Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: YENİ SİYONİZME DOĞRU - 1  (Okunma sayısı 15883 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 04, 2010, 12:55:54 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forum alanındaki tüm yazılarımda asıl Siyonizmin bugün tanımlandığı gibi olmadığını, bunun Prieuré de Sion adlı örgüt ya da organizasyonun ülküsü olduğunu, Yahudilerin politik ülkülerine ise sonradan “Siyonizm” adının konduğunu ve böylece ortaya bir kavram karışıklığı çıktığını ileri sürmüşümdür.

Şimdi ise Yahudilerin o politik ülküsü doğrultusundaki girişimlerin nasıl başladığını anlatacağım. Bu yüzden bu ülküye “Yeni Siyonizm” demek istiyorum.

19. yüzyıl ortalarında, Yahudi asıllı Rotshild ailesi, Batı Avrupa’nın en varlıklı ailelerinden biriydi. Kimileri Paris’te, kimileri Londra’da, kimileri Viyana’da otururdu. Gene Yahudi asıllı olan birçok aile ile, akraba ya da hısım olmasalar bile yakın ilişkileri vardı.

Dışarıdan bakıldığında, aralarında Montefiore ile Disraeli ailelerinin önde geldiği söylenebilir.

19. yüzyılda Avrupa’da, 18. yüzyıla oranla büyük ve önemli değişiklikler baş göstermişti. Yüzyıllardan beri dünyanın hemen her yerine dağılmış, özellikle Hıristiyan toplumlarına karışmış Yahudiler, kendi aralarında birlik ve bütünlük oluşturma gereksinmesini duyar oldu. Üstelik Hıristiyan toplumlarında tırmanış gösteren Antisemitizm akımı, topluca korunma önlemleri almalarını gerektiriyor, bu bağlamda birtakım kurumsal girişimlerde bulunmalarını âdeta zorluyordu.

Ancak Yahudiler arasında birlik ve bütünlük sağlanabilmesi de öyle kolay bir iş değildi. Bunun birçok engeli vardı. Belki de en önemlisi, ülkelerde hâlâ birbirinden hayli farklılık gösteren politik rejimlerdi.

Bunu aşmanın çaresi bulunurdu; yeter ki para olsun!... Yahudi ailelerinin ya bir araya gelerek bir maddi birikim oluşturması ya da bu işi zaten varlıklı olan ailelerin finanse etmesi gerekiyordu.

Orta halli Yahudiler, böyle yüce bir amaçla olsa bile ellerini ceplerine zor atardı. Olay lafta kaldığı sürece hiçbiri mangalda kül bırakmazdı ama iş eskilerin deyişiyle “kuvveden fiile” geçeceği zaman her biri kendisine bir saklanacak delik arardı. Avrupa’da hepsinin parmağı, o tarihlerde bankacılık yapmakta olan Rotshild ailesine işaret ediyordu.

Ailenin en büyüğü sayılan Edmond Rotshild, buna karşı değildi. Kesenin ağzını açardı açmasına ama bir koşulla: Bu iş kendi ailesinin yönetimi altında, onların belirleyeceği bir stratejiye uyularak yürütülürse... Ayrıca Rotshild ailesi, böyle bir girişimin başında görünmek hatta bunun için finansman sağladıklarının bilinmesini de istemezdi.

Açıkça belirtmiş olmasalar da, geri planda kalıp görünmemek isteyişlerinin gerekçesini kestirmek zor değildir: Bundan ötürü Antisetizim rüzgarına kapılıp bir zarara uğramamak... Bu işi, politikayı iyi bilen, toplum içinde de saygınlığı olan, özellikle ticaret yapmayan birisi yürütmeliydi.

Öyle bir kişinin bulunması pek zor olmadı: Adolphe Crémieux.

1860 yılında, “Alliance Israélite Universelle” (Evrensel İsrail Birliği) adı altında bir örgüt kuruldu. Gerekli finansmanı Rotshild ailesi sağladı. Adolphe Crémieux örgütün başına getirildi ama elbette düdüğü, parayı veren çalıyordu.

Adolphe Crémieux, dört yıl bu örgütün başkanlığını yaptı. 1864 yılında ayrıldı. Nedeni bilinmez. Birçok yorum yapılabilir. Yapılmıştır da... Birtakım spekülasyonlar bile üretilmiştir. İşin özü, kişiliğinin Rotshild ailesinin öngördüğü tarzdaki çalışmalar ile uyum göstermemesidir. Zaten onun aslında “iyi bir Yahudi” sayılıp sayılamayacağı bile sorgulanabilirdi. Koyu bir Karl Marx yandaşıydı Adolphe Crémieux; ancak Marx’ın Yahudi asıllı oluşundan ötürü değil. Politikada sağlam bir yeri vardı. 3. Napoléon’a önce olağanüstü destek vermiş ancak o da imparatorluğunu ilân edince düşmen kesilmişti.

Elbette, ne kadar önemli ve değerli biri olursa olsun, tek bir kişinin terk edişi ile örgütün varlığı sona ermez. Alliance Israélite Universelle adlı örgütün varlığı ve çalışmaları, onun ayrılmasından sonra da sürdü. Ancak ortaya elle tutulur, gözle görülür hiçbir şey çıkmadı. Yahudilerin tarihteki asıl önemli etkinliği, bundan 30 yıl kadar sonra başladı.

O başlangıcı izleyen bölüme bırakalım.

Ancak buraya bir de not koymak isterim: Adolphe Crémieux hakkında söyleyeceğim birkaç söz daha var. Bunun için ise Masonluktaki Eski ve Kabul Edilmiş İskoç Riti ile bağlantılı birtakım anlatımlara yer verdiğim yazı dizisinin 42. bölümüne bakmak gerekecek.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 04, 2010, 01:48:26 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Sn.Adam inanın inaçlı bir yahudiyle derdim yok ama belki yahudisiniz o yüzden böyle yazılara forumda yer veriyorusunuz ,Siyonizm denen şey demokrat bir

insanın midesini bulundurmaya yetecek kadar suç işlemiştir.Çok eskilerden başlamalı bu işi sorgulamaya hani sözde Tevrat'ın yazdığı Davud peygambere bir

halkı boylu boyunca çocuk,kadın,yaşlı hatta damdaki eşeğini bile öldürün diye emir veren Tevrat'dan mı yoksa son zamanlarda İsrail'in Filistinlileri uçakla

vurmasından mı?Naziler nasıl suç işliyorsa,Siyonizm de aynı derecede suç işliyor buna bütün varlığımla inanıyorum.Hatta bizim milliyetçilerde hepsi ama

Türk olsun Kürt Milliyetçileride bu pislik umarım insanın üstünden kalkar.Ve sizden rica ediyorum bizlere siyonizm ile ilgili haber taşımayın.Öğrenmek

istemiyorum en azından ben sizde bir iyilik yapın kendinize nasıl nazileri eleştiriyorsanız bu lanet düşünceyide eleştrin yoksa beyhude reklamları ancak saflar

içindir.....

Saygılarımla...

Şubat 04, 2010, 02:11:10 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ön yargılı tutumlar insanı hep yanılgılara sürükler.

Öte yanda forumdaki bir başlık topmulun nasıl bilinçlendirileceği üzerine....

Bilinçlendirebilmek için önce bilinçlenmek gerek.

Benim gençlik dönemimde bu ülkede "Komünizm" sözünü etmek yasaktı. Mehmet Barlas benim çocukluk arkadaşımdır. Babası rahmetli Cemil Sait Barlas'ı da çok iyi tanırdım. Geçende Emre Kongar ile birlikte hafta içi her akşam bir kanalda yaptıkları Yorum Farkı adlı programda, 1950'li yıllarda bir ara babasının tutuklandığını söyledi. Nedeni de ofisinde Tolstoy ile Dostoyevski'nin kitaplarının bulunmasıymış.

Siyonizme karşı çıkmak için Siyonizmin ne olduğunu bilmemiz gerek. Dediğim üzere iki ayrı Siyonizm var. Bunların her ikisini de bilmemiz gerek. Önce bilmemiz gerek ki sonra kendi tutum ve eğilimlerimiz ile karşılaştırarak karşı çıkıp çıkmayacağımızı kararlaştıralım. Bunu yaparken bilinçli olalım. Gerekiyorsa kendi tutum ve eğilimimizi düzeltelim.

Şimdi ben burada anlatmış olmasaydım "Siyonizm" teriminin nereden geldiğini biliyor muydunuz? Bilenlere bir diyeceğim yok; forum üyelerinden bilmeyenler yok muydu?

Bilmeden nasıl karşı çıkılır? Her şeyi ön yargısız bir tarzda inceleyip irdeleyelim, öğrenelim, sonra karşı çıkalım.

Zaten böyle yapılmadığı içindir ki Masonluk hakkında olur olmaz, saçma sapan laflar ediliyor. Masonluk ile Siyonizm özdeş tutuluyor. Kamuoyunun büyük çoğunluğu masonlardan söz edildiğinde, «Ha onlar mı, pis siyonistler.» diyor.

Böyle olunca, bir "masonlar" forumunda nasıl olur da Siyonizmden söz etmeyiz? Hem tek bir anlamda olanından değil, her iki anlamda birden olanından?

« Son Düzenleme: Şubat 04, 2010, 02:15:01 ös Gönderen: ADAM »

Şubat 04, 2010, 02:51:08 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sionizimin nerden geldiğini biliyorum efendim benim bu tepkiyi asıl vermemdeki neden de sizin yok yeni siyonizm gibi bir ayrıma gitmeniz,işte iyi siyonizm

var,kötü siyonizm var gibi sanki bu tepkimi dile getirmeme neden oldu,bende size objektif bir gözle soruyorum bu talmudda ve sözde Tevratdaki yasalarla

örülmüş bunun ırki bir şaseye oturtulmuş Siyonizm arabasının 21.YY ne işi var,modern dünyada bu araba yol yapar mı?Kaza yapar,sadece kendinide öldürmü-

yor başka insanlarada zarar veriyor.Siz biliyormusunuz peki sion nerden gelir bir dağın ismi onuda cevaplayayım.Okumadığım bir kültür değil faşiszmin

bu kadar kurumsallaştığı bir kültür daha yoktur.Eğer batı bu ülkeyi hala savunuyorsa batının iki yüzlülüğünden başka bir şey değildir.

Siyonizmin tarihi daha eskilerden örnek verdiğim Tevrat kanunlarından başlamakta....

Saygılarımla...

Şubat 04, 2010, 03:21:34 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bu tartışmaya hakkıyla katılmayı arzulayan arkadaşların hamaseti bir kenara bırakıp,öncelikle forum alanında daha öncede sayfalarca hakkında yazı yazılan sion tarikatı ile ilgili yazılanları okuması,bilahere 19.yüzyılda ortaya çıkan siyonist akım ile bunu kıyaslaması gerekir.

Üstelik başka yerlerde arayıp,bulmaya araştırma yapmaya gerek yok;forumda hepsi mevcut.

Biz ne yapıyoruz?...

Yazı dizisini takip etmeden,son yazılanlar hakkında kendi öngörülerimiz doğrultusunda yorum yapıyoruz.Bu durumda bilgilerini bizimle paylaşanlar,aynı soruya kısa zaman aralıklarıyla defalarca yanıt vermek zorunda kalıyorlar.Biraz insaf lütfen!...

Saygılar

Ben"O"yum,"O"ben değil...

Şubat 04, 2010, 04:36:15 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Çoğu kez olduğu gibi bu başlık altındaki tartışma da şirazesinden çıkıyor.

Sayın Ceycet'in açıklamasına teşekkür etmekle birlikte şunu da eklemek isterim: Demek ki kişilere "Sakın ön yargılı olmayın. Önce okuyun, dinleyin, araştırın, karşılaştırın, öğrenin, karşıtına da bakın, sonra birikiminiz yeterli boyuta vardıysa bir kanıya varın ama gene de buna kesin ve son diye bir nokta koymayın." demek pek bir işe yaramıyor. Cami okuyan cami okumayı sürdürüyor. İnsanların dogmalarından ve bağnazlıktan sıyrılmalarını sağlamak zor iş.

Ancak konu başlığı böyle olunca bunu Tevrat anlatımları ile başlatıp sonra pat diye günümüze gelivermek anlamsız kaçıyor. O binlerce yıllık tarih boyunca neler olmuş, neden olmuş, nasıl olmuş, bunları da bilmeli. 

Sayın Amurdad'a tek bir noktada katlıyorum:  Batı'nın iki yüzlü oluşu.... Bunu da Yalçın Kaya benim sadece birinci kitabından aktarmalar vermiş olduğum "Batı'nın İki Yüzü" başlıklı 4 kitaplık dizisinde çok güzel anlatıyor. Orada da geçmişti Yahudilik-Hıristiyanlık açmazı. Sonraki kitaplarından birinde Yahudilik ile Müslümanlık çelişkisini de gözler önüne seriyor ama işin ilginç yanı o çelişki ile bugünkü durum çok farklı. Ancak öncesini bilmeyen, sadece bugüne bakanlar yanılgıya düşmekten sakınamayacaklardır.   

Kaldı ki, bugün sözü edilen Siyonizm bağlamında İsrail Devleti ve ve Filistin'de olup bitenler, insanın canını yakan, yüreğini burkan olaylar tüm bu organizasyonun çok küçük bir parçasıdır. Bu işin boyutu çok daha büyüktür ve bunu kavramak için Beni Berith gibi örgütlenmelere de değinmek gerekir.  Ben onu burada konu etmeyeceğim ama ileride sırası gelirse bir başka başlık altında anlatırım.

Ancak tüm bunları anlayabilmek için bakış açımızı biraz daha geniş tutmak,  işin gerek potansiyeline gerek kinetiğine çok yönlü bakmak gerek. Yoksa temcit pilavı gibi hep aynı şeyleri söyler dururuz.

Sevgiler.

Şubat 04, 2010, 06:39:56 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın ADAM ,

Elinize sağlık , bizleri aydınlattığınız için ...İnsan  tarihle ilgili tuhaf gerçekleri okuduğu zaman , milat kadar önem arzediyor , ufkun genişleyebilmesi açısından da...Yazı tarzı  ve  uslübunuz da ; alıntı bile olsa , ayrı bir güzellik   taşıyor ...

Saygılarımla

Şubat 05, 2010, 09:38:57 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

O zaman Sn ADAM'a soruyorum neden Nazilerle ilgili ayrıntılı bilgiler almıyoruz forumda,Siyonizmin Nazizimden neyi eksik neyi fazla,İtalya Musollinisine de

bakalım yani Siyon tarihini okuyup ve ondan günümüze çıkarımlarda bulunmak neyin bilgi arayışı merak ettim doğrusu.

Ben forumun hep bir yöne kaydırılmasından yakınıyorum daha eskidende devamlıca yahudi düşünürleri yahudi kültüründen bilgiler veren taraflı bir şekilde

bir kişi vardı yönetim onu sanırım uzaklaştırdı.Benimde Said Nursi hakkında yazdıklarımda sorun olmuştu,çünkü benim aktarımımda taraflıydı..

Siyonizmden korktuğum yok veya nefret ettiğim sadece tarihteki yerini almalı o kadar.Kötülüğün reklamının yapıldığı bir yer olamaz sanırım,

Sn.Ceycet acaba siz yukarıdaki yazıyı okudunuz mu?Sizde siyonizmin masumane amaçlarla mı var olduğunu düşünüyorsunuz?Bilgi iyidir ama bilgi kirliliği

kötüdür.Tartışmanın şiracesinden çıktığıda yok karşı tepki olmayacak ve siz paylaşımda bulunacaksınız ilginç...Efendim bağnazlığın sürdüğü yok asıl bağnazlık

katillere hayranlık..Ön yargılı olduğumuda düşünmüyorum olaya müslüman pencereden baktığım yok...

Saygılarımla....

« Son Düzenleme: Şubat 05, 2010, 09:49:02 öö Gönderen: amurdad »

Şubat 05, 2010, 10:39:07 öö
Yanıtla #8
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Amurdad ile çok farklı şeylerden söz ettiğimize, tek uyuşan nokta "Siyonizm" sözcüğü olduğuna göre, benim artık bu konu üzerinde herhangi bir söz etmem gerekmiyor.

Şayet Sayın Amurdad'ın benim anlatmış olduğum 1860-1904 yılları arasındaki birtakım olaylar ile bağlantılı farklı ve forum üyelerine yararlı bir bilgisi varsa, elbette kendisinden onu rica edelim.

Şimdi izninizle ben bu başlık altındaki yazılarımın ikinci bölümüne geçeceğim.

Sevgiler.

Şubat 05, 2010, 11:49:56 öö
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Sn.ozak 1977 ve Sn.ceycet bakın size Sn.Adam'ın yazdıklarından bir bölüm aktarıyorum...Sn.Adam antisemitizm1 yazısında diyor ki

"
Yahudileri, sırf kendi toplumlarını koruyup gözetmek üzere bir ekonomik güç oluşturmakla suçlayanlara şunlar sorulabilir:

«Siz neredeydiniz?... Kafanız, sadece ellerinizin armut toplamasına mı yarıyordu?... Aklınız neredeydi?... Neden onlara bu fırsatı tanıdınız?... Neden aranızda ulusal birlik ve bütünlük oluşturup, uluslararası boyutta ekonomik güç elde etmek üzere atılımlarda bulunmadınız?»"

İşte yukarıda yazdıklarım Sn.Adamın yazısından alıntı şimdi soruyorum bu yazı tarafsız mı?Resmen ve alenen başka uluslara hakaret var elleriniz armut mu

topluyordu? diye soruyor.Sn.Ceycet ve Sn.ozak1977 fikirlerin paylaşımı güzel şey ama reklam kokmasın,hakaret olmasın.

Saygılarımla..