Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Yasam Amacin Ne?  (Okunma sayısı 15712 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 22, 2007, 02:40:03 öö
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

tabi.
yalan soylemem icin bir nedenim olmayacakki.
herkes beni sevecek zaten :)

Şubat 22, 2007, 02:50:04 öö
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Durustluk sadece yalan soylememek degildir :)
En sevdigin arkadasinin ne kadar cimri bir bas belasi, veya patronunun ne kadar acimasiz bir kan emici oldugunu yuzlerine karsi soyleyebilecek kadar durustmusun :)

Şubat 22, 2007, 03:00:40 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

arkadasim bunu kaldirabielcekse soylerim. genelde acik sozluyumdur.

patronumd beni kovmayacaksa soylerim :)

ama anladim seni ben. sonucta kolay degil diyorsun ve haklisin.

Şubat 22, 2007, 03:04:59 öö
Yanıtla #13
  • Ziyaretçi

arkadasim bunu kaldirabielcekse soylerim. genelde acik sozluyumdur.

patronumd beni kovmayacaksa soylerim :)

ama anladim seni ben. sonucta kolay degil diyorsun ve haklisin.
Yani senin durustlugunu cevrendekiler belirleyecek :D o da ilginc.

Şubat 23, 2007, 03:59:01 öö
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Dunyaya gelen herkesin bir amaci vardir. Normal bir yasantida olan insan amaci; Iyi bir egitim alip , kazanci iyi bir is sahibi olup ve ardindan mutlu bir evlilik gecirmektir. Ben bunlardan ziyade farkli olmak en buyuk amacim. Yani soyle acikliyayim;  benim amacim oldukten sonra da hatirlanmak. Oldukten sonra mezarimin kaybolmasini istemiyorum.  Peki bunu basarabilir miyim? - Basarabilir miyim bilmiyorum lakin  normal bir standart yasam secmektense bu amac dogrultusun da yurumeyi tercih ederim.   "Bunu nasil saglayabilceksin?" diye soracak olursaniz. Insanlar icin iyi bir seyler yapip onlarin zihinlerinde devamli kalici olmayi saglayabilirim. Bunu kendime bir sanat dali secerek yada herhangi bir bulus yaparak v.s. v.s...  Dunyamiz da bunlarin ornekleri cok, sanatiyla,muzigiyle, buluslariyla, sozleriyle, yazdigi kitaplar ile, yaptigi isler ile zihinlerimize kazinan ve bugunlerde de hala hatirlanan ve hatirlanacak olan insanlar cok... Ben bunu basarmayi cok istiyorum.

Saygilar
« Son Düzenleme: Şubat 23, 2007, 04:01:59 öö Gönderen: ES »

Şubat 23, 2007, 09:42:56 öö
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Guzel bir aciklama.

Temmuz 08, 2007, 02:45:54 öö
Yanıtla #16

amaçlarım çakışıyor. bundan rahatsız mı oluyorum? bazen evet bazen hayır. bu karmaşayı  benim kararlarım mı yaratıyor? çoğu zaman evet geri kalanı kader. şunu fark ettim ki sorumluluklarım arttıkca yaşam amacım özelleştiriliyor kendim tarafından. başka yaşamlarla kesiştikce amacım değil amacımız oluyor.  yani müzik hayatımın amacı olabilirdi. ama onu sınırlandırdım. 50li 60lı yaşlarımı görürsem elimde bir akustik gitar gençlerle gitar çalmaya çalışan huysuz bir ihtiyar olmak...
 şimdi ise övgüsüz yergisiz, ekonomik özgürlüğümün olduğu, ruhumun yanımda olduğu, alanımda çok iyi bir yere gelebilmek için müzikten aldığım zevke yakında derecede zevkle çalışıp yorulmayı amaçlıyorum.
ars longa, vita brevis...

Temmuz 08, 2007, 03:44:36 öö
Yanıtla #17

Sevgili nietzsche yaziminizdan amactan cok hayattan beklentileriniz sezinleniyor yani benim anladigim bu.

Simdi hayatta bir amac edinmek icin ilk önce kendi benligimizin ve kapasitemizin farkinda olarak ise baslamak gerekiyor diye düsünüyorum.Amac edinebilmek ve bu dogrultuda bir seyler basarma yetisi güclü olmayi gerektirir,azim gerektirir ustalik gerektirir.

Benim hayattaki amacima gelince;

Öncelikle insan dogasina kapali tutulmus bazi kavramlari en azindan tam olarak ögrenemesem dahi analiz edebilmeyi ögrenmek.Yani isaretlerden mesaj alabilmek.Tabiki gercek anlamiyla.
Gercek deyince(bir belirtme yapmaliyim diye düsünüyorum felsefenin dozunu kacirarak basinizi agritmakta istemiyorum aslinda)biliyorsunuzki cogu bireyi yanilgiya düsüren bir kavram karmasasi var.Dogrular ve gercekler.Dogrular her sahisa yasadigi yasam tarzina göre görecelidir.Yani her insanin kendi dogrulari vardir.Ama bu demek degildirki her dogru gercek olsun.Gercek bir tanedir fakat dogrular sahsa göre degisir ve sonucta yanilgi olma ihtimalide büyüktür.
Benimkisi gerceklerden mesaj alabilme cabasidir diyebilirim.Bu kurulu düzenin sahibini taniyabilme cabasi,tasavvuf degil tamamiyle,ben fatalist biride degilimdir fakat bir mekanizmanin parcalariysak mekanizmayi tanimamaya calismayi birazda hayattan bos verme/bos yasama diye yorumluyorum.
Onun haricinde sahis olarak amacim gercekten dürüst ve sakin bir yasam sürmeyi basarmaktir,evet bundan kesinlikle  eminim bunu cok istiyorum..
Ben fatalist biri degilim yanlis anlasilmasin aksine bireye ruhunu üfüren yaradanin aynadaki aksi gibi bize bazi tanrisal özellikleri bahsettigi ve kisi kendindeki güce ulasirsa kendi hikayesine yön verebilecegini tabiki bunun icin nefs i kontrol altina almak gerektigini(Ilk büyük savas kendinle yaptigin savastir.)düsünüyorum.
Neyi kaybetmekten korkuyorum hayatta sorusuna gelince birey olarak kisisel özelliklerimi yasamin gercekligi anlaminda herseyden üstün tuttugum canim oglumu(2,5 yasinda) :)

Umarimki sorunuza cevap verebilmisimdir...

Selamlar....
« Son Düzenleme: Temmuz 08, 2007, 03:52:02 öö Gönderen: zarathustra »
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..

Temmuz 08, 2007, 03:59:48 öö
Yanıtla #18

sayın zarathustra bunlar beklentilerim değil. hayatımda beklentiler yaratmak yerine riskli de olsa yapmayı ve her zaman denemeyi tercih ettim. yazdıklarım hayatımın gidişatına göre koyduğum ve yapabileceğim hedeflerdir. saygılarımla

bu arada nickiniz gerçekten hoş :)
ars longa, vita brevis...

Temmuz 08, 2007, 04:29:44 öö
Yanıtla #19

Cok tesekkürler sayin dost sizin nickinizde cok güzel ve anlamli,en azindan bakis aciniz hakkinda bir fikir saglanmasina yardimci oluyor ;)

Demekki ben buradan yanlis görmüsüm yazinizi kusuruma bakmayin :).Simdi aklima birsey geldi onu aktarmak istiyorum  gecenin bu saatinde nerden geldiyse aklima belkide mesaj alabilme konumla alakalidir.

Almanca daha etkileyici aslinda ama ne yazikki böyle bir bölüm yok.

Hani Musa Rable ilk bulustugunda atesin icinden diyordu git beni tanit firavuna.Musa soruyor:
-Seni sorarlarsa kim diyeyim?
Rab cevap verir:
Ben Benim!!!(Ich bin der Ich Bin!!)

Kendi acimdan cok ürpertici.Öncelikle mutlak egemenligin mesaji olmakla beraber  insanogluna verilen bilgilerin sinirli olduguna,belli bir seviyeden sonrasina müsade olmadigini ne kadarda net vurguluyor.Tüm aciklama :
-Ben Benim!!!

Incildeki aciklama:
-Alfa ve Omega Benim!!!

Kuranda sadece Allahin özellikleri vurgulaniyor,Bagislayici(Rahman)Esirgeyici(Rahim)yada siddetli cezalandiran(Kahhar) gibi..

Ulu ve zirvesi bulutlari delen bir dagin,kil kadar ince bir yarigindaki bir kardelen ciceginin titresimlerinden mesaj alabilmek kadar zor bu hatta imkansiz.Sebep o ruha sahip olsakta sadece o ruhun bir parcasi olmamiz bütünü degil.

Belkide bütün isin sirri burada yatiyordur???
Bir güzel söz söyleme sanati varsa;birde güzel dinleme ve anlama sanati vardir..