Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Siyaset Bilimi  (Okunma sayısı 13586 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 07, 2010, 10:10:23 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar kategoriler içinde ve google da aramalarıma rağmen bir bilgiye ulaşamadım..Ne gariptir ki ülkemizin gündüzü gecesi herşeyi siyasetle geçiyor ama siyaset bilimi hakkında hiç bilgi yok..Bu da sanırım siyasetimizin neden bugünkü durumda olduunu anlatıyor.Sizden ricam eğer elinde siyaset bilimi hakkında e-kitap ya da döküman,arşiv benzeri kaynaklar bulunduranlar paylaşabilir mi???

Sevgi ve saygılarımla...

Kasım 07, 2010, 01:40:39 ös
Yanıtla #1

İşe Platon'un " Devlet " adlı eseri ile başlayabilirsin.

Günümüzle alakalı bir şeyler okumak istersen de;
Fukuyama'nın " Tarihin Sonu ve Son İnsan " ını,
Huntington'un " Medeniyetler Çatışması " nı,
Chomsky'nin " Dünya Düzeni: Eskisi Yenisi " ni okumakla devam edersen iyi olacağını düşünüyorum.

Mustafa Kemal Atatürk'ün " Yurttaş için Medeni Bilgileri " ni okumuş olduğunu varsaydığım için tekrar önermiyorum.
Bilgi , en kutsal güçtür !

Kasım 07, 2010, 02:01:51 ös
Yanıtla #2

Sanal dökümanlar istemişsiniz, bunları araştırmadım ama ben de kitap önerebilirim. İletişim yayınlarından çıkan kitaplar önemli. Şerif Mardin'in, Taha Parla'nın kitapları okunabilir.

Türk siyaseti değil de, geniş perspektiften siyaset okuyacağım diyorsanız, ABD ile işe başlamak gerek. Çünkü ABD dış politikası demek, aynı zamanda dünya politikası demek oluyor. Bu konudaki kilit isimler ise, yukarıda Sayın Dogudanesen'in önerdikleri yanına, Zbigniew Brezinski'yi ekleyebilirim.

Fakat bu yazarları anlamak için okumalı. Ben mesela Huntington'un öngörülerine katılmıyorum. Acaba Huntington yazmasaydı dünya yine böyle mi olacaktı, yoksa Huntington öngördüğü için mi bugün medeniyetler çarpışıyor, yani kendi kendini gerçekleştiren kehanetler mi söz konusu ABD dış politikasında bunu bilmiyorum. Çünkü "bu yöne doğru gidiyoruz, bu durumdan kaçınılmaz, ona göre politika belirlemeli önlemlerimizi buna göre almalıyız" minvalli bir siyaset düşüncesi, katastrofik yıkımlara sebep olabiliyor. Ben, geleceğin bu kadar kesin bir şekilde öngörülemeyeceğine, umutsuz ve yıkıcı öngörülerin bu nedenle gelecek için temel alınamayacağına inanıyorum. Siyaset, insanların mutluluğunu amaçlıyorsa, çatışmaları önlemeye odaklanmalıdır. Çatışma gelecek diye birini tehdit olarak görmeyi değil.

Fukuyama'nın ve Huntington'un yaptığı şey, geleceği okumak. Buna Karl Popper "tarihselcilik" diyor, ve siyasette sebep olduğu yanlışları açıklyıor. Siyasetteki bu hatalı durumu daha iyi anlamak için de, Karl Popper'ın "Açık Toplum ve Düşmanları"  ve "Tarihselciliğin Sefaleti" kitaplarını önerebilirim.

Saygılar
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Kasım 07, 2010, 03:16:31 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

çok teşekkür ederim.Sayın dogudanesen evet doğru tahminleriniz var:) peki ya mümtaz-er türköne'nin kitabına yorumlarınız nedir sizce yeterli mi???

saygı ve sevgilerimle...

Kasım 07, 2010, 03:55:03 ös
Yanıtla #4

Mümtaz Er Türköne, Yıldıray Oğur, Ahmet Altan ve benzeri kişilerin düşünceleri ile tamamen zıt noktalarda olsam da gelinen son zaman diliminde bu adların yazıp çizdiklerini özellikle takip etmeye çalışıyorum. Bana kalırsa muhakkak okuyun derim.

Bu arada Sn. popperist'in yazması çok iyi oldu. Aklıma Karl Popper'ın " Açık Toplum ve Düşmanları " ile " Bilimsel Araştırmaların Mantığı " adlı eserlerini önermek geldi. İkinci yazdığım kitabı biraz ağır olsa da her ikisinin de mihenk taşı olabilecek eserler olduğuna garanti verebilirim.

Sevgiler

Kasım 07, 2010, 04:12:47 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Literatür siyaset bilimi açısından oldukça zengin, ancak burada tavsiye edilen kitapların hepsi zaten oldukça temelde bulunan ve bilinmesi gereken şeyler -eğer ki siyaset bilimini tam olarak merak ediyorsanız.-

sn popperist'in işaret ettiği üzere Medeniyetler Çatışmasını ben de okumanızı tavsiye ederim *ANCAK* Medeniyetler İttifakı ile birlikte. Bu sayede her iki düşünce akımından size mantıklı olanı benimseyebilir yaut benimsemeyebilirsiniz...

İnternetten aradığınızda elektronik kitaplar bulabilirsiniz ancak çok verimli olacağını zannetmiyorum. Çünkü sanılanın aksine kitap oalrak oldukça kısıtlıdır. Ancak elektronik kaynaklara/veritabanlarına açık bir kütüphaneye giderseniz veya ULAKBİM ile düzgün kaynaklara erişebilrisiniz- lakin bu da başlangıçta oldukça ağır gelebilir ve literatürdeki milyon tane akım gereksiz kafa karıştırır.

Benim tavsiyem Michael Rosen-Jonathan Wolff tarafından yazılan Siyasal Düşünce (tercüme edilmiş) Dost yayınlarından. Özet olarak neredeyse tüm batı felsefecileri ile siyasal akımlarının fikirlerine yer verir ki böylece kendi tahlillinizi yapabilirsiniz. Ek oalrak İbn-i Haldun ile desteklemenizi öneririm...

saygılar

Kasım 07, 2010, 04:14:26 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

bir de Münci Kapani Politika Bilimine Giriş, adını yanlış hatırlamıyorsam....

Kasım 07, 2010, 08:15:42 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Siyaset bilimini denilince siyasi görüş, siyasi görüş denildiğinde ise kapitalizm, sosyalizm, komünizm, liberalizm vs. gibi kavramlar düşünülür. Siyaset yapmak farklı bir konudur ! Siyaset bilimi ile siyaset yapmak arasındaki farklılığı dikkate alıp ondan sonra konuyu irdelemek gerekir !
Ben Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü mezunuyum ve öğrencilik yıllarında en çok sevdiğim derslerden biride Sosyal Politika idi ( diğer adı ile Sosyal Siyaset ) ! Öncelikle, akademik düzeyde bu ders kitabı/kitapları faydalı olacaktır. Kitaplar içerisindeki kaynaklardanda faydalınabilir.
Bunun yanısıra Türkiye' nin siyasi yapısını kronolojik olarak incelemek adına ise (artık klasikleşmiştir !) Emre Kongar' ın 21. Yüzyılda Türkiye adlı kitabından faydalanabilirsiniz. Ancak sanırım son dönem olan Ak Parti dönemi henüz kitapta mevcut değil ( Hoş, Ak Parti döenemi bitmemiş, devam etmektedir zaten :) ).
Siyaset Bilimi ile ilgileniyorsanız ve daha sonra uzmanlaşmak isterseniz artık sırayla Karl Marx, Max Weber ve değerli forum üyelerimizin söz ettiği kitapları okumalısınız...

Kasım 07, 2010, 11:21:43 ös
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sistematik bir okuma olacaksa öncelikle siyaset biliminin temel konuları üzerinden işe başlanmalı. Bence Huntington ya da Fukayama ile değil. Öncelikle bir alt yapı oluşturmak gerek. Genelden özele doğru gitmek en mantıklısıdır.

Larry Arnhart, Siyasi Düşünce Tarihi: Plato'dan Rawls'a,
George Sabine, Yakın Çağ Siyasal Düşünceler Tarihi,
David Thomson, Siyasi Düşünce Tarihi,
Blackwell'in Siyasal Düşünce Ansiklopedisi I ve II,
Bülent Daver, Siyaset Bilimine Giriş
Münci Kapani, Politika Bilimine Giriş
Yahya Zabunoğlu, Devlet,
Will Kymlica, Çağdaş Siyaset Felsefesine Giriş
Robert Nozick, Anarşi, Devlet, Ütopya,
Christopher Pierson, Modern Devlet,
Birsen Örs, 19. Yüzyıldan 20. Yüzyıla Modern Siyasal İdeolojiler,
Mehmet Ali Ağaoğulları, Kent Devletten İmparatorluğa,
Mehmet Ali Ağaoğulları, İmparatorluktan Tanrı-Devlete
Mehmet Ali Ağaoğulları, Levent Köker, Tanrı-Devletten Kral Devlete
Mehmet Ali Ağaoğulları, Cemal Bali Akal, Levent köker, Kral Devlet ya da Ölümlü Tanrı
Mehmet Ali Ağaoğulları, Filiz Çulha, Reyda ergün, Kral Devletten Ulus Devlete
Mehmet Ali Ağaoğulları,  Ulus Devlet ya da Halkın Egemenliği
Eric J. Hobsbawm,Devrim Çağı 1789-1848
Eric J. Hobsbawm, Sermaye Çağı 1848-1875
Eric J. Hobsbawm, İmparatorluk Çağı 1875-1914
eric J. Hobsbawm, kısa 20 YY Tarihi 1914-991 Aşırılıklar Çağı
Gianfranco Poggi, Modern Devletin Gelişimi Sosyolojik Bir Yaklaşım
Gianfranco Poggi, Devlet Doğası, Gelişimi ve Geleceği,
a. Taner Kışlalı, Siyasal Sistemler,
Atilla Yayla, Siyaset Teorisine Giriş
Iain Hampsher Monk, Modern Siyasal Düşünce Tarihi Hobbes'tan Marx'a Büyük Siyasal Düşünürler
Mete Tunçay Batı'da Siyasal Düşünceler Tarihi 1-2-3
Ayferi Göze, Siyasal Düşünceler ve Yönetimler
Recai Galip Okandan, Umumi Amme Hukuku,
Alaeddin Şenel, Siyasal Düşünceler Tarihi
Cem Eroğul, Devlet Nedir?
Donald Tannenbaum, Siyasî DüşünceTarihi: Filozoflar ve Fikirleri
John Hall, John Ikenbery, Devlet
Oral Sander, Siyasi Tarih 1918-1994
Oral Sander, Siyasi Tarih İlkçağlardan 1918'e
Norman Berry, Modern Siyaset Teorisi
Louis Althusser, Montesquieu Siyaset ve Tarih
Louis Althusser, İdeoloji ve Devletin İdeolojik Aygıtları
Andrew Heywood, Siyasi İdeolojiler
Andrew Heywood, Siyaset
Carl Schmitt , Siyasi İlahiyat Egemenlik Kuramı Üzerine Dört Bölüm
Cemal Bali Akal, İktidarın Üç Yüzü
Atilla Yayla, Siyasi Düşünce Sözlüğü

Burdan sonrası kişinin kendisine kalmış. Habermas, Schimidt, J.J. Rouesseau, Alexis de Tocqueville, Marx, Engels, Lenin, Rosa Luxemburg,  Montesquieu, Platon, Aristo, Weber, Hegel, Kant, Mouffe, Negri, Fukayama, Huntington, Popper, Wallerstein, Balibar, Arendt, Rawls, Locke, Hobbes, Mill, Seneca, Baumann, Laclau, Vergara, Hayek, Arditi, Donavan, gray, chomsky, Zizek, Keane, Mayo, Godwin, Anderson, Bastiat, Mises, de Jasay, Beetham... say say bitmez. artık ne okumak isterse...

ps: İnsanın yazdıkça yazası geliyor... daha da bitmez bu liste ama bence siyaset bilim için iyi bir altyapı oluşturabilir yukarıdaki liste. iyi ki vakti zamanında okumuşum, şimdi gözüme çok geldi bir anda :)
« Son Düzenleme: Kasım 07, 2010, 11:24:30 ös Gönderen: skullG »

Kasım 08, 2010, 10:36:46 öö
Yanıtla #9

Nasıl unuttum Orhan Hançerlioğlu'nun " Politika'ya Giriş " ini ...