Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Türkiye'de özerk Kürdistan istedi!  (Okunma sayısı 10110 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 11, 2012, 02:23:44 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın Arais siz de haklısınız. Yani terör örgütünü devletin baskılarıyla fakirleşen halkın dağa çıkarak haklı isyanı olarak algılamak yanlıştır. Neticede karadenizde ve iç anadoluda yaşayan halk da çok fakir. Hatta istanbulda yaşayan insanların geneli kazancıyla ancak ay sonunu zor getirebiliyor. Bu kişiler neden devlete isyan etmiyorlar da "bir kaç bin kürt" isyan edip silahla askere polise kısacası devletin silahlı güçlerine saldırıyor. Ki mazisinde devletle en ufak sorunu olmayan bir Kürt milleti söz konusu. Benzer şekilde Ermeniler de sadık millet diye anılırken benzer muameleye maruz kaldılar.

Aslında Kürt kökenli vatandaşlarımızın bizden hiç bir farkı yok onlar da dağa çıkmıyorlar. Birkaç bin kişiyle onlarca milyon Kürtü aynı kalıba sokma çabası var. Arzu edilen de zaten bu görüntü yapılarak devletin Kürtleri imhasını sağlayabilecek bir iç savaş olabilir. Ya da istanbul gibi büyük şehirlerde Kürt ve Türk kökenlilerin birbirini boğazlaması tarzı bir iç savaş sonrası sağlam bir temizlik yapılabilecek bir iç veya dış darbe amaçlanmış olabilir. Pkk yı kuranlar ve destekleyenler gizli kapılar ardında neler konuştu anlaştı tahmin etmek imkansız. O coğrafyada yaşayan Ermeniler 1915 yılında ermeni bir terör örgütü sivilleri katledince devlet tarafından höt denilince yollarda donarak salgın hastalıkla vb.  ölerek toprakları boşalttılar. Benzer höt Ohal ile vb. baskılarla Kürtlere yapıldı fakat onlar oraları terk etmediler.

Ne kadar zor şartlar altında yaşansa da örneğin insan dışarda yatıp çöplerden bile beslense, savaş psikolojisinden bin kat iyidir. O yörenin insanı bu psikozla doğup büyüdüler. O yörede askerlik yapanlar bu psikolojiyi birazcık bilebilirler. Fakat ateş her zaman için düştüğü yeri yakıyor. Batıda yaşayıp da o insanları eleştirmek çok kolay.

Şöyle bir geriye bakınca Türkiye'de şu anki kadar istikrar olma ihtimali sıfır görünüyor. Önce iç savaş ve sonrasında da halka ordu zulmediyor bahanesiyle Amerikan çıkarması. Bu sırada da hayatta kalabilen üç beş milyon nüfusu idare etmek zaptetmek de zor olmazdı. Bu seviyede bir kriz sonrası akacak kanı düşünmek bile insanı ürkütüyor.

Ben şu kanaatteyim ülkemizde anlatılageldiği gibi  bir kurtuluş savaşı yaşanmadı. Ortada devlet kavramı da her ne kadar rahmetli Atatürk'ün olağan üstü çaba ve başarısına rağmen vefatının ardından oluşmasına izin verilmediği için de halk perişan oldu. Halkı silah korkusuyla zapteden ordu ve medya ayağı  ise uyuşturucu ticaretiyle beslenerek halktan yana olması engellendi. Yani olağan üstü para kazandıkları için üretime ve halka çok ihtiyaçları olmadı. Sanal da olsa bir barış atmosferi içinde insanlar kendilerinin olduğunu sandıkları bir ülkede yaşam savaşı verdiler. Bu da olumlama yapılabilecek bir şeydir yani uyuşturucu morfin vurulmuş bir organı keserken hasta acı duymaz hiç olmassa diye sevindirik de olabiliriz.

Benim gözlemleyebildiğim kadarıyla ülkemizde devrimci, solcu, ulusalcı vb. saldırgan görüşler maya tutmuyor. Sesleri fazla çıksa da halk yığınlarını şiddete kanalize etmekte başarı gösteremiyorlar. Bu da yazılan senaryoları boşa çıkartıyor. Her ne kadar kemalistleri çok eleştirsem de kurulan devlet yapısı ve ülkemizin jeopolitik yörüngesi nedeniyle sanal bir ülke gerçek bir ülke gibi canlılık gösterebiliyor. Yani 2 milyar dolar paranın dışarı kaçmasıyla devlet ve millet krize girerken şu an bu tarz paralar bir kaç işadamının harçlığı gibi.

Çok fazla karamsar bir tablo çizmek de arzu ettiğim bir şey değil. şükredilecek çok şey de var olabilecek olumsuz senaryolara bakıldığı zaman. Bu saatten sonra neler olacak, gerek bizde gerek komşu ülkelerde? Ben de merakla bekliyorum.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2012, 03:06:53 öö Gönderen: Masor1976 »

Ağustos 11, 2012, 04:49:14 öö
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Ben şu kanaatteyim ülkemizde anlatılageldiği gibi  bir kurtuluş savaşı yaşanmadı. Ortada devlet kavramı da her ne kadar rahmetli Atatürk'ün olağan üstü çaba ve başarısına rağmen vefatının ardından oluşmasına izin verilmediği için de halk perişan oldu. Halkı silah korkusuyla zapteden ordu ve medya ayağı  ise uyuşturucu ticaretiyle beslenerek halktan yana olması engellendi. Yani olağan üstü para kazandıkları için üretime ve halka çok ihtiyaçları olmadı. Sanal da olsa bir barış atmosferi içinde insanlar kendilerinin olduğunu sandıkları bir ülkede yaşam savaşı verdiler. Bu da olumlama yapılabilecek bir şeydir yani uyuşturucu morfin vurulmuş bir organı keserken hasta acı duymaz hiç olmassa diye sevindirik de olabiliriz.

Ne demek Kurtuluş savaşı yaşanmadı ?
12 Eylül 1980 öncesi  olanlar Şaka proğramının organize ettiği orta oyunumuydu ?
Halk daha ne yapsın düzenin yanlışığına; Solcu ve Sağcı olarak tepki verdiler, sizce bunlar ne içindi . Bu yolda ölenler sizce neye karşı ve niçin  birbirlerini öldürdüler ?
Bana göre sorunun temeli ekmek paylaşımı başka bir şey değildir ama hangi ekmek çavdarlısı var ,kepeklisi var velhasılı çeşit bol hangisini yersen .
Sözü uzatmaya değmez her toplum layık olduğu şekilde yönetilir, eskiden Allah derdim din derdim ,Hak derdim karşılığını çok güzel gördüm sonuçta HAK birleşerek alınır gerisi tefarruat ; geçende ölen Uzman askerin babasının ayakbası tüm çıplaklığı ile gerçeği haykırıyor.GÖRMEK İSTEYEN GÖRÜR !
Sayın Masor1976
Saygılar   >:( >:( >:(
« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2012, 04:51:27 öö Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 11, 2012, 05:31:12 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sayın Nosam33, kara para düzeninin bozulmaması için darbe yapılabilmesi ve yüzbinlerce mantıklı düşünebilen insanın yok edilebilmesi için yasal ortam gerekiyordu. Bunun için iç savaş görüntüsü gerekiyordu kısacası. Eğer durup dururken yüzbinlerce insan zindanlarda işkenceye maruz bırakılsaydı orduya karşı başkaldırılar ve sivil darbe yaşanırdı. Fakat kaos darbenin ertesi gün kesilince ordu haklı gibi ve kaosu engellemiş kahraman gibi durdu. Sanal bir kaos olmasaydı bir gün sonra sokak olayları durmazdı. Daha da alevlenirdi.

Kısacası tamamen sivil bir iradenin ülkeye hakim olması durumunda uyuşturucu ticareti yapmak zorlaşacaktı. Türkiye içindeki tüm politik kaosların altında uyuşturucu ticareti vardır. Ortadoğudaki tüm kaosların altında ise petrol kaynakları vardır. ulusalcılık, mezhep çatışmaları hatta ülke bayrakları bile aslında komik bir illüzyondan ibaret şeyler. Fakat bu komediye sadece para baronları gülüyor olsa gerek.

Bana çok ilginç gelen şey ise gerek kendi ordumuzdan gerekse Rusya'dan bizi kitle imha etmekten kurtaran tek unsur Amerika olmuştur. Amerikan politikasına aklım ermiyor.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2012, 05:38:24 öö Gönderen: Masor1976 »

Ağustos 11, 2012, 05:44:20 öö
Yanıtla #13
  • Uzman Uye

Bu açıdan haklısın .Yalnız bu gidişat diğerlerine benzemiyor , Komedi olmaya komedilik durum var fakat burda iki taraftada' da halk ayaklanması var .Baronlar bu konuda atmosferi nasıl düşürür merak ediyorum.Saygılar ???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 11, 2012, 11:04:08 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Dün akşam ülke tv'deki Sıradışı Tarih adlı programa katılan Prof.Dr.Mehmet Çelik'i ezber bozan tarih yorumları için takip etmeye çalışıyorum. Bu programda Kürtler ve Kürdistan hakkında anlattıklarına bakınca neden trilyonlarca dolar harcanan pkk düzeneğine rağmen Kürtlerin bir iç savaş çıkarmadıklarını anlayabiliriz. http://tvarsivi.com/player.php?y=288&z=2012-08-08%2021:16:00  Kürt kökenli yakın arkadaşlarım vardı gerçekten de fakat pkk nedeniyle Kürt kimliğine sıcak bakmakta zorlanırdım. Şu an itibariyle Kürt kimliğine kanım ısındı, İran'dan ve şiilerden Kürtlere baskı yapa kemalistlerden müthiş derecede soğudum diyebilirim.

Saygılarımla.

Kürt Kimliğini İnkar etmek elbette doğru değil İnsanların kürt olması laz olması çerkez olması ermeni olması ......benzer birçok kavramda veya geçmişine bağlı yaşamalarınında hiçkimse rahatsız olmamalı bu bir tercih meselesi.Bu neden ile sözlerinize bir anlamda katılıyorum.Ancak bir tarihçi değilim bir yazar da değilim bir araştırmacı da değilim.Düşman elinde olan Türkiye Cumhuriyeti Topraklarının Kurtuluş Mücadelesinde Kürt ve birçok kimlik topluluğu içeren vatandaşlarımız ile omuz omuza savaş yapıldı .Şimdi ne oldu da kürtler yaşadıkları toprakları sadece bizim diyebilir.Sizin fikrinize elbette saygı duyarım.Sıradışı proğramı linkinizde izledim.Çok bilimsel konuşulmamış.İnsan oğlunun tarihçesi adem ile havva ya inanıyorsan zaten dünyada herkes kardeş..Yazınız ve paylaşımınız içinde teşekkür ederim.
Saygılarımla
Derya Eroğlu Öymen

Ağustos 11, 2012, 11:10:54 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

:) Şaka bir yazı teşekkür ederim yazan arkadaşımıza sanırım tamamen farklı bir açıdan bakmanın nasıl olduğunu anlatmak istedi.Tebessüm oluşturdunuz yüzümde sağolun çokk yaşayın .Böyle bir yazıyı ciddiye alamıyorum kusuruma bakmayın lütfen

Ne demek Kurtuluş savaşı yaşanmadı ?
12 Eylül 1980 öncesi  olanlar Şaka proğramının organize ettiği orta oyunumuydu ?
Halk daha ne yapsın düzenin yanlışığına; Solcu ve Sağcı olarak tepki verdiler, sizce bunlar ne içindi . Bu yolda ölenler sizce neye karşı ve niçin  birbirlerini öldürdüler ?
Bana göre sorunun temeli ekmek paylaşımı başka bir şey değildir ama hangi ekmek çavdarlısı var ,kepeklisi var velhasılı çeşit bol hangisini yersen .
Sözü uzatmaya değmez her toplum layık olduğu şekilde yönetilir, eskiden Allah derdim din derdim ,Hak derdim karşılığını çok güzel gördüm sonuçta HAK birleşerek alınır gerisi tefarruat ; geçende ölen Uzman askerin babasının ayakbası tüm çıplaklığı ile gerçeği haykırıyor.GÖRMEK İSTEYEN GÖRÜR !
Sayın Masor1976
Saygılar   >:( >:( >:(

:) :)

Ağustos 11, 2012, 01:49:38 ös
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Aynı dili konuşanlarla birlikte olmak  güzel . Teşekkürler Derya Eroğlu Öymen.

Saygılar 8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 11, 2012, 02:47:10 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Kürt politikası,kürt kimliğini inkar etme,kürtü yok sayma

Arkadaşlar az durun hele bu ifadeler ne olaki ben yıllardır duyuyorum bu sözleri ben şimdi diyarbakırlı yada mardinli bir komşumun kürt olduğu için kimliğini yok saysam hadi canım sen kürt mürt değilsin desem ne oluyorki oda farzetki benim kürt kimliğimi yada abartayım dini kimliğimi yok saysın ne olaki problem bu gibi yıllardır duyarım bu sözleri artıkın nıtkım sıyrıldı.

Valla açıkça bu ara ben yok sayıyorum ama elime bişey geçmiyor işin latifesi boş işler bunlar,futbolda durum ne ise bu meseledede aynısı.Futbolda bu sorunu nasıl çözeceksin üç aşağı beş yukarı biraz fazlası bu sorunuda çözersin.

Yukarıda kullanılan en doğru ifadelerden birisi kürtlerin hep yancılığa soyunması çok hoş bir ifade bu ifadeyi hakaret olarak alabilirle ama problem değil zaten biz türklerde epey bir zamandır ingiliz ve amerikalılara yancılık yapıyoruz pek sorun olmuyor devlette onur yada gurur olmuyor demekki.

Lakin onur ve gurur halklarda olur bu kürt arkadaşlar mesela selahattin ile osman kardeşlerim her mikrofona atıp tutacağına önce yancı olmaktan bu halkı kurtarsınlar ben okadar çok inanıyorumki kürtler ne zaman yancı olmaktan kurtulur hemde asırardır süren nerede ise genlerine daha işleyen bu yancı olma huyundan vazgeçerse ozaman o kürt kimliği sayguın hale gelir unutmasınlarki bu yancılık çok menem bişeydir senle işleri bittimi kapımdaki köpek muamelesi görürsün ki bu kürt halkına bu onursun davranış reva görülmemeli.

O yüzden osman sen bu halkı seviyor isen bence tek hedefe odaklan yeni jenarasyonu bari kaybetmeikürtlerin artık kanına işleyen bu feodale hayranlık ile yancılık duygusundan kurtarın ,osmanım senin düşmanın biz türkler değiliz bizim eşikllerimiz aynı,karalarımızda aklarımızda ayı,kız aldık kız verdik osman bırak artık şu yancılığıda
kürtler kendi kimliklerini bulsunlar.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 11, 2012, 02:59:09 ös
Yanıtla #18
  • Uzman Uye

Sayın Karahan,
Tespitleriniz isabetli , burdan bir arkadaşımın Diyarbakır belediyesi ile ilgili bir paylaşımını paylaşmak isterim izninizle.
Arkadaşla bir araya gelmem yaklaşık 1 ay önceydi , söz bu siyasetçilerden açıldı ve sıkı durun dostlar arkadaşın söylediği bunların esamesi bile okunmuyor dedi ,ordaki PKK bölge sorumlusu ne derse o olurmuş bunlar sadece konu MANKEN' i vazifesi görüyorlar dedi . İnanıp inanmamak sizlerin takdirinde. ???
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ağustos 11, 2012, 03:05:51 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Biraz empati yapmak ve orada yaşayan Kürt halkının yerine kendimizi koymak ve sonrasında da düşünmeye çalışmak çok doğru olacak. Yaşanıldığı için örnekleme vermek daha kolay olur, askeri darbenin süregeldiğini düşünelim. Büyük şehirlerde onbinlerce insan düzenli olarak askeri hapishanelere alınıp sorgulanıp sağlam işkencelere maruz bırakılsın. Bu sırada hortlayan direniş tarzı silahlı örgütler halkın 14 yaşındaki çocuklarını silah zoruyla örgütlere çeksinler. (Yiyorsa vermem çocuğumu desinler) Çocuğu daha giden aile hatta sülale düzenli olarak jandarmadan sorgu eşliğinde dayak yesin. O topraklara ekonomik yatırım yapan kürt veya türk iş adamlarının binlercesi istanbul bolu arasında polis ekibi kılığında infaz edilsinler. Vb.

Her suçu kürtlere atmak çok basite kaçmak gibi duruyor.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 11, 2012, 03:14:47 ös Gönderen: Masor1976 »