Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir İnsan Ne Zaman Mason'dur  (Okunma sayısı 12266 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 24, 2019, 10:51:17 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

**Derelerin, tepelerin ve uzak ufkun üzerinden, tüm var olan şeylerin çok engin düzeni içinde, tüm erdemin kökü olan iman, ümit ve cesaretle kendi küçüklüğünü duyarak bakabildiği zaman,

**Dua etme, sevme, ümit etmenin ne olduğunu bildiği zaman,

**İnancını, insanlarla beraber, Tanrısıyla beraber bizzat koruduğu, elinde kötülüğe karşı kılıcı, kalbinde küçük bir ezgi, yaşamaktan memnun olduğu, ama ölümden korkmadığı zaman,

Derleyen: A.ERGİNSOY

Metinde birkaç tane daha vardı ama 3 tanesini yazdım.

Bana göre de İnsan;

Kısır döngülerden uzaklaşıp, derin düşünmeye başladığı, içindeki kıvılcımın farkına varıp bunu alev topuna dönüştürdüğü ancak bu alev topunun kimseyi yakmayıp, etrafını aydınlattığı bir güç olduğu zaman mason olur.

Sizlerden de örnekler bekliyorum.

Selamlar
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Haziran 25, 2019, 01:41:21 öö
Yanıtla #1
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sevgili burak
Insanın hayatta olmazsa olmazları olmalıdır.Buna göre değerli gördüklerinden sıralama yapsan mason olmayı hayatının olmazsa olmazları arasına koyarmısın?

Ben yıllardır bu forumdayım hiç mason olmayı istemedim,düşünmedim bile.Mason olan arkadaşlar ile aramızda okuma yada bilgi farkı varmı bilemem.Konuyu dağıtmadan benim gördüğüm bu sorunun bir cevabı olamaz bunu masonlar bile diyemez olsada edebinden diyemez.

Hoş bunu masonlarda diyor öyle ama hangi şartta denmeli bilinmez.
Belki yolun sonunda denir.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 25, 2019, 09:12:22 ös
Yanıtla #2

Masonluk surekli gelismek ve dun oldugundan daha iyi bir insan olabilmektir. Yani kimse mason oldum diyemez cunku olup bitilen bir sey degildir. Her daim kendini gelistirme ve evrilme. Tekris ile baslayip ustatlikta biten bir olgu degildir demek istiyorum saygilar.

Eylül 25, 2019, 09:49:31 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Mason olmadan ne olduğunu bilemezsin .Benim kanaatim bu yönde ...
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 25, 2019, 11:00:55 ös
Yanıtla #4

Mason olmadığım için tabiki tam bilemem. Ama soruya kendi çapımda cevap vereyim.

Bir insan ‘bilmediğinin’ farkına varıp, çocukluğundan itibaren dayatılmış tüm önyargılarını kırarak, kendini geliştirmeye başladığı ân’da ‘yarı masondur.’

Bir insan, kendini(kendi ejderhası olan egosunu, dünyevi istek, arzu ve korkularını) yendiği ân’da ise gerçek bir masondur.

Ama tabiki bunlar birer tahmin, doğrusunu mason arkadaşlar biliyorlar.

Sevgiler.
 :)

« Son Düzenleme: Eylül 25, 2019, 11:08:01 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Eylül 26, 2019, 11:55:34 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Yıllar önce okuduğum bir metni, çok hoşuma gittiği için sizlerle paylaşmak isterim.

Alberta Büyük Locası Bülteni'nden çevrilmiş bir yazı. !980'lerin başında yayınlanmış.

- Mason, imanını ikrar eden insandır. İman adamı olarak ahlak avadanlıklarını ve ahlaki doğruluk ve vefasını insanlığa hizmet için kullanır.

- Mason, tüm dini, ahlaki, sosyal ve eğitimsel farkların üstüne çıkmada, Kardeşlik birliği içinde ayrı fikirde olmaya kendisini zorunlu sayar.

- Mason, Kardeşleriyle müştereken, Tanrısına, ailesine, insan kardeşlerine ve memleketine hizmet etme yolunu bulur.

- Mason, insanca çabaların her durumunda, hak, gerçek, şefkat, bilgilenme, özgürlük ve bağımsızlık, doğruluk ve namusluluk yolunda sorumluluğunu bilir ve kendisini bu yola adamıştır.
MASON işte böyle bir insandır.

Saygılarımla ve sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Eylül 26, 2019, 01:22:24 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dernek üyeliği olarak belirli şartları getiren kişi, sıfatı alsa da ; ne zaman olacağının cevabı bitmeyen bir yolculukta olmayacaktır.Çünkü hiç bir zaman kişi tam olmayacaktır. Ondan dolayı Mason oldum demek ya da Mason şu zaman olunur demek çok zordur.herkesin kendi ile ilgili özverili çalışmasına bağlıdır.

Saygılarımla;

“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Eylül 26, 2019, 08:36:31 ös
Yanıtla #7
  • Uzman Uye

Baslik altinda yazilanlar ile ( bir cogu ) , ki buna basligi acan arkadasin iletisinide eklemek lazim, basligin kendisi arasinda pek bir alaka kuramadim.

Baslik veya baslikta sorulan soru ( soru isareti yok ama bence olmasi lazimdi )" Mason Nasil Bir Insandir?" degil ki bukadar metiheler dizilsin.

Baslikta sorulan soru " Bir Insan Ne Zaman Masondur? " .

Simdi hernekadar kendim Mason degilsem de bu forumun en eski üyelerinden biri olarak, yine bu forumdaki Mason arkadaslardan ve özellikle ADAM abi den ögrendiklerim  cercevesinde diyebilirimki:

Bir mason locasinda Tekris edilmis her kisi masondur. Bu isin kanuni veya disariya yansiyan tarafi.

Bir de isin icsel yani var ki o da söyle: Masonlar Masonlugu veya Mason olmayi  ömür boye süren bir egitim süreci ( her anlamda )olarak görürler .

Diye düsünüyorum.

Eylül 27, 2019, 10:12:24 ös
Yanıtla #8

Mason olmadan ne olduğunu bilemezsin .Benim kanaatim bu yönde ...
Saygılar

Varlık, kendi hakikatinden öte sandığı bir gercekliğe kontrolsüz vardığı anda ne olmadığını anlar; O a'na direne bildiğinde ise,kendini bilmek kavramı nedirin s başına kendi asıl ne olduğu adına bir centik atar.Mason bunun neresinde bilemem.

Saygılar
Sen Özelsin

Eylül 27, 2019, 10:37:21 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Öyle mason tanıyorum sadece derneğe üye... Öyle mason tanıyorum önlüksüz Mason... Yazık ki tekris olması gerekenler harici...
Doğru rehberini bulana ne mutlu...