Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk İnsanlık Mabedi İnşasını nasıl gerçekleştirecek?  (Okunma sayısı 10383 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 01, 2010, 06:34:03 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

Bay Mozart;

1-Ben Masonluğu birilerinin desteklemesi gerektiğini söylediğimi hatırlamıyorum.Masonluğun üstlendiği misyonun desteklenmesi ve onaylanmasının gereğini vurguladım,çünkü konunun başlığı bu.

2-Kimseye Masonik eğitim verin de demedim,önyargılara neden olan algıları değiştirecek şekilde,enazından forumda açıklandığı kadarıyla masonluğu tanıtın dedim.

3-Aydınlanmış ve yetkinleşmiş olduğu öngörülen kimse,konuştuğu taktirde ait olduğu gruptan ihraç edileceğinden korkuyorsa,o kimse henüz birey olamamıştır.Dolayısıyla konumuz dışındadır.

4-Siz,benim Aleviliğe olan mesafemi biliyormusunuz da,Alevilikle ilgili düşüncelerim hakkında yargıda bulunabiliyorsunuz merak ediyorum.Lütfen Tasavvuf bölümünde yazdığım konuları okuyun,sonra tartışalım.

Umarım sizde sevgiyle kalırsınız
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Eylül 01, 2010, 06:48:47 ös
Yanıtla #11

Bay Mozart,

Konuyu başından beri takip ediyorum ancak herhangi bir katkıda bulunabilecek bilgi birikimine sahip olmadığımı düşündüğüm için sadece konuşmak maksadıyla konuşmak istemedim.

Ancak Alevilik, araştırmalarım dahilinde olan bir konu  olup yazınızda belirtmiş olduğunuz Alevilerin kendilerini rahatça ifade edip tanıtabildikleri durumu üzerine;

Siz Yozgat'ta, Sivas'ta, K. Maraş'ta, Çorum'da, Malatya'da... vs bir takım illerimizde yaşayan Aleviler için ne düşünüyorsunuz, savınız oradakiler içinde sürdürüyor musunuz?

Geçmişte onların başlarına gelenler, başka bir ülkede mi vuku buldu? O zulumleri yapanlar veya seyirci kalanlar veyahut maruz kalanlar bu ülkenin insanları değiller miydi?

Bende yirmi beş yaşındayım ama yaşananları rahatlıkla hatırlayabiliyorum, sizede hafızanızı zorlamanızı tavsiye ediyorum.

Kaldı ki, üniversitede ki ev arkadaşlarımdan birisi bundan çok önce değil 3-4 yıl önce bile Tuncelili bir alevi olduğunu söyleyemekte zorlanıyordu, olası tepkilerden çekindiği için...

Neyse ben konuyu başlığından uzaklara taşımak istemem, sadece okuduğumda sessiz kalamayacağım bir konu olduğu için araya girdim...

Sevgilerle...
Ben, ben olanım

Eylül 01, 2010, 10:03:43 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İşte bu forumun bu tartışmalarını seviyorum. Alevi tartışmaları dışında benim sorum için gayet faydalı tartışmalar olmuş şu ana kadar yazılanlar. Alevi tartışamlarını bir yana bırakacak olursak, şu ana kadar anladıklarımı özetlemek isterim.
   Masonluğun belki gizli öğretileri, gizli ritüelleri olsa da amaçları belli. Topluma kazandırdıkları olgun, farkında bireylerin kendi çevrelerine, tanıdıkları insanlara veya herhangi sokakta karşılaştığı bir vatandaşa örnek olmasıdır. Bazen de örnek olmaktan da öte onu da doğruluğun peşinden sürüklemesidir, aydınlığa çekmesidir.
   Masonların kendilerini gün yüzüne çıkarmamaları, reklamlarını yapmamaları veya yaptıkları işleri kamuoyuyla medya aracılığıyla yeteri kadar paylaşmamasına gelince... Okuduklarımdan anladığım kadarıyla 3-4 tane fikir öne sürülmüş.
   1. Masonlar, kendi reklamlarını yaptıklarında birden bire kendilerini münakaşanın içerisinde bulmak istememeleri...
   2. Antimasonik düşüncelere sahip insanlar dünyada fazlasyıla mevcut. Ülkemizde de öyle. Hatta ülkemiz adına konuşacak olursak bu oranın %90'lara kadar tırmanacağını söyleyebilibiz. Böyle olunca masonlar, isimlerini duyurduklarında alacakları tepkilerden korkuyorlar. Ya da çekiniyorlar diyelim.
   3. Masonlar, yaptıkları işleri kamuoyuyla herhangi bir gerekçe olmadan paylaşma gereği duymuyorlar. Örnek verecek olursak, masonların büyük katkısıyla bir okulun yapıldığını farzedelim. Önemli olan okulu kimin yaptırdığı mı, yoksa okulun göreceği işlev mi? Ve masonlar sadece okulun göreceği işlevin önemli olduğunu, kimin yaptırdığının önemi olmadığını düşünüyorlar. Ve bu da takdir edersiniz ki büyük bir erdemlilik örneğidir.
   Bu konuya yazılmış olanlar benim anladığım kadarıyla bunlar. Eksiklerim olabilir. Ama unutmayalım ki konumuza henüz site masonlarından katılan olmadı. Olur mu bilemem... Ama olursa da iyi olur.
   Ben sadece verilen cevapları özetlemek istedim.
   Saygılar...
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!