Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İslam ın Karanlık Yüzü  (Okunma sayısı 111584 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 21, 2008, 02:58:26 ös
Yanıtla #110
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir akşam Tıp okuyan arkadaşlarla toplanmıştık ve sohbet diyorduk,köpek balıklarından konu açıldı ve sonra adaptasyon ve evrime geldi konu ve onlara şunu dedim: "fosiller evrimi yalanlıyormuş senin görüşün ne XX ? bak dindarlar akıllı robotlar olduklarını söylüyorlar vs."

dedi ki:
"ama nedense benim ve araştırma  arkadaşlarımın araştırmaları o fosillerle günümüzdekiler arasında çok büyük farklar olduğunu gösteriyor xq, köpek balıklarının atasının fiziki yapısından herşeyine kadar günümüzdekilerden çok farklılar ve oldukça sağlam ve tamamlanmış bir yapıya sahipler şimdikiler" dedi.

yani evrim var ağız yormaya gerek yok.

Ağustos 22, 2008, 10:42:34 öö
Yanıtla #111

Sn. Sevil

Protestanlığa merakınızı bildiğimden ve kendimi bu konuda eksik gördüğümden soruyorum, "Protestan" ne demektir acaba? Ortodoks müslümanlık gibi protestan müslümanlık neden oluşamaz?

Merak degil Sayin Omnia; Annemin Ermeni kokenli olmasi itibariyle Protestanligin etkileri bizde de gozukmektedir ve herhangi bir ozenti pesinde olmadigim aciktir. Bunun icin de Gercegi gozlemleyip idrak ettigimden - ki olmasi gereken bu - burada Protestanligin tanimini yapmak bana gore abes kacar ve konunun hakimi olmadigim icin de sanirim biraz arastirma yapmak yeterlidir :)

Saygilar.

O halde bir soru da ben size yonelteyim; sizce Protestan Muslumanlik nasil olmalidir? Mademki olusabilecegini iddia ediyorsunuz o zaman bu hususta genis fikirlerinizin de olabilecegini dusunuyorum. Aciklamalarinizi merakla bekliyor olacam. Yanlis anlasilmasin amacim satasma falan degil ben sahsim adina herseyden once Bilgi'ye deger verdigimden sahsi meseleleri ikinci planda tutarim. Dusuncelere olan Saygimdan dolayi..
« Son Düzenleme: Ağustos 22, 2008, 10:51:27 öö Gönderen: Sevil »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ağustos 23, 2008, 01:20:52 öö
Yanıtla #112
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Benim aklım şunu diyor...

Ülkemizde yaşanan islam çok yönden diğer ülkelerden farklıdır..bu farklılık bundan 100 sene önce bu kadar belirgin değildi...Daha cahil,daha korkak (inanç yönünden),daha önkabullü ,daha coşkun bir padişahım çok yaşa zihniyeti hakimdi..Kurtuluş savaşı ve sonrası yapılanan Türkiye Cumhuriyeti bazı sıkıntılara rağmen diyanet kurumunu,laikliği hayat geçirmeyi başardı ve bu sayede diğer islam ülkeleri arasından sıyrılabildik..Bugün islam devletlerinin hepsi gerek sosyal,gerek iktisadi gerekse ekonomik sıkıntı içerisindedir...Dubaideki oteller nasıl dubaililer için yapılmamışsa arap petrolünün gelirleri de araplar için harcanmamakta ve bozuk ekonomik ve hukuki yapı zaten ayakları yere basmayan sosyal yapıyı bir yandan da eğitimsiz,seviyesiz din tüccarları sayesinde iyice keşmekeşe çevirmektedir.

Ülkemizde islam dini "islamın  şartları" çerçevesinde  sıkıntısız yaşanmaktadır.Bunun dışında hangi çerçevede nasıl yaşanması gerektiği konusunda kimin ne sıkıntısı varsa o kişilerin  özlediği şartlara sahip olan ülkelerde yaşamlarını sürdürmeleri kendileri ve zaten sarsıntıda olduğunu sandığım ruh halleri için daha sağlıklı olacaktır.Şeriat isteyenler Kanadadan,isviçreden  değil suudi topraklarından,iran topraklarından ev satın almalı ve oradan yaşayıp ahkam kesmelidirler..

Türkiyedeki islamın  protest bir tavrı olmamasına rağmen islam dünyasında zaten çok da ciddiye alınmadığını düşünüyorum.

Gerçi Afrikadaki yarı köle müslümanlar ve şeriat devletleri,afganistandaki maymun hükümet ve taliban kepazeliği,irandaki büyük pers kültürünü yöneten küçük adamlar cumhuriyeti , suudi-vahhabi kocag*tlü arap familyası , gece gündüz ağzında uyuşturucu ot çiğneyen cezayir tayfası ...bırakın da bunlar ciddiye almasın yahu..İslam ülkemizde değişmiştir ve daha da değişecektir..Öncelikle fanatiklerin karnı patlayıncaya kadar doyurulmalı ve biraz da mal mülk sahibi olmaları beklenmelidir...Ne zaman iktisadi anlamda ülkemizde kökleşmeye başlayınca o zaman ülkesi için (malvarlığı için) bazı kararlar alacaklar diye düşünüyorum.

Devletçi zihniyetin, yokluk yıllarında yarattığı sermayedarlar biraz daha ülkesine sahip çıkıp burslu öğrenciler , üniversiteler , lobiler , dış ticaret üzerine çalışmalar yapsaydı bugün  liberalizasyon sürecimiz bu kadar ağır işlemeyecekti.Dolayısıyla ekonomik rahatlık ,dini , sosyal , kültürel rahatlığı da beraberinde daha süratli getirecekti...

Kısaca ülkemizde islam, islam aleminde protest bir tavra sahip değil..ama islam dünyasında özenilen istenen bir halde de değil...

fakat İstanbul ve Türkiyedeki hayat islam dünyasında istenen ve özlenen bir hayat...bu durum da insanlar için hayatın önceliğinin dinde olmadığını, yaşama ve ekonomik olarak asgari limitlerde bağımsız olmada olduğunu gösteriyor ...

Etraftaki dallı güllü kafalı türbanlılara ve scooter motor kullanan sakallıların sayısına aldanmayın...

Semra hanımın papatyalarını unutmadık daha...

Hepsi tarih oldular, Sabah gazetesinin tozlu sayfalarında...

« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2008, 01:23:12 öö Gönderen: tcorbaci »
Bilgili bir aptal, bilgisiz bir aptaldan daha aptaldır.
  Moliere

Ağustos 24, 2008, 12:37:15 öö
Yanıtla #113
  • Ziyaretçi

arkadaşlar bilmiyorum bilip bilmediğinizi ancak Darwin bile teorisinden emin değildi siz nasıl bu kadar emin olabiliyorsunuz?Evrim teorisi hayali bir teoriden ibaret kalmıştır ve Sn tcorbacı tamamen hayali bir tablo koymuşsunuz.Bu teoriye göre her canlı her evriminden sonra biraz daha gelişiyor yani bir balık  sürüngen özellikleri taşıyabiliyor olmalı vs. vs. örnekler ve bu evrimleşme sürecindeki farklı özellikler taşıyabilen canlılara ara-geçiş formları deniyor ve şimdi Darwin'in görüşünü kısaca anlatıyorum.Darwin, bu ara formların fosillerinin bir türlü bulunamadığının farkındaydı. Bunun teorisi için büyük bir açmaz oluşturduğunu da görüyordu. Bu yüzden, Türlerin Kökeni kitabının "Teorinin Sorunları" (Difficulties on Theory) adlı bölümünde şöyle yazmıştı:
Eğer gerçekten türler öbür türlerden yavaş gelişmelerle türemişse, neden sayısız ara geçiş formuna rastlamıyoruz? Neden bütün doğa bir karmaşa halinde değil de, tam olarak tanımlanmış ve yerli yerinde? Sayısız ara geçiş formu olmalı, fakat niçin yeryüzünün sayılamayacak kadar çok katmanında gömülü olarak bulamıyoruz... Niçin her jeolojik yapı ve her tabaka böyle bağlantılarla dolu değil? Jeoloji iyi derecelendirilmiş bir süreç ortaya çıkarmamaktadır ve belki de bu benim teorime karşı ileri sürülecek en büyük itiraz olacaktır.

Darwin çok haklı olarak bu soruları sorabiliyor kendine ve ölünceye kadar da söylediği şuydu "benim teorimi doğrulayacak tek şey fosil kalıntıları" ve hayatı boyunca o fosil buluntular bir türlü olmadı ve hala da hepimizin bildiği gibi yok.Bu konuda açık kapı bırakmayacak derecede isteyenle tartışabilirim buyrun dünyanın en büyük saçmalığı hakkında tartışalım...

Ağustos 24, 2008, 01:03:33 öö
Yanıtla #114
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

C.Darwin'in teorisine zaten teori diyoruz bizde,kanun fln değil. Teori olduğunu savunmasak tekamülcüler iyice asimile etmek isticekler.Darwin bir bilimadamıdır. bugün a dediğine yarın b diyebilir. Bu bilimde oldukça rutin bir düşüncedir,bize biraz sabırsızlık ürünü gibi gelsede. Ama ben yukarda da dediğim gibi tıpçı birkaç arkadaşım ve tavsiye ettikleri bazı kitapları okudum,sonuçta onlarla sürekli yakın olduğum için böyle şeyleri sürekli konuşurum. Onlar bana grafik halinde pekçok canlının proto tipi ve günümüz uzansıtısını gösterdiler. ki günümüze ulaşamayan canlılar da var. Günümüze ulaşamamış canlılar selekse yasalara maruz kalarak yok olmuştur. Ve doğanın en büyük yasası ise hayatta kalmak için üremektir..
   C.Darwin'in şu söylemiş olduğu sözlere gelince, bu sözler birşeylerin yalanlanması değildir. Veya bir 'itiraf' niteliği taşımıyor. Ama insanlıkta son derece yoğun bir cephe alımı var darwinizme. Halbuki darwin asla tanrıyı reddetmemiştir. neyse şunu dicem, darwin bazı konularda yanılmış olabilir ama yanılgısı 'belkemiği' değildir. Onun yanılgısı örneklerdi.. nitekim neodarwinizm akımı bu çelişkileri ortadan kaldırıyor. Darwin doğa yasalarını adeta yeniden insanlığa kazandırdı. bu büyük bir aydınlanma.. ama bende darwinizme düşman birine şunu sorarım, "neden tıp öğrencileri darwinizme saçma demiyorlar?" bunda bişi var öyle değil mi? birşeylerde yanılgı bulmak demek,itiraf demek değildir,bunu karşı taraf iyi kullanır oldu.

Ağustos 24, 2008, 01:06:47 öö
Yanıtla #115

Ne o Sevgili Marti; İnsanoglunun Maymundan gelme oldugunu kisirgamaya mi calisiyorsunuz? Biliniyor ki Evrim degistirmis olan Canli en ust ve son modeli olan İnsan formunda meydana gelmistir ve giderek de evrimlesiyor. Bunu inkar etmemiz bize hicbirsey kazandirmayacaktir hem sonra Evrimi yadsimak bence Tanri'yi ve Varolusu yadsimak olur ki bu da bizi hicbir zaman ileri goturmeyecektir.

Simdi sence Canli turlerinin cogalmasi hangi anlama gelmektedir? Ureme fonksiyonlari basta olmak uzere.   

Sonra bir turun devamliligi neden ve ne sekilde saglanmaktadir?

Bir varlik bicim degistirmek zorunda kaliyorsa bu onun evrimlestigini ve gelistigini kanitlamiyor mu?

Ornek verecem: bir orumcek, bir kurbaga ve maymun... hayvanlar arasinda oldugu gibi bitkiler ve İnsanlarda da degiskenlik farklilik sozkonusu. Burada varligin farkli bicimlere donustugunu pekala goremiyor muyuz? Sonra farkli turlede cogalarak Evrimi tamamiyle bizlere yansitmiyorlar mi? Hayvanlarda İnsana en yakin gelismis yapilariyla Maymun degil midir? Yani bu donusum gercegini gormezlikten mi gelecegiz? İnsanlar dedim: İnsanlar arasinda da bilinc farkliliklari vardir. Bunlar turlerin cogalmasi ve farklililasmasidir. Bu da tek yolla olur o da; Evrimlesme.

Sunu da soylemek istiyorum: bir orumcek ya da bir fare formunda yeralan varlik 7 asamada evrimini tamamlayamadigi taktirde -ki bu İnsan icin de gecerlidir- kendi formunda kalarak bir ust asama yapamayacak ve bu da turlerinin yani cinsinin cogalmasina sebep olacaktir. Ama bahsi gecen bu asamayi tamamlayan daha gelismis bir varliga ornegin koca bir file donusebilir. Sonra da devamlilik arzeden bu Evrim cizelgesinde degisik boyutlarla İnsan seklini alir ve bu sayede daha ust varlik konumuna gelmek icin Tekamul denilen bir surecten gecer. İnsanin evrimi de Dunyanin evrimiyle paralel olarak ilerler.

:) Seninle tartismak benim icin de guzel Marti ama buna lutfen sacmalik demeyelim.

Ağustos 24, 2008, 01:35:47 öö
Yanıtla #116
  • Ziyaretçi

Darwin'in Tanrı'yı tanıması ve reddetmesi hakkında ne biliyoruz emin değilim ama darwin teorisini iyi araştırırsanız Tanrı'ya yer yoktur teorinin hiçbir kısmına koyamıyorsunuz Tanrı'yı deneyin isterseniz.Ayrıca maymundan geldiğimizi kanıtlamak amacıyla bazı devirlerde insanla maymun arasındaki canlılar gösterilmiş farklı isimler verilerek devir devir insana dönüşen bir canlı kronolojisi çizilir ancak çoğu kitapta bu çizimlerin hayali olduğu kanıtlanmış ve asla böyle canlıların yaşamadığı ortaya konulmuştur.Tıp öğrencilerine gelince onlara her zama kuşkuculuk öğreilir çünkü...asla birşeyi kesin bir dille reddetmemeli veya kabul etmemelidirler.Ama bentıpçı ya da bilim adamı değilim kuşku duymak için de nedenim yok.

Ayrıca Sevil sorduğun soruya bakılırsa sen evrimden bahsetmiyorsun çoğalmanın-türün devamlılığı çok basit bir olay bunun evrimle uzaktan yakından alakası yok.Ruhsal evrim vardır bu da tekamüldür zaten.Fiziksel bir evrim bana göre söz konusu değildir kesinlikle...

Ağustos 24, 2008, 01:40:57 öö
Yanıtla #117

Ayrıca Sevil sorduğun soruya bakılırsa sen evrimden bahsetmiyorsun çoğalmanın-türün devamlılığı çok basit bir olay bunun evrimle uzaktan yakından alakası yok.Ruhsal evrim vardır bu da tekamüldür zaten.Fiziksel bir evrim bana göre söz konusu değildir kesinlikle...

Yoo tam uzerine basarak Evrimi aciklamaya calisiyordum ben de :) 

Ağustos 24, 2008, 01:51:43 öö
Yanıtla #118
  • Ziyaretçi

yok hayır sorduğun sorular çoğalmayla alakalı çok alakasız evrimle insan türü nasıl çoğalıyor?bu evrimle ilgili bir konu değil kesinlikle

Ağustos 24, 2008, 01:57:12 öö
Yanıtla #119

yok hayır sorduğun sorular çoğalmayla alakalı çok alakasız evrimle insan türü nasıl çoğalıyor?bu evrimle ilgili bir konu değil kesinlikle

Olabilir Marti; ama olayi derinlemesine dusunursek aslinda herseyin noktasinin da bir temele dayandigini pekala gorebiliriz. Yalniz benim burada kastettigim olay; İnsanligin gelisiminde ve Evrimlesmesinde baz alinan olcuttur. Hem sonra Dunyanin da bir evrimi oldugu dusunulemez mi? Sen burada sanirim Canlilarda yasanan olayin evrim olmadigini iddia ediyorsun, yaniliyor muyum?