Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğun siyasetle olan/olmayan ilişkisi hakkında sorular  (Okunma sayısı 8761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 29, 2008, 01:57:05 öö
  • Uzman Uye

Gündemi takip eden sevgili dostlar bilirler belli bir süredir Ö.M.B.L. kendi internet sitesinden ardarda bildiri yayınlamaya başladı.Olay şu ki:Fransız Büyük Doğu Locası Üstad-ı Muhteremi Jean-Michel Quillardet sözde ermeni soykırımının olduğunu savunanlardan ve buna hitaben mason kimliğiyle 24 nisanda yürüyüşe katıldı ve destek verdi.Daha öncesinde bunu önlemek amacıyla Ö.M.B.L. bünyesinden iki yetkili kişi yolladı ama başarılı olamadı ve kendi obediyansına üye olmayan bir kimsenin kendi ülkesinde ne yapıp yapmayacağını kendisine söylemeye hakkı olmadığını belirtip yanlarından uzaklaşmış.

1-Sakın yanlış anlaşılmasın Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasını Ö.M.B.L. ile masonluk anlamında bir tutmuyorum.Tam olarak bilemiyorum ama siz Fransız Büyük Doğu Locası Üstad-ı Muhteremi Jean-Michel Quillardet da mason olarak saymıyorsunuz.Yanlışım varsa düzeltiniz lütfen.

2-Bu aynı olay sizin kabul ettiğiniz yabancı bir locanın Üstad-ı Muhteremi tarafından mason kimliğiyle yapılsa Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ne gibi bir işlem yapar?
Belki diyeceksiniz ki "masonlar, mason kimliğiyle bu tarz siyasi işlere girmezler".Ola ki böyle bir olay yaşandı...

3-Siz localarda bildiğim kadarıyla siyaset konuşmuyorsunuz.Peki bu tarz konuları, Türkiye'deki veya yabancı ülkelerdeki masonlarla paylaşarak,bilgilerinizi tez-antitez-sentez üçlemesinde oluşturup yarını daha güzel bir gün haline getirseniz daha sağlıklı olmaz mı?

4- Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği olarak geçiyorsunuz.Bütün ülkelerde Masonluk dernek statüsündemidir yoksa nedir?

SAYGILAR SEVGİLER

Mayıs 29, 2008, 10:07:01 öö
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin M.Akyol,

Alıntı
1-Sakın yanlış anlaşılmasın Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locasını Ö.M.B.L. ile masonluk anlamında bir tutmuyorum.Tam olarak bilemiyorum ama siz Fransız Büyük Doğu Locası Üstad-ı Muhteremi Jean-Michel Quillardet da mason olarak saymıyorsunuz.Yanlışım varsa düzeltiniz lütfen.

Hayir. Kisi Mason degildir.

Alıntı
2-Bu aynı olay sizin kabul ettiğiniz yabancı bir locanın Üstad-ı Muhteremi tarafından mason kimliğiyle yapılsa Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası ne gibi bir işlem yapar?
Belki diyeceksiniz ki "masonlar, mason kimliğiyle bu tarz siyasi işlere girmezler".Ola ki böyle bir olay yaşandı...

Ozgur Masonlar ile HKEMBL`nin bir farkida budur. Ozgur Masonlar politik ve dini konularda kurum olarak yorumlarda bulunabilirler. Fakat hicbir muntazam Mason Locasi yada Ustadi politik ve dini konularda asla kurum olarak konusmaz, yuruyuslere yada eylemlere katilmaz, yorum yapmaz. Bu nedenle benzer bir konunun HKEMBL`nin basina gelmesi mumkun degildir.

Alıntı
Ola ki böyle bir olay yaşandı...

Oncelikle boyle bir durum o kisinin Masonik mahkemede yargilanarak ceza almasina yol acar. Cunku Muntazam Masonlukta kurum olarak asla politik yorumda bulunamazsiniz. Daha sonrada diger muntazam Masonlar tarafindan aciklama yapilarak konunun kisi ile ilgili oldugu ve asla Masonlugu temsil etmedigi soylenirdi.

Alıntı
3-Siz localarda bildiğim kadarıyla siyaset konuşmuyorsunuz.Peki bu tarz konuları, Türkiye'deki veya yabancı ülkelerdeki masonlarla paylaşarak,bilgilerinizi tez-antitez-sentez üçlemesinde oluşturup yarını daha güzel bir gün haline getirseniz daha sağlıklı olmaz mı?

Yararli olan kisimlari olabilirdi. Fakat politika ve din konusulmasi, bu konularda yorumlar yapilarak kararlar alinmasi Masonlugun ahengini riske atacaktir. Masonlugun gelenekleri ve ahengi bunlardan cok daha onemli ve dikkat edilmesi gereken hususlardir.

Alıntı
4- Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası Derneği olarak geçiyorsunuz.Bütün ülkelerde Masonluk dernek statüsündemidir yoksa nedir?

Ulke kanunlarina gore degiskenlik gostermektedir. Bazi ulkelerde "Fraternity" (universitelerdeki erkeklerden olusan gruplar) olarak gecmekte. Bazilarinda ise Kardeslik kurumu olarak gecmektedir. Ulke kanunlarinin tanidigi haklara gore Masonlugun devlet onundeki konumu degiskenlik gostermektedir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Mayıs 29, 2008, 10:59:59 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

aydınlattığınız için teşekkür edrim.

saygılar

Şubat 24, 2011, 01:31:19 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Dikkat ediyorum, bir çok iletide masonluktaki kuralların katılığı ve değişmezliği eleştirilsel bir durum arzediyor . Ben mason değilim ama kuralları istenildiği zaman istenildiği şekilde  değiştirilmiş olsa idi, sanırım  özelliğini kaybederdi. Bence , böyle gizemli kalması daha iyi. Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Şubat 24, 2011, 09:25:24 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonluğun siyaset ile ilişkisi şuanda az olsada zamanında çok vardı. Amerikanın komunizmle savaşında İskoç Ritinin halka yayınladıgı komunizmi kötüleyen ve rusyaya saldıran broşürlerini kendim gördüm.
Kimse almasin seni, Yine bana kalasin

Şubat 24, 2011, 09:36:23 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Şubat 24, 2011, 09:53:03 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Merhaba ;
Sayın Mason Bey, aklıma takılan bir sorum olacak sizlere;
Ozgur Masonlar ile HKEMBL`nin bir farkida budur. Ozgur Masonlar politik ve dini konularda kurum olarak yorumlarda bulunabilirler. Fakat hicbir muntazam Mason Locasi yada Ustadi politik ve dini konularda asla kurum olarak konusmaz, yuruyuslere yada eylemlere katilmaz, yorum yapmaz. Bu nedenle benzer bir konunun HKEMBL`nin basina gelmesi mumkun degildir.

Alıntı
Ola ki böyle bir olay yaşandı...

Oncelikle boyle bir durum o kisinin Masonik mahkemede yargilanarak ceza almasina yol acar. Cunku Muntazam Masonlukta kurum olarak asla politik yorumda bulunamazsiniz. Daha sonrada diger muntazam Masonlar tarafindan aciklama yapilarak konunun kisi ile ilgili oldugu ve asla Masonlugu temsil etmedigi soylenirdi.

Böyle bir durum yaşandığında yani bireysel olarak bir politik veya din konusunda görüş belirten bir mason, masonik mahkemede yargılanırmı?  HKEMBL ile bir bağlantısı bulunmadığını söylese bile.

Şubat 24, 2011, 11:01:05 öö
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn Walec,

Her insan gibi bizlerinde bireysel inanç ve politik görüşümüz vardır. Bunları bireysel olarak söyleye de biliriz. Yasak olan Kurum adına konusmaktir, kurumsal olarak bir harekette bulunmaktır.

Yani X isimli bir Mason bir siyasi partinin genel baskanı olabilir. Onun harici yasamdaki tercihidir. Elbetteki politik konuşmalar da yapacaktır. Ancak bu X isimli Mason tutup da Masonluk ya da Mason Derneği beni destekliyor, benim politik görüşlerim Locanın da gorusudur derse yani hakkı olmadıgı halde Masonlugu kurumsal olarak din ve/veya siyaset tartismaları icine sokarsa bu durumda Disiplin Kuralları gereğince bir yaptırıma maruz kalacaktır.

Saygılarımla.

Şubat 24, 2011, 11:04:15 öö
Yanıtla #8
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin WaleC,

Kisiler, kisisel olarak istedikleri yorumda ve aciklamada bulunabilirler. Ancak Mason olarak, kurum yada Mason uyelikleri adina bunu yapamazlar. Ornek olarak bir Mason "Ben MHP`yi destekliyorum." diyebilir. Fakat "Ben bir Mason olarak MHP`yi destekliyorum." diyemez. Kendi kisisel fikrini butun kuruma mal ettigi zaman bu ifadesinden dolayi yargilanir.

Ancak bu oldukca az karsilasilan bir durumdur. Cunku Masonlar kisisel kimlikleri ile Masonik kimliklerini genellikle ayni platformda kullanmazlar. Masonik kimliklerini kullanarak yapilacak bir aciklamanin butun kuruma mal olacaginin bilincindelerdir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 24, 2011, 12:02:28 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sayın SkullG
Sayın Mason;

Bilgilendimeleriniz için teşekkür ederim.

Saygılarımla