Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta "umut" kavramı  (Okunma sayısı 18323 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 06, 2014, 12:52:38 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu adı "masonlar.org" olan bu bizim Foruma bir bakıyorum da, burada Masonluktan başka çok şey çok görüşülüyor, Masonluk ile bağlantılı konular ise yok denecek denli az...

Bu durumun değişmesini, konuların Masonluk üzerine yoğunlaşmasını umuyorum hayli zamandan beri. Başka konularla ilgilenenlerin kendi ilgi alanları olan Forumları yeğleyecekleri de bir umut.

Acaba bu umutlar gerçekleşebilir mi? Bu Forum öncelikle Masonluğun irdelendiği bir alan olabilir mi?

Deneyelim... Bir de Masonluktaki "umut" kavramına bakalım.

Sözlükte bu pek genel olarak, "bir dilek ya da isteğin, gelecekte gerçekleşeceğine ilişkin güvenli ve sabırlı bekleyiş" olarak tanımlanmış.

Bu pek genel tanımın ötesinde kuşkusuz Masonlukta "umut" kavramının bir yeri varsa, bunun daha ayrıntılı bir irdelemesi de olsa gerektir.

Acaba böyle bir konuya ilgi duyan katılımcılarımız (mason olsun, olmasın) ne der?

Sözlükte bu pek genel olarak, "bir dilek ya da isteğin, gelecekte gerçekleşeceğine ilişkin güvenli ve sabırlı bekleyiş" olarak tanımlanmış.

Bu pek genel tanımın ötesinde kuşkusuz Masonlukta "umut" kavramının bir yeri varsa, bunun daha ayrıntılı bir irdelemesi de olsa gerektir.

Acaba böyle bir konuya ilgi duyan katılımcılarımız (mason olsun, olmasın) ne der?
[/size]

« Son Düzenleme: Mart 06, 2014, 01:34:17 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 06, 2014, 06:34:06 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

a) Umut, yaşadığımız çağ içinde insanın ve insanlığın daha olumlu bir geleceğine ilişkindir. Masonluk da böyle bir umudun daha çabuk ve daha yaygın olarak gerçekleşmesine çalışır.

b) Umut, özdeksel olarak yaşadığımız dünyaya değil, ruhsal olarak yaşayacağımız "öteki dünya"ya ilişkindir. Masonluk da üyesi olan masonlara, ölüm ötesindeki yaşamlarında her türlü olumluluğun gerçekleşebilmesi için şimdiden yapmaları gereken ödevleri işaret eder.

Hangi türünde olursa olsun, Masonluğun umudu, "İnsanlık Mabedi" ya da "Ülkü Mabedi" simgesel deyişiyle dile getirilen bir yüce ve evrensel ülkünün bir gün gerçekleşeceğidir.

ALINTI ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 06, 2014, 10:53:54 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Sayın ADAM,  gene can alıcı noktadan yapmış atışını. Konu başlığı da "Umut".
          Ben bir hariciyim diğer bir deyişle "profanım", bu itibarla ; özünde neler ifade ettiğini tam manası ile bilmeme de imkan yoktur. Yalnız yaptığım araştırmalar ve okuduğum kitaplardan edindiğim bilgiler kadar katkıda bulunabilirim konuya.
          Bilindiği üzere Masonluk " özgürlük, kardeşlik sevgisi ve yardımseverlik " üzerine kurulmuş  ve "aydınlanma, ışığı bulmayı "hedeflemiş bir oluşumdur. Bu açıdan bakıldığında; mensuplarının bu ilkeleri benimseyip bu ilkeler çerçevesinde yaşamalarını amaçlar ve UMUT eder. Yani bütün mensuplarının, sonra da tüm insanlığın ışığı bulmuş,  bir gün tam  manası ile aydınlanmış bireyler olmasını hedefler.
          Masonlukta, ritüeller vardır. Bu ritüeller arasında sadece Masonların bildikleri ve en zor zamanında ve belki de ölümü beklediği anlarda yaptığı bir işaret vardır. İşte bu işaret ancak bir Mason'un anlayabileceği UMUTSUZLUK işaretidir. Şimdi bu nereden çıktı diyebilirsiniz. Şöyle belirteyim; "UMUTSUZLUK İŞARETİ"  bile bir Mason için  aslında bir UMUTTUR.
          Şimdilik bu kadar.
           Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Mart 06, 2014, 11:46:59 ös
Yanıtla #3
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın NOSAM33'e katılıyorum. Masonlukta umut, Ülkü Mabedinin günün birinde tesis edileceği umududur. Sn. Alşah da aslında aynı şeyi farklı bir ifadeyle dile getirmiş. Dolayısıyla ona da katılıyorum.

Tek bir farkla... Ülkü Mabedi'nin tesisi Sn. Alşah'ın belirttiği gibi sadece tüm insanların ışığı bulmuş, aydınlanmış bireyler olması mıdır, yoksa bunun beraberinde getireceği bir takım sosyal/toplumsal/coğrafi/siyasi/ekonomik yapılanmalar da olacak mıdır?

Bana göre olacaktır... Lakin bu kısa bir sürede bir anda ortaya çıkacak da değildir. Bunun bir takvimi ve kilometre taşları vardır. Benim kişisel düşünceme göre bu kilometre taşları, insanlık tarihinde çığır açacak yeni "uzun dalgalar"dır. Bilmeyenler için Uzun Dalga'yı tanımlayalım. Uzun Dalga: Belli dönemlerde ortaya çıkan teknoloji içerikli paradigma değişikliklerinin, hem ekonomi (talep, kâr, yatırım ve istihdam) hem de  farklı sektörler üzerinde yarattığı uzun dönemli (yarım yüzyıl) kökten etkilerin olması durumudur. Bu tanım konuya sadece ekonomi yönünden bakmakta ancak kuşkusuz uzun dalgaların etkileri sadece ekonomik değil aynı zamanda sosyal/toplumsal/coğrafi/siyasi etkiler de doğurmaktadır.

İşte bu nedenle benim kişisel düşünceme göre makro anlamda umut, ülkü mabedinin tesis edilmesi iken, mikro anlamda umut kademeli olarak ortaya çıkacak ve belli bir takvime bağlı uzun dalgaların gerçekleşmesidir. Çünkü ancak bu uzun dalgalar sayesinde ülkü mabedinin tesisi gelecekte söz konusu olabilir. Uzun dalgalara yol açacak her bir bilimsel ve teknolojik yenilik mikro anlamda umut etmemiz gereken hususlardır.

Bunları ben 3 gruba ayırıyorum:

1. Yapay zeka, yapay iradedeki bilimsel gelişmeler
2. Uzay çalışmaları, füzyon, yeni itki motorları, kuantum fiziğindeki gelişmeler
3. Gen araştırmaları ve hücresel tedaviler konularındaki gelişmeler

Bu yolda yapılacak her tür çalışma, sarf edilecek efor, ulaşılacak çıktı umutlarımızı sıcak tutar. Ülkelerin, dogmaların, savaşların, fakirliğin olmadığı bir dünya ancak yeni uzun dalgalar sayesinde tesis edilebilir. Bu bizim yaşam süremiz içerisinde gerçekleşmeyecek ama şu andaki bilimsel ve teknolojik gelişmeler bile, bizden sonraki jenerasyonların bu ulu amaca ulaşmaları için bizlere umut vermekte olan kilometre taşlarıdır. Benim için umudun anlamı budur.

« Son Düzenleme: Mart 07, 2014, 12:09:17 öö Gönderen: Spock »
Live long and prosper.

Mart 07, 2014, 06:55:23 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Başlangıç olarak güzel katkılar...

Sonrasına bakmak üzere şimdilik iki nokta üzerinde durmak istiyorum.

1- Sayın NOSAM33 bir alıntı vermiş. Birinciye diyesim yok ama ikincisi??? Masonlukta böyle, bazı dinlere özgü olan türden ölüm sonrasına ilişkin bir umut var mı? Masonluk umut kavramının bir değerlendirilişini de bu anlamda mı alır? Bu alıntı nereden alıntı?

2- Sayın Spock, şu verdiği Gene Raddenberry deyişinin Türkçesini de bir yazsa da, İngilizce bilmeyen tüm Forum izleyicileri de anlayabilse.

Dediğimce, bunlardan sonra devam edeceğiz.

Dediğimce, bunlardan sonra devam edeceğiz.

« Son Düzenleme: Mart 07, 2014, 06:58:22 öö Gönderen: ADAM »

Mart 07, 2014, 11:48:21 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Star Trek (Uzay Yolu), bir "yarın"ın var olduğuna dönük olarak bazı temel insan ihtiyaçlarına cevap verir. Her şey bir anda büyük bir parlama ve bomba ile son ermeyecek. İnsan ırkı gelişmekte ve bizler insan olarak gurur duyacağımız şeylere sahibiz. Hayır, piramitleri antik astronotlar* değil insanlar inşa etti, çünkü insanlar zekidirler ve çok çalışırlar. Star Trek işte böyle şeyler hakkındadır.

Gene Roddenberry (1921 - 1991 - Star Trek'in yaratıcısı, futurist, yazar, sağlığında 33. derece Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti Masonu)

*Antik astronotlar: Bir grup insan ve bilim insanı tarafından öne sürülen, antik çağlarda dünya dışı medeniyetlerin dünyayı ziyaret ederek insanlarla etkileşime girdikleri ve insanlık medeniyetini ve gelişimini etkiledikleri şeklindeki düşünce.
Live long and prosper.

Mart 07, 2014, 12:22:35 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Sayın ADAM ; Bu Alıntı '' Özgür Masonlar Büyük Locası '' sitesinden , Mason Sözlüğü kısmından  alınmıştır .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 08, 2014, 01:55:52 öö
Yanıtla #7
  • Yeni Katilimci
  • *

Sn NOSAM 33 ün değerli katkılarına ilave olarak Masonlukta, Umut (Ümid) kavramı ile birlikte kullanıla gelen başka kavramlara da bulunmaktadır,

İnanç - Umut – Yardım  (İtikat-Ümid-İane)

Masonluğun ileri ve yüksek derecelerinde, birbirlerine bağlı olarak benimsenmiş üç temel ilke olup sonuncusu olan yardım, varlıklı olanın yoksul olana yardımı (sadaka) anlamındadır.

Bu üç ilke, bu şekilde bir üçleme halinde islam ve Hıristiyanlıkta da kullanılmaktadır. Bu dinlerde inanç ile umut birliktedir.  Kişi hiçbir zaman Tanrı'dan umudunu kesmemelidir.

Bunun yanı sıra Mitolojilerde umut kavramı belirli bir tanrı veya tanrıça ile özdeşleştirilmiştir. Yunan mitolojisinde umut kavramı Elpis olarak vücut bulmuştur. (Pandora, Pandora'nın Kutusunu açtığında tüm kötülükler uçup gitmiştir - bir şey dışında: Umut. Mitte insanlığın umutsuzluk içinde sonsuza kadar kalmaması Pandora'nın kutudaki umudu bir süre sonra çıkarması ile başarılmıştır.)

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mart 08, 2014, 02:11:08 öö Gönderen: canayhan »

Mart 08, 2014, 09:11:43 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın canayhan'ın katkısına gelmeden önce (ona ayrıca gelinmeli) Sayın NOSAM33'ün katkısını bir kez daha gözden geçirmek gerektiği kanısındayım.

Sayın NOSAM33 o alıntısının kaynağını ÖMBL olarak gösterdi. Ben de biraz şaşırdım ve baktım. Şu nedenle ki, bu şekildeki bir değerlendirme, kısaca ÖMBL diuye andığımız büyük locanın genel tutumuna pek uymuyor.

Sorun orada değil. Şurada: Sayın NOSAM33, bundan önceki üç tümceyi es geçmiş; o yüzden böyle.

Orada şöyle denmiş:

Umut, mutlaka geleceğe dönük olduğu için, gerçekleşmesi beklenen şeyin ya da olgunun zamanı, yeri ve şekli konusunda bir belirsizliği ya da bilinemezliği de kapsar. Önceden benimsenmiş Masonluk anlayışına bağlı olan temel ve töresel ilkeler, umudun türünü de belirler.

Bu konuda iki farklı görüş ve yaklaşım söz konusudur:

a) Umut, yaşadığımız çağ içinde insanın ve insanlığın daha olumlu bir geleceğine ilişkindir. Masonluk da böyle bir umudun daha çabuk ve daha yaygın olarak gerçekleşmesine çalışır.

b) Umut, özdeksel olarak yaşadığımız dünyaya değil, ruhsal olarak yaşayacağımız "öteki dünya"ya ilişkindir. Masonluk da üyesi olan masonlara, ölüm ötesindeki yaşamlarında her türlü olumluluğun gerçekleşebilmesi için şimdiden yapmaları gereken ödevleri işaret eder.

Denilen şu ki, umudun iki türü var. Bulardan biri (a), öteki (b). Benimsenmiş olan Masonluk anlayışı ile temel ve töresel ilkeler nasıl ise, o tür Masonlukta bunlardan biri geçerli olabilir. Bir diğer deyişle, bunlardan beriki bir tür Masonluğun, öteki bir diğer tür Masonluğun benimseyişidir.

Anlaşılan ÖMBL, bu konuda yansız bir tutum benimsemek istemiş; bu konuda böyle açıklamalı bir ayrıntıya girmeden sözlüğünde her ikisine birden yer vermiş.

Sonrasına bunu bilerek devam edelim.

Mart 08, 2014, 10:18:47 öö
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Denilen şu ki, umudun iki türü var. Bulardan biri (a), öteki (b). Benimsenmiş olan Masonluk anlayışı ile temel ve töresel ilkeler nasıl ise, o tür Masonlukta bunlardan biri geçerli olabilir. Bir diğer deyişle, bunlardan beriki bir tür Masonluğun, öteki bir diğer tür Masonluğun benimseyişidir.

Fakat Sn. ADAM, bu durumda şöyle garip bir sonuç ortaya çıkıyor. İki farklı tanımdan biri olan "Umut, yaşadığımız çağ içinde insanın ve insanlığın daha olumlu bir geleceğine ilişkindir" şeklindeki tanım, bir tür Masonluk tarafından benimsenmemektedir!... Böyle bir şey olabilir mi? Her iki tanım birden benimseniyor olamaz mı?
Live long and prosper.