Kenidisini ve bestelerini çok seviyorum.Bunun en önemli nedeni günümüzde görüğümüz bestekarların sadece hayatımızda aşk varmış gibi sözler yazmalarını kınamamdan geliyor.Çünkü hayatımızda aşk yok.Ceza tabiatla ilgili sözler yazan,savaşa karşı tutumu belli olan ve boş hayatlar yaşayanlara şarkılarıyla cevap veren bir adam, tarihini unutmamış bir kişilik.Nefret grubundayken de bu çizgisini hiç kaybetmemiş bir Rap yıldızı.
Daha önce dinlemeyenlerin,sözlerine dikkat buyurmalarını tavsiye ederim.Türk sanat müziğini,klasik müziği nekadar seviyorsam Rap'i de en az o kadar seviyorum.Bana göre rap felsefedir.

Biyografisi;
Ceza (asıl adı Bilgin Cengiz Özçalkan; d. 31 Aralık 1977), Türk rap sanatçısıdır. Doğumundan Birkaç yıl sonra Televizyonda, uzun yıllar hatta belki de hayatı boyunca unutamayacağı görüntülerle karşılaştı. TRT'nin tek kanal olduğu dönemlerde televizyonda break dans filmleri oynuyordu. O filmlerdeki müziklerden ve danslardan çok etkilendi.

97-98 yılında konserler verdi. Uluslararası bir partide Tarık Gamert (Fuchs 'Sihirbaz') ile tanıştı ve 1998'de Nefret grubunu kurdu. Ertesi yıl Tunç Dindaş'ın çıkardığı Yeraltı Operasyonu'nda yer aldı.Nefret 2000 yılında Hammer Müzik'le anlaşıp "Meclisi Ala - İstanbul" albümünü çıkardı. 2001 yılında "Anahtar" albümü geldi. Dr. Fuchs'un askerlik görevini yerine getirmek için ayrılmasıyla Ceza ilk solo albümü olan "Med-Cezir"i çıkarttı. Albümle aynı adı taşıyan parçaya profesyonel bir video klip çekildi. Albümün prodüktörlüğünü ve bütün müziklerini Dj Mic Check yapmıştır. Bu albümle çok iyi bir çıkış yakaladı. Bu süreç içinde sayısız konserler verdi, Yabancı MClerle çalıştı. kısa sürede tarzın dinleyecilerinin ve organizatörlerin aradığı bir rap icracısı oldu.

J&B Techno Festival, Massive Attack Konseri ve H2000 gibi büyük organizasyonlara katılan Ceza, Hip Hop Oscarları'nda 'En İyi Albüm', 'En İyi Şarkı' ve 'En İyi Rap İcracısı' dallarında 3 ödül birden alarak büyük başarı elde etti.

Ceza en büyük çıkışlarından birini de 2004 yılında gerçekleştirdi. En büyük rock müzik organizasyonlarından biri olan RockIstanbul'da sahne almasının yanısıra popüler müziğin önemli isimlerine rap vokalleriyle katılma başarısını gösterdi. Burcu Güneş'in "Ay Şahit" adlı yeni albümünde yer alan "Sahilden" şarkısında Güneş'e eşlik eden Ceza, Candan Erçetin ile birlikte de şarkı söyleme şansına erişti. Sanatçının "Melek" albümünde bulunan "Şehir" adlı parçada katkıları bulunmuştur.

Bu iki ismin ardından müzisyen Mercan Dede'nin "Su" albümünde Ceza'ya da yer verildi.

Ceza, ilk albümündeki sözlerinde hayal gücünü, kendi zengin yönünü ve arkadaşlarıyla geçirdiği günleri anlatıyor. Genellikle protest ve politik... Politikacıların davranışlarıyla ilgili eleştiriler, Türkiye'de magazinin ön plana çıkmasıyla ilgili üstü kapalı göndermeler ve dahası, tepki toplumu olmanın çok uzağında gördüğümüz ülke insanının sesini yükseltmesi gerektiğine de işaret ediyordu.Ama sonraki albümlerde bu azaldı

Ceza, Esquire dergisiyle yaptığı röportajda birbirinden ilginç açıklamalar yaptı. Albümlerinde şarkı sözlerini, müzikal çalışmalar tamamlandıktan sonra yazdığını ve bunun çok kısa bir sürede gerçekleştiğini söyleyen Ceza, hip hop ve rap'in aynı olarak algılanmasına da tepki gösteriyor, "Hip hop'u bir Ağaç olarak düşünürseniz, rap onun dallarından biridir" diyor...Son olarak Yıldız Tilbe'nin Ben senin var yaalbümünde tutsak parçasında düet yapmıştır. 29 Aralık'ta en son albümü olan Bomba Plak'ı çıkartmıştır. Killa Hakan ile ortak hazırladığı albüm, 2 tanedir. Birisi Türkiye'de satışa çıkmıştır, diğeri Almanya'da satışa çıkacaktır. Delight adlı şarkıya klip çekilmiştir.

Ceza ve Sinema Hayatı 2005 yılında,Fatih Akın'ın yönettiği "KÖPRÜYÜ GEÇMEK" ve "KEBAP CONNECTION" gibi filmlerde rol aldı.
2008'in son aylarında başlayan,Adanalı (dizi)'nin müziği de Ceza'nın Yerli Plaka albümündeki çeşitli şarkılarından ibarettir.

Ceza diskografisi ;
2000 Meclis-i Ala İstanbul Hammer Müzik
2001 Anahtar Hammer Müzik
2002 Med-Cezir Hammer Müzik
2004 Rapstar Hammer
2004 Feyz Al EMI
2006 Yerli Plaka EMI
2007 Evin Delisi Underground EP
2008 Bomba Plak Dolunay Müzik ve Orjinal Müzik

Yerli Plaka

Holocaust

Medcezir

EN GÜZEL Nefret grubunun şarkısı olan "ANAHTAR"(Ceza'nın eski grubu)
http://video.google.com/videosearch?q=nefret+anahtar&emb=0&aq=f#
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2009, 10:13:14 ös Gönderen: M.Akyol »

Ocak 23, 2009, 10:17:22 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

sagopa bence daha iyi sozlerın anlamlarına bakarım ben rapte ve sagopa tam anlamıyla cümle mühendisi

Ocak 24, 2009, 12:37:58 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Amerikanın alt kültür olarak tanımladığı olaya bakın ki şu an dünyayı sarmış durumda....Aslında ilk zamanlarda bana garip gelmişti çünkü hip-hop amerikadaki siyahi ırkı afro-amerikanların yaşam tarzının ismi,sokak kültürü deniyor ve bunu bir türk yapıyor,başlarda komik gelmişti,ama artık değil,yalnız hala Türkiye'deki rapçilerin çok doğru bir yolda olduğunu düşünmüyorum,kökleri sağlam değil bir kere,altı dolu değil yaptıkları işin,bu yaptıkları şeyin nerden geldiğini tarihini,en önemlisi de biz buna bir işiir okuma sanatı demiyoruz müzik diyoruz ve şu anda türkiyede bu işi yapanlar sadece söz söyleme sanatı olarak bakıyor buna,müzikal bir birikim var mı acaba? acaba hangi köklerden besleniyor bu müzik? neyi ne kadar bildiklerinden emin değilim...ama Türkiye'ye göre bir değerlendirme yaptığımızda ceza gerçekten başarılı,sagopa da öyle tabii ki zaten bu rap camiasında neden dostluk yok onu da bilmiyorum...

Ocak 24, 2009, 12:43:19 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

cezaya karsı fln degilim onun yazdıklarını kendime yakın bulmuyorum sadece bir kac parcası cok hosuma gidiyor

Ocak 24, 2009, 12:47:20 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bence öncelikle siz Hip-Hop ile Rapin arasındaki farkları öğrenmeniz gerekir.

Amerikanın alt kültür olarak tanımladığı olaya bakın ki şu an dünyayı sarmış durumda....Aslında ilk zamanlarda bana garip gelmişti çünkü hip-hop amerikadaki siyahi ırkı afro-amerikanların yaşam tarzının ismi,sokak kültürü deniyor ve bunu bir türk yapıyor,başlarda komik gelmişti,ama artık değil,yalnız hala Türkiye'deki rapçilerin çok doğru bir yolda olduğunu düşünmüyorum,kökleri sağlam değil bir kere,altı dolu değil yaptıkları işin,bu yaptıkları şeyin nerden geldiğini tarihini,en önemlisi de biz buna bir işiir okuma sanatı demiyoruz müzik diyoruz ve şu anda türkiyede bu işi yapanlar sadece söz söyleme sanatı olarak bakıyor buna,müzikal bir birikim var mı acaba? acaba hangi köklerden besleniyor bu müzik? neyi ne kadar bildiklerinden emin değilim...ama Türkiye'ye göre bir değerlendirme yaptığımızda ceza gerçekten başarılı,sagopa da öyle tabii ki zaten bu rap camiasında neden dostluk yok onu da bilmiyorum...

Ceza ile Sagopa arasında hem siyasi hem de Dünya görüşü farkı var.Beğenmeler farklı olması gayet normal.Çünkü kişi sözlerde yakın bulduğunu seviyor.
cezaya karsı fln degilim onun yazdıklarını kendime yakın bulmuyorum sadece bir kac parcası cok hosuma gidiyor
« Son Düzenleme: Ocak 24, 2009, 12:50:29 öö Gönderen: M.Akyol »

Ocak 24, 2009, 03:02:53 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

merak etmeyin sizden çok iyi biliyorum uğraşılarım gereği...terimleri de çok yerinde kullandım...merak etmeyin bu forumda bilgim olmayan hiç bir konuda yorum yapmadım şimdiye kadar...
« Son Düzenleme: Ocak 24, 2009, 03:16:10 ös Gönderen: martı »

Ocak 24, 2009, 04:22:22 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

hıp-hop falan yazmıssınız yazınızda o zaman dıkkat edınız.Cunku Ceza adlı konuya yazmıssınız.:)

Ocak 24, 2009, 04:28:38 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

hayır doğru yazdım  çünkü hiphop kültürün genel adıdır rap de bu kültürün içindeki müzik dalının ismidir...rap yapmak için hiphop kültüründe yşamak gereklidir türk kültürüyle yaşayıp rap yapamazsınız,bizimkilerde böyle yapıyor zaten hiphop kültürünü yaşıyorlar bunu söyledim orada...

Ocak 25, 2009, 12:49:46 öö
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bay martı doğru haklısınız yapamazlar, en iyisini siz biliyorsunuz.Hatta şöyle yapalım dilerseniz o sözlük sitelerinden öğrendiklerinize bende sizin gibi kaynak göstermeden bir sözlük sitesinden öğrenerek sanki kendi bilgilerim gibi yazayım;
Satanizm bir kültürdür,bu kültürün dallarından biri de metal müzik dinlemektir.Ozaman metal müzikle ilgili bir konuda birşeyler yazarken satanizm olarak adlandıralım.
Ben buraya Ceza'nın yaptığı müzikle ilgili konu açıyorum siz kültürden falan bahsediyorsunuz.Hakan Aysev'de bir Türk,Fahir Atakoğlu'da Türk.Yok ama olur mu ya,bunların alt yapıları nedir ki yani,bunlar başka kültür.Hatta Ceza,Aysev ve Atakoğluna yaptıkları işlerin kültürlerinden gelmedikleri için ödüllerini geri almak lazım.

saygılar

hayır doğru yazdım  çünkü hiphop kültürün genel adıdır rap de bu kültürün içindeki müzik dalının ismidir...rap yapmak için hiphop kültüründe yşamak gereklidir türk kültürüyle yaşayıp rap yapamazsınız,bizimkilerde böyle yapıyor zaten hiphop kültürünü yaşıyorlar bunu söyledim orada...

Ocak 25, 2009, 01:37:40 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

1.cisi ben bu yazdıklarımı tartışma hitabında yazmadım 2.cisi sözlük siteleri falan değil ben müzisyenim ve müzik tarihi okuyorum mecburum bunları bilmeye,benim okuduğum öğrendiğim kaynaklar müzik tarihi kaynakları ama maalesef sizin sözlüklerden başka çareniz yok...Bunun dışında metal müzik ve satanizm örneğiniz berbat ve alakasız ona hiç takılmıyacağım...Bunun dışında verdiğiniz Hakan aysev ve Fahir Atakoğlu örnekleri de yanlış çünkü onların yaptığı müzik dünya müzik literatüründe zaten "uluslarararası sanat müziği" olarak geçer,yaptıkları müziğin belli bir yere aitliği söz konusu değildir, ama rap'in bir halk müziği ürünü olması ve türkiye'de yapılması şaşırtıcı olan söylediklerim bunlardı...ve bunları tartışalım diye değil bir dipnot mantığıyla vermiştim...umarım bilgiye karşı fobiniz yoktur...