Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Korku Dosttur  (Okunma sayısı 3394 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 09, 2014, 05:40:51 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Makalem tamamen şahsi görüş ve araştırmalarımdan ortaya çıkmış,hiç bir kesinlik gütmeden hazırlanmıştır.

Korku Dosttur

Korku; olacağını varsaydığımız hayal ürünlerimizden doğan bir tepkidir sadece. İnsan, olan bir eylemden değil olacağını düşündüğü bir eylemde korkuyu hisseder.Karanlık olduğu için değil karanlıkta başımıza bir iş geleceğini düşündüğümüz için korkarız.Bu sebeple korku,şimdiki zamanın değil gelecek zamanın tepkisidir.Şu anda kalan ve daima şimdiyi yaşayan bir insanın korkuyu hissetmesi için hiç bir sebebi yoktur. Fakat korku her zaman bir arkadaştır. Korku insanı tetikte tutan,zor anlarında,içinde bulunduğu durumdan kurtulması için ona yol gösteren bir dosttur. Korkusuz olmak yalnızca bilinçsiz (bebekler ve ruh sağlığı bozuk) insanlar için geçerlidir. Korkusuz insan bilinçli kararlar veremez,ne yapması gerektiğini gerekli enerjide planlayamaz,verdiği tepkiler hem karşıdaki kişiye hemde kendisine zarar verir çünkü o kişinin bir savunma mekanizması (korkusu) yoktur. Korku yalnızca şimdiyle birleştiği zaman insan için etkili bir silaha dönüşebilir. Şimdiyi bırakıp gelecekte yaşayan ve orada korkan bir insan korkunun desteğiyle bilinçsiz kararlar alabilir. Yalnızca şu anda; korku gibi bir dosta sarılan kişi mantıklı kararlar alabilir. Korkunun desteğini almak için korkuyla dost olmak gerekir. Korku hissine düşman olmak insanın kendisine zarar verir fakat onunla dost olup,ondan faydalanmak insanı bilinçli hale getirir.Örneğin ölüm korkusunu ele alalım. Ölüm korkusu bir çok kişi için 'kötü' birşeydir,olumsuzdur,olmaması gerektiğine inanılır fakat aslında durum tam tersidir.Ölüm korkusu insanı her an tetikte,çevresine karşı dikkatli ve uyanık tutar. Ölümü es geçip,sanki sonsuza dek bu Dünya'da yaşayacağını zanneden bir insan trafikte,sokakta,evinde,denizde dikkatsizdir. Boğazına bir bıçak dayandığı zaman korkan insan bu durumdan kurtulmak için çareler üretmeye başlar. Bir çocuğun boğazına bıçak dayarsanız sadece ağlar. Bir akıl hastasının boğazına bıçak dayarsanız size saldırır çünkü savunma mekanizmaları gelişmemiştir. Kendisini kurtarmayı düşünemez çünkü kendisini kurtarmasına yardım edecek bir dostu (korkusu) yoktur.Bu yüzden korku zannedildiği gibi olumsuz bir his değil aksine insanın dostudur...

MysticMind

Temmuz 09, 2014, 07:17:19 ös
Yanıtla #1

Sayın MysticMind,

Korkuyla ilgili tarifinize katılıyorum. Ancak dost olan korku ile düşman olan korku arasındaki ayrımı anlatırken bence eksik bırakmışsınız, daha fazla örnek sunmanız daha anlatıcı olacaktır. Ben kendi adıma anladığımı zannediyorum ancak sizin amacınızın mümkün olduğunca geniş bir kitleye hitap etmek olduğunu biliyorum bu nedenle böyle bir eleştiri getiriyorum. Daha fazla örnek vermekten "korkmayın" :)

Bir diğer yandan, korkunun arkadaşlığı kavramını beğenmedim (şahsi bir fikrim). Arkadaş olan korkuyu daha farklı bir tabir ile ifade etmenizi tavsiye ederim. Çünkü insan algısı çok kolay karışabilen bir algıdır. Geniş bir kitleye hitap etmek için her zaman daha net anlatımlar gerekir.

Sevgilerimle.

Temmuz 09, 2014, 07:20:18 ös
Yanıtla #2

Bu arada buna ek olarak, anlatımınıza destek olabilecek, bunu açabilecek bir kısa yazıyı da düşüncelerinize sunayım: http://hayatkisa.com/supheleri-gercek-kilmak-icin-harcanan-cabalar/

Temmuz 09, 2014, 07:27:08 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu arada buna ek olarak, anlatımınıza destek olabilecek, bunu açabilecek bir kısa yazıyı da düşüncelerinize sunayım: http://hayatkisa.com/supheleri-gercek-kilmak-icin-harcanan-cabalar/

Değerli yorumunuz için ben teşekkür ederim,her daim aklımda bulunacak =)

Ekim 01, 2014, 02:37:30 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayin MysticMind korkuyla ilgili düşünceleriniz çok güzel benim görüşüm biraz farkli.Korkuyla dost olmak hata olabilir ölüm korkusu en kötüsü sana katiliyorum :)Ama diğer konularda korkuyu dost edinirsen zarari olabilir her konuda korkuyu en öne alirsak beli bir zaman sonra korku sana istemesende
hükmedicektir.Korku hallerinin en büyük zararı kişinin kendine ve çevresine olan güvenini yok etmesidir. Korku insanın bütün yaşamını kaplayan özgür
davranışlarını sınırlayan iradeyi ortadan  kaldıran bir haldir. Genellikle beklentilerimizin gerçekleşmemesinden kaynaklanan bir durumdur.Benim açimdan
sadece bir fobidir :)umarim konuna katkida buluna bilmişimdir.

saygilarimla

Ekim 01, 2014, 07:41:31 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin MysticMind korkuyla ilgili düşünceleriniz çok güzel benim görüşüm biraz farkli.Korkuyla dost olmak hata olabilir ölüm korkusu en kötüsü sana katiliyorum :)Ama diğer konularda korkuyu dost edinirsen zarari olabilir her konuda korkuyu en öne alirsak beli bir zaman sonra korku sana istemesende
hükmedicektir.Korku hallerinin en büyük zararı kişinin kendine ve çevresine olan güvenini yok etmesidir. Korku insanın bütün yaşamını kaplayan özgür
davranışlarını sınırlayan iradeyi ortadan  kaldıran bir haldir. Genellikle beklentilerimizin gerçekleşmemesinden kaynaklanan bir durumdur.Benim açimdan
sadece bir fobidir :)umarim konuna katkida buluna bilmişimdir.

saygilarimla

Güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Aslında burada ki uygulama korkuyla dostlukltan öte korkuyu yenmektir. Bunu siz de uygulayabilirsiniz. Korktuğunuz bir an içinizde ki korkuyu seyredin. O na gülümseyin ve onu bire dost olarak kabul edin. Tam bu anda korku hissi geçecektir ve iradenizin güçlendiğini hissedeceksiniz. Zira korkuyla savaşmak yerine onu bir dost olarak kabul ettiğinizde size enerjisini vermektedir. Bunu kendiniz tecrübe edebilirsiniz :)

Ekim 01, 2014, 08:20:30 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayin MysticMind fikrinizi ilk korktum anda denemesini yapicam :)

Ekim 01, 2014, 01:33:53 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayin MysticMind fikrinizi ilk korktum anda denemesini yapicam :)

Elbette. Sonucu bekliyorum :) Nefesinizi izleyin,ana odaklanın ve korkuyu sevin. :)

Ekim 01, 2014, 01:59:58 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın MysticMind;
Bir konuda sayın hayalet çok haklı korkuyu tek bir konuda ele almayı yanlış görüyorum,korku sadece bireysel olarak veya fiziksel olarak değil genel anlamda düşünülmemeli.sevdiklerimize dair korkular,erdemlerimize dair korkular,emek harcadığımız şeylere dair korkular vs. Mesala bir örnek verirsek yüksekten herkes korkar çünkü bunun bizi öldüreceğini düşünürüz  evet bu bizi korur.fakat çok arzu ettiğiniz evi tamamen kendi arzunuza göre,çok çaba sarf ederek yaptınız.evden çıktığınız anda evinize birşey olması ihtimali hep aklınızdadır ,korkarsınız.ama bu korkuda sizi zayıflatır.bunu bir çok  örnekle çoğaltabilirizkısacası iyi analiz etmek lazım hangi korku bizi yaşatır,hangi korku zayıflığımızdır.
Saygılarımla.
Sır Bekcisi

Ekim 01, 2014, 02:05:15 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın MysticMind;
Bir konuda sayın hayalet çok haklı korkuyu tek bir konuda ele almayı yanlış görüyorum,korku sadece bireysel olarak veya fiziksel olarak değil genel anlamda düşünülmemeli.sevdiklerimize dair korkular,erdemlerimize dair korkular,emek harcadığımız şeylere dair korkular vs. Mesala bir örnek verirsek yüksekten herkes korkar çünkü bunun bizi öldüreceğini düşünürüz  evet bu bizi korur.fakat çok arzu ettiğiniz evi tamamen kendi arzunuza göre,çok çaba sarf ederek yaptınız.evden çıktığınız anda evinize birşey olması ihtimali hep aklınızdadır ,korkarsınız.ama bu korkuda sizi zayıflatır.bunu bir çok  örnekle çoğaltabilirizkısacası iyi analiz etmek lazım hangi korku bizi yaşatır,hangi korku zayıflığımızdır.
Saygılarımla.

Açıkçası söz konusu korkuların temel nedeni OLACAK kaygısıdır. Olan şeyden korkmaz kimse. Evinize birşey oldu diye değil olacak diye korkarsınız. Lakin 5 dakika öncesini değiştiremez ve 5 dakika sonrasını bilemezken geleceğe dair korku beslemek oldukça gereksizdir. Ancak bunu avantaja dönüştürmek gerekir. Geleceğe yönelik korkuyla yaşamak yerine tedbir ve temkinle yaşamak gerekir.  Geçmişe olan korkular yerine geleceğe yeni sayfa açmak ve yeni adımlar atmak gerekir. Korku aslında değişim için güven için bir uyarıdır. Evinize birşey olacağından korkuyorsanız tedbirinizi ve güvenliğinizi arttırırsınız. Sevdiklerinize birşey olacağından korkuyorsanız onları korur ve daha fazla vakit geçirirsiniz. Örnekler çoğaltılabilir elbette.