Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Fetullah Gülen Kimdir?  (Okunma sayısı 178666 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 02, 2009, 02:51:01 ös
Yanıtla #120
  • Aktif Uye

Turkiyedeki masonluklar yurt disindaki mason cemıyetleri arasında fark varmı sizce sn.dino ve bu farklar neler sizce?

Şubat 02, 2009, 02:55:15 ös
Yanıtla #121
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

O bazi kaynaklar, bizlerin toplantilarda keci kesip kanini ictigimizi de soyluyor. Hani komigini gorduk de bu kadarini pek gormedik.

Mason Localari, Turkiye'de oldugu gibi dunyanin diger ulkelerinde de siyasetin icinde yer almazlar. Kisisel olarak siyaset icinde olan Kardeslerimiz elbette vardir ama bu Locayi baglamaz, Loca'nin siyasete girdigi anlami asla tasimaz. Teorik olarak F.Gulen icin soylenen baglanti, camurdan ibarettir. Turkiye'deki bazi localarin Taliban lideri ile iliskide oldugunu dusunebilir misiniz?

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Şubat 02, 2009, 02:58:33 ös
Yanıtla #122
  • Aktif Uye

Bakınız ben orda boyle bir baglantı varmı yokmu sordum bu platforma her turlu soruyu sorma ve direk mason olan kisilerden bilgi almak icin geldik yani herturlu (sacma dahi olsa) soru sorulabılnmelidir nitekim sordum ve cvbınıda aldım ama soru sorani yargılamanız yanlıs.

Şubat 02, 2009, 03:01:23 ös
Yanıtla #123
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Waldow,

farktan kastınız nedir?

Eğer farktan kastınız temel ve törel ilkeler yönündense bunun da HAYIRdır.

Ancak üyelik prosedürü gibi konular yönündense kastınız buna da evet cevabı verilebilir.

Sorunun gelişinden ben temel ilkeler törel ilkeler yönünden fark olup olmadığını sorduğunuzu seziyor ve HAYIR diyorum.

Sevgi ve Saygılarımla.

ps: Hayır cevabım elbetteki Muntazam (Düzenli) Masonluk açısındandır.
....

Ek: Sn Waldow, elbetteki soru soracaksınız ve bu sorularınıza cevap almayı da isteyeceksiniz. Sorunun absürd olduğunu söylemek soranı yargılamak değildir. Sn. Dino Üstadımın da ifade ettiği üzre bir çok yazıda Masonlukla ilgili akla hayale sığmayacak, pek çok kez gülüp geçilenecek hatta bu gülme sırasında yok ya bu nasıl bir zihniyettir denilerek genel için üzülecek ifadelere rastlanmaktadır. Bunların absürd olduğunu söylemek, akıl dışı hezeyanlar olduğunu belirtmek yanlış olmasa gerektir. Siz bazı kaynaklarda böyle ifadeler yer aldığını söylediğiniz için Sn. Dino bunun ne denli komik, ne denli gerçekle örtüşmeyen bir ifade olduğunu vurgulamak istemiştir. Yoksa burada bulunan hiçbir Mason ya da Yöneticinin sizleri yargılamak gibi bir düşüncesi asla ve kata olamaz.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Şubat 02, 2009, 03:05:25 ös Gönderen: skullG »

Şubat 02, 2009, 03:03:53 ös
Yanıtla #124
  • Aktif Uye

Ben bakıs acisi dusunce sistemi olarak demistim.Sanırım bu konuda pekte doyurucu bir cvp alamayacagımı dusunuyorum.

Şubat 02, 2009, 03:05:56 ös
Yanıtla #125
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Turkiyedeki masonluklar yurt disindaki mason cemıyetleri arasında fark varmı sizce sn.dino ve bu farklar neler sizce?

Sayin Maldow,

Ben Turkiye'de tekris ve ardindan ustad olmus, simdi de yurtdisinda yasayan ve burada da bir Locada calismalarina devam eden birisiyim.

Icerik, dunya gorusu vs anlaminda herhangi bir fark yoktur. Olan farkliliklar sadece sekisel olabilir. Ama sunu da gonul rahatligi ile soyleyebilirim, Turkiye'de yasanan Masonluk, bir cok ulkenin uzerinde bir kaliteye ve bagliliga sahiptir.

Bakınız ben orda boyle bir baglantı varmı yokmu sordum bu platforma her turlu soruyu sorma ve direk mason olan kisilerden bilgi almak icin geldik yani herturlu (sacma dahi olsa) soru sorulabılnmelidir nitekim sordum ve cvbınıda aldım ama soru sorani yargılamanız yanlıs.

Ben sizi yargilamadim, ayrica ne haddime. Belki aciklama icinde sitem bulmus olabilirsiniz, yargilama degil. Sitemin sebebi de, yapilan bu yakistirmalarin, bizlerin hayat gorusune taban tabana zit olmasidir. Oyle bir kavga var ki, siz ne kadar kurallara riayet ederseniz edin, karsi taraf hep bel altindan vuruyor. Amac da ulkemizin seklini degistirmek. Bu tiplerle bizler ayni kefeye konunca ister istemez insan sinirlenebiliyor. Elbette bu sinir size degil, ulkemi yikmaya calisanlara...

Sevgi ve Saygilarimla,  

Sevgi ve Saygilarimla,
Bakmak yetmez, gormek gerek...

Şubat 02, 2009, 03:06:57 ös
Yanıtla #126
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn Waldow,

Düşünce sistemi / bakış açısı olarak diyorsanız yukarıdaki HAYIR cevabım geçerli olacaktır. Temel ilkeler açısından Masonluk EVRENSELdir. Burada ya da Amerikada temel ilkeler açısından farklılık söz konusu değildir.

Saygılarımla.

Şubat 02, 2009, 03:11:50 ös
Yanıtla #127
  • Aktif Uye

Tesekkurler Sn skullg ve Sn.Dino cevaplarınız beni aydınlatti.Ben masonlugun görüsünün ne oldugunu biliyorum ve Fettullah Gulenlede fikir konusunda taban tabana zıt oldugunu biliyordum.Ama zaten duyduklarım turk masonlugu ile ilgili degildi ABD deki bazı mason cemıyetlerının parasal destek gibi birsey yaptıgını duymustum bu yuzdende 2. sorum olan turkiye ve abd masonlugu arasında bir farmı diye sormustum her sorumunda cevabını aldım.

Yanlız bir sorum daha var SBS (Skulls and Bones Society) masonik bir toplulukmudur düzenli masonluk bu kurulusu kendinden gorurmu?

Şubat 02, 2009, 03:34:02 ös
Yanıtla #128
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bones Society) masonik bir toplulukmudur düzenli masonluk bu kurulusu kendinden gorurmu?

Masonluk son 150 yıldır ismi olup kendi olmayan bir düşünce organizasyonudur.

Şubat 14, 2009, 02:01:26 öö
Yanıtla #129
  • Ziyaretçi

Sayın Dino,

Öncelikle size cevap yazmakta geciktiğim için özür diliyorum.

Bu cemaatin yurtlarında ve ışık evlerinde televizyon ve radyo hiç açılmazdı ,yasaktı. İsteyen kulaklığı ile ses çıkarmadan dinleyebilirdi .Zaman gazetesi ve Sızıntı dergisi dışında gazete-dergi girmesi de yasaktı.Televizyon sadece akşam çay saatinde açılır onda da Fethullah Hoca'nın vaazları izlettirilirdi.Vaazlarından birinde gene ağlayarak saçma sapan birşeyler anlatırken birden duruyor aynen bir şizofren rolü oynayaraktan, 'peki Resulallah pekala ,hı hı tamam söylerim hı, hı ...' diyor ve vaaza devam ediyor. Bunu izleyen cemaatten homurdanmalar yükseliyor, herkes şaşkın, peygamber hocamıza göründü. Hiçbirimiz göremedik ama muhterem zat 'eren' ya ! İletişimi kurdu ve sonra cemaati azarlıyor. 'Namazınızı kılmıyorsunuz diye beni azarladı'.

Görüldüğü üzere amaç , insanlardaki en ulvi ,en mukaddes hisleri ve değerleri sömürerek kitleleri peşinden sürüklemektir. Vaazlar seyredilirken yurttaki bazı bayan arkadaşlar da selpak tüketmektedir. Gözler şişer ,kızarır ( kuzular zaten üniversiteyi yeni kazanıp,Anadolu'nun bağrından kopup gelmiştir, analarından yeni ayrılmışlardır.17-18 yaşlarındaki bu fidanların beyinleri elbetteki istismara açıktır). Bir gün yine vaaz kasetlerinden birini izliyoruz bişey farkettim. Yurt müdüresi ve yardımcıları bizlere bakıp bazı notlar tutuyorlardı.Benim odamdaki kızların( ben hariç ) hepsi türbanlıydı.Odada kendi aramızda konuştuk  ve onlara neden notlar alındığını sordum. Efendim meğer hepimizin dosyası tutulurmuş da bu dosyalarda ruh halimiz, haftasonları nerelerde gezdiğimiz ,namaz kılıp kılmadığımız, oruç tutup tutmadığımız, dürüstlük derecemiz,okulda erkeklerle konuşup konuşmadığımız ve ya ne kadar yakın durduğumuz, hediye edilen risalelerden günde kaç sayfa okuduğumuz,türban takmaya nasıl baktığımız,vs vs , Kanım donmuştu.

Teşkilatın askerleri olan türbanlı kızlar, bayan öğrencileri okulda izlemek,diğer gruplara yaklaşmalarını engellemek ve olup biten herşeyi müdüre hanıma ve o da birüst makamına bildirmekle mükellefti.

Ramazanda ve kandillerde yurtta bir hareketlilik olurdu. Fatih deki ne kadar kara çarşaflı varsa yurda ,ellerinde baklavalar ,böreklerle gelirlerdi. Ve bu günlerde ilahiler, Kur'an'lar okunup, hular çekildikten sonra müdüre hanımın vaazı dinlenirdi. Tabi bu arada ağlayanlar, ayılanlar, bayılanlar kırılagidiyordu.Vaazlarından birinde müdüre hanım muhteremden konuyu açtı. Efendim , şakirtlerden ( erkek talebe) biri birgün hocaya bir soru sormuş, o da yere bakarak cevaplamış. 'Peki hocam neden yüzüme bakmadınız. Size karşı bir kusurum mu oldu ?'diye sormuş. 'Sadece nefsime hakim oluyorum ' demiş. Müdüre hanım bu olaya vaazında yer verdikten sonra pekçok bayan hıçkırıklara boğuldu. Benimse anlayamadığım da zaten hocanın ,bir erkeğin yüzüne bakarken niçin nefsine hakim olmaya çalıştığıydı.

Bahsettiklerim sadece denizde bir damladan ibarettir.Bu misyoner ordusuyla savaşmak sanıldığından çok daha  meşakkatli olacaktır.Meslek liselerine bu kadar çok ihtiyaç varken ısrarla imam hatip lisesi açmaya devam eden bir ülkede sonucu tahmin etmek çok da zor değildir.

Saygılarımla