Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Mayis Isci ve Emekci Bayrami  (Okunma sayısı 7177 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 30, 2012, 08:26:25 ös
  • Uzman Uye

Kemal Sunal ve Grup Yorum / İstanbul Vokal Beşlisi - 1 MAYIS MARŞI

Bir  Mayis isci ve emekci bayraminizi bütün ictenligimle kutluyorum

Es lebe 1. Mai

Biji 1. Gulan

Kemal Sunali"da saygiyla aniyorum.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Nisan 30, 2012, 08:31:23 ös Gönderen: Tij »

Nisan 30, 2012, 11:15:26 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bir zamanlar İşçi ve Emekçinin bayramı idi  1 Mayıs.
        Zaman içinde,
        Nasılda yok oluverdi o ruh hemde çok kısa bir zaman içinde.
        Artık ne işçi kaldı ne marş, ne grev, ne de sendika,
        1 Mayıs sadece  mazide hüzünlü bir hatıra.
        Pek güzel olmadı ama anlık olarak yazdım. Yine de tüm işçi ve emekçilerin bayramını kutlarım.
        Saygılar-sevgiler.

"Vur ama dinle beni"

Mayıs 01, 2012, 05:22:06 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Endüstri ve  teknolojinin baş döndüren gelişimi nedeniyle her şey değişiyor. Her şeyi makineler yapabiliyor hale geldiği için insan emeğine eskisi kadar gerek duyulmuyor. Bunun toplum olarak kötü getirisi ise işsizliğin engellenemeyecek yükselişi olacak. Örneğin mp3 çıkmadan önce kaset satışı ile ses sanatçıları milyonlarca dolar kazanabilirdi fakat şimdi kazanamıyorlar. Yakın gelecekte internet nedeniyle kağıt gazetecilik kağıt kitap vb de ortadan kalkacaktır. Bu da matbaa sektörünün bitişiyle milyonlarca insanın işsiz kalışına neden olacaktır. Tüm yazılı ve görsel ürünleri ücretsiz olarak kopyalanabildiği için de bu tarz hizmetlerden deli paralar kazanan medya sektörü daha az kazançla ve daha az personelle idare etmek zorunda kalabilirler.

İnsanların yavaş yavaş köylerine geri dönerek açlıktan ölmemek için tarla ekip biçmeye başlamaktan başka alternatifi kalmayacak gibi duruyor.

Saygılarımla.

Mayıs 01, 2012, 07:23:13 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

1.Mayis 1977 katliaminda yasamini kaybeden Iscileri saygiyla aniyoruz.

1 Mayıs 1977-2007 (Ruhi Su-Sabahın Bir Sahibi Var)

Mayıs 01, 2012, 08:47:28 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

1 mayıs için yazmadan olmaz herkes için farklı anlamları ve hüzünleri vardır,sloganlar atılır gırtlaklar parçalanırcasına sosyalist dövizler süsler ortalığı marjinaller aylar öncesinden hazırlık yaparlar,işi sulandırmak isteyenler başka hazırlık yaparlar.Sn. alşah doğru söylemiş eski tadıda hüznüde yok sanırım artık 1. mayıs ruhu öldü.
Ben mecidiyeköylüyüm 30 yıldır burada otururum farkına varmışınızdır ne kadar zordur artık burada oturmak  geçen yıl bende katıldım gösterilere uzun zaman sonra gördüğüm bu işi usulğne uygun ruhuyla yapmaya çalışanların azınlığını marjinalizmin çoğunluğunu gördüm.

1 mayıs dükkan camlarını indirip esnafın malına zarar verme bayramı değildir.
1 mayıs bu güne özel her dilediğimi yaparım bayramıda değildir
1 mayıs özgürlük çığlıkları atarken başkalarının hak ve özgürlüklerini engelleme bayramıda değildir.
1 mayıs artık nerede ise unutulmuş sosyalist ruhun işçi bayramıdır,içinde sömürgecilere karşı isyan çığlıkları barındıranların bayramıdır
1 mayıs asla çapulcu bayramı olmamıştır
1 mayıs asla ve asla pkk nın gövde gösterisi yapacağı mecra olmamıştır
1 mayısı ne için kutlarız 1977 taksim olaylarıni nefretle telin etmek içinmi eski tip komünist faşist savaşları içinmi?
1 mayısın topluma getirdiği mali yük nedir ve sonuç alınabiliyormu.

Bu soruları kimseye sormuyorum zaten soru diyede bakmayın  sadece mana bulamadım kendi içimde bugüne özgü bir şeyler aradım ,benim için sıradan birgündü yarın hatırlamayacağımda dünyamın telaşı içinde ufalıp gideceğim yine.
Ekmek ekmek ekmek emek emek emek benim 1 mayısım her gün budur ve ben bu bayramı senede bir gün değil hergün kutluyorum.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 01, 2012, 09:26:55 ös
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

Hani birilerine cevap olsun diye bu alintiyi yapmiyorum, sadece belki icimizde bilmeyenler ve bu güne "anlam yüklemek"te zorluk cekenler vardir diye!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Alinti: Vikipedi

1 Mayıs İşçi Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günü. Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye'de ilk kez 1923'te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan'ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM'de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.
Konu başlıkları  [gizle]

İlk kez 1856'da Avustralya'nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi'nden Parlamento Evi'ne kadar bir yürüyüş düzenlediler.
1 Mayıs 1886'da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago(Şikago)'da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil'de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil'deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park'a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, 'Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu' şeklinde yorumlanmıştı[1].
Bu gösteriler 1 Mayıs'ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs'ta kanlı Haymarket Olayı'na yol açtı.
Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889'da toplanan İkinci Enternasyonal'de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada "Birlik, mücadele ve dayanışma günü " olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi.
Zamanla sekiz saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs'ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır. [1]
Türkiye'de İşçi Bayramı [değiştir]

Türkiyede Sarper Özsan'ın yazıp bestelediği 1 Mayıs Marşı eşliğinde kutlanmaktadır.
Osmanlı Devleti döneminde işçi örgütlenmesinin en gelişmiş olduğu yer Selanik'ti ve 1911 yılında burada tütün, liman ve pamuk işçileri, 1 Mayıs gösterisi düzenleyerek bu günü kutladılar.
1912 yılında İstanbul`da ilk defa 1 Mayıs kutlaması gerçekleşti.
1923 yılında 1 Mayıs günü yasal olarak "İşçi Bayramı" ilan edildi.
1924`te hükümet kitlesel 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı.
1925`te çıkan Takrir-i Sükun Yasası, İşçi bayramını kutlamayı yasakladı ve uzun yıllar bu yasak geçerliliğini korudu.
1935 yılında 1 Mayıs`a "Bahar ve Çiçek Bayramı" adı verildi ve ücretsiz tatil günü ilan edildi.
Türkiye Cumhuriyeti döneminde işçi hareketleri yüzyılın ikinci yarısından itibaren ivme kazandı.
1976 yılında uzun yıllar sonra ilk defa geniş katılımlı 1 Mayıs kutlaması Taksim`de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu`nun organizasyonu altında gerçekleşti.
1977 yılında İstanbul Taksim Meydanı'nda yaklaşık 500 bin kişiyle en geniş katılımlı 1 Mayıs toplantısı düzenlendi. Ancak, göstericilerin üzerine ateş açıldı ve göstericilerden 34'ü, yaralanarak ve üstlerine ateş açılması sonucu çıkan izdihamda ezilerek öldü. 1977 yılının 1 Mayıs günü, tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçti. Askeri darbe hazırlığı olarak yapıldığı MİT tarafından Başbakan Süleyman Demirel'e rapor edilince, Kara Kuvvetleri Komutanı Namık Kemal Ersun derhal re'sen emekliye sevkedildi.
1978'de yüzbinlerce kişi tarafından Taksim Meydanı'nda kutlandı.
1979`da Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul`da miting yapılmasına izin vermedi, sokağa çıkma yasağı ilan etti. Buna rağmen İstanbul sokaklarında yüzbinlere ulaşan rakamlarla korsan 1 Mayıs kutlandı.
1981`de Milli Güvenlik Konseyi 1 Mayıs`ı resmi tatil günü olmaktan çıkardı.
1989`da trafik polisinin açtığı ateş sonucu işçi Mehmet Akif Dalcı yaşamını yitirdi.
1996`da Taksim Meydanı'nın yasaklı olduğu gerekçesiyle Kadıköy`de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 150 bin kişi katıldı. Eylemin ilk dakikalarında polisin silahsız göstericilere açtığı ateş sonucu 3 kişi hayatını kaybedince, Kadıköy`de büyük bir kitlesel isyan gerçekleşti. Bu olaydan sonra Kadıköy 2005 yılına kadar 1 Mayıs kutlamalarına yasaklı kaldı. Ayrıca telsizinin sesini açık unutan bir sivil polisin göstericiler tarafından oldukça şiddetli bir şekilde dövülmesini Star TV`nin naklen duyurması ve bir başka yerde polislerin eğlenerek seyrettiği bir linç girişimini de naklen yayınlamasıyla hafızalara kazındı.
2006 yılında en geniş katılımın yaşandığı ilçe Kadıköy oldu. Çeşitli sendikalar ve gruplar saat 12:00 sularında Rıhtım Caddesi`ne yürüdü. Düzenlenen miting sonrası saat 16:00 sularında gruplar tamamen dağıldı.
2007 yılında 1 Mayıs'ı tekrar Taksim'de kutlayarak aynı zamanda 1977'de olan olayları anmak isteyen grupları polis silah, biber gazı, gaz bombası kullanarak durdurmaya çalıştı. 100'den fazla kişi yaralandı.Valiliğe göre 580, diğer kaynaklara göre 700'e yakın gözaltı gerçekleşti. İbrahim Sevindik adındaki bir vatandaş hayatını kaybetti.
2008 Nisan'ında, 1 Mayıs'ın "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edildi.
2008 yılında sendikaların hükümetle 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlama konusunda uzlaşamaması sonucunda sendikalar, Taksim'e yürüme kararı aldı ve bazı sol görüşlü partiler de bu yürüyüşe katılacaklarını açıkladı. Bunun üzerine, güvenlik güçleri bir gün öncesinden hazırlıklara başladı ve sabah 06:30'dan itibaren Şişli'de, Osmanbey'de, Pangaltı'da, Nişantaşı'nda, Okmeydanı'nda, Dolapdere'de ve Kurtuluş'ta olaylar çıktı. Polisin, DİSK, Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, ÖDP ve Halkın Kurtuluş Partisi binasında yönelik tutumu ve bir hastanenin acil servisi girişinde gaz bombası atarak birçok kişinin yaralanmasına neden olması çok tartışıldı.[2] Polis; bu olaylar sırasında biber gazı, gaz bombası, tazyikli ve boyalı su kullandı. DİSK binası önündeki olaylarda CHP milletvekili Mehmet Ali Özpolat, sıkılan biber gazı nedeniyle kalp spazmı geçirdi. Okmeydanı'nda Burhan Gül isimli 19 yaşında bir genç, başından plastik mermiyle vurularak yaralandı. Ayrıca Ankara'da Sıhhiye Meydanı'nda yapılan kutlamalarda da olaylar çıktı ve polis, göstericilere gaz bombalarıyla müdahale etti. Ankara'da Sakarya Meydanı'nada yapılan kutlama olaysız sona erdi.
2009 Nisan'ında Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verilen önergeden sonra 1981'den sonra tekrar resmi bayram olarak kabul edildi.
2009 Nisan Taksim'e çıkılmasına izin verilmedi.[3]
2010 1 Mayıs 140 bin kişinin katılımıyla Taksim'de kutlandı. (Resmi rakamlara göre).

Alinti bitti.

Saygialrimla

Mayıs 02, 2012, 09:09:29 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

sn.tij

elinize sağlık önemli bir gün ve önemli bir yazı benimde tam anlattığım sizin alıntı ile yazdığınız konunun özü ile ilgili bu işte öz kalmamış.Bakmayın münferitler haricinde olay çıkmadı lakin sizin anlattığınız konunun özü çok doğruda bu öz meydanlarda yok.Meydanda olan başka şey benim yakıen gördüğüm.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Mayıs 02, 2012, 01:16:24 ös
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Benim de aklıma soyle bir alinti geldi. Paylaşayım:

ey herşey bitti diyenler
korkunun sofrasında yılgınlık yiyenler.
ne kırlarda direnen çiçekler
ne kentlerde devleşen öfkeler
henüz elveda demediler.
bitmedi daha sürüyor o kavga
ve sürecek
yeryüzü aşkın yüzü oluncaya dek! 

Mayıs 02, 2012, 04:10:36 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Bende kendi capimda yillar önce karaladigim bir 1.Mayis "siir"i paylasayim.

Al sana bayram gülüm
sapina kadar bayram,
ölüsüne dirisine bayram,
7 den 70ine bayram,
cinlisine, kürdüne,
almanina, türküne
                 bayram,
beyazina, siyahina,
kizilina, sarisina
            bayram
Muhammed"e, Musa"ya,
Davud"a, Isa"ya
                bayram,
dini yoktur gülüm
imani yoktur
rengi yoktur gülüm
irki yoktur

sana, bana
Samuel"e Ivan"a
Taniye"ye, Mark"a
eyyyyyy gülüm
bütün iscilere ve emekcilere
                         bayram.

Saygilarimla

Mayıs 02, 2012, 05:06:48 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Aslında toplum provakatörler kadar tepki koyma cesaretine sahip olsa meteryalizm ve diktatör rejimler bir kaç saatten fazla yaşayamazdı. Toplumlarda bu tarz bir bilinç ve cesaret hiç bir zaman varolmamıştır. Bunun varolacağı izlenimi verilmek için kullanılan provakatörlerin topluma yapılan haksızlıkları protesto niyetine  polisle askerle çatışmaya girmesi, amerikan mallarını satan dükkanlara bankalara saldırması vb. de ilginçtir perde arkasında başkaldırılan sistem tarafından örgütlenirler. Bu şekilde sistemler kendilerini korumaya alarak tüm toplumu dövme hakkını kendinde görmeye başlar ve darbeler vb. patlak gösterir.

1 mayıs gibi eleştiri kokan bayramların provakasyonlarını böyle görüyorum. Sistemler düzeldikçe provakasyonlar da kendiliğinden bitecektir.

Meteryalizmle mücadele konusuna gelirsek teknolojinin boyut değiştirmesi nedeniyle insan emeğine gerek duyulmadığı gibi insan askere de gerek duyulmuyor. Atom ve hidrojen bombası ile milyarlarca asker bir kaç dakikada imha edilebiliyor. Bu yüzden insanları sisteme karşı kindar bir örgütlemeye sokmak terörize etmek bir sineğin dışarı çıkma umuduyla cama çarpıp durması kadar aptalca duruyor.

Saygılarımla.