Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rahmetli Kardesimiz Uzeyir Garih ten...  (Okunma sayısı 35713 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 16, 2010, 12:33:54 öö
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Çok doğru bir söz söylemiş rahmetli Tanrı günahlarını affetsin.

Ekim 20, 2010, 05:38:50 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

"Hayat havaya attığımız 5 topla oynanan bir oyundur.
Bu toplardan sadece bir tanesi lastik ,diğer 4 top ise camdandır. Bu toplar; İşimizi, Ailemizi, sağlığımızı, Dostluklarımızı ve Benliğimizi temsil etmektedir. Belirttiğim gibi bu 5 top içinde bir tek İŞİMiZ lastik bir toptur. Düşürürsek zıplatabiliriz. Ancak diğer 4 top camdan yapıldığından düşerse KIRILIR, yerine konulamazlar. Bunu fark etmeli ve hayatımızı bu dengeye göre kurmalıyız. Oysa hepimiz o lastik topu tutabilmek uğruna diğerlerini KIRIP dökmez miyiz?
Dostlarınızı çantada keklik sanmayın.
SIKICA asılın onlara, TIPKI hayata asıldığınız gibi...
Çünkü onlarsız hayat da anlamsızdır. Hayati çok HIZLI KOŞMAYIN, nereden geldiğinizi ve nereye gittiğinizi unutmayın... Hayatin bir YARIŞ değil, her saniyesinin tadı çıkarılması gereken güzel bir yolculuk olduğunu aklınızdan ÇIKARMAYIN...
DüN TARiH OLDU... "

Bu sözler herhalde sahip olunan bilgeliği çok güzel açıklıyor. Bazen hayatı biz mi yaşıyoruz yoksa hayat mı bize kendisini yaşatıyor.

Balinaların üzerindeki plantonları yiyeyerek yaşayan ve balinayla birlikte hareket eden küçük balıklara ramora denirmiş. Ben çok merak ederim biz mi hayatın ramorasıyız yoksa hayat mı bizim ramoramız ?

Üzeyir Bey bu konuda bence söylediği bu basit ama çok anlamlı sözlerle hayatın içerisinde bakmamız gereken pencereyi bize aralamış. Kendisini sebebini bilmediğim şekilde hep güzel bir yere konumlaştırmıştım zihnimde. Bu sözler düşüncelerimi doğruluyor. Güzel değil bence cok güzel bir yerden hayata bakıyor üstad. Umarım bir gün biz de...

Ekim 21, 2010, 12:18:25 öö
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Yalnız insanları doğrulardan uzaklaştıran şey ne, marurluk ve de kibirlilik mi? Üzeyr Garih öldürülmeden önce İshak Alaton dul bir kadının oğluna para yardımı yapmak için şirketten çıktı tabiri kullanmış. Sizce Üzeyr Garih'in başı neyle beladaydı, kendi egosuyla mı, yoksa ondan daha güçlü olan egoist düşmanlarıyla mı?

Kasım 12, 2012, 11:31:48 öö
Yanıtla #33

Hayatın ne getireceğini kimse bilmiyor. Her yaşanandan bir ders çıkarmadan yaşamak yaşamak olmasa gerek. Paylaşım için teşekkürler...

Kasım 12, 2012, 11:47:28 öö
Yanıtla #34
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Garihin sözleri çok hoş ve anlamlı ama leo tolstoyun sözlerine benzettim ben birazda.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Kasım 12, 2012, 04:23:15 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Müthiş bir gözlem.
Hayranlıkla okudum.

Saygılar.

Kasım 12, 2012, 06:22:51 ös
Yanıtla #36
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Müthiş bir gözlem.
Hayranlıkla okudum.

Saygılar.

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

bu sözleri kastettim sn.ulused
tolstoyun bu sözleri okuduğumda derinlik olarak çok etkilemişti beni bana çok benzer geldi.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Kasım 12, 2012, 08:20:58 ös
Yanıtla #37
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Beş top....

Rahmetli Üzeyir GARiH yıllar önce Çukurova'ya gelmiş,
Adana'da iş adamları toplantısında bir konuşma yapmış.
Bugünlerde yaşanılan ilişkileri görünce... Şöyle demiş rahmetli GARiH;
"Hayat havaya attığımız 5 topla oynanan bir oyundur.
Bu toplardan sadece bir tanesi lastik ,diğer 4 top ise camdandır. Bu toplar; İşimizi, Ailemizi, sağlığımızı, Dostluklarımızı ve Benliğimizi temsil etmektedir. Belirttiğim gibi bu 5 top içinde bir tek İŞİMiZ lastik bir toptur. Düşürürsek zıplatabiliriz. Ancak diğer 4 top camdan yapıldığından düşerse KIRILIR, yerine konulamazlar. Bunu fark etmeli ve hayatımızı bu dengeye göre kurmalıyız. Oysa hepimiz o lastik topu tutabilmek uğruna diğerlerini KIRIP dökmez miyiz?
Dostlarınızı çantada keklik sanmayın.
SIKICA asılın onlara, TIPKI hayata asıldığınız gibi...
Çünkü onlarsız hayat da anlamsızdır. Hayati çok HIZLI KOŞMAYIN, nereden geldiğinizi ve nereye gittiğinizi unutmayın... Hayatin bir YARIŞ değil, her saniyesinin tadı çıkarılması gereken güzel bir yolculuk olduğunu aklınızdan ÇIKARMAYIN...
DüN TARiH OLDU...

YARIN bir SIR...

BUGüNüN KIYMETiNi BiLiN...."

Bugün itibariyle forumu aktif kullanmaya başladım ve en büyük merakım kardeşlere yönelik olduğundan bu sayfayı incelemek istedim.
Sn. MASON tarafından aktarılan Sn. Garih'in bu ifadeleri ile ilk ve en önemli dersi aldığımı düşünerek forumdan ciddi anlamda faydalanabileceğim hususunda ümidim arttı.
Sn. Garih gibi ufka bakan insanlar ileriyi göstererek yolumuza ışak tutmaktadırlar kanatindeyim.
Çok çok teşekkür ederim.
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.

Haziran 22, 2013, 10:01:52 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Rabbim günahlarini af etsin....mekani cennet olsun....

Haziran 22, 2013, 11:18:51 ös
Yanıtla #39
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ne kadar güzel laf.farkındamısınız bu lafları hep kazananlar söyler.Kazanırken ben de söylerim...Kaybettin de acaba neler söyler di?