Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dünya Düz Bir Tepsidir  (Okunma sayısı 14307 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 08, 2009, 01:54:06 ös
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Fen bilgisi derslerinde eğitime başlayan bir insan için verilen ilk bilgilerden bir eski zaman insanıyla ilgili dünyayı düz bir tepsi gibi düşündükleri yönünde bir nitelendirmedir. Eski zaman insanı aşağılanarak bir düşünce sistemi oluşturmaya çalışılır.İnsanlık düşünce sistemi belirli bir noktadan itibaren evrimleştiren bilim bunu bilimsel olarak insanlığa sunar.

Bununla ilgili eski zaman insanı aşağılayıcı bir çok yazılı metin fen bilgisi kitaplarında geçer.Bilim kitaplarındada eski insan din kitaplarında olduğu gibi ilkel ve basit düşünür.Eski insanın ne demek istediği araştırılmaz , yapılan sadece ironik olarak aşağılamadır.

İnsanlık tarihi için anlatılanlar gerek bilimde gerekse dinde sabittir , ilkin mağarada toplu yaşarlar sonra tarımı bularak yerleşik hayata geçerler , terken tekerleği bulurlar sonra yazıyı bularak bilgiyi yazıya dökmeye başlarlar , sonra kurulan krallıklar ve teleskobun bulunmasıyla gök cisimleri incelenerek dünya hakkındaki düşünceler değişir..Anlatım bu yönde uzar gider.Bu anlatımı destekleyecen bilgisayar oyunları bile vardır günümüzde.

Peki ya insanlık tarihi bilimin bize anlattığı gibimidir.Bilim bu kronojiye uymayan kanıtları niye görmezden gelir ?

Bunun cevabı çok açık ve nettir : Judeo/Hristiyan düşünce sistemi içerinde şekillenecek bir dünya.Bilimde dinde bu doğrultuda olacaktır.Nedir bu Judeo/Hristiyan dünya görüşü ;

1 – Judeo/Hristiyan tek tanrıcılığı
2- Yunan Düşünce sistemi
3- Roma Devlet düzeni.

Bugün ekonomik anlamda üretim ve verimlilik sağlayan yenilikler dışındaki bilgiler insanlığa verilmez, insanın gerçek tarihinin anlatılanın ötesinde olduğunun kanıtları tozlu raflarda bekletilir.

İşin en ilgincide Roma özlemiyle tutuşan kapitalist batıya karşı alternatif olarak çıkan Marksizmin , bu çizgisel tarih anlayışı içinden çıkıp tüm bilgisini bu sitem içinden alıp sadece proleterya adına sıraya koymasıdır.Bu düşünülünce insanı dehşete sürükler.

Modern kozmolojilerin bugün geldiği nokta , gariptir bize ironik olarak aşağılanan eski zaman insanının bilgilerini doğrular niteliktedir.Evrenin ve uzayın yuvarlak bir yapıda olduğu eski zaman tabletlerinde yazılıdır.İşin ilginci çıplak gözle görülemeyecek gezegenlerin mesafeleri bile yazmaktadır.Bu gün biz hala evreni ve uzayı eski Yunandan kalma Euklides Uzayı olarak görüyoruz.Böyle bir uzayda bir noktadan bir noktaya giden düz çizgilere zaman diyoruz.Oysa artık anlaşılıyor ki bu sadece yanılgı.Bu gün uzayın bile sonlu olduğu tartışılmaktadır.Riemann, Einstein, Born ,Russel ve günümüzden Hawking in katkıları hala pratik yaşantımıza girebilmiş değil.Uzay 2000 yıldır batılı düşünce sistemininde olduğu gibidir.

Peki İşler neden bu halde. ?

Galileo bundan 500 yıl önce dünyanın güneç cevresinde döndüğünü söylediğinde engizisyon ile karşı kaldıya kaldı.Kaldı ki bu bilgiyi bundan 5000 yıl önce eski atalarımız yazılı olarak bize zaten bırakmıştı.

Peki Dünya 2000 yıl niye karanlıkta bırakıldı. ?

Bunun tek cevabı Hıristiyan Romadır.Çok tanrılı dinlerle savaş bahanesi ile kasıtlı olarak İskenderiye kütüphanesinden başlayan yok etme sitemli olarak uygulanmıştır.Eski insana ait bilgi yok edilmiştir.Bu sisteme ve düzene uymayan insanlar katledilmiş çok az bir kısmı kendilerini gizleyerek var olmayı başara bilimişlerdir.

Yok edilen bilgi dahilinde Galileo’dan önce insanlar dünyayı düz bir tepsi sanıyorlardı ana fikri insanlığın beynine kazınmıştır.Bunuda bilim yapmıştır.

Öncelikle “ Dünya Düz bir Tepsidir “ düşüncesi eski çağ insanına ait olmayıp Tek tanrılı Hristiyan Roma içerisinde Ptolemaios ‘un evren modelidir.Süreç içinde bilimin bunu eski zaman insanına mal etmesi ve insanların bu yönede eğitilmesi , mevcut bilimin dinlerin ikiz kardeşi olduğunun en tipik kanıtıdır.Oysa Ptolemais ton 2000 yıl önce eski atalarımız dünyanın yuvarlak olduğunu gerek yazılı gerekse resim halinde belirtmişlerdir.Bu Sümer,Hint Mısır ve maya toplumdalarında vardır.Bırakın dünyanın yuvarlaklığını bugünkü ulaşılan tüm bilgiler vardır.

Ortodoks bilim kendini modern olarak ad eden Judeo/Hristiyan dünyada eski zaman insanıyla ilgili olarak dünyanın düz bir tepsi olduğu ve güneşin batışıyla birlikte akşamları ölüp sabahları doğduğu teması kullanılmıştır.Gezegenlerin mesafelerini ölçebilecek kadar ileri eski atalarımıza atılan bu çamur bilim tarafından organize olarak yapılır.

Peki bilim ve din tarafından organize olarak yapılan bu karalamanın sebebi nedir. ?

Nisan 09, 2009, 12:10:28 öö
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Bilim ile dinin ne bir benzerliği ne de bir ortak amacı vardır...İlköğretim okul kitapları, müfredat  Milli

Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenir... Yobaz olan üniversite mezunlarının yazdığı kitaplar , gerçek

bilime mal edilemez . Dinin ,dincinin girdiği fakülteler bozulur. Bu kişiler yobazlıklarını ilime yamamaya

çalışırlar... Yok efendim Kur'anda var , çok bilimsel...Kur'an da ve diğerlerinde bilim filan yoktur...Bu

kitaplarda  yazılan maddeler , bilim yasaları haline getirilirse , bilim kirlenir ve bilim olmaktan çıkar.

Saygılarımla

Nisan 09, 2009, 02:40:46 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dinin ikamesi artık kendisini daha çok gösteriyor,değil mi ozak ')

Nisan 09, 2009, 04:07:01 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Dincilik ile dindarlık arasındaki farkı hala karıştırıyoruz ne yazık ki ! Kur'an_ı Kerim,her zaman bilimin yolundan gidin derken acaba neden kendiyle çelişen bir yolu gösteriyordu o halde? İkisinin arasındaki çelişki ; bilimden mi ,dinden mi yoksa bizden mi kaynaklanıyor? Peki siz bu çelişkiyi tanımlarken  artık bilimin son raddesine geldiğini ve şu ana kadar yanlış gördüğü birşeyi doğru olarak  kabul edemeyeceğini mi savunuyorsunuz? Acaba bilimimiz yeterli mi ki bu çelişkiyi açıklarken kesin yargılara başvuruyorsunuz  ve şimdiye kadar gerçekleşen birçok bilimsel açıklamanın yüzyıllar öncesinde Kuranı Kerim'de söylenmiş olduğunu "-bilimadamları dahi görüyor- " göremiyor musunuz? Ülkemizdeki bilimi yeterli mi görüyorsunuz,hala parapsikolojiyi bilim kabul edemeyen birkaç sığ ülkeden biriyiz,yurtdışında üniversitelerde kürsüleri kurulurken profesörleri yetişritirilirken ve Allah'ın varlığı inancına imkan tanıyan bir bilim dalı varken,biz hala neleri konuşuyoruz yazık!

Nisan 09, 2009, 04:49:19 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Martı,

Kur' an-ı kerimi Tefsiri ile okuyup bitiren birisi olarak ben şu anki bilinen gerçeklere ulaşılan bir madde

göremedim çünkü yok...siz Kur 'an 'ın  önceden bildiği şeyi gösterin bana ( lütfen ayet verin ) , ben de

kabul edeyim...Rica ediyorum zaten o yüzyılda da bilinen şeyleri benim önüme getirmeyiniz.

Nisan 09, 2009, 06:24:49 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Tabii ki buraya ayetleri bir bir yazmaya çalışacağım ama o kadar fazla var ki nasıl toparlayacağımı bilmiyorum 1-2 güne yazacağım notlarımı

Nisan 09, 2009, 07:56:30 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

yazık olan şey,karıştırmamız değil,ki karıştırmak diye bir şey yok. Yaz bakalım şu ayetleri, bu ayetler neye hizmet ediyor dediğimde zamanında tıkanıp kalmıştın,yine aynı soruyu sorucam sana, bu sefer umarım cevap verirsin. ama nolur erdemliliği onun tekeline sokma, yoksa bu romantist bir savunma olur ')

Nisan 09, 2009, 11:01:00 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

ben böyle birşey hatırlamıyorum daha önceki konuşmamaızda o konuyu sonuca bağladığımızı sanıyordum,tıkanıp kalmak gibi birşey söz konusu değil,hatırlamıyorum...her neyse buraya ayetleri yazdığımda üzerinde tekrar konuşuruz.

Nisan 10, 2009, 05:23:52 ös
Yanıtla #8
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

kim sonuca bağlamış ') "neden" sorusunda kalmıştık. sonuca bağlama fln olmadı... büyük islam alimi seni ')

Nisan 10, 2009, 05:42:42 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

öyle kalmışsak konuyu bulun tekrar ortaya çıkartın bir zahmet , bu tarzda bir hitabı da kullanma iznini verdiğimi hatırlamıyorum..