Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünyanın nerelerinde ne kadar mason var?  (Okunma sayısı 21538 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 05, 2009, 06:08:14 ös
Yanıtla #10

Sayın ceycet ve Sayın Adam,

Bu durumun birkaç nedeni olabilir
1. Sayın Adam'ın söylediği gibi; çoğu mason, mason olmasına rağmen masonluk hakkında çok az bir şey bilirler. Sorulan sorulara cevap verecek bilgileri olmayabilir. Bilmiyor görünmek de istemediklerinden cevap da vermezler. İlle de bir cevap vereceklerse "yorum yok" derler. :)
2. Muammayı bilirler fakat cevap vermek istemezler. Çünkü buradaki açıklamalarının bir sakınca doğuracağından korkarlar. Masonluk yeminini bozacaklarını düşünürler.
3. Bir sakınca doğurmayacaklarını ve konuyu bildikleri halde, biz haricilere cevap vermeyi gereksiz görürler.

Yani başka bir ihtimal var mı bilmiyorum. Ben bu ketumiyeti merak ediyorum zaten. Hayır biz burada birinci şahıslardan da bir bilgi alamayacaksak ne yapacağız? Piyasadaki anti masonik yayınlara pek kızılmamalı bence.  İyi niyetli haricilerin kafalarındaki soru işaretlerine bile tenezzül edilmiyorsa, spekülasyonlarla anılmak bir tesadüf olmasa gerek.
Karanlıklar prensi bir beyefendidir. W.Shakespeare

Aralık 05, 2009, 06:13:33 ös
Yanıtla #11
  • Uzman Uye

Enkötüsü 3.ihtimal olsa gerek,sayın popperist.
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 10, 2009, 12:20:17 ös
Yanıtla #12
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

HKEMBL nın, Grad Orient de France ve Grande Loge de France ile ilişkileri nasıldır?
Bunlardan hangisi düzenli olarak kabul edilmektedir?
Sevgi ve saygılarımla.

Aralık 10, 2009, 01:31:03 ös
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

GOdF veya GLdF ile HKEMBL'in ilişkisi yoktur. Her ikisi de düzensiz olarak kabul edilmektedir.

Fransa'daki düzenli Mason örgütü Grande Loge Nationale Française 'dir.

Aralık 10, 2009, 01:45:30 ös
Yanıtla #14
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

"Grande Loge Nationale Française, İngiltere Birleşik Büyük Locası'na göre düzenli sayılan mason örgütüdür." diye düzeltirsek, daha doğru olur sanırım.

Elbette konuya Fransız ulusalcılığı açısından bakıldığında ne kadar "national" olduğu da tartışmalıdır.

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Haziran 21, 2012, 03:20:38 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Japonya ve diger uzakdogu ulkelerinde masonluk yok mu sayin skull g, yani ekonomik gelismislik ve refat, yasam kalitesi tip ve savunma sanayi masonluk olmadan da olabiliyor mu?

Haziran 21, 2012, 12:01:41 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Escalation bu konuyu yeniden gündeme getirince, gözüm ister istemez bu konuya daha önceden yazılmış iletilere de kaydı. Herşeyin nasılda değişebildiğini bir kez daha hayretle gördüm.

Mesela Sayın ADAM ve Sayın SkullG'nin iletilerinde, İBBL'na göre Fransa'daki tek düzenli mason örgütü olarak sözünü ettikleri Grande Loge Nationale Française... Ne tuhaf... Yakın zaman önce bir yerlerde okumuştum. Biliyor musunuz? Grande Loge Nationale Française İBBL ve onunla aynı kanatta yer alan diğer BL'lar tarafından artık düzenli sayılmıyor. Yani Grande Loge Nationale Française düzenli bir mason örgütü değil. Başka bir değişle, dünya düzenli masonluğunda Fransa yok artık.

Bunu biraz kurgusal olarak ele alınca hafif espirili bir şekilde şunu düşünmekten kendimi alamıyorum: Acaba bundan elli yıl sonra resmi dili İngilizce olmayan hiçbir ülkenin düzenli masonluk içerisinde yer almaması gibi bir durumla karşılaşılabilir mi? Ya da espriyi daha da ileri götürsek; bu hızlı ekonomik yükselişini devam ettirir ( görünen o) ve bu yükselişle birlikte dili de dünyada çok önemli bir yere sahip olursa, acaba diyorum, Çin masonluğu dünyanın en büyük ve en etkin masonik kuruluşu olabilir mi?

Başta da söylediğim gibi: Herşey nasıl da değişiyor...
enelsır

Haziran 21, 2012, 06:51:53 ös
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık ile bağlantılı olmak üzere kimi katılımcıların bambaşka havalarda olduğu görülüyor.

Örneğin dünyanın neresinde ne kadar mason olduğu konusuyla, İttihat ve Terakki'nin ne ilgisi olduğunu bana kim açıklayabilir?

Yoksa banim bilmediğim bir şey mi var? Belki vardır. Öğrenirsem sevinirim.

Yoksa bu sadece konunun bireyselleştirilmesi sorunu mu?

Böyle ciddi ve değerli bir forumda konuların bireyselleştirilmesi de hiç güzel olmuyor doğrusu.

Ancak bu arada Sayın enelsır, durup dururken bu başlık altında yazılmış olan bir yazıyı yakalayıp ilginç bir noktaya parmak basmış; kutlarım.

Bu forumda hep "muntazam" sayılmayan masonların masondan da sayılmadığı, onların üyesi olan örgütlerin de mason örgütlerinden sayılmadığı, onların kendi başlarına bir başka spor yaptığı bigi şeyler iddia edile gelip durmuştur.

Ne kadar da çok kraliçeden çok kraliçe yandaşlığı!... İngiliz masonların bile böyle bir iddiası yok.

Onlara göre; demek ki tarihte Masonluğun ve tüm mason ritlerinin neredeyse %90'ının beşiği olmuş Fransa'da artık Masonluk yok.

Zaten ne zaman başlamıştı Fransa'da Masonluk? 1958 yılında, değil mi?

Benim bu sözlerim elbette demagoji. Kısasa kısas. Keşke mason olaydım, bakın neler söylerdim o zaman.

Dileyen 10 Haziran deklerasyonundan da söz edebilir. Ancak iki harfi eksik olmalı; bence çok Hazin çünkü.

Şimdi gelin de düşünün bakalım dünyanın neresinde ne kadar "mason" var.

« Son Düzenleme: Haziran 21, 2012, 06:59:56 ös Gönderen: ADAM »

Haziran 21, 2012, 09:27:21 ös
Yanıtla #18
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayın enelsirrin mesajında bir iddia var. Daha dogrusu yanlış bir bilgi mevcut. GLNF'nin İngiltere ve onunla ayni kanatta yer alan diger Buyuk Localar tarafindan artık düzenli kabul edilmediğini söylüyor. Hayır GLNF, halen Fransa'daki tek düzenli Masonik kurulustur. GLNF ile ilgili durum biraz farklı. Galiba o yanlış anlaşılmış GLNF'nin artık düzenli olarak kabul edilmediği gibi bir sonuc çıkarılmış. Bunu düzeltmek isterim.

Sn. ADAM biraz ajite ederek ve kendisinin de söylediği gibi birazda demogog bir yaklaşımla geliyor. Ama kendisi de biliyor ki Fransa'da Masonluk 1958'de başlamadı. Büyük Dogunun yapıp ettiklerini neden ne zaman nasıl vazgeçtiğini bunun üzerine neler olduğunu da.

Saygılarımla.

Haziran 22, 2012, 10:50:01 öö
Yanıtla #19
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın SkullG'nin açıklamasını ben anlayamadım.

Demagojiyi bir yana bırakıp şu işi somuta vardıralım: Şu anda Fransa'da kaç mason var? (Binler merktebesi bize yeter. Ancak buna Hollande dahil olmalı değil mi; o bizim için önemli.)

Ben rakamı bilmiyorum. Belki Sayın SkullG bilir ya da bir bilenden öğrenip bizi bilgilendirebilir.
« Son Düzenleme: Haziran 22, 2012, 10:52:02 öö Gönderen: ADAM »