Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Her mason yeni bir üye bulmalımı?  (Okunma sayısı 17043 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 27, 2010, 08:23:56 öö
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık altında önemli olabileceğini düşündüğüm sorunun yanıtını veren olmadı.

Demek kendi sorumun yanıtını vermek de bana düşüyor.

Benim diyeceklerim elbette öncelikle Türkiye için olacak ama bunu kısmen bile olsa Batı ülkelerinde, hatta Amerika’da bile geçerli olabileceğini sanıyorum.

Ancak önce bir noktaya değineyim. Önceki katkılarda bir mason adayının “iyi bir kişi” olması gerektiğine değinildi. Tama. Bir diyeceğim yok ama bu tek kriter olamaz elbette.

Bir diğer nokta da 50 yıldır bu kurumda olup da hiçbir aday öneremeyen mason örneği. Bu 50 yıl bana abartı geldi. Masonlukta 50 yılını doldurmuş kaç kişi vardır acaba? Ortalama giriş yaşı 30 olsa 80’ini aşmış masonlar!

Neyse, ben konuma döneyim. Sorumu anımsatayım: Masonlar aday önermede niçin bu kadar tutuk davranıyor, niçin daha çok sayıda aday önermiyorlar?

Bu sorunun altındaki olgu şu: Masonlar yeterli sayıda aday önermiyor. Yanlış mı? Yanlış ise bu soru anlamsız kalır. Başka ülkelerdeki büyük localarda görülen yıllık olağan artış oranını bilemem. İngiltere’de bunun eksi olduğunu biliyoruz ama ötekilerde acaba nasıl. Türkiye’de ne olduğunu da tam olarak bilmiyorum ama istatistiklere bakacak olursak %10 oranında bir yıllık artışın bile hemen hiçbir zaman yakalanamamış olduğu açıkça ortada. Unutmayalım ki, Masonluğa girenlerin yanı sıra çeşitli nedenlerle ayrılanlar da var.

Benim soruma dönecek olursak, bunun sorumlusu masonlar… Masonluk çevrede çok iyi tanıtılmış, çekici bir nitelik edindirilmiş olsa bile, mason olmak isteyen bir kişinin gidip doğrudan başvurması pek ender karşılaşılan hatta pek beklenmeyecek bir olay. Genelde önerinin, kişiye bir mason tarafından götürülmesi olgusuyla karşılaşıyoruz.

O zaman bir başta soru daha geliyor akla: Bir mason tanıdıkları arasında nasıl bir kişiyi seçip ona Masonluğa girmesini önerir?

En sık karşılaşılan olguya göre bunun yanıtı şöyle olsa gerek: Kendi niteliklerine benzer nitelikleri olan kişilere. Yanılıyor muyum?

İşin ilginç yanı da şu: Şayet masonlukta evrimsel doğrultuda bir gelişim bekleniyor ve isteniyorsa, masonların, kendilerinden daha üstün nitelikleri bulunan kişileri önermeleri gerekir. Örneğin o niteliklerden biri “bilgili olmak” ise, bunun anlamı, bir masonun kendisinden daha bilgili bir kişiyi önermesi değildir; “kendisinden bilgi bakımından daha ileri gidebilecek yeteneği olan” kişiyi önermesidir. Boynuzun kulağı geçmiş olması gerekmez ama ileride geçmelidir. Bu böyle olmazsa Masonluk olduğu yerde sayar hatta toplumun ve insanlığın geneline oranla geride kalmaya başlar. (Ne yazık ki üstelik öyle olduğu görülüyor ama o bu başlığın çok dışında kalan ayrı bir tartışma konusu.)

Bakın daha hâlâ ortaya attığım soruya kendi yanıtımı vermeye girişemedim. Hem bugün buna yanıt vermemek niyetindeyim. Gerek şu yazmış olduklarımı tartışmak isteyen varsa tartışalım gerek o soruya benden önce yanıt verecek başka bir üyemiz varsa ona fırsat bırakmış olayım diye.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 27, 2010, 09:08:27 öö
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Ben sayin ADAM'in sorularina tam cevap niteliginde olmasa da etki niteliginde ekleme yapmak istiyorum...

MMC Kardesimin vermis oldugu 50 yillik Mason ornegine Amerika'da tahmin edilenden cok daha fazla rastlanir. Hatta birakalim 50 yili, 65 yilini doldurmus Masonlar bile vardir.

Sayin ADAM'in yaptigi yorumda dikkatimi ceken cok onemli bir unsur var. Iyi insan olma kriteri. Elbetteki bu kistaslardan sadece bir tanesidir.

Kendimden ornek vererek konuya devam edeyim. Acikcasi ben Locama birisini onermek icin ozel bir arama icerisinde degilim. Zaten isin ozu, kisinin gelip bana niyetini belirtmesi. Elbette ki benim dikkatimi ceken kisiler olmustur, ama onlara gidip "Mason olmak ister misin?" diye sormaktansa, sanki sohbet spontane gelismis gibi bir hava yaratip Masonluk konusunu acmak ve sahsin bu konudaki dusuncelerini ogrenmek benim daha cok tercih ettigim bir yol.

Sayin ADAM benden once davranip "Masonlar neden tutuk davraniyor?" sorusunu sormus. Bence bu soru bu basligin en onemli sorusu! Gelelim benim gozumden cevabina...

Mensubu oldugunuz Loca'ya bir harici onermek onemli bir sorumluluktur. Nisbeten genc Masonlar, bu sorumlulugu almaktan biraz uzak dururlar. Haklilardir da! Cunku bu oneri iki yonlu bir cadde gibidir. Birinci yon Locayi ilgilendirir, ikinci yon ise onerilen sahsi.

Locayi bence en cok ilgilendiren boyutu onerilen kisinin kardesler arasindaki ahengi bozmayacak karakterde birisi olmasi. Onerdiginiz kisinin Loca icinde huzursuzluk yaratmasi sonucunda nahos bir hava olusabilir.

Ikincisi, onerdiginiz kisi Masonlukta aradigini bulamayip hayal kirikligina ugrayabilir. Hele eger bir de bu kisi sizin uzun vadeli bir dostunuz ise arkadaslik iliskiniz bile etkilenebilir.

Hulasa:

Yukarida verdigim iki ornek, Masonlarin tutuk davranmasinin bircok nedeninin sadece iki tanesi. Bir Mason, onermeyi dusundugu kisiden kesinlikle emin degilse, oneriyi her iki tarafin sagligi icin ertelemeli/iptal etmelidir.

Uye sayisinin surekli artmasi degil, Masonik yolda ilerlemek bence cok daha onceliklidir. Hani bir deyim vardir "Quality, not quantity" diye. Aynen o hesap.

Bir istatistik vererek yorumumu sonlandirayim. Benim mensubu oldugum Buyuk Loca'nin uye sayisi 100,000 in uzerinde olmasina karsin hala "uye sayimiz bu sene dustu", "bu sene bekledigimizden az kisiyi meslege almisiz" gibi yorumlar yapiliyor. Anlayacaginiz uye sayisi 15,000 de olsa 100,000 de olsa bu tartisma hep gundemde olacak gibi.

Saygilar

-Potentate

In Thy name we have assembled!

Aralık 27, 2010, 04:24:37 ös
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Batı ülkeleri için geçerliliği daha az, Türkiye için ise önemli bir nokta var:

Gerek bir mason, gerek mason olmak isteyen bir kişi, gerekse bir masonun Masonluğa girmesi için kendisine öneri götüreceği bir kişi bir mason locasının çalışmakta olduğu bir yere uzak bir yerde oturmaktaysa, âdeta umutsuz bir durum çıkıyor ortaya. Bunun en basit nedeni de, Türkiye’de ulaşım sorununun doğru dürüst çözümlenememiş olması. Bu bağlamda belki İstanbul, en çok locanın bulunduğu bu metropol aslında en zor olan yerlerden biridir. Bu kentte bir kişi evinden işine giderken 1 saat harcıyorsa, bu olağan sayılabilir. Daha çok harcayanlar da var. Daha az harcayanlar şanslı olanları. Dolayısıyla bir loca toplantısına gitmek için de o kadar zaman harcanması doğal.

Şu halde, İstanbul’da yaşayanlar için hiçbir ayrıcalık tanımayacak olursak, kendi yaşadığı kent ya da kasabada bir mason locası bulunmayan, ancak ulaşım süresi bir saat dolayında olan bir kişi bunu rahatça göze alabilir; almalıdır. Bu bağlamda tek sorun, doğru dürüst, sık, rahat, düzenli bir toplu taşıma olanağının bulunmayışı. (Bu nedenle de zaman zaman sorulur: “Bilmem nerede mason locası niçin yok?” diye… İşte öncelikle bu yüzden.)

Bu sorunu bir yana bırakalım; masonlara gelelim.

Önceki yazımda, genellikle bir masonun önermeyi düşüneceği bir adayda kendinde olan nitelikleri aradığından söz etmiştim. Şimdi soruya dönelim: Niçin önermez ya da pek seyrek olarak önerir? Sayın Potentate, sağ olsun, iki örnek gerekçe vermiş, birine ben de kendi açımdan değineceğim ama dahası da var.

Sorunun yanıtını o masonun kendisinden alalım ve sonra onun üzerinde bir yorum yapalım.

- Çevremde o nitelikte bir kişi göremiyorum.

Hayret!... Nasıl bir çevrede yaşıyorsunuz acaba? Sizi nasıl buldular da mason oldunuz? Yoksa siz kendinizi mason niteliği taşımakla çevrenizdekilerden çok üstün birtakım nitelikler edinmiş bir kişi olarak mı görüyorsunuz? Siz çok üstünsünüz de onlar aşağı mı? Yoksa mason olmakla böbürlenmek, başkalarına hava atmak hoşunuza mı gidiyor?

Bu bağlamda belki Sayın Potentate ile biraz ters düşer gibi olduk. Tamam, nitelik (kalite) nicelikten (kantiteden) daha önemli ve öncelikli olarak tutulmalı. Ancak nicelik olmazsa nitelik ne işe yarar? Ayrıca burada bir de paradoks var. Siz bir mason olarak kendinizi çok üstün nitelikli çevrenizdekileri ise niteliksiz mi görüyorsunuz? Bu ne biçim kendini beğenmişlik? (Bu sözüm zinhar Sayın Potentate için söylenmiş değil.) Ancak bu demek değildir ki herkes locayla alınsın; elbette oradaki ahenk çok önemlidir.

- Birisine Masonluğa girmesini önerecek olursam, benim mason olduğumu anlayacağından, bunu başkalarına da söyleyebileceğinden çekiniyorum.

Eğer o kişi Masonluğa girmeye yaraşacak bir kişiyse, bunu açıklamakta ne sakınca olabilir ki? Hem diyelim ki öyledir, önce o kişiyi şöyle iyice bir yoklamak, görüş ve eğilimlerini belirlemek, gerekiyorsa kendisini bilgilendirmek, sonra açılmak ve ayrıntılara girmek, daha sonra da öneriyi götürmek gibi bir yöntem izlenemez mi? Sayın Potentate zaten bu doğrultuda bir görüş belirtmiş. Ancak bunu yapmayana soru: Üşeniyor musunuz?

- Birisine Masonluğa girmesini önerecek olursam, bana Masonluk ile ilgili bir dünya soru yöneltecek. Bunları yanıtlayamayacağımdan çekiniyorum.

Demek siz daha bir haricinin size Masonlukla ilgili olmak üzere yöneltebileceği soruları rahatça yanıtlayabilecek düzeyde kendinizi yetiştirememişsiniz. Yazık olmuş. Boşuna zaman harcamışsınız Masonlukta. Ancak bu durumun da çıkar yolu vardır. Niçin bu bağlamda mason kardeşlerinizden yardım ve destek istemeyi düşünmüyorsunuz? Yoksa onlardan birçoğunun bunu seve seve yapacağını da mı bilmiyorsunuz?

- Ben Masonluğu bambaşka bekliyordum. Aradıklarımı bulamadım. Yanılmışım. Bir tanıdığımı da Masonluğa yönelterek benim durumuma düşmesini istemem.

Demek ki sizi Masonluğa girmeden önce yeterince ve gerektiğince bilgilendirmemişler. Bunun kusur o kendini çok bilmiş sanıp, başkalarına bilgi vermeyerek Masonluğa girdiklerinde ona sürpriz yapmayı öngörmüş masonlarda. Siz öyle yapmayın. Kişileri bilgilendirin. Sonra onları Masonluğa girmeye özendirin ve öneride bulunmaktan geri kalmayın. Kim bilir, belki de onlar sizin gördüğünüz gibi görmez Masonluğu. Belki aradıklarından da fazlasını bulur.

- Masonlukta temcit pilavı gibi hep aynı şeyler yapılıp duruyor. Sıkıldım. Soğudum. İlgimi yitirdim. Başka birisini önersem, bence onun da karşılaşacağı bundan başka bir şey değil.

Bu iyi bir düşünce… Sayın Potentate’in vermiş olduğu açıklamayı destekler. Masonlukta böyle bir kalabalığa gerek yok. Masonlukta bu kurumu anlayacak, benimseyecek, sahip çıkacak, ilkelerini gözeterek amaçları doğrultusunda çalışacak kimselere gerek var. Siz bunları yapamamışsınız. Ancak çevrenizdekilerin de yapamayacağını nereden ve nasıl biliyorsunuz? Belki onlar sizin yapamamış olduklarınızı başarır. Belki onlar Masonluğa ısınır. Ancak masonluk sizin umurunuzda bile değilse, eh, elbette ona bir şey denemez.

İşte benim aklıma bunlar geldi. Masonlara çok mu fazla yüklenmiş oldum?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 28, 2010, 03:29:49 ös
Yanıtla #13

Bu başlık altında yazdığım ilk yazımda duyduğum endişe, şimdi cevap olarak geldi. Bir Masonda aranacak nitelikleri anlatıp, neden kolay kolay birilerinin teklif edilmediğini söylerken, yanlış anlaşılabilecek bir şey yapıyoruz aslında. "Ben/biz mükemmelim/iz, diğerleri değil" gibi bir algıya yol açılıyor. Oysa kastedilen tabi ki bu değil.

Önce "kefil" olmak kelimesiyle ilgili açıklama yapayım. Öncelikli soru önerilecek kişiyi ne zamandan beri, ne kadar tanıyorsunuz? Burda kastedilen, kişinin uygun bir aday olduğunu belirtmenin yanı sıra, öneren kişinin o adayın özel hayatı, ailesi, değer yargıları, vb. konularda tam bilgiye sahip olduğudur. Bitmedi, mali yükümlülüklerini yerine getireceğine de kefalet verilir. Hala bitmedi, devam konusu var. Bitti mi? Hayır. Son derece hiyerarşik bir yapıya uyum var. Topluluk önünde konuşurken nasıl bir üslup kullanacağı var.

Burada tabi ki bütün Masonlar bu gerekleri yerine getiriyor mu diye sorulabilir. Herkesin yerine getiriyor olması başka konudur, bu gereklerin mevcut olması başka durum. Ben birisine kefil olacaksam, "bazı kurallara uyar, bi kısmına belki uymaz, çok da önemli değil" diyemem.

Mükemmel insan tanımına gelelim. Aramam mükemmel kişi değil, Masonluğa uygun kişidir. İyi insan, mükemmel insan, çok bilgili, çok aydın düşünceli, vb. gibi tanımlayabileceğimiz her kişi Masonluğa uygundur denilemez...

Bu konuyla ilgili bir husus daha var. "Masonluğun aradığı şartlar çok doğru değil, bu çerçevenin dışında çok uygun insanlar var, onların gelmesi de çok sesliliği getirir daha iyi olur" gibi fikirler de ileri sürülebilir. Ancak Masonluk herhangi bir STK veya fikir klübü benzeri bir yapı değildir ki.

"Ben Mason olmak istiyorum ama şu şu şu kurallar hiç uygun değil, değişmesi lazım" Bunu diyecek kişiye benim tavsiyem şu olur: Mason olma sen de arkadaşım. Herkes Mason olmalı diye bir kural mı var?

Bu belki katı bir yaklaşım olarak algılanacaktır. Ama zaten Masonluk kuralları konusunda katıdır.

Bu kadar sorumluluk gerektiren bir müesseseyse, kimse kolay kolay birisini önermez o zaman. Yanlış. Öneri var ki sayı geri gitmiyor. Ben de teklif yaptım şimdiye kadar.

50 sene Mason olup kimseyi önermeyen birisi olabilir mi? Zaten var :) Gerekçelerini çok makul bulmasam bile saygıyla karşıladığım böyle birisini ben tanıyorum. 10'larca kişi önermiş olanlar da var. Bu bir rütbe veya paye kazandırmaz, ama öyle bir gurur verir ki önericiye, kimsenin bundan mahrum kalmak isteyeceğini düşünmüyorum.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 28, 2010, 11:01:08 ös
Yanıtla #14
  • Ziyaretçi

Saygıdeğer beyler,
sorularıma kısmen cevap verdiğiniz için teşekkürler.

Aralık 29, 2010, 01:31:43 öö
Yanıtla #15

Sn. AuthenticVisions,

Cevap alamadığınız kısım nedir?

Aralık 30, 2010, 02:56:15 öö
Yanıtla #16
  • Skoç Riti Masonu
  • Yeni Katilimci
  • *

Teknik olarak;

Hayır. Soru aslında;
Alıntı
Her mason yeni bir üye bulmalımı?
Masonluk aslında teklif götürülen bir grup değil ama bizim "meslek" dediğimiz, ilgilenenler veya "dahil" olmak isteyenleri kabul eden bir yapıya sahiptir. Kısaca; "Çalınan kapı, açılmalıdır". Kapı, herkese açılabilir ama önce çalınması gereklidir.

Bu yönden bakınca; Hayır; her mason yeni bir üye bulmalı mı denilemez.

Ezoterik olarak;

Masonluğa girenlerin öyle veya böyle temel bir niyet, merak ve istekleri vardır. Yalnız bu niyet, merak ve istek sadece kitaplar veya internet'ten cevap bulamaz, bu sebeple masonlar ile de iletişime geçilir veya zaten mason tanıdıklar nedeniyle bu ihtiyaçlar güçlenmiş veya cevaplanılmaya başlanmıştır. Bu da aslında masonlar ve mason olmamışlar arasında bir bağ mevcuttur veya oluşmakta/gelişmektedir. Bu bağ "henüz bir mason olmamış" ile masonlar arasında kurulmamış/oluşmamış olsa, "mason olmamış" masonlara katılmak istemeyecek ve/veya masonlar da, O'nu kendi içlerine almak istemeyeceklerdir.

Bu yönden bakınca; Hayır; çünkü konu bir üye bulmak sorunu değildir.  Sadece "henüz mason olmamış" ile masonlar arasındaki değil ama, "henüz mason olmamış" ile hayatta aradıkları ve bilgi ile aradaki doğmuş, oluşan ve/veya güçlenen bir bağın onanması olan "içeri kabul", kendi başına hayatın, bir diyaloğun sürecinin bir parçasıdır.

Masonik olarak;

Masonluk bir fikrin yayılması doğrudan hedeflemez. Hedefi; daha iyi insan olmaya çalışan "üye"lerinin, dışarıda da bu davranışlarını sergileyerek, kendileri gibi tüm insanların da daha iyi, huzurlu ve mutlu yaşabilmeleridir. Bu nedenle daha fazla üye, daha kolay "iyilik" yayabilir mi; evet ama bu öğretilerin daha iyi uygulandığı anlamına da gelir mi mutlaka; hayır. Ama konu aslında masonların bulabilecekleri üyelerden çok, Masonluğun, ilgili olanlara kendini doğru tanıtmış olması ile gelen çağrılara cevap vermesidir.

Bu yönden bakınca; Ne taraftan bakıldığına bağlı olarak, Belki.

Ekonomikolarak;

Mason Dernekleri'nin faaliyetleri, üyelerinin, kendilerini fikri olarak geliştirmeleri üzerine kuruludur, yani kendi binaları olan diğer derneklerden daha farklı ve çok büyük ekonomik ihtiyaçları yoktur. Ayrıca masonlar birbirleri ile ticaret yapsınlar diye de biraraya gelmezler, yani birbirlerini ekonomik olarak güçlendirmek hedefleri yoktur.

Bu yönden bakınca; Hayır; yeni bir üye ekonomik ve ticari bir avantaj sağlamaz, sağlamasının da beklenmiyor olması gerekir.

Kendimce;

Benim kendi deneyimim şöyle. İlk katıldığımda çevremde sevdiğim ve uygun olduğunu düşündüğüm kişileri aramıza dahil etmek istedim ama masonların ilk senelerinde böyle bir yetkileri yok, çünkü birini üye olarak teklif edebilmek için bir süre geçmiş olması gerekli. Zaman içerisinde sosyal hayatım azalmamış olmasına karşın teklif edebileceğimi düşündüğüm kişilerin sayısında azalma oldu, çevremdekileri beğenmez olduğumdan mı, HİÇ ALAKASI YOK! Sadece bazılarının "serbest ruhlar"ının, bazılarının formal olmak istememelerinin, bazılarının da başka diğer niteliklerinin uyum sağlayamayacığını düşündüğümden.

Teklif ettim mi hiç; Evet, memnun muyum, 1'i hariç hepsinden.

Kapıyı çalan oldu mu; Çalmak ne demek, hayatı burnumdan getirdi girmek için. Beklettim, isteği gerçekmiş diye gözlemledim mi, evet. Memnun muyum; kendimden çok O'nun Masonluğunu beğenirim.

Saygılarımla,

NOT1:
Burada
Alıntı
Her mason yeni bir üye bulmalımı?
sorusun üster istemez, Her mason yeni bir mason kazandırmalı mı? sorusuna dönüştüğünü görüyorum. Cevaplar her ikisine de cevap verir hale geliyor, ilginizi de çekmek istedim.

NOT2:
Sayın ADAM ve  başka forum kullanıcıları ile ters düşmüş olmak istemem. Tabii ki bir teklif mekanizması var ve çalışıyor ve asıl farkında olmayanları, bizim hala aramıza katılmamış ama bizce mason olmak yolunda çok mesafe kaydetmişlerin deneyim ve bilgilerini bizimle paylaşarak, kendimizi geliştirmemizi  sağladığı için çalışıyor diye düşünüyorum.

NOT3:
Bu arada Sayın Mustafa Kemal'in andığı;
Alıntı
50 sene Mason olup kimseyi önermeyen birisi olabilir mi? Zaten var  :) Gerekçelerini çok makul bulmasam bile saygıyla karşıladığım böyle birisini ben tanıyorum.
mason ile aynı yerdeyiz, 50. senesini kutlarken ki, teklif edememiş olmanın mutsuzluğunu anlattırken gözü dolduğunda da oradaydım.  8)

Aralık 30, 2010, 03:27:09 öö
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir mason olmayarak bende bunu düşündüm;
Acaba mason olsaydım, kime teklif götürüdüm.
Baktım ki sayın ökkeş gibi çevremdeki insalar azaldı, beğenmediğimden değildi elebet, aynı sayın ökkeş gibi bir çoğunun uymayacağından.
Sonra bütün değer verdiklerimi tek tek düşündüm.

En iyisi hepsini öylece sevmekti. Mason olmasalarda olurdu.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Aralık 30, 2010, 04:38:50 ös
Yanıtla #18

Sn. Ökkeş'in kısaca değindiği bir konunun altını çizmek istiyorum. Bir kişi Mason olur olmaz yeni birisini öneremez.

Daha önce de belirtmeye çalıştığım gibi, bir öneri yaparken asıl önemli olan, önerilecek kişinin Masonluğu "temsil ve temessül" edebilecek olmasıdır. Bunu değerlendirebilecek olgunluğa erişene kadar, yani Masonluğu öğrenmeye başlayana kadar, yeni üye önerilemez. Bu kural, bence, "teklif müessesine" verilen önemi, ve bu konudaki hassasiyeti gösterir.

Saygılarımla.

Aralık 30, 2010, 11:07:54 ös
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Sn. AuthenticVisions,

Cevap alamadığınız kısım nedir?
"Acaba ülkemizde babadan oğula gelen teklifler mi yoksa başka adaylara edilen teklifler mi daha fazladır? " diye sormuştum Sayın Mustafa Kemal, buna cevap yazılmadı.