Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Toplumsallaşmak  (Okunma sayısı 4041 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 06, 2013, 11:42:08 öö
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Tij, bu konu üzerindeki ikinci eleştiri ve önerisini getirdi. Şöyle:

Toplumsallasmak, bence olayin özündeki kelime bu.

Yani Masonlarin ve Masonlugun kendi törensel gizliliklöerini ve mahremine dokundurtmadan, toplumsallasmasi.

Bu hem toplumdaki olumsuz resmi ortadan kaldirir, hemde, ki asil önemli olan, Masonlugun daha uzun soluklu olmasini ve daha uzun ömürlü olmasini saglar.

Yoksa toplumdaki resimi,( ki bunu söyle söze dökebiliriz, Masonlar zenginlerden ve toplumu yönlendirme isini üstlenmis, tabi zenginler ve sömürü yararina calisan degisik devlet ve basin katmanlarinda yer alan elit kimselerden olusan bir dernektir vede kökü disardadir) degistirmedigimiz taktirde özellikle ülkemizde, ki radikal islamlasmanin dörtnala gittigi bir ülkede, kendilerinin gelecegi hakkinda cokta iyimser olamiyorum.

Olayi daha cok ülkemiz topraklarina indirgedim.

Belki öncekiler ile dae bağlantılı ama daha belirgin, daha kapsamlı bir öneri bu. Masonların da bu öneriye katılacağını sanıyorum; bunun için ne yaparlar, o ayrı.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 06, 2013, 02:50:40 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bana göre MASONLUK olgusu birey bazında gönüllük ilkesi nispetinde kişilere ulaşmalıdır .Genel anlamda bir bilinçlendirme topluma yapılır lakin bundan güzel ve olumlu netice alınacağı kanaatinde değilim .Her konunun başında MERAK ve İSTEK olmalıdır , Masonlukta bence böyle bir olgudur.
Bizim gibi geri kalmış toplumlarda Masonluk gibi değerleri özümsemiş genç veya yaşlıda olsa o İnsanlara belli kurallar nispetinde çalışma fırsatı tanınması kanaatindeyim.Kişinin istekliliği bu çalışma sürecinde takip edilmeli, bu durum da her önüne gelenin ben bu konuyu inceliyeceğim bana kapılarınızı açın vb. şekilde olmadan kişilerin tek tek yada toplu bir şekilde bu öğretinin öğretilip orta ve uzun vadede bu insanların halk arasında bu öğretiyi tanıtması ve insanları bağnazlıktan kurtarması sağlanabilir. Köy Enstitüleri örneğinde olduğu gibi ...

« Son Düzenleme: Ocak 07, 2013, 06:56:43 öö Gönderen: ADAM »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 06, 2013, 09:09:44 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Toplumsallaşmak, buradaki anlamı ile tabana yayılmak anlamında. Masonluğun elitist bir yapıdan, toplumun alt tabakalarını da içine alan bir yapıya dönüşümünü anlıyorum.

Ben bunu bugünkü siyasal ortamdan bağımsız olarak ele alıyorum. Siyasal islamlaşmak, masonluk için bir dönüşümü gerektirmiyor. Bütün bu siyasal ve sosyal ortamdan bağımsız olarak, masonluk biraz daha tabana yayılmalı mıdır?

Masonların bu konu hakkında neler düşündüğünü ben de merak ediyorum.

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ocak 06, 2013, 09:18:51 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Ya arkadaslar ya siz olayi yanlis anladiniz ya ben.
Burdaki amac yani ADAM arkadasin bu basligi acmadaki amaci, insanlara masonlugu anlatmak ( belki bir yere kadar)  veya insanlari mason yapmak degil, amac genel olarak toplumu her acidan gelistirmek icin masonlara elestiri ve öneriler sunmak. ama siz habre insanlara masonlugu anlatmaktan demvuruyorsunuz. Ben toplumsallasma derken masonlarin toplumun alt katmanlarina inip insanlar arasinda veya genel toplumsal yapilarda insanlari herkonuda bilinclendirme ve bilgilendirme calismalari yapsinlar veya yaptirsinlar dedim.
Yoksa kastim masonlarin sokaktan her tuttuklarini mason yapsinlar diye birsey degildi.

Saygilarimla

Ocak 06, 2013, 09:28:30 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sayın Tij bu önerisi de dikkate değer . Toplum alt kademelerindeki halkında aydınlatılması açısından güzel olurdu .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 08, 2013, 12:59:54 öö
Yanıtla #5

Geçmişte Masonluğun ezoterik yönü daha ağır basmaktaymış... Gelişen teknoloji, özellikle internet, maatbacılık ve dağıtım sektöründeki gelişimler ile ezoterik bilgilerin pek çoğu zaten paylaşılmış... İsteyen pek çok kaynağa ulaşabilir hale gelmiş. Bunlar arasında Masonik ritüeller bile varken... Haliyle Masonluk için artık "bireysel gelişimlerin evrensel ülkü aşamasına" geçilmesinin vakti gelmemiş midir? Bir Mason, toplumu değiştirmeyi düşünmezse... Kendi kendine ritüeller yapan ve tasavvufta tanrıyla bir olduğunu iddia eden ve hayatla bağını kesen mistiklerden ne farkı kalır? Bu forumda mistisizmin zararları ve göründüğü gibi olmadığı üzerine Cemil Sena'nın bir yazısı bile var. Tarafımca aktarılmış olan... O yazı herkes tarafından okunmuş olsa keşke.

Elbet toplum dediğimiz şey bireylerden oluşur. Ama bir birey, bildiklerini ve olgunluğunu diğer bireylere aktarmayı ilke edinmezse aynı yerde sayıklayıp durmaz mı? O zaman o meşhur ülkü nasıl gerçekleşecek? Masonluk toplumsallaşmayı ilke edinmeli. Toplumu aydınlatmayı... Bu da Masonluğu anlatmak demek değildir ki... Biraz siyasi, dini ve eğitimsel işlere el atmak demektir.

Saygılarımla.
• Laborare est Orare XXII.
• ... Bense daha önce duyulmamış, yeni şeyler söylediğim için onların ilenç ve lanetlemelerine maruz kalmaya devam edeceğim.... Simon Magus