Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ABD de Masonluk  (Okunma sayısı 28273 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 13, 2009, 09:22:36 ös
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer Üyeler,
Masonlukla ilgili okuduğum kitaplarda dünyada masonluğun en büyük kitlesel gücü olan ABD de gerek Masonların sayısı bakımından gerekse localar bakımından çok büyük bir topluluk olduğunu yazıyordu.
Masonluğu başka amaçlarına ulaşmak için merdiven olarak kullanan bir grubun olduğuda belirtilmektedir.  Kayıtlı olan bu Masonlar "Mason olmak ve bir locada çalışmalarda bulunmak " için değil "Şrayner" " Ancient and Arabic Order of Nobles of the Mystic Shrine " (A.A.O.N.M.S.) örgütüne katılmak amacıyla katılmaktadırlar. Şrayner örgütüne girebilmek için  ya Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti' nin 32. derecesini ya da Amerikan Riti olarak anılan York Riti' nin en son derecesi olan "Tapınak Şövalyesi" derecesini almış olmak zorunluluğu bulunmaktadır.
Bu Masonlar Çırak derecesini aldıktan sonra toplu ödemelerini yaparak kalfalığa geçiş, üstatlığa yükselme çok kısa bir sürede en geç 1 yıl içinde olurken bundan sonraki derecelerin tümünün alınışı 1 haftaya kadar tamamlanabilir yeter ki tüm bu ödemeyi yapabilme gücüne ve isteğine sahip olsun.
Benin sizlere sormak istediğim soru;
Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti' ne göre Masonluk bir emek ve çalışmayla, sabırla  geçen uzun yılların sonunda derecelere göre verilen bir eğitim sürecini kapsarken, ABD deki bu uygulamaya nasıl bakıyorsunuz? Paraya veren düdüğü çalar mantığı mı yoksa hak eden alır mı?
Vereceğiniz yanıtların sadece sizlerin şahsi düşüncesini ifade edeceğini, Masonluğun bu konuda bir yorumu olamayacağını da biliyorum :)
Sevgi ve Saygılarımla.

Ekim 13, 2009, 09:53:46 ös
Yanıtla #1
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin Apiarist,

Shrine Riti`ne uye olabilmek icin daha once 32. derece Iskoc Riti mensubu olmaniz gerekiyordu. Ancak bu kural son yillarda degistirilerek Ustad Mason olmaniz, uyelik icin yeterli kilindi. Suanda 3. dereceye ulasmis bir Ustad Mason Shrine Ritine girebilmektedir. Shrine hakkinda detayli bilgileri bu adresten bulabilirsiniz.

http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=2114.0;highlight=shriners

Derece gecisleri bircok ulkede degiskenlik gosterdigi gibi Amerika`ninda kendi halkina ozgu farkliliklari mevcuttur. Para ile derece alinmasi yada atlatilmasi gibi bir uygulama mevcut degildir. Soz konusu olamaz. Gerekli egitimler alinmadan, Rituellerden gecmeden hicbir kisi derece atlayamaz.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Ekim 13, 2009, 10:52:28 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın Mason,
Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim. Bu bilgiyi Masonluk Nedir ve Nasıldır adlı kitaptan okumuştum.

Ekim 15, 2009, 09:46:55 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

fakat abd deki uygulamayı inceleyıp  (   selam hak eden alır bana daha uygun geliyor ,)  oradaki uygulamanın pratikteki zorunlu gereklerden gelmiş olabilcegi de  düşünülmelidir
 selamlar.

Haziran 03, 2010, 11:54:49 ös
Yanıtla #4
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Degerli arkadaslar,

Sn. MASON bu konuyu oldukca guzel bir sekilde ifade etmis. Kendisinin de izah ettigi gibi ABD de ustad mason olan her birey Shrine Ritine katilabilme hakkina sahiptir. Tipki York Riti, Iskoc Riti, ve Grotto ya katilma hakkina sahip olduklari gibi. Fakat bu noktada soylemem gerekir ki onceki yazilarda da degerli kardeslerimin ifade ettigi gibi bu dereceler veya Ritler tamamen felsefi derecelerdir. Ve aldiginiz 32. derece (Scottish Rite) veya super excellent master (York Rite) olmaniz sizi herhangi bir Ustad Mason dan daha onemli veya yukarida tutmaz. Hatta bu Ritlere senelerini verip en ust duzeylere gelmis kimi masonlar gelebileceginiz en ust derecenin 3. derece olan Usta Masonluk oldugunu soylerler.

ABD de herhangi bir Ritin diger Rit uzerinde hicbir yaptirimi yoktur. Hatta genellikle masonlar birkac Rite girmeyi tercih ederler. Iskoc Ritinde 33. dereceye ulasmis bir masonun ayni zamanda York ritinde Commandery ye mensup oldugu siklikla gorulen bir durumdur.

Amerikada bulunan birisi olarak bu konuya minik bir katkida bulunmak istedim. Soylediklerim tamamen Amerika Birlesik Devletleri icin gecerlidir. Turkiyedeki uygulamanin nasil oldugu hakkinda ise bir fikrim yok, lakin cok buyuk benzerlikler oldugunu tahmin ediyorum. Hatta daha dogrusu, buyuk farkliliklar oldugunu hic sanmiyorum.

En icten sevgi ve saygilarimla
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Haziran 04, 2010, 12:12:04 öö
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer master_mason_cleve,
paylaşmış olduğunuz bilgi için çok teşekkür ederim.
Konuyu açarken sorduğum bir soru vardı:
Masonlar Çırak derecesini aldıktan sonra toplu ödemelerini yaparak kalfalığa geçiş, üstatlığa yükselme çok kısa bir sürede en geç 1 yıl içinde olurken bundan sonraki derecelerin tümünün alınışı 1 haftaya kadar tamamlanabilir yeter ki tüm bu ödemeyi yapabilme gücüne ve isteğine sahip olsun.
Bu Masonluğu anlatan kitaptan alınan bir bölümdü. Acaba ABD de gerçekten bu uygulama halen yürürlükte mi? Yoksa hiç bir zaman böyle olmadı mı?
İlginize teşekkür ederim.
Sevgi ve Saygılarımla...

Haziran 04, 2010, 01:08:01 öö
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Apiarist,

Sordugunuz soru dikkatimden kacmis, lutfen ksuuruma bakmayin. Hemen kisaca ozetleyerek cevaplamak isterim:

Amerikada Masonluk yoluna girmenizden sonra mavi locadaki ilk uc dereceyi tamamlamanizla baslamaktadir. Cirak, Kalfa, ve Usta olarak. Cirak derecesini aldiktan sonra sizden belirli calismalari yapmaniz beklenir, ve istenir. Bu calismalar yapildiktan sonra eger uygun gorulurseniz Kalfa derecesini almaya hak kazanirsiniz. Kalfaliga eristikten sonra da ayni yolu takip ederek Ustadliga yukselirsiniz. Ustadliga yukseldikten sonra son bir calismaniz daha vardir, ki sizden bu calismayi belirli bir surede tamamlamaniz istenmektedir. Kaldi ki bu bittikten sonra tamam artik ben Usta Mason um diyemezsiniz (teknik olarak Usta Mason olmaniza ragmen), zira Masonluk ucsuz bucaksiz engin bir denizdir. Senelerinizi vermeniz gerekir ki Masonlugun felsefesini anlayabilesiniz. Konudan saptigimin farkindayim fakat oncelikle ABD de derecelerin nasil atlandigi hakkinda sizi bilgilendirmek istedim.

Cirak, Kalfa, ve Usta dereceleri icin alinan herhangi bir aidat ABD de bulunmamaktadir. Fakat unutmayalim ki amerikada onlarca Buyuk Loca mevcuttur, ve hepsinin farkli uygulamalari vardir. Ben OHIO BUYUK LOCA sinin uygulamasindan bahasetmekteyim. Sadece senelik aidatinizi muntazaman odemeniz beklenir sizden.  Yani tekrarlamak gerekirse, derecelerinizi alirken sizden istenen herhangi bir aidat mevcut degildir.

Iskoc Riti ise tamamen ayri bir konudur. Giris aidatinizi odetikten sonra gerekli atolyelere katilip derecelerinizi alabilmektesiniz, fakat tipki mavi locada oldugu gibi Iskoc ritinde de derecelere mahsus herhangi bir aidat bulunmamakla birlikte sizden talep edilen tek sey yillik aidatiniz olmaktadir. Iskoc ritindeki butun derecelerin alinmasinin 1 hafta olmasi mumun degildir, kaldi ki bir hafta kesinlikle bu islem icin yeterli degildir. Northern Jurisdiction - Kuzey Yonetim Cevresi - dereceleri siralamasina gore vermez. Yani 4. 5. 14. 22. 32. dereceleri bahsettiginiz gibi 1 haftada almak mumkundur. 32. dereceyi aldiginiz icin kendinizi 32. derece Iskoc Riti Masonu olarak ilan edebilirsiniz. Fakat sizin de farkettiginiz gibi Iskoc ritinin barindirdigi diger derecelere henuz vakif olmamis olacaksiniz.

Bu biraz kafa karistiran bir durum, ama elimden geldigince acik bir sekilde izah etmeye calistim. Toparlamak gerekirse, butun dereceleri almaniz oldukca uzun surecek olan bir surectir. ISkoc Riti ABD de Northern Jurisdiction ve Southern Jurisdiction ( Kuzey ve Guney Yonetim cevresi ) olarak ikiye ayrilir. Guney Yonetim cevresindeki uygulamalari bilmiyorum ve benim aktardiklarim Kuzey yonetim cevresinin uygulamalaridir.

Sevgi ve Saygilarimi sunarim...
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Haziran 08, 2010, 12:38:50 öö
Yanıtla #7
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer master_mason_cleveland
verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Kafamdaki bu konuya ait soru işaretleri çözülmüş oldu.
Sevgi ve Saygılarımla.

Haziran 08, 2010, 12:41:59 öö
Yanıtla #8
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Saygıdeğer master_mason_cleveland,
ABD de kişi mason olmak isterse aynen ülkemizde olduğu gibi önce bir tanıdığı Mason a  talebini bildirerek mi süreci başlatır?
Yoksa kapıyı çalarak ben Mason olmak istiyorum dediğinde daha zor bir yolu mu seçmiş olur?
Teşekkürler.

Haziran 08, 2010, 06:34:23 ös
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Apiarist,

Cok guzel bir soru sormussunuz, oncelikle bu sorunuzdan oturu tesekkur ederim.

Kisi eger ABD de herhangi bir Mason dan kendisine teklif gelmesini beklerse, asla Mason olamayacaktir. Cunku bu teklif kendisine gelmeyecektir. Siz kendi hur iradeniz ve rizaniz ile Masonluk yoluna girmelisiniz. Bu durum daha once bahsettigim gibi ABD deki Buyuk Localar arasinda farklilik gosteren bir uygulama degildir. ABD deki butun Buyuk Localar kisinin kendi hur iradesi ile basvurmasini isterler, aslinda dogrusu da budur.

Hicbir Mason tanidigi olmayan bir kisi tabii ki daha uzun bir yoldan gececektir. En azindan benim kendi Locamdaki uygulama su sekilde oluyor:

Kisi birkac tane Muhterem Kardes ile tanistiriliyor ve uzunca bir zaman bu Kardeslerle yakinlasmasi saglaniyor, cesitli ziyaretler, bir restaurantta esli yemek, vs. gibi. Eger ki Kardeslerimiz kisiyi uygun bulurlarsa o zaman kendisine kefil oluyorlar ve boylece kisinin bir Mason tanidigi olmus oluyor. Ama bu demek degildir ki kesinlikle kisi Mason olacaktir, geriye sadece burokratik islemler kalmistir. Tam tersine inceleme sureci daha yeni baslamaktadir. Loca tarafindan uc kisilik bir heyet atanir ve gerekli prosedur baslamis olur.

Eger ki kisi yakindan tanidigi bir Mason a - bu Mason Usta olmak zorundadir, aksi takdirde herhangi birisini onerme yetkisi yoktur - yaklasip "Ben de Sizin gibi bu eski ve nezih cemiyetin bir mensubu olmak istiyorum, ne yapmam gerekiyor katilmak icin?" sorusunu yoneltirse seyahat etmesi gereken mesafe tabii ki daha kisa olacaktir. Ama yine belirtmeliyim "Tamam, Sn. ........ benim basvurumu imzalayip bana kefil oldu, ben artik kesin Mason olurum." gibi gir yanilgiya dusmemek gerekir.

Mesafe kisa olabilir, ama zorluk iki durum icin de aynidir. Sonucta tek bir kardes bile o kisinin aleyhinde oy kullanirsa, basvurusu reddedilecektir.

Sevgi ve Saygilarimi sunarim