Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: içinde masonlukla ilgili sahneler olan filmler?  (Okunma sayısı 49936 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 24, 2011, 08:46:26 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

aklıma gelen bikaç tanesini ben yazayım..

gözleri tamamen kapalı
cehennemden gelen
sherlock holmes
büyük hazine 1-2
melekler ve şeytanlar

sizlerin bildikleri varsa bunların dışında yazarsanız sevinirim..
bana tek taraflı adaletinizden sakın bahsetmeyin.. adalet kirli atlet..!!

Ağustos 24, 2011, 09:35:44 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Çok bilinen harici bir iki tane daha vardı.
Fransız antimasonik bir filmin açıklamasını yapmıştım sitede.  Açıkça masonluk işleniyordu ama antimasonik cepheden.
Masonlar mısırdan çıkmıştırcılar locada nelerin yapıldığı farzediliyor bakışı ile izleyebilirler :)
Diğerlerinden hangilerini paylaştım bilmiyorum ama birkaç sembol vardı sadece, 'masonluk geçiyor' diyebilmek için çok cesur olmak lazım.

Gözleri tamamen kapalı filminde masonluk var mı, şüpheliyim. Bir tarikat, oluşum var ama Masonluk diyebilir miyiz? Dersek bu siteden ne kadar ne almışız kendim hakkında şüpheye düşerim.

Sherlock H. ile Cehennemden Gelen (Jack the Ripper) aynı film zannediyorum. 
Farklılar ise ayrıntı almaktan memnun olurum.

Saygılar

Ağustos 25, 2011, 06:28:15 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

CEHENNEMDEN GELEN: Sadece efsanesi hayatta kalacaktı. Jack The Ripper, Londra'nın caddelerine terör getirmekteydi. Şeytani tavırları onun deliliğinin bir sebebi olduğunu gösteriyordu. Depp ve Graham bu sürükleyici macera filminde muhteşem bir performans sergiliyorlar (People). 1888 yılında Londra'da fakirler şehrin çeteler tarafından rahatsız edilen derme çatma binalarında yaşamaktadırlar ve Mary Kelly'nin (Graham) küçük arkadaş grubundan birisi öldürülür. Kötü ruhlu katil, dahi ama aynı zamanda problemli bir insan olan ve işinde geleceği görme kabiliyetinden yararlanan Müfettiş Abberline'ın (Depp) dikkatini çeker. Abberline derin bir şekilde bu davayla ilgilenir ve gerçeğe yaklaştıkça, Mary ve diğer kızlar için tehlike gitgide büyür. Acaba intikam almak için cehennemden gönderilmiş güç ile başa çıkabilecek midir?
http://www.sinemalar.com/film/896/Cehennemden-Gelen/

SHERLOCK HOLMES: Arthur Conan Doyle’un dünyaca ünlü karakteri Sherlock Holmes’ün dinamik yeni uyarlamasında Holmes (Robert Downey Jr.) ve cesur ortağı Watson (Jude Law) en son maceralarına atılıyorlar.
Dövüş tekniklerini, efsanevi zekası gibi silah olarak kullanan Holmes, bu macerasında ülkesini yok edebilecek ölümcül bir komployu aydınlatmak için yeni bir düşman ile savaşıyor.
http://www.sinemalar.com/film/188142/Sherlock-Holmes-2009/

Ağustos 25, 2011, 07:04:24 ös
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Türkiye'de çevrilmiş olan filmler ve TV dizilerinde sık sık dikkatimi çeken bir olgu var: Nikah kıyılması sahnesinin hiçbir zaman aslında olduğu gibi olmadığı dikkatimi çeker. Düşünürüm "Yönetmen yaşamı boyunca resmi nikahın nasıl kıyıldığını hiç mi görmemiş?" diye...

Kuşkusuz nikah sadece bir örnektir. Başka çok örnek verilebilir çok yerdeki uygulamalardan.

Üstelik bunlar standart uygulamalardır. Hepsinin bir ritüeli vardır. Fakat nedense filme geçirildiğinde o ritüel çoğu kez bozulur. Aslında o kişiler gerçek yaşamlarında öyle davranmaz, öyle konuşmaz.

Senariste ya da yönetmene sorsanız, bunun yapıtları gereği böyle olduğunu söyleyebilirler. Ne ilgisi var? Örneğin nikahta görevli memur önce geline sonra damada yöneltir sorusunu. Siz bir film ya da TV dizisinde bunun tersini görebilirsiniz. Bunun senaryo ile ne ilgisi var? Sadece bilgisizlik ve umursamazlıktır bu.

Bu dediklerim sanmayın ki konu dışı... Birçok film çevrilmiştir birçok konuda.  Örneğin geçtiğimiz yıllarda bir dizi Tapınak Şövalyeleri izlemiştik. Ben ona birkaç diziden sonra artık devam edememiştim. Öylesine saçmalamışlardı ki... Üstelik bunları tarihsel gerçek diye anlatıyorlar, kurgu diye değil...

Masonluktaki ritüelik uygulamaların güzel yansıtılmış olduğu filmler de vardır kuşkusuz. Ben bunların arasında Harp ve Sulh'u hatırlıyorum hayal meyal. Ancak elbette aslında özgün yapıt çok güzel anlatır. Film senaryosunda sen istediğin kadar yozlaştır.

Halkın güncel yaşamındaki ritüeller bile bir senaryoya geçirilirken ya da bir yönetmenin eline düştüğünde aşırı ölçüde değiştirilip yozlaştırıldığına göre, tümüyle ezoterik bir yapıdaki Masonluğun yansıtılışı acaba nasıl olur? Ön yargılı bir düşünce ama bence büyük olasılıkla yanlışlıklar içerir. İşin özü ve en önemli noktaları üzerinde değil, her nerede aşırı ilgi çekecek ve belki bir sansasyon niteliği taşıyacak bir şey varsa onun üzerinde odaklanılır. Bütün bunlar doğrular, gerçekte olanlar diye aktarılır ve insanlar yanlış bilgilerle donatılır. Kitaplar bile ne kadar çok yanlış bilgi veriyor. İnternet bile ne kadar çok yanlış yönlendirme ile dolu. Nitekim şu bizim foruma gelen üyelerimizden birçoğu zaman içinde nasıl yanlış bilgilerden doğru bilgilere geçme olanağını bulduğunu dile getirmiyor mu?

O yüzden içinde masonik motifler bulunan filmler hiç önemli değil.

Bu bağlamda ABD'nde gerçek filmler bulabilirsiniz. Yıllar önce John Ankerberg'in başını çekmekte olduğu bir antimasonik kampanyada bu video filmleri küçük bir bedel karşılığında satılıyordu. Zaten televizyonda da gösteriliyordu. Belki forum üyesi olan ve ABD'nde yaşayan masonlar o videoları çok daha kolay elde edebilir. Böylece buradaki konu bakımından bunu merak edenlerin de merakı giderilmiş olabilir onlar isterse ve uygun bulurlarsa eğer.

Ancak bu arada forum kurallarının 17. maddesinin de unutulmaması gerektiğini, sonradan kimsenin başı ağrımasın deye şimdiden anımsatmakta yarar görürüm.

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 26, 2011, 01:35:23 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

altı üstü film ismi istedim yaa.. :)

Ağustos 26, 2011, 09:20:36 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Akif Yüzbaşı haklı... Altı üstü bir film ismi...

Fakat buradaki başlık "içinde Masonluk ile ilgili sahneler olan filmler."

Bu konu Masonluk açısından çok önemlidir. Çok çok önemlidir. Çünkü Masonluk ezoterik bir kurumdur egzoterik değil. Bunun anlaşılması, iyice kavranılması gerekir. Bu konu sıradan bir konu değildir.

İçinde masonluk ile bağlantılı sahneler bulunan filmlerin hemen hepsi gerçeğinden saptırılmış hatta gerçeği ile ilgisi ilişkisi olmayan sahneler yansıtır. Bu da Masonluk hakkında yanlış bilgiler edinilmesine neden olmuştur, olmaktadır, bundan sonra da olabilir. Masonlar ve Masonluğu bilerek Masonluktan yana olanlar da bu bağlamda çok hassastır.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 26, 2011, 05:35:05 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

konu amacından saptı.. artık takip etmeme gerek yok.. adminler silebilirsiniz..

Ağustos 26, 2011, 09:48:14 ös
Yanıtla #7

Bütün forum üyelerine bir sorum var. Eyes Wide Shut'taki bir sahnede ayin yapan maskeli insanlar var. Bu insanlar mason mu? Çünkü çok zengin bir ailenin malikanesinde yapılıyor bu ayin.
Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana

Ağustos 27, 2011, 01:21:41 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

eyvah eyvah.. konu tamamen amacından sapacak...

Ağustos 27, 2011, 09:24:06 öö
Yanıtla #9

eyvah eyvah.. konu tamamen amacından sapacak...

Neden konudan sapsın ki? Ben film yapımcısının kimleri hedef aldığını, o kişilerin mason mu yoksa başka bir örgütü mü temsil ettiğini merak ettim. :)
Saygılarımla
"İsteyen yavaş gitsin, ister hızlı koşsun, arayan bulur. İki elinle isteğe sarıl; çünkü istektir iyi yola kılavuz olan."
Mevlana