Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Nasıl Web sitesi sahibi olurum?  (Okunma sayısı 8914 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 23, 2008, 04:58:03 ös
  • Ziyaretçi

Merhaba,

Web siteleri artık günümüzde büyük önem kazanmakta ve web sektörü gün geçtikce gelişmektedir. Bilgi ve iletişim amaçlı başlayan internet serüveni çok kısa bir sürede büyük gelişim göstermiş ve hayatımızın bir parçası haline gelmiştir.

Nasıl web sitesi sahibi olurum?

Web sitesi sahibi olmanız için bir domain (alan adı) ve bir web hosting (barındırma) hizmetine sahip olmanız gerekir.

Domain (alan adı) nedir?

Kısaca internetteki kimliğiniz diyebiliriz. Ziyaretçiler sitelerinizin alan adını tarayıcılarına yazararak sitelerinize ulaşırlar. Her ülkenin kendine özgü alan adı uzantıları vardır örn: .com.tr (Türkiye), .de (Almanya), .co.uk (İngiltere).. Global olan uzantılar .com,.net,.org,.info'dur. Domain fiyatlandırmaları alacağınız firmaya ve uzantısına göre değişmektedir. Piyasada 5.99 - 35$ arasında domain alabileceğiniz yerler mevcuttur.

Web hosting (barındırma) nedir?

Sitenizin internet üzerinde sahip olduğu bir ev gibi düşünebiliriz. Web hosting hizmeti almadan sitenizi yayınlayamazsınız. Bu hizmet karşılığında size belirli bir alan ve trafik sağlanır. Web hosting fiyatlandırmaları bir çok unsura göre değişmektedir. 0.01$'dan başlayan fiyatlarla kaliteli web hosting sahibi olabilirsiniz.

Kendinize ait Domain ve Web Hosting sağladıktan sonra artık ücretsiz yazılımlardan faydalanarak (örn: Wordpress,Joomla,..) web sitenizi oluşturup yayın hayatınıza başlayabilirsiniz. :)

Kısa ve yalın bir dille anlatmaya çalıştım. Umarım yeterince açıklayıcı olmuşumdur. Aklınızda oluşan soruları konu altında, özel sorularınızı ise özel mesaj yoluyla bana iletebilirsiniz.

Saygılarımla,
- rsk

Haziran 23, 2008, 06:32:18 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Rsk yanlış anlamayın ama şu açtığınız konu ve aynı şekilde back link konusuna türkçe olarak değindiğiniz hususlar... Sitede birinin yada birilerinin böyle bir ihtiyaçları olur ise burada arayacaklarını sanmıyorum. Yani topikleri görünce kendimi bir an webmaster formunda gibi sandım.

Saygılar

Haziran 23, 2008, 06:48:21 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sn Isleo, link değişimi konusunda yazdığım yazı kategorinin açıklamasında olduğu gibi Masonlar.org'a yapılan teklif. Orada sadece bu teklife ihtiyac duyabilecek olanlarıda ekledim.

Bu yazıma gelince, burada bir üye bir çok konuda bilgili. Belki bu bilgilerini başkalarıyla paylaşmak için bir web sitesi sahip olmayı isteyebilirler görüşüyle bunları paylaştım. Olabildiğince yalın ve anlaşılabilir anlatmaya çalıştım.

Sonuç olarak herkes elindeki bilgiyi sunuyor. Bende elimdekileri sundum :)

Saygılarımla
- rsk

Haziran 23, 2008, 08:22:44 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teşekkür ederim sn.rsk daha açıklayıcı bilgilerinizi ve linkleri bekliyoruz.
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!

Haziran 24, 2008, 09:43:12 öö
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Uyeler,

Masonlar.org sitesinde her konu (ahlak ve saygi cercevesinde) paylasilabilir, gorusulebilir. Din basligi altinda dini konular gorusuluyorsa, bilisim ve web basligi altinda ise ilgili konular paylasilmalidir. Acilmis olan konu, ilgili konu basligi altinda, dogru yerde barinmaktadir.

Istirham ediyorum; Kisilerin bilgi paylasma cabalari sorgulanmamalidir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Temmuz 01, 2008, 10:06:53 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

İçeride çalıştığım konu ile ilgili bir başlık bulmam beni sevindirdi. Açan üyeye teşekkürlerimi bildiriyorum. Fakat verdiğiniz bilginin sonlarına doğru wordpress ve joomla gibi ücretsiz yazılılardan faydalanma tavsiyeniz biraz garip kaçmış demek zorunda hissettim kendimi. Bedava kaynaklardan yararlanmak bile profesyonellik gerektiri...

Ocak 03, 2016, 10:35:40 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Ben de bu konuda bilgi almak istiyorum. Danışmanlık hizmeti vereceğim bir site açmak istiyorum. Bunun için bir domain adresi satın aldım. Hostingi de nasıl alacağımı öğrendim. Ancak web sitesi nasıl kurulur bunu bilmiyorum. Bu konuda tam bir kara cahilim desem yeridir  :) Şimdiye kadar sadece okuyan, yazan faydalanan oldum. Şimdi benim de bir şeyler paylaşma zamanım geldi.

Bu konuda yardımcı olabilecek tecrübeli üyelerimizin benimle irtibata geçmesini diliyorum.

Teşekkür ederim.

Ocak 04, 2016, 12:17:55 öö
Yanıtla #7
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Ben de bu konuda bilgi almak istiyorum. Danışmanlık hizmeti vereceğim bir site açmak istiyorum. Bunun için bir domain adresi satın aldım. Hostingi de nasıl alacağımı öğrendim. Ancak web sitesi nasıl kurulur bunu bilmiyorum. Bu konuda tam bir kara cahilim desem yeridir  :) Şimdiye kadar sadece okuyan, yazan faydalanan oldum. Şimdi benim de bir şeyler paylaşma zamanım geldi.

Bu konuda yardımcı olabilecek tecrübeli üyelerimizin benimle irtibata geçmesini diliyorum.

Teşekkür ederim.

Öncelikle ne tip bir taban olması gerektiğini belirleyin. Örneğin blog, haber vb. siteler için wordpress uygulaması birebirdir. Ancak forum sitesi kuracaksanız vbulletin, mybb, smf gibi tabanlar işinizi kolayca görür. Vbulletin ücretli mybb ücretsiz bir web tabanıdır.
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Ocak 04, 2016, 12:47:14 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Sanırım forum sitesi benim için daha kullanışlı olacak. Çünkü pek çok konu ve alt başlıkları olacak. Bunlara okuyucularında fazla uğraşmadan ulaşmasını istiyorum. Örnek olarak bu forum gibi.

Forum siteleri için belirttiğiniz vbulletin, mybb, smf tabanları arasındaki farklar; avantajları ve dezavantajları nelerdir bilmiyorum. Ücretli olup olmaması benim için bir kriter değil. Önemli olan basit, sorunsuz, kullanışlı olması. Yazmak istediklerimi kolayca yazıp, internet ortamına aktarabileyim.

http://forum.shiftdelete.net/
http://www.donanimhaber.com/

Gibi sitelerin yapısı benim amacım için uygun.

Ocak 04, 2016, 01:01:29 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Mybb ve smf ücretsiz ve sadedir bu forum gibi ancak öyle forumlar vBulletin kullanır. Daha kaliteli, daha güvenli ve ücretlidir
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe