Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiyede" Mason Kitap Cafe" açılabilir mi?  (Okunma sayısı 4427 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 24, 2018, 09:34:00 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Üye olamamanızın sebebi dergimizin üyelere mahsus olması. Dergilerde yer alan yayınların çoğu bırakın haricileri yeni masonlar için bile ağır olabiliyor.

Sevgiler

Haziran 24, 2018, 10:12:37 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Sayın Sergeus, benim hakkımda ne kadar bilgiye sahipsiniz?
       Saygılar-sevgiler
"Vur ama dinle beni"

Haziran 25, 2018, 12:12:12 öö
Yanıtla #12
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Alşah,

Öncelikle nickimi yanlış yazmışsınız. Dergiye neden abone olamadığınızı söyleyebilmem için sizi tanımama veya bilmeme gerek olduğunu düşünmüyorum. Dernek ancak üye değilseniz üyelere mahsus bir dergiye aboneliğinizi kabul etmez.

Sevgiler

Haziran 25, 2018, 12:37:12 öö
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Sayın Surgeus;
    Öncelikle nickinizdeki yanlışlığımdan dolayı gerçekten özür dilerim.  :-[ :-[ :-[
    Bu konuda azami hassasiyet göstermeme rağmen binde bir de olsa böyle hatalarım oluyor. Tekrar özür dilerim.
     Diyorsunuz ki, "dergilerde yer alan yazıların  bırakın haricileri yeni Masonlar için bile ağır oluyor". Buna saygı duyarım. Ama neticede yayınlanan dergi aydınlanmaya, Masonluğu daha iyi anlatmaya ve mensuplarını yönlendirmeye matuf değil mi?. Tabii ki öncelikle üyelerin aboneliği söz konusu ama, bir harici olarak piyasadaki konu ile ilgili hemen hemen tüm kitapları okuma imkanımız var da, esas mesele kaynağından yayınlanan bilgilere sahip olmak diye düşünüyorum.
      Her hangi bir şekilde polemik yaratmak niyetinde değilim. Cevabi bilginiz için de ayrıca teşekkür ederim.
      Saygılarımla.
"Vur ama dinle beni"

Haziran 25, 2018, 02:41:00 öö
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Alşah'a katılıyorum.
Yeni üyelerin dahi anlayamayacağı yazılar yazılıyor ise hedef kitle farklıdır o zaman.
Kuyruğunu kovalayan yavru köpekler gibi bilgi dileniyoruz dışarıdan bir çok kitap bulmak mümkün.O kitaplardan ise bu foruma ciddi ciddi aktarım yapmak için uğradığımda tepki şu oldu anti masonik yayın.

Bilgi sorarsın kitap önermezler sen bulur alırsın masonik.

Sn.risus burada mimar sinan dergisinden bir ara epey yazı paylaş tı okuduk ve anladık.
İç işleyiş ile bir çok şeyi de anlayamayacagimiz kesin lakin bırakın kitap kafeyide e kitap olarak burada sadece hariciler için bir bölüm de paylaşalım olmaz mı?
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Haziran 25, 2018, 09:47:17 öö
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Surgeus;
    Öncelikle nickinizdeki yanlışlığımdan dolayı gerçekten özür dilerim.  :-[ :-[ :-[
    Bu konuda azami hassasiyet göstermeme rağmen binde bir de olsa böyle hatalarım oluyor. Tekrar özür dilerim.
     Diyorsunuz ki, "dergilerde yer alan yazıların  bırakın haricileri yeni Masonlar için bile ağır oluyor". Buna saygı duyarım. Ama neticede yayınlanan dergi aydınlanmaya, Masonluğu daha iyi anlatmaya ve mensuplarını yönlendirmeye matuf değil mi?. Tabii ki öncelikle üyelerin aboneliği söz konusu ama, bir harici olarak piyasadaki konu ile ilgili hemen hemen tüm kitapları okuma imkanımız var da, esas mesele kaynağından yayınlanan bilgilere sahip olmak diye düşünüyorum.
      Her hangi bir şekilde polemik yaratmak niyetinde değilim. Cevabi bilginiz için de ayrıca teşekkür ederim.
      Saygılarımla.

Sayın Alşah,

İşte ezoterik kurum olmanın bir sonucu da bu oluyor. Lakin Mimar Sinan dergisinin bazı sayıları,  ki bende çok geniş bir koleksiyonu mevcut, çeşitli sitelerde satılmaktadır. Ben kişisel eşya/hatıraların satılmasına sıcak bakmasam da böyle bir gerçeklik var. Sizin ilgi ve alakanız ayrıca siteye katkılarınız ortada. Talebiniz doğal ancak derneğin ezoterik yapısını unutmayınız. Bu sitelerden temin edeceğiniz dergiler abonelik gibi olmasa da sizleri mutlu edecektir diye düşünüyorum. Küçük bir not olarak şunu da eklemek isterim. Bizler Mimar Sinan dergisine abone olmuyoruz. Ücretsiz olarak isteyen üyeler yeni sayı çıktıkça temin ediyorlar. Yani isteyen üyeler dergiden faydalanıyorlar.

Sevgilerimle...

Ekim 19, 2018, 07:51:29 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Talebiniz bence de olması gerekir. En azından toplumda ki on yargı bir nebze olsun azaltılabilir. Ülkemizde kitap okuma sayisi ya da araştıran grup sayısı yok denecek kadar az oldugu herkes tarafından bilinmektedir. Toplumun bilinçlenmesi ve yükselmesi adına bu tür girişimleri olumlu karşılıyorum. Ve bir yerden başlamak gerekir adım adım ilerleme kaydedilir diye düşünüyorum.

Ekim 19, 2018, 08:59:39 ös
Yanıtla #17

Bunlar hayal...

Ancak, bir kitap cafenin Masonik olması mümkün değilse de, uygun ortam ve eserleri sağlıyor olması için ille isminde Mason mu geçmeli...

Sn farmakoloji sağolsun o dönem içinde Mason geçen tüm fotoları kesip paylaşmış. Amerika'da yaşıyorum deyip duruyordu halbuki, bilmesi gerekir: Bizim dilimizde kullandığımız mason'un İngilizce'deki karşılığı mason değil freemason'dur.

Konu madem kitaplar, öyle google dan filan bulunamayacak 1733 kuruluşlu Dünya'nın en eski üçüncü Büyük Locası'nın 30.000 kitaplık kütüphanesinden bir iki fotoğraf ekleyeyim...

Sevgiler

Mason kelimesinin,"Ma-son" ve "Mu-son" (Suyun oğlu vb) kelimelerine benzerliği sadece bir tesadüf müdür?

Saygılar
Sen Özelsin

Ekim 19, 2018, 09:09:50 ös
Yanıtla #18

Sn tik-tik-tak o konuyu aşağıdaki başlıkta biraz tartışmıştık hatırlarsanız...
https://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=20345.msg132268#msg132268

Hatırlatmanız için teşekkürler.

Ayrıca özürdilerim; gözümden kaçmış olmalı.

Saygılar - Sevgiler
Sen Özelsin