Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Öleyim Ondan Sonra Yaz Ermeni Olduğumu  (Okunma sayısı 1308 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 07, 2017, 10:51:41 ös
  • Aktif Uye

Sadece birkaç kez Yeşilçam filmi izlemiş olanların bile simasını bir bakışta hatırlayabileceği bir isim Sami Hazinses.

Doğum adıyla Samuel Agop Uluçyan.

Bilinen az sayıda röportajından birisi de 1995 yılında, yani vefatından 7 yıl önce gerçekleşmiştir. Bu röportajda kendisine sorulan soru üzerine; önce Ermeni olmadığını söylüyor, daha sonra Ermeni olduğunu ama bilinmemesini istediğini söylüyor. Peki, bu şartlarda Ermeni olduğunun bilinmemesini isteyen bir sanatçıya, aslını inkar etme eleştirisi yapılabilir mi? Yoksa o eleştirinin muhatabı, et/tırnak olmuş iki milleti politik ve ekonomik çıkarlar gereği bir asırdır süregelen bir "birbirine kırdırma" politikasıyla bu noktaya getirenler mi?

1. Sami Hazinses, çok yönlü bir sinema emekçisiydi, oyunculuk dışında pek çok filmin müziğinde de emeği vardı.
2. Film müzikleri dışında da pek çok beste yaptı, insanlar hep o filmlerden hatırladıkları adamın yazdığını bilmeden dinledi şarkılarını.

3. 1925'te, Diyarbakır'da Samuel Agop Uluçyan doğum ismiyle hayata gözlerini açtı.
4. Bir yandan kentteki diğer birçok Ermeni gibi puşicilik yaparken diğer yandan da Diyarbakır Musiki Cemiyeti'nde yanık sesiyle şarkılar söylüyordu.

5. Diyarbakır'dan nasıl ayrıldığı konusunda birbirinden duygusal iki rivayet var; birincisi imkansız aşkı Gül'e kavuşma umudu kalmayınca diyarı terk ettiği.

6. Diğer rivayet ise; kız kardeşi Viktorya'nın sevdiği erkekle evlenmesine izin vermeyen babasına isyan edip evi terk ettiğidir.

7. İstanbul'a göçen herkes gibi hemşehrilerini bulup onlarla aynı evde kaldı, tıpkı kendisi gibi esas isimlerini kullanmayan bu hemşehrileri Danyal Topatan ve Vahi Öz idi.

8. Bir dokuma fabrikasında çalışırken de sanatı bırakmadı ve bestelediği ‘Bir Dilbere Müptelâdır Gönlüm’ şarkısını o sıralarda yeni tanınmaya başlanan Zeki Müren seslendirdi.

9. Yine hemşehrisi olan yapımcı Mümtaz Alpaslan'la tanıştı ve onun bir filmi için müzik yaparken rica üzerine kısa bir rolde oynaması, hayatının seyrini değiştirdi.

10. Bundan sonraki 40 yıl boyunca hem karakter oyunculuğu yaparak hem de film müzikleri besteleyerek Yeşilçam'ın en çalışkan emekçilerinden birisi oldu.

11. ‘Derdimi Kimlere Desem’ ve ‘Yeter Ağlatma Beni’ gibi şarkıları oldukça popüler oldu ve çokça şarkıcı tarafından yorumlandı.

12. 1000'e yakın filmde emeği olduğu söylenen sanatçı, sanat hayatının son dönemlerinde, birçok Yeşilçam emekçisi gibi çoktan unutulmaya başlanmıştı.

13. Belki de bu yüzden, ömrünün son yıllarında, kendisiyle ilgili gazete haberlerinin kupürlerini ceplerinde taşıdı hep.

14. Bir de MESAM (TÜRKİYE MUSİKİ ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ) üyelerinin yazılı olduğu bir broşürü hiç ayırmazdı yanından. Listede adının olduğu satırı kalemle işaretlemişti.

15. 1995'teki bir röportajda, neden gerçek kimliğini sakladığı sorulunca ilkin “Ermeni değilim ben!” diye yanıt vermişti. Daha sonra durumu kabullenerek “Eski sempati kalmıyor. Onun için istemiyorum. Yazma bunları. Öleyim, ondan sonra. Öldükten sonra yaz, şimdi boşver” demişti.

16. Bu röportajdan 7 yıl sonra, 22 Ağustos 2002'de, huzur evindeyken fenalaştı ve Haydarpaşa Numune Hastanesinde hayata gözlerini yumdu. Mezar taşında yazan "Duyan ağlar, gören ağlar, böyle bahtı karalıya” sözleri ise yıllar önce kendi yazdığı bir şarkının sözleriydi.

! No longer available

Kaynak: msn.com
« Son Düzenleme: Haziran 07, 2017, 10:58:07 ös Gönderen: Fay Frin »
Sonsuz ışığa kavuşabilmek için...

Haziran 07, 2017, 11:22:08 ös
Yanıtla #1

Sayin Fay frin , Tesekkurler çok guzel paylasimda bulunmussunuz.Kurt, Türk, Ermeni ,Arap Cerkez, Süryani,Alevi, Sünni hepimiz kardesiz ve Türkiyeliyiz.Saygilarimla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Haziran 07, 2017, 11:25:47 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Ben teşekkür ederim. Her zaman birlik ve beraberlik içinde olacağız.

Haziran 08, 2017, 03:33:24 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Aslinda pek yapmadigim bir sey acilan basliklara tesekkür etmek ama simdi yapacam.

Sayin Fay Frin tesekkürler bu paylasimi yaptiginiz icin.

Aslinda bu yazi bilgisayarimda kayitli ve bir süre önce burda paylasmayi düsünmüstüm derken sonra vazgectim.

Nedenine ve nicinine girmeyecem ve yazinin icerigi hakkindada bir sey demiyecem, yalnizca sagolun.

Sinifsiz ve sömürüsüz bir dünyada kardesce yasama dilegimle.

Haziran 08, 2017, 03:40:09 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

::)

Alıntı
Sinifsiz ve sömürüsüz bir dünyada kardesce yasama dilegimle.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Haziran 08, 2017, 06:51:10 ös
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Haziran 25, 2017, 12:03:55 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

ermeniler bu ülkenin bir parçası olasaydı ne faşizm kalırdı ne ırkçılık ne gericilik..