Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Ö.M.B.L.' ndan ayrılan, 30. derece bir üyenin anlattıkları  (Okunma sayısı 34762 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 07, 2009, 03:16:11 ös
Yanıtla #30
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın popperist , sizi anlıyorum görüşlerinize saygı da duyuyorum ben bildiğim kadarı ile paylaşmak istiyorum ;

Ettiğiniz yeminde eğer ''vicdanınıza ve inançlarınıza aykırı söz ve görüşlere uymak zorunda bırakılmayacağınız''  yeminin içerisinde bulunursa bahsini ettiğiniz sorunlar ortadan kalkmış olacaktır sanırım.

Saygılar, sevgiler...
Her şey bir adımla başlar...

Eylül 07, 2009, 04:06:34 ös
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

Bunu nasıl açıklıyorsunuz? Masonluğun özü, esas anlamı, amacı ateist inançda birine uygunmudur? Açıklarsanız memnun olurum.

1) Olabilir… Bu olabilirlik “bence”, harici gözüyle.

Eylül 07, 2009, 04:20:09 ös
Yanıtla #32
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın M. Akyol,

Bu başlığın konusunun dışına çıkarız, farkındasınız değil mi?

Açıklamalı tanımlar yapmak gerekecektir. Masonluğun amaçları nelerdir; Masonluğun özü nedir gibi.

Şayet bunları ben yaparsam, o zaman kimine göre şöyle ama kimine göre böyle türünden şeyler söylerim. Oysa sizin Masonluğa bakış açınızı biliyorum; sizce bu tanım ve açıklamalar tümüyle yanlış, uydurma, safsata olarak görülebilir. Kaldı ki bu tanım ve açıkklamalar bu forumun birçok sayfasında çokça yer alıyor.

Buna karşın isterseniz yeni bir sayfa açıp oradaı tartışalım.

Sevgiler   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 27, 2009, 05:37:34 ös
Yanıtla #33
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Roportaji veren kisi, referasin Bati kaynakli oldugundan bahsetmis; halbuki isik dogudan batiya gitmis degil midir? Tum dinlerin ve bilginin kaynagi dogu degil midir?

Iskoc ritine devam eden kardeslerimin bilecegi gibi, ecdadimizin "Evrensellik" ve "Tolerans" erdemleri kendini bu ritte gostermekte, referans verilmektedir... Isim, tarih bile verilmektedir...

Bu dereceyi alirken, gozyaslarimi tutamadigimi, diger dinlere mensup kardeslerimin bile Kur'an'a el basarak yemin ettigini asla unutamayacagimi belirtmek isterim...

Saygilar,

aashooter

Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Ekim 27, 2009, 06:20:09 ös
Yanıtla #34
  • Aktif Uye

Sayın aashooter

Türkiye'de olsanız 32. dereceye ulaşmak için 20-25 yıl çalışmanız lazımdı.

Siz 32. derece yeminini ederken locadaki diğer çıraklar mı ağlayarak kurana el bastı?
Çok duygusal bir sahne olmalı.Biraz açabilir misiniz acaba?

Alıntı
Bu dereceyi alirken, gozyaslarimi tutamadigimi, diger dinlere mensup kardeslerimin bile Kur'an'a el basarak yemin ettigini asla unutamayacagimi belirtmek isterim...

Cevaben ayrı bir başlık açarsanız çok memnun olurum.

Saygılarımla

Ekim 27, 2009, 06:37:17 ös
Yanıtla #35
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

sn. özkann,

sn. aashooter'ın kastı galiba o derecedeye vasıl olmuş olan Masonlardır. Yoksa bir Çırak Mason'un kaçıncı derecenin töreni olursa olsun daha üst bir derece çalışmalarına katılması bildiğiniz üzere mümkün değildir. Benim anladığım kadarıyla Sn. aashooter'in aldığı derecenin katılma töreninde o derecede çalışmalarda bulunan Masonların din ayırdı gözetmeksizin Kurana el basarak yemin ettikleridir.

tabi muhatap daha ayrıntılı cevap vermek isteyebilir.

Saygılarımla.

Ekim 27, 2009, 07:40:19 ös
Yanıtla #36
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili ozkann,

Mesajina cevabimi "Evrensel Masonluk" bolumune yazacagim...

Saygilar,

aashooter
Sayın aashooter

Türkiye'de olsanız 32. dereceye ulaşmak için 20-25 yıl çalışmanız lazımdı.

Siz 32. derece yeminini ederken locadaki diğer çıraklar mı ağlayarak kurana el bastı?
Çok duygusal bir sahne olmalı.Biraz açabilir misiniz acaba?

Alıntı

Cevaben ayrı bir başlık açarsanız çok memnun olurum.

Saygılarımla

Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Ekim 29, 2009, 12:00:38 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Şeref ve namus üzerine yemin ediliyorsa ve kendisininde mason olduğunu sölüyor.Kendide bu yemini ettikten sonra yeminini ve namusunu hiçe sayıyorsa bunu nasıl karşılanacagını düşünmemişmi ? Şahsi çıkar ve menfaatlerı için masonlugu alet edenleri KINIYORUM.

Ekim 29, 2009, 03:04:44 ös
Yanıtla #38
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sevgili Dostlar,

Ben bu başlık altında demem gerekenleri daha önce demiştim; yinelemeyeceğim.

Ancak beni çok üzen bir noktayı dikkatlerinize sunmak istiyorum.

Burada konu başlıkta yazılı olduğu gibidir. Adı belli bir kişinin Masonluktan ayrıldıktan sonra Masonluk üzerine yazdıklarının tartışılmasıdır. Gerçi kişinin gıyabında böyle bir işin rne denli doğru olduğu da sorgulanabilir ama o kişi bunları bir kitapta yansıtmış olduğıuna göre, bu bağlamda fromda konunun tartışılması  etik bakımdan yanlış değildir.

Yapılan yanlış ise konuyu saptırmaktır. Konu nirengisinden öyle çıkmış durumda ki sonunda BorderWarden o kişiyi çıkarcılıkla suçlamış.

Ne ilgisi var?

Tamam belki söz verişlerini çiğnemiş kendine göre haklı bulduğu bir gerekçeyle (ki o gerekçeyi anlamak için kitabı okumalı) ama olayın namus ile, iffet ile, hele çıkarcılık ile hiçbir bağlantısı yok.

Sevgiler.

Ekim 29, 2009, 03:13:41 ös
Yanıtla #39
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Birdenbire aklıma geldi; şunu da eklemek istedim.

Sabahattin Arıç adlı bir masonun yazmış olduğu "Masonların Dünyası" diye bir kitap var. Eğer verilen sözleri çiğnemekten bundan ötürü onursuzluğa düşmekten söz ediyorsak, asıl bu kitabı görmeliyiz. Burada Masonluğun ya da masonların eleştirisi falan yok. Bu forum alanında uymak zorunda olduğumuz kuralların 17. maddesi uyarınca yazılamayacak şeylerin bir dolusunu içeren bir kitap. Ben neler yazılmış olduğunu anlatmayayım, merak eden herhangi bir on-line kitap satıcısı sitesine girsin; içeriği orada anlatılıyor.

Sevgiler.