Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Benim Anlamadığım  (Okunma sayısı 26639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 21, 2011, 12:05:42 ös
  • Aktif Uye

Masonluk kurulma tarihi itibariyle çok eski yıllara dayanmakta. Savaş aleti olarak kılıçların, kalkanların olduğu o yıllara.
Peki Mason olmak '' iyiliği, hoşgörüyü'' temel alıyorsa ve dediğiniz gibi bazı devlet liderlerini bile içine alacak şekilde büyük bir yapılanma ise. Nasıl oluyor da İNSAN öldürme SİLAHLARI bu kadar gelişip, dünya da yaygın halde?  Savaş teknikleri bu denli geliş di. Buradan şu kanıya varabilirmiyiz ''siz işinizi doğru yapmıyorsunuz''

Saygılarımla
Hacamat
Saygılarımla

Nisan 21, 2011, 02:03:45 ös
Yanıtla #1
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Önce bir düzeltme yapalım: Masonluk, kuruluş tarih bakımından o kadar çok eskiye dayanmıyor. 18. yüzyıl başlarından bu yana; olsa olsa üç yüzyıllık bir geçmişi var.

Bunun ilk elli yılını atalım çünkü o dönemde Masonluk henüz kendi yapısını oluşturma çabası içinde.

İkinci elli yılda yani Aydınlanma Çağı olarak da anılan  18. yazyılın ikinci yarısında, herkes ayrı bir telden çalmak istediği için bir karmakarışıklığın içinde. Bunun sonunda bir Büyük Fransız devrimi olayı var özellikle Kıta Avrupası'nda Masonluğu darmadağın eden; o sıralarda İngilteredeki masonlar da birbirlerini yiyor zaten.

19. yüzyılın ilk yarısında toparlanma çabaları ama asıl her şeyin yerli yerine oturduğu dönem bu yüzyılın ikinci yarısıdır bir bakıma Sanayi Devrimi ile de özdeşleşerdek.

Demek ki tarihsel geçmişi 150 yıla indirdik hemen hemen ama bu arada 20. yüzyıldaki iki dünya savaşının olumsuz etkilerini de göz ardı etmeyelim. Ardından soğuk savaş dönemi başlıyor ki onun bitişi de pek yakın bir geçmişte.

Tam işte artık Masonluk kendini her yerde her bakımdan toparlayıp ilerleyebilir diye düşündüğümüz şu sıralarda toplumsal katmanlarda, özellikle gelişmiş ülkelerin bazılarında bu kurumun artık biraz gözden düştüğünü, eskisi denli ilgi çekmediğini görüyoruz. Şimdilerde Masonliuk gelişmekte olan ülkelerde gözde and teokratik yönetimler büyük engel.

Peki şimdi forumumuzun yeni üyelerinden Sayın Hacamat Masonluktan ne bekliyor?... Yoksa o Masonluğun bir uluslar üstü, evrensel, tüm ülkeleri ve devletleri kontrol eden bir gücü olduğunu mu sanıyor? (Malta Şövalyeleri Örgütü gibi)

Masonlar işlerini doğru yapmamakta olabilir. Ancak nedir işleri, onu ortaya koyalım.

Silahların ve savaş tekniklerinin gelişmesine karşı etkin bir misyonu mu var Masonluğun? Masonluk barıştan yana, doğru. Ancak masonlar bu bağlamda ne yapabilir ki?

Sayın Hacamat Masonluk için "devlet liderlerini bile içine alacak şekilde büyük bir yapılanma" demiş.  Eh, kimi devlet adamlarının hatta kimi liderlerin mason olduğu doğrudur. Şimdi benim aklıma lider olarak Guiseppe Garibaldi ile Fidel Castro geliyor. Başka lderler de vardır kuşkusuz. Ancak hiçbir lider sonsuza dek yaşamıyor ki... İnsanlar değişiyor, yönhetimler değişiyor devletler değişiyor, toplumlar da değişime uğruyor. Artık devlet liderliğinin öyle pek bir önemi kalmadı. Kimileri hâlâ hevesleniyor, o ayrı...

Masonluğun bir kanadı bu değişime ayak uydurma çabası içinde; öteki kanadı ise kendi biraz da eskimiş ilkeleri baakımından olasıya tutucu ve umursamaz.  Çoğunluğu da onlar oluşturuyor sayısal bakımdan.

Bu durumda Masonluktan başka ne beklenebilir?

Bence Sayın Hacamat konusunu biraz daha ayrıntılandırarak genişletmeli. Eleştiri ise eleştiri. masonluk da masonlar da elbette eleştirilebilir. Eleştirilmeli. Ancak eleştiri doğrulara ve akıl ilkelerine dayanmalı, gelişigüzel bilinçsiz antimasonik etkinliklerdeki gibi olmamalı. Öneri de getirmeli üstüne üstlük.

Böyle girişirse sözüne Sayın Hacamat; o zaman bakalım görelim masonlar neyi doğru yapıyor neyi yanlış, neyi hiç yapmıyor, neyi yapmalı ve nasıl?

« Son Düzenleme: Nisan 21, 2011, 02:15:52 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 21, 2011, 04:43:46 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın ADAM demiş ki: Önce bir düzeltme yapalım: Masonluk, kuruluş tarih bakımından o kadar çok eskiye dayanmıyor. 18. yüzyıl başlarından bu yana; olsa olsa üç yüzyıllık bir geçmişi var.

Sn.ADAM; doğrudur ismini dediğiniz o taa eski yıllarda almış ''kılıç,kalkanın olduğu at üstündelermiş''bunda hem fikiriz, fakat farklı isimlerde daha önceden faliyet gösterdiğini sizin de bildiğinizi umuyorum.

Sayın ADAM demiş ki : Peki şimdi forumumuzun yeni üyelerinden Sayın Hacamat Masonluktan ne bekliyor?... Yoksa o Masonluğun bir uluslar üstü, evrensel, tüm ülkeleri ve devletleri kontrol eden bir gücü olduğunu mu sanıyor? (Malta Şövalyeleri Örgütü gibi)

Sn. ADAM; Masonluk bizden ne bekliyor? sorusunun cevabını bulduk mu? ortaya çıkan dernek adı altında olan Masonluk ''ben buyum'' diyor   Hacamat soruyor.'' barıştan yanayım, güçlüyüm, heryerle bağlantım var, kadim bilgilere sahibim''diyorsa bu sorunun cevabı şu olmamalı ''yo bizim hiç bir yetkimiz yok ki''  Gerçeklerden uzaklaşma sanırım böyle bir şey.
Hacamat Masonluğun devletleri kontrol eden bir gücü olduğunu sanmıyor söylüyor.

Sayın ADAM demiş ki :Masonlar işlerini doğru yapmamakta olabilir. Ancak nedir işleri, onu ortaya koyalım.

Sn.ADAM; Sitede işlevleri ve görevleri mevcut  bu konuyla yakından ilgisi var.

Sayın ADAM demiş ki :Silahların ve savaş tekniklerinin gelişmesine karşı etkin bir misyonu mu var Masonluğun? Masonluk barıştan yana, doğru. Ancak masonlar bu bağlamda ne yapabilir ki?

Sn  ADAM; ilk sorunuz ''varmıymış, ala ala''  devam etse güzel olacakmış.İkinci sorunuz ise aslında neyi yapmıyorlar onla bağlantılı.

Sayın ADAM demiş ki :Sayın Hacamat Masonluk için "devlet liderlerini bile içine alacak şekilde büyük bir yapılanma" demiş.  Eh, kimi devlet adamlarının hatta kimi liderlerin mason olduğu doğrudur. Şimdi benim aklıma lider olarak Guiseppe Garibaldi ile Fidel Castro geliyor. Başka lderler de vardır kuşkusuz. Ancak hiçbir lider sonsuza dek yaşamıyor ki... İnsanlar değişiyor, yönhetimler değişiyor devletler değişiyor, toplumlar da değişime uğruyor. Artık devlet liderliğinin öyle pek bir önemi kalmadı. Kimileri hâlâ hevesleniyor, o ayrı...

Sn. ADAM ;Zaten tam bu noktada Masonluk devreye giriyor, çok haklısınız insanlar geçiyor ama kurumlar kalıyor. Bu noktada da hem fikiriz. Masonluğun güçlü yanı ''kalıcılık'' biz bugün varız yarın yokuz.

Sayın ADAM demiş ki :Bence Sayın Hacamat konusunu biraz daha ayrıntılandırarak genişletmeli. Eleştiri ise eleştiri. masonluk da masonlar da elbette eleştirilebilir. Eleştirilmeli. Ancak eleştiri doğrulara ve akıl ilkelerine dayanmalı, gelişigüzel bilinçsiz antimasonik etkinliklerdeki gibi olmamalı. Öneri de getirmeli üstüne üstlük.

Sn. ADAM; Ayrıntı istiyorsunuz benden fakat hızlı yazıyorum anlatım bozukluğu oluşuyor dolayısıyla düşündüğümü  tam ifade edemiyorum. O yüzden kısa tutmaya çalışıyorum sizin anlamanızı umarak. Doğrudur dediklerim, akıl dışı görüne bilir ama bunun sebebi de sanırım anlatım bozukluğum. Benden bir de öneri istemişsiniz. Önerim, sınırlar kaldırılsın,dünyaya barış hakim olsun ne güzel di mi?

Sayı ADAM demiş ki: Böyle girişirse sözüne Sayın Hacamat; o zaman bakalım görelim masonlar neyi doğru yapıyor neyi yanlış, neyi hiç yapmıyor, neyi yapmalı ve nasıl?

Sn. ADAM; Başa geçince tarif ederim  :)

Sn ADAM; Mason olmadan Masonluğu  savunmak nasıl bir duygu?

Saygılarımla
Hacamat
Saygılarımla

Nisan 21, 2011, 06:30:19 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat'ın son yyazısı benim sorularımın hiçbirine yanıt getirmedi.

Hızlı yazdığını, onun için anlam düşüklüğü ya da anlatım noksanlığı olduunu belirtiyor. Peki. benim acelem yok. Yavaş yazabilir. Bir başka yerde taslak yapıp sonra aktarabilir.

Sorularımı yineleyeyim mi?...

Masonluk eskiden başka adlmar altında varmış. Nedir o adlar? Açık seçik, somut yanıt gerek. Örneğin Rose-croix Veritas gibi bir örgütlenmeden mi söz ediyoruz yoksa daha başka şeylerden mi?

Sayın Hacamat, Masonluğun devletleri konrol edin gücü olduğunu sanmadığını, blunu söylediğini belirtiyor. Bir diğer deyişle Masonluk devletleri kontrol ediyor diyor. Bir TV programında bir politikacımız (adını yazmak istemedim küçültme olmasın diye) aynı şeyi Tapınakçılar için söylemişti. Şimdi ona soralım "Hangi Tapınakçılar?" diye, Sayın Hacamat'a da soralım "Hangi Masonlar?" diye... 

Masonların inin nre olduğunu sormuştum. Yanıt alamadım. Beklerim.

Masonluğun güçlü yanının kurumsal olarak "kalıcılık" olduunda uyuşmuşuz. Buna sevindim. Eh, her konuda aykırı düşecek değiliz ya.

Asıl ben şikayetçiyim bu durumdan... Sayın Hacamak hani Masonluğun dvletleri kontrol ettiğini söylüyor ya bir bakıma. Ah, keşke olsa. Şu işi bir türlü ele almıyor kendilerini hep politikanın dışında tutuyorlar. Kerensky kadar bile yürekli olamadılar. Üstelik artık Bolşevikler de yok. Haydi masonlar...  Kontrol edin şu devletleri... Dünya masonca önetilirse çok daha iyi, doğru ve güzel olmaz mı?... Evet, biliyorum, orada bir Çin sorunu var. Siz hele ötekileri bir kontrol altına alın Küba'da olduğu gibi, sonrdası nasıl olsa gelir.

Sayın Hacamat, tariflarini başa geçince yapacakmış... Bean bunu anlamadım ama başa geçmesini engelleyen biri varsa bu sitede, yana çekilelim, rahatça anlatsın.

Bekliyoruz.

Bilgi de olsa bekliyoruz, görüş de olsa

Nisan 21, 2011, 10:48:49 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Sayın Adam demiş ki :Sayın Hacamat'ın son yyazısı benim sorularımın hiçbirine yanıt getirmedi. Hızlı yazdığını, onun için anlam düşüklüğü ya da anlatım noksanlığı olduunu belirtiyor. Peki. benim acelem yok. Yavaş yazabilir. Bir başka yerde taslak yapıp sonra aktarabilir.

Sn Adam; Siz beni kime şikayet ediyorsunuz anlamadım. Lütfen yazınızı tek bana yöneltin.
örnek: ''yanıt getirmedi'' değil ''yanıt getirmediniz'' ''belirtiyor'' değil ''belirtiniz'' vs.vs.
Teşekkür ederim
Hacamt
Saygılarımla

Nisan 22, 2011, 09:50:19 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şu son yazıma baktım da...

Ben de acele, çalaklavye yazvermişim; bu arada bir dolu tapaj hatası yapmışım; bazı tümcelerim zor anlaşılıyor; hoşgörüle.

Sayın Hacamat'a bir özel ileti attım. Şu diyeceğimi burada demektense kendisine özel olarak demek için. Anlaşılan göz ardı etti ve burada dememi yeğledi.

Bu iletiyi okuyan forum üyesi ve izleyicilerden özür dilerim; konu bireyselleşiyor. Oysa benim yazılarımı izleyenler bilir ki ben bu forumda konuyu kesinlikle bireyselliğin dışında tutarım. Önemli olan konudur; kapsamdır; kişi değil.

Dolayısıyla hiçbir yazıma "Sayın....... " diye başlamam. Belki bu foruma ilk katıldığım sıralardaki acemiliğimle birkaç hitabım olmuştur öyle ancak sonrasında yoktur. Bana öyle doğrudan hitap edene de doğrudan yanıt vermem; foruma heirkese açık yazarım. Sayın Hacamat ya da bir başka katılımcı bana özel bir şey yazacaksa, bunu yazması için özel bir iletişim alanı var. Buraya yazılan her şey ise tüm katılımcı ve izleycilere açık.  Onun için, bence kişiye hitap kullanılmaması daha doğru olur.  Ancak kimileri kulanıyor; bir şey diyemem. Ben kullanmıyorum.

Dolayısıyla Sayın Hacamat'ı hiç kimseye şikayet etmekte de değilim.

Ben konu başlığı altındaki sorularımı orta yere koydum. Bu soruların yanıtları öyle kısaca, tek bir tümce ile verilebilecek nitelikte değildir. Uzun, ayrıntılı, dayanaklı, gerekçeli açıklamalar gerekmekte.

Sayın Hacamat bu açıklamaları vermek zorunda değil. Ancak gereken açıklamaları yapmayacak olursa, kusura bakmasın, o zaman kendisine pek  de hoş olmayan sözler söylenebilir; suçlanabilir. Umarım gerektiğince ayrıntılı açıklamalar yapar ve böyle bir şeye gerek kalmaz.  

« Son Düzenleme: Nisan 22, 2011, 09:54:43 öö Gönderen: ADAM »

Nisan 25, 2011, 03:32:03 ös
Yanıtla #6

Aynı üslüp(suzluk), aynı seviye(sizlik)...

Bu başlık için ayrıca yazmaya gerek görmüyorum.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=12264.msg76145;topicseen#new
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Nisan 25, 2011, 04:38:12 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Sn.ADAM; '' Masonluk tarihinde anlatımlar ''  :) mevzuya böyle başlamanız beni şaşırtmadı. Sürekli olarak olayı tarihin içine gömüp, gerçekleri boğma  çabanıza hayranım. Günümüzden tarihe bakalım, tarihten günümüze bakmayalım isterseniz. Demek istediğim  Tarih kalın bir duvar önce üzerindeki resme bakalım. Sonra konuyu yontarmıyız, Perforat mı yaparız, bakarız.

Hacamat ''ne güzel'' demiş ki :

Mısır'dan çıkan Museviler tarafından kurulan zamanla adına ''Mason'' diyecekleri bu yapılanma tarihin akışını değiştirmiştir.
       Günümüzdeki Türk Masonlarına hızla gelirsem. hiç bir etki ve sorumlulukları olduğunu düşünmüyorum. Gerçek manada Mason oldukları şüpheli. Daha ileri gidersem büyük bir kandırmaca içersindeler.

Sebebine gelince.
1- Bu yapıyı o eziyeti çeken Museviler inşaa etti, sizi neden gerçek manada aralarına alsınlar.
2- Firavun döneminden gelen kadim bilgileri sizinle neden ''hepsini'' paylaşsınlar.

ASLINDA OLAN NE
Türkiye den ve Dünya dan Musevi olmayan ''tutarlı'' zenginleri topluyorlar. hem finansı denetim altın da tutup, hem de onları uğur da çalıştırıyorlar. Dünyanın çeşitli yerlerinde toplantılar yapıp, bu insanları kaynaştırıyorlar. Sınırlı ''belirledikleri'' bilgileri bunlarla paylaşıyorlar. Böylelikle bu insanlara  kendilerini Mason olduğu düşüncesini veriyorlar.ASLA gerçek manada içlerine almazlar. Zaten  öğretileri bu, dikkat edin hiç biri ''ben Masonum'' diyemiyor ''Mason olmaya çalışıyorum'' diyor. Oyalandıkları belli.

''Bir Türk'ü Gerçek Mason yapmazlar'' işte güncel kanıtlar :

1- Dünya'da Türklere uygulanan vize başka hiç bir ırka uygulanmamakta

2- Dünya'da Türkiye ve Türk dendiğinde 3. sınf Dünya insanı ve ülkesi denmekte

3- Türk Başbakanı başka ülkeyi ziyarete gittiğinde parkta bankın üstünde, halkın arasında sincapları besleyip bekletilmesi.

4- Bir çok ileri düzeyde dünya insanı ''Türkiye yi Türklerden temizlemeliyiz'' demesi

5- ''Türkiye bu gün bölündü, yok yok yarın bölünecek'' tartşmalarının yaşanması ( hiç bir ulusta bu tartışmalar olmuyor)

6- Türk insanını her taraftan baskı görmesi

Düşüncem elbet ''Masonluk kapatılsın, kapısına kilit vurulsun'' değil. Fikir, Türk masonlarının ''gerçek manada'' mason yapılmıyacağı. Bunu çarptırmanın bir manası yok.
  Sizler diyorsunuz ki ''bu yapıyı Museviler, Yahudiler kurmadı, Tarihi  kaynaklar farklı'' peki doğru olduğunu varsaysak bile sonuçta bu yapıyı Türkler kurmadı di mi.

Tüm dediğinizi doğru varsayarak. Yukar da sıraladığımı göz ardı etmeyerek, İspatını bile sunamadığınız tüzük demeden . sayın Mustafa Kemal'in yaptığı gibi niyetimi sorgulamadan

lütfen soruma NET yanıt verin.

Şimdi ben 18. yüzyıl Avrupasında bir amaç için kurduğum Masonluk çatısına neden bir Türk'ü gerçek manada içime alıp, onunla  her  şeyi paylaşayım?.

Cevabınızı;  Delili olan, Güncel kanıtlar sunarak  olmalı. olmasa olur mu? Sayın Mustafa Kemalin bu yaklaşımından sonra olmasada olur.

Saygılar
Saygılarımla

Nisan 25, 2011, 04:49:33 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Kendisini bu kadar beğenmesine hiçbir şey demiyorum ama,
kanıtlara bak :D

arkadaşlarla aramızda bir laf vardır, buraya çok uygun düştü belirteyim; Sak üstünde damdağan kaz beline vurmayı:)

Her ne kadar arkadaş masonlara ve buraya ilgi gösterenlere ahmak deme terbiyesizliğini gösterse de benim seviyem olmadığı için bir şey demiyorum.
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Nisan 25, 2011, 04:50:58 ös
Yanıtla #9

''Bir Türk'ü Gerçek Mason yapmazlar'' işte güncel kanıtlar :

1- Dünya'da Türklere uygulanan vize başka hiç bir ırka uygulanmamakta

2- Dünya'da Türkiye ve Türk dendiğinde 3. sınf Dünya insanı ve ülkesi denmekte

3- Türk Başbakanı başka ülkeyi ziyarete gittiğinde parkta bankın üstünde, halkın arasında sincapları besleyip bekletilmesi.

4- Bir çok ileri düzeyde dünya insanı ''Türkiye yi Türklerden temizlemeliyiz'' demesi

5- ''Türkiye bu gün bölündü, yok yok yarın bölünecek'' tartşmalarının yaşanması ( hiç bir ulusta bu tartışmalar olmuyor)

6- Türk insanını her taraftan baskı görmesi

Bilgi lazım bilgi. Bu kadarına insaf dememek elde değil...

1- Bırakın vizeyi, birbirinin vatandaşlarını kabul etmeyen ülkeler var. (İran-İsrail örnektir)
2- Dünyanın neresinde deniliyor bu? Avrupa veya ABD kastediliyorsa, onlar kendileri dışındaki herkese bunu diyor. Somali'de Türkiye'ye 3. dünya ülkesi denilmez.
3- Ülkenin değil hükümetin ve dolayısıyla Başbakanın saygınlığını gösterir...
4- Bunu diyenler maalesef bu ülkede yaşıyor, dışarıda değil. Dışarıdan söylenen benzer söz Boğazlar ile ilgilidir. (Churchill)
5- SSCB,Yugoslavya, Çekoslovakya bölündü, Belçika bölünmek üzere, İngiltere'de ayrı Parlamento kuruldu, İspanya, Fransa, İtalya hergün bunu konuşuyor. İnsaf, bu kadar da atılmaz demek geliyor içimden.
6- Hangi baskı? Dünyanın neresinde? Bir Türkün baskı görmüş olması bir şeydir, sadece Türk olduğu için baskı görmesi bambaşka birşeydir... Hangisi?

6 madde,elle tutulur bir bilgi kırıntısı içeren 1 tane bile yok. Dünya siyaseti kimi "hocaefendilerin" risaleleri okunarak öğrenilmez. Kitap okumaya bile gerek yok, arada gazete okunsa yeterliydi.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz