Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tüm Çağların Gizli Öğretileri  (Okunma sayısı 44556 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 10, 2012, 05:47:25 ös
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **

burdaki bilmece ne oldu şimdi :( ?????
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Ağustos 10, 2012, 06:18:32 ös
Yanıtla #31
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ben bu başlık altındaki yazıların öncesini okumadım ki bugün... Demek ki varmış.

Doğru. Kapak resmi Augustus Knpp'ın ünlü tablolarından biridir. Kimi masonlar çin derin anlamlar taşıyabilecek bir tablodur bu içerdiği simgeler bakımından.  Kuşkusuz aynı ya da benzer değerlendirmeler başka ezoterik kurumların üyelerince de apılabilir.

Augustus Knapp'ın taboıları arasında bu türden daha çok yapıt var.  Diğer tabloları da simgeciliğin değerlendirilişi ve kullanılışı bakımındahn pak aşağı kalmaz. İnternette bu bağlamda çok bilgi, çok resim var. Meraklılara, bir göz atmalarını öneririm. Ancak uzun süre ayrılamazsalar beni kınamasınlar.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 10, 2012, 11:56:19 ös
Yanıtla #32

Sayın ADAM, daha en baştan kapak konusuna takıldığı için Augustus Knapp üzerine küçük bir araştırma yapmıştım. Bir hayat öyküsünden ziyade, daha çok resimler ile karşılaştım. Başarılı ezoterik resimler ile. Bir kaçını buraya alalım.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Ağustos 11, 2012, 12:06:34 öö
Yanıtla #33

Bir üstte paylaştığım resimlerden ilki üzerine bir yorum yapmak istiyorum. Aşağıya doğru süzülen kırmızı çizgiler (değdiği yerde kan izlenimi vermiş), bir dudağı işaret ediyor gibi. Zira insanın iki gözbebeğinin (sağ ve sol) sınırlarından aşağıya doğru indiğimizde, dudağının sağ ve sol sınırlarına varırız. Belki bu resimde tam tersi şekilde, gözbebeğine olan bir yolculukta olabilir. Fakat resimde bir göz, dudak ve insan suratı temasının olduğu aşikar. Doğayla bütün bir insan portresi. Belki doğanın ta kendisi, belki de Tanrının ta kendisi.

İlk resim bağlamında fazlasıyla yanılmışta olabilirim. Fakat resimin yoğun bir ezoterik içeriğe sahip olduğu belli. Benim yorumum ise kısmen doğru olsa bile, ne bir giriş ne de bir önsöz olabilir.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus

Aralık 05, 2012, 08:09:40 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

3 senedir bu kitabı istiyordum fiyatından dolayı alamamıştım.doğum günümde ailemden bu kitabı almalarını istedim :D bu arada internetten sipariş edince daha ucuza geliormuş

Aralık 06, 2012, 11:57:30 ös
Yanıtla #35
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Manly Palmer Hall 20. yüzyılın ünlü (Kanadalı) mistik eğilimli yazarlarından biridir; bundan hiç kuşku yok. Çevierisi yapılmış olan bu kitap en çok tutulmuş yapıtlarından biridir. Burada söz konusu olan "gizli öğretiler" aslında ezoterik nitelikli kurumların öğretilerdir. Çevirisinin ne denli iyi yapılmış olduğunu bilemem ama özgün yapıt hayli ilginç bilgiler içerir.  Ötesi yazarın doğrudan masonluk üzerine yazmış bulunduğu kitaplar da vardır.

Burada beni en çok şaşırtan şu oldu: Bu kitabın bir özgün kapak düzeni var. Çeviri yayınlanırken acaba neden o kapak düzeni aynen kullanılmamış da ressam Augustus Knapp'ın ünlü tablıolarından birinin kopyası yerleştirilmiş?  Yayıncıların bu tututumu anlamak olanaklı değil. Umarım kitabın içinde bir önsöz falan vardır ve bu kapaktaki tablonun içeriği üzerinde de yorum yapılmaktadır. Gerçi bu yorumu yapmak için hayli yan bilgi gerekir ama belki. Acaba yayıncılar ya da çevirmen ya da kapak tasarımcısı bunları biliyor mu?

Sevgiler,       

Sayın Adam; bilmem size cevap olur mu ama yazarın  The Lost Keys of Freemasonry adlı kitabının kapak fotoğrafıdır. Oradaki kapağı Tüm çağların gizli öğretilerine aktarmışlar. Ancak Hür Masonların Kayıp Anahtarı çevirisinde ise farklı bir kapak kullanmış yayıncılar.

Aralık 07, 2012, 02:39:31 öö
Yanıtla #36
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Burada beni en çok şaşırtan şu oldu: Bu kitabın bir özgün kapak düzeni var. Çeviri yayınlanırken acaba neden o kapak düzeni aynen kullanılmamış da ressam Augustus Knapp'ın ünlü tablıolarından birinin kopyası yerleştirilmiş?  Yayıncıların bu tututumu anlamak olanaklı değil. Umarım kitabın içinde bir önsöz falan vardır ve bu kapaktaki tablonun içeriği üzerinde de yorum yapılmaktadır. Gerçi bu yorumu yapmak için hayli yan bilgi gerekir ama belki. Acaba yayıncılar ya da çevirmen ya da kapak tasarımcısı bunları biliyor mu? 

Sayın ADAM da muhakkak biliyordur daha doğrusunu ama ben bildiğim kadarıyla söylemeye çalışayım; yabancı kitapların türkçe yayım haklarını satın alırken belli bir ücret ödeniyor ancak bu ücrete kapak tasarımı telifi dahil edilmiyor. Genelde yurtdışında fikir (ve tabii ki tasarım) eserlerinin telif ücretleri ülkemizdekine oranla çok daha yüksek olduğundan yayıncılar orijinal kapağı satın almaktansa çok daha makul fiyatlara Türkiye'de yeniden bir kapak tasarımı yaptırıyorlar. Genelde o yayıneviyle düzenli olarak çalışan bir tasarımcıysa daha da hesaplı oluyor üstüne üstlük.

Bu kitap özelinde bahsetmek gerekirse de, yaratıcısının ölümünün üzerinden -yanlış hatırlıyorsam lütfen düzeltin- 100 yıl geçmiş resimlerin mecrai kullanımlarından mirasçıları telif ücreti talep edemiyorlar, böylece kitabın konusuyla alakadar eski bir tabloyu kullanmak büsbütün ucuza geliyor kapak tasarımı adına.

Saygıyla.
« Son Düzenleme: Aralık 07, 2012, 02:45:24 öö Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Mayıs 09, 2020, 12:53:26 öö
Yanıtla #37

Kitap bütün şeklinde,türkçe pdf formatındadır.
« Son Düzenleme: Mayıs 09, 2020, 12:57:03 öö Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin

Mayıs 09, 2020, 10:29:01 öö
Yanıtla #38
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kitabı indirdim. Vakit buldukça okuyacağım. Emeğiniz için teşekkür ederim.
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 10, 2020, 05:31:14 ös
Yanıtla #39
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kitabı indirdim. Vakit buldukça okuyacağım. Emeğiniz için teşekkür ederim.
Saygılar.
Kitaba başladım. İlk 50 sayfada bile epey bilgi ve aklımdaki sorulara cevaplar buldum. Devamı da iyi gidecek gibi. Herkese şimdiden öneriyorum.
Saygılar.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...