Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Muhammed Video ve Karikatürleri ve SANSÜR

Sansür uygulanmali, Video ve karikatürler yayinlanmamali
Sansür uygulanmamali, Video ve karikatürler yayinlanmali
Dini kanularda sansür uygulanmali
Dini ve siyasi konularda sansür uygulanmali
Buna ülkenin halki karar vermeli
Buna ülkenin mahkemeleri karar vermeli
Basina hic bir sebep ve sart altinda sansür uygulanmamali

Gönderen Konu: Muhammed Video ve Karikatürleri Ve SANSÜR  (Okunma sayısı 21728 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 02, 2017, 02:01:41 öö
Yanıtla #60

Sayin Alşah,Dini bir konuya bu başlık altında ilk defa girdim.Aslinda benim bu paylaşımda isyan ettiğim nokta batidaki birinin karikatürist diyelim bizim dinimize, Peygamberimizle dalga gecmesi ve onun modern oluşumunu tartisalim?..Sayin Alşah,Gecenlerde Erzurum Kongresi oldu. Geçmişte o kongreye katilanlarin ailelerinden biride temsili olarak bulunur.Arada Erzurum kongresi duzenlenir.Benim ailem Mustafa Kemal Atatürk'un yaninda olan ve Çanakkalede dedelerim sehit olan bir aileden geliyoruz.Dini konulara girmek istemiyorum.Dinimi özümsemiş bir insanim.Avrupanin cagdasligina, modernliğine, gelişmişliğine diyeceğim yok.Ama kendilerinden başkalarına da modern cagdas olmalarida güzel olur.İrkcilik batida hizla yayiliyor.Yani onlarin irkciligida sosyolojide barbarliga girer...Bir uye olarak benim icin değerli bir üyesiniz.Herzaman ayni fikirde olmasakta  saygim sonsuz.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Ağustos 02, 2017, 03:34:18 ös
Yanıtla #61
  • Yeni Katilimci
  • *

Forumda yanıtların hızlı bir şekilde siyasi bir üsluba bürünmesi çok olağan bir durum. İşin içerisine siyasi görüşler girdiği zaman malesef hepimiz felsefeden uzaklaşıyoruz. Ben anketi geç gördüm, oy veremedim fakat konuya yeniden felsefi bir boyut kazandırarak katkı yapmak isterim.

Öncelikle, olayın ortaya çıkardığı sonucu basite indirgeyerek olası çıkarımları sıralar isek;

a) Yapılan beni rahatsız etti, sansür uygulanmalıydı
b) Yapılan beni rahatsız etti, ama yine de sansür uygulanmamalı
c) Yapılan beni rahatsız etmedi, ama yine de sansür uygulanmalıydı
d) Yapılan beni rahatsız etmedi, sansür uygulanmamalı

şıklarını görebiliriz. Şıkları ortada kalmak (gri alandaki fikirler) ile daha da genişletebilmekle beraber yazımı uzatmamayı tercih ediyorum ve 4 şıkkı yeterli buluyorum. Şimdi okuyucuların her biri bu 4 şıktan birini seçmiş olabilirler. Öncelikle hangi şıkkı seçerlerse seçsinler, sansür kısmına gelmeden önce "a" veya "b" şıkkını seçenler için şunu sormak isterim;
"Seni hiç tanımayan hıyarın (sana göre) tekinin yaptığı ve senle şahsi alakası olmayan bir eylem seni rahatsız edebiliyorsa, kendinde bir eksiklik/hata olabileceği hiç aklına geliyor mu?"
Daha da şahsileştirerek diğer bir örnekle; sana direkt olarak küfreden birisine sinirlenmen normaldir, fakat sana küfredenin aslında kendine küfrettiği olgusunu algılayabilir misin?

Öncelikle "kişisel gelişim" denen kavram işte bu. Yoksa, etkiye tepki olarak içgüdümüzle hareket edersek hayvandan farkımız kalmaz. Küfrediyorsa, saldırayım hıyara! Pişman olsun, parçalansın, yok olsun ki varlığımı tehdit etmesin. Ben de döneyim rahat rahat karnımı doyurup çiftleşeyim...

Topluluğumuzda atasözleri vardır, "delidir ne yapsa yeridir" ve onun bir başka türevi "sarhoştan deli bile korkar" diye. Bu iki atasözü bile insanın vedahi toplumun hayvanlardan farklı olmasını ne güzel açıklıyor. Bize küfreden normal bir insan ise tepki veriyoruz, deli ise gülüp geçiyoruz. Neden? Çünkü az da olsa aklımızı kullanıyoruz. Neden-sonuç ilişkisi ile delinin yaptığını olağan/normal karşılıyoruz. Ama aklımızı biraz daha zorlar isek, normal bir insanın küfründe de aslında kendisine küfrettiğini algılayabiliriz.

Luka 23:34 İsa, “Baba, onları bağışla” dedi. “Çünkü ne yaptıklarını bilmiyorlar.” O’nun giysilerini aralarında paylaşmak için kura çektiler.

Kendi kişisel fikrim, her türlü küfrün ve hakaretin suç teşkil etmemesi gerektiğidir. Çünkü iş hakaretin filozofik olarak tanımlamasındaki zorluklarla bocalamayı gerektirir. Zeki biri yeri geldiğinde size öyle bir hakaret eder ki, hayatınızda aldığınız en büyük iltifat zannedersiniz. Gelin de işin içinden çıkın bakalım! Onun için bir "yapma"yı daha ortadan kaldırarak toplumu bu yönde eğitmenin/geliştirmenin daha yararlı olacağı kanaatindeyim.

Kişisel olarak kendimizi sorguladıktan sonra, olayın toplumsal boyutuna geçip konumuza (yapılan eyleme) tekrar dönelim.
Tamam, zavallı (merhum karikatürist) ne yaptığını bilmiyordu anladık da; toplum da kurallarla ayakta kalabilir. Kuralsız kaos ortamında aklını kullanabilecek insanlar barınamaz. Madem öyle, hangi kuralları uygulayalım? Bu karikatürü çizen birinin gerçek niyeti kendinde saklı, elimizde niyet-ölçer olsa ona göre haraket edebilirdik. Madem ki yok, toplum olarak ne yapmalı? Kuralı nasıl belirlemeli?
Kural/kanun özünde "yapma"dır. "Yapma" ise özgürlüğün önünde büyük bir dağ oluşturur. Yani kural ile özgürlük arasında bir ters orantı mevcuttur.

İşte zurnanın zırt dediği yer de burası. Her topluluk (bugünkü haliyle en belirgini bağımsız devletler) kendi çıkarlarını maksimize etmek doğrultusunda kurallarını belirler. Bunun içindir ki, devletlerin kanunları bazen birbirinin aynı, bazense tam zıttı olabilir. Toplum için aslolan genelin verimliliğinin maksimizasyonudur. Daha da gelişmiş toplumlar bunu başardıktan sonra azınlık ve teker teker birey verimliliklerinin maksimizasyonuna hedeflenir. ABD'deki azınlık hakları buna güzel örnektir. Yahudi cemaati ABD'de dünyanın hiçbir ülkesinde görmediği özgürlüğe ve haklara erişmiş, İsrail'dekinden farksız bir yaşam sürer. Fakat yine de Noel bayramları kutlanırken kendi bayramları resmi takvimde yer bulmaz. Birçok Yahudi, ABD'de kutlanan bu bayramı anti-laik bulur.

Konudan sapmamak için burada keserek sansür kısmı ile alakalı şu fikrimi söylemek isterim; gerekli ise uygulanır, değilse uygulanmaz. Uygulandığı zaman tv'de kendine eroin enjekte eden birinin ağzındaki sigaranın mozaiklendirilmesi gibi absürdlüklere ve komikliklere de şahit olmakla beraber; bu konudaki sansürün gerekliliği ise başka bir tartışma konusu. Bu tartışmada siyasi, dini, ve sosyolojik boyuta derinlemesine girmekten kaçış yok.

Saygılarımla...
Olmamak, olmak..

Ağustos 03, 2017, 03:16:30 ös
Yanıtla #62
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dini konularda hassas olan ülkeler gereğini yapmalı bence.Bazı ülkelerde muhammed karikatürü olmasına bizim ülkemizde çok karşı çıkıldı.Bunun sebebi ise din konusunda aşırı hassas olan kesimin olmasından kaynaklanıyor.Henüz evrimini tamamlayamamaış olan insanların mısır tarihinden kalma dinlere inanıp ortalığı ateşe vermelerini anlamıyorum,buna birleşmiş milletler izin vermemeli...Sonra teröre engel olunamıyor her yerde bomba patlıyor...Kısacası aydınlanma şart,aydınlatmakta bizlere düşüyor...saygılar
MAY THE FATHER OF UNDERSTANDING GUIDE US...

Ağustos 04, 2017, 11:09:45 ös
Yanıtla #63
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Black Mirror" dizisi 1.sezon 1.bölümü izledim.(Diziye yeni başladım devam ediyorum, genellikle sosyal medya vb.konuları içeriyor.) 1.bölümden sonra sansür devletler için gerektiğinde kullanılmalı diyorum. Gerçekten dizinin ilk bölümünü izleyen beni anlar. Sevgiler ve saygılarımla.
Öldükten sonra yaşamak istiyorsanız;
Ya okumaya değer şeyler yazın ya da yazılmaya değer şeyler yaşayın!