Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Rotary, Rotaract, Interact  (Okunma sayısı 9826 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 04, 2017, 11:29:52 ös
Yanıtla #10

İnsan'ı tanıyan kişilerden önemli tavsiyeler değerlidir... :) :) :)

Sevgiler
« Son Düzenleme: Mart 04, 2017, 11:31:59 ös Gönderen: Tik-Tak »
Sen Özelsin

Ekim 23, 2018, 12:21:09 ös
Yanıtla #11
  • Yeni Katilimci
  • *

Rotary çok bilgim yok lakim iş adamları derneği. 5 amacı vardı sanırım yani 5 şeyle mücadele ediyor. Lions ve leo kulübüyle çok farklı olduğunu düşünüyorum evet ikisi de topluluk ama lions daha çok sağlık üzerine.(Göz hastalıkları ve hastane gereçlerini temin ediyor vb.) Çok yakında kabul edilirsem Eskişehir Rotaract kulubüne üye olacağım. Gerekli ön görüşmeyi yaptım, oraya yerleşince töreni gerçekleştireceğiz.

Merhaba sn Ankara, Rotary kulübü ve rotaryenlerle ilgili bende bu aralar çok yazılar okumaya başladım.
Eğer kabul edilirsem yakın zamanda ben de bir rotaryen olmayı düşünüyorum.
Eskişehir’e konum olarak yakın Bozüyük’te yaşıyorum.
Sizin adınıza gelişmeleri, katılımınızı merak ettim.
Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.
(kam)

Kasım 27, 2018, 04:34:21 ös
Yanıtla #12
  • Yeni Katilimci
  • *

Rotary çok bilgim yok lakim iş adamları derneği. 5 amacı vardı sanırım yani 5 şeyle mücadele ediyor. Lions ve leo kulübüyle çok farklı olduğunu düşünüyorum evet ikisi de topluluk ama lions daha çok sağlık üzerine.(Göz hastalıkları ve hastane gereçlerini temin ediyor vb.) Çok yakında kabul edilirsem Eskişehir Rotaract kulubüne üye olacağım. Gerekli ön görüşmeyi yaptım, oraya yerleşince töreni gerçekleştireceğiz.

Merhabalar Sn. Ankara,

Hem Rotary Kulüpleri hem de Lions Kulüpleri temelde topluma hizmet etmeyi amaçlayan sivil toplum kuruluşlarıdır ve birbirlerine kuruluş amacı bakımından benzemektedirler. Uluslararası Rotary'nin Birleşmiş Milletler'de masası bulunan tek sivil toplum kuruluşu olduğunu düşünürsek, belki Lions Kulüplerine nazaran Uluslararası arenada biraz daha ön planda olduğunu söylemek mümkün olabilir. Ancak, Rotary gönüllülük esasına dayanan bir sivil toplum kuruluşu olması sebebiyle, BM'nin tüm çalışma alanlarında verimli faaliyet gösteremeyeceğini düşünerek kendisine 6 odak noktası seçmiştir. Kısaca bahsetmek gerekirse bunlar; temel eğitim ve okuryazarlık, anne ve çocuk sağlığı, ekonomik kalkınma, temiz su ve hijyen, hastalıkların önlenmesi ve barış ve uyuşmazlıkların çözümüdür. Rotary Kulüpleri topluma hizmet edecekleri projeleri öncelikle bu alanlarda seçerler. Rotary'e üye olmanın temel şartlarından biri iş ve meslek sahibi bir kişi olmakla birlikte, Rotary bir işadamları derneği değildir. Çok sayıda var olan işadamları derneklerinden gerek uluslararası statüsü ile gerekse topluma hizmet etme amacı ile ayrılmaktadır. 

Rotaract Kulüpleri, ise temelde Rotary'nin bir gençlik projesidir. Üyeleri 18-30 yaş arasında olan gençlerden oluşur. Bu üyeler öğrenci ya da meslek hayatının başında kişiler olabilmektedir. Öte yandan, Uluslararası Rotary tarafından 2016 yılında alınan Yasama Konseyi kararları gereğince, iş ve meslek sahibi Rotaractlar aynı zamanda Rotary Kulüplerine üye olabilmektedirler.  Bu sisteme ikili üyelik denilmektedir. Rotaractlar, 30 yaşlarını doldurduklarında Uluslararası Rotary kuralları gereğince "emekli" olurlar ve ikili üyelikleri sona erer. Rotary hayatlarına Rotaryen olarak devam ederler.
Umarım, geçen sürede Eskişehir Rotaract Kulübüne üyeliğiniz tamamlanmıştır ve memnunsunuzdur.

Sn. Venice,

Yaşadığınızı belirttiğiniz Bozüyük şehrinde bir Rotary Kulübü'de bulunmaktadır. Kulübe üye bulunan bir kişinin sizi tavsiye etmesi ile toplantılara katılım sağlayabilirsiniz.

Yardımcı olabilmişimdir umarım.

Kendini bil.