Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Özgürlük, Dogma, Bağnazlık  (Okunma sayısı 6433 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 14, 2013, 11:06:11 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir süredir aktarım yaptığım bir kitap var biliyorsunuz. Büyük Mason Mahfili Derneği yayınlarından çıkmış Murat Özgen Ayfer yapıtı bir kitap. Adı " Sorular ve Yanıtlarla Masonluk.

Bu hatırlatmadan sonra kitapta çok önemli bir bölümü, daha doğrusu " Özgürlük" alt başlığı içerisindeki önemli bir bölümü aktarmak isterim. Özgürlük kısmını daha önceleri aktarmıştım.

Bu bölüm öylesine önemli ki... Katkılarınızı beklerim.

“Dogma” nedir?

Doğruluğu tartışmasız bir biçimde kabul edilip onaylanan, her türlü eleştirinin dışında ve üstünde tutulan, her koşul altında kesin ve değişmez sayılan görüş ya da düşünceye dogma denir. (Türkçede eş anlamlı olarak “inak” sözcüğü de kullanılıyor.) Genellikle dinlerin “saltık gerçek” olarak ileri sürdüğü, hiçbir inceleme ya da araştırma yapmadan, akıl süzgecinden geçirmeden, karşıt görüş ya da olasılıkları göz önüne almadan, olduğu gibi inanılmasını önerdikleri ve istedikleri dinsel ilkeleri niteler.

enelsır

Mayıs 14, 2013, 12:34:22 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın enelsır yine güzel bir konuya başlamış.Sayın Murat Özgen AYFER Masonluk'la ilgili yapıtlarıyla,bu konuda otorite sayılabilecek bir yazar,aynı zamanda da büyük üsdatlık yapmış bir mason.

Ancak,dinlerde bize dogma olarak dayatılan kuralların büyük bir bölümünün,dinci taife tarafından uydurulduğunu da gözardı etmemeliyiz,

Nitekim,bize dayattıklarını;kendileri,kendilerince yorumlamaktan,istismar etmekten,varlıklarını sürdürebilmek için emir telakki etmekten de geri durmazlar.

Buyüzden hep derim ki;özellikle kutsallığa atfedilmiş kitaplar, bireye hitap edecek şekilde yazılmıştır.Birey,o anki duygu hali,kapasitesi ve yorum yetisiyle orantılı ve zaman içerisinde değişebilirliği öngörülen anlamlar çıkaracaktır.

Ruhban sınıfı,bütün dinlerde en tehlikeli mekanizmadır.Onların söylemlerini sorgulamadan kabul edenler dogmaların tuzağına düşerler;kendilerini,Tanrı'yı ve evreni anlamadan da,cennet hayaliyle göçüp giderler.

İşte,yaşanmış sayılamayacak bir ömür...

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2013, 12:37:52 ös Gönderen: ceycet »
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 14, 2013, 06:48:06 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın enelsır bu başlık altında üç kavrama değiniyor ama bunlardan sadece birini seçmiş.

Madem öyle; peki!

Dogma kavramının tanımı bence çok belirgin ve anlaşılır bir şekilde ortaya konmuş.

Kuşkusuz Sayın ceycet'in de paylaştığı üzere özellikle dinsel alanda geçerli olan dogmanın, başka hiçbir alanda geçerli olmadığı söylenemez. Tanımdaki özellikler başka alanlara da kondurulacak olursa, onlar da birer dogma olur.

Bu bağlamda kişiler ve kurumlar dogmaya karşı ise kendi kendini sorgulamalı; bundan bende/bizde de var mı diye?

Masonlar da kendilerini sorgulamalı; mason kurumları da. Hani dogmalara karşı olduklarını söylüyorlar ya!

Tartışmasız bir şekilde kabul edilip onaylanan ilkeleri var mı?

Birtakm ilkeleri ya da yapıp etmeleri eleştirilemiyor mu?

Kurallar ve yöntemler kesin ve değişmez mi sayılıyor?

Ya gelenekler... Değişmez ve değiştirilemez, çağın gereklerine uyarlanamaz mı?

Böyle şeyler varsa, sayın masonlar kusura bakmasın ama işte onlar birer dogma.

Neye göre?

Dogmanın şu verilmiş tanımına göre.

Dogmanın başka bir tanımı var mı; olabilir mi?

Varsa, olabilirse, masonları ve Masonluğu ona göre sorgulayalım.

Eyvah!

Ben bu satırları yazarken, bir yandan da düşünmüştüm, Sayın enelsır bu konuya niçin çok önemli demiş acaba diye. Şimdi anladım. Sanırım bundan dolayı. İşin içine masonlar ve Masonluk da karışabilir.

Karıştı bile!

Şimdi bunları silmeli mi acaba? Kimse gocunmasın.

Kusura bakmayın. bu aşamada yazdıklarımı silmeyeceğim.

Site yönetimindeki masonlar bundan hoşlanmamışsa ya da böyle bir sorgulamaya girişmek Forum kurallarına aykırıysa, elbette sileceklerdir. Silinsin.

Ancak silinecekse lütfen sadece sorun olan bölüm silinsin de sorun olmayan ile devam edebilelim.

« Son Düzenleme: Mayıs 14, 2013, 06:51:35 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 14, 2013, 08:06:52 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok güzel katkılar... Teşekkürler.

Ancak bu noktada bir açıklama yapmalıyım: Aktarımı yaparken elimden geldiğince konu bütünlüğünü korumaya çalışıyorum/çalışacağım.

Sayın ADAM'ın dediği üzere başlık uyarınca üç kavrama değindim. Fakat bunlardan birini, yani şu anda incelediğimiz "Dogma" konusunu ayrıca seçmiş değilim. İlerleyen bölümlerde sırasıyla konunun "Bağnazlık"a da geleceğini ve hem "Dogma" hem de "Bağnazlık" kavramlarının birçok açıdan irdeleneceğini göreceksiniz. Öte yandan katkılarınızla konuların daha da zenginleşeceği şüphesiz.

Ben özel olarak şunu merak ederim, bu konunun çok önemli oluşunu vurgulayışım da o sebeptendir: "Dogma"yı, "Bağnazlık"ı inceleyecek ve tartışacağız. Bunları yaparken bir yandan da bütün bu kavramların " Özgürlük" kavramıyla ilişkisinin de irdelenmesini dilerim. Bu yüzden başlığı böyle seçtim. Bağnazlık... Tamam. Dogma... Tamam. Tamam tamam da Özgürlükle aralarında ne tür bir etkileşim ve ilişki vardır?

Ne dersiniz sizce de irdelemeye ve üzerinde düşünmeye değer bir konu değil mi?

enelsır

Mayıs 14, 2013, 09:14:43 ös
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın enelsır bu başlık altında üç kavrama değiniyor ama bunlardan sadece birini seçmiş.

Madem öyle; peki!

Dogma kavramının tanımı bence çok belirgin ve anlaşılır bir şekilde ortaya konmuş.

Kuşkusuz Sayın ceycet'in de paylaştığı üzere özellikle dinsel alanda geçerli olan dogmanın, başka hiçbir alanda geçerli olmadığı söylenemez. Tanımdaki özellikler başka alanlara da kondurulacak olursa, onlar da birer dogma olur.

Bu bağlamda kişiler ve kurumlar dogmaya karşı ise kendi kendini sorgulamalı; bundan bende/bizde de var mı diye?

Masonlar da kendilerini sorgulamalı; mason kurumları da. Hani dogmalara karşı olduklarını söylüyorlar ya!

Tartışmasız bir şekilde kabul edilip onaylanan ilkeleri var mı?

Birtakm ilkeleri ya da yapıp etmeleri eleştirilemiyor mu?

Kurallar ve yöntemler kesin ve değişmez mi sayılıyor?

Ya gelenekler... Değişmez ve değiştirilemez, çağın gereklerine uyarlanamaz mı?

Böyle şeyler varsa, sayın masonlar kusura bakmasın ama işte onlar birer dogma.

Neye göre?

Dogmanın şu verilmiş tanımına göre.

Dogmanın başka bir tanımı var mı; olabilir mi?

Varsa, olabilirse, masonları ve Masonluğu ona göre sorgulayalım.

Eyvah!

Ben bu satırları yazarken, bir yandan da düşünmüştüm, Sayın enelsır bu konuya niçin çok önemli demiş acaba diye. Şimdi anladım. Sanırım bundan dolayı. İşin içine masonlar ve Masonluk da karışabilir.

Karıştı bile!

Şimdi bunları silmeli mi acaba? Kimse gocunmasın.

Kusura bakmayın. bu aşamada yazdıklarımı silmeyeceğim.

Site yönetimindeki masonlar bundan hoşlanmamışsa ya da böyle bir sorgulamaya girişmek Forum kurallarına aykırıysa, elbette sileceklerdir. Silinsin.

Ancak silinecekse lütfen sadece sorun olan bölüm silinsin de sorun olmayan ile devam edebilelim.
Dogmayı devlet yada bağnaz dinciler kullanıyorsa kötü netice verir. Ancak ezoterik örgütlerde üst kademedeki üyenin sizin ruhunuza iyi nüfuz edebilmesi için tamamen teslim olmanız gerekecektir. Neyin doğru olduğunu o biliyordur siz bilmiyorsunuzdur. Örgüte üye olurken de bunun böyle olacağını baştan kabul etmişsinizdir bu nedenle yapılan şey baskı yada alt düzeydekini ezmek olmayacaktır. Bu nedenle girişte "hür irade" vurgusuna rastlıyoruz.
Üstte olanın mutlak üstünlüğünü kabul etmiyorsanız dolayısıyla söylediği herşeyi tartışmadan kabul etmiyorsanız ezoterik bilgilendirmeyi istemiyorsunuz demektir ki bu durumda masonluk yerine daha serbest bir fikir kulübüne üye olmanız önerilebilir. Orada bütün temel ilkeleri özgürce tartışabilirsiniz.
Saygılarımla...

Mayıs 15, 2013, 07:41:31 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun Samuray adlı üyesi yine döktürmüş... Yine bilmediği bir konudaki varsayımlarıyla sözüm ona bir değersizlendirme getirmiş. Sanıyor ki günümüzün Masonluğunda bundan üç beş bin yıl önceki bazı ezoterik kurumlarda olduğu gibi bilgisel bakımdan bir hiyerarşik derece yapılanması, üsttekilerin alttakilere hükmetmesi, dolayısıyla bir tür baskı rejimi var.  Sanıyor ki üst derecedekiler her ne derse alt derecedekiler kafa yapılarını ona göre düzenleyecek. Bir de Masonluğu bir başka kulüp ile özdeş tutmaya kalkışıyor. Güya Masonluğu koruyup ona özel bir statü veriyor. Azcık doğru bilgiler veren kaynakları okusa, -onlar bu Forumda da var- belki kendisini biraz düzeltebilir. Bunu yapmıyor ve böylece burada bizim de konu başlığı dışında bir bireyselleştirme yapmamıza, kişiyi eleştirmemize, dolayısıyla bir genel kirlenmeye neden oluyor.

Oysa biz şimdi Sayın enelsır'ın uyarısı üzerine konunun o yöndeki ayrıntılı irdelemesine girişecektik; Samuray gelip bunun ***** ****.   

Dolayısıyla asıl konu üzerindeki tartışmamızı bir başka başlığa [Özgürlük, Dogma, Bağnazlık (2)] taşımamızda yarar var. Diğer izleyenler kusura bakmasın. Orada devam ederiz.

« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2013, 09:31:19 öö Gönderen: gnothi »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 15, 2013, 07:50:55 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Samuray adlı üye mason bir kişi hiç tanımamış anlaşılan.

Tanısaydı böyle konuşmaya cüret edemezdi.

En azından masonların nasıl aydın düşünceli ve özgür bireyler olduğunu anlardı.

Yazık...

Bilmediğini de bilmiyor.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 15, 2013, 08:42:36 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Tamamen vakıf olunmayan konularda,iddialı beyanlarda bulunmak,insanı sonun da mahçup eder.

Dolayısıyla,tamamen vakıf olmadığınız konulara yorum yaparken yorumun başına eklenecek"Bence"vurgusu"töleransı inşaa eder.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Mayıs 15, 2013, 09:29:59 öö
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM'ın bu kadar bozulmasına bir anlam veremedim, lütfen irdelemelerinize devam ediniz, hoşlanmadığımız yorumlar, yanlış da olsalar, hakaret içermedikçe halen ifade "özgürlüğü" çerçevesi içerisindedirler. İster düzeltiriz, ister ilgilenmeden kendi paylaşımımıza devam ederiz.

Burası hür bir forum, bir başlığın akışını bile kontrol etmeye çalışmayı şahsen bizlere yakıştıramıyorum.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Mayıs 15, 2013, 09:32:07 öö Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mayıs 15, 2013, 06:28:48 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Forumun Samuray adlı üyesi yine döktürmüş... Yine bilmediği bir konudaki varsayımlarıyla sözüm ona bir değersizlendirme getirmiş. Sanıyor ki günümüzün Masonluğunda bundan üç beş bin yıl önceki bazı ezoterik kurumlarda olduğu gibi bilgisel bakımdan bir hiyerarşik derece yapılanması, üsttekilerin alttakilere hükmetmesi, dolayısıyla bir tür baskı rejimi var.  Sanıyor ki üst derecedekiler her ne derse alt derecedekiler kafa yapılarını ona göre düzenleyecek. Bir de Masonluğu bir başka kulüp ile özdeş tutmaya kalkışıyor. Güya Masonluğu koruyup ona özel bir statü veriyor. Azcık doğru bilgiler veren kaynakları okusa, -onlar bu Forumda da var- belki kendisini biraz düzeltebilir. Bunu yapmıyor ve böylece burada bizim de konu başlığı dışında bir bireyselleştirme yapmamıza, kişiyi eleştirmemize, dolayısıyla bir genel kirlenmeye neden oluyor.

Oysa biz şimdi Sayın enelsır'ın uyarısı üzerine konunun o yöndeki ayrıntılı irdelemesine girişecektik; Samuray gelip bunun ***** ****.   

Dolayısıyla asıl konu üzerindeki tartışmamızı bir başka başlığa [Özgürlük, Dogma, Bağnazlık (2)] taşımamızda yarar var. Diğer izleyenler kusura bakmasın. Orada devam ederiz.

Öncelikle değersizleştirme gibi bir düşüncem yok. Döktürme tarzı alaycı ifadelerinizi de görmezden geliyorum.
Ezoterik örgütlerdekine üsttekilerin hükmetmesi diyemeyiz bu beynin en derin noktalarına nüfuz edilebilmesi için insanların kendini cerraha teslim etmesi gibi işi bilene bırakmasıdır. Masonluğu başka kulüple özdeşleştirmeye kalkdığım doğru değil ben sadece yol göstermek istedim. Kişiyi eleştirmeye sizi zorladıysam özür dilerim beni görür görmez bu kadar sinirlendiğinizden haberim yoktu.
Ben öğreeceklerimi doğru sırayla öğrendim masonluktan önce ezoterizmi iyice anlamıştım. Bu nedenle bazı kimselerden daha iyi kavramam normaldir diye düşünüyorum.
Laf olsun diye değil gerçekten saygılarımla...