Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Tarsus Gizemli Kazı  (Okunma sayısı 17837 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 24, 2018, 05:15:31 ös
Yanıtla #50
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 264
 • Cinsiyet: Bay

Sn malang , resmi açıklamaya göre birkaç eski çanak çömlek parçası vs bulunmuş.
Kısaca birşey bulunmamış.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender


Şubat 25, 2018, 10:08:44 öö
Yanıtla #51
 • Seyirci
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 277
 • Cinsiyet: Bay

Sn. Herakles, 3-5 Çanak çömlek bulunduysa yine iyi, çünkü hiç olmazsa yapılan zararı karşılamıştır..

Sn malang , resmi açıklamaya göre birkaç eski çanak çömlek parçası vs bulunmuş.
Kısaca birşey bulunmamış.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”


Nisan 01, 2018, 02:12:41 ös
Yanıtla #52
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 266
 • Cinsiyet: Bay

Zamanı var içindeki emanetin Ayasofya'ya konulmasının...
Sevgiler...


Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat


Haziran 11, 2018, 09:38:01 ös
Yanıtla #53
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

Tarsus'ta Gizemli Kazının Yapıldığı Evin Sahipleri;"Korkuyoruz"
Tarih: 10 Haziran 2018 Pazar 00:53Tarsus'ta Gizemli Kazının Yapıldığı Evin Sahipleri;"Korkuyoruz"


 
Türkiye'nin aylarca gündemine oturan Tarsus'taki gizemli kazının yapıldığı ev şimdi çöktü çökecek. Evin her tarafında çatlaklar oluştu.

Kırmızı evin sahibi 3 çocuk annesi Müzeyyen Atasever, "Kazıyı bitirip gittiler, şimdi korku içinde yaşıyoruz. Konuşacak muhatap bulamıyoruz' diyor.

KAZI KASIM AYINDA BİR ANDA BİTTİ

Polis memuru Mithat Erdal'ın 2012'de öldürülmesi olayının aydınlatılması amacıyla başlatıldığı öne sürülen ve 1 yıl süren Mersin'in Tarsus İlçesi 82 Evler Mahallesi'ndeki kazı, geçen kasım ayında bir anda sonlandırıldı.

"KÜLTÜR VARLIĞINA RASTLANMADI"

Özel Harekât polisleri tarafından korunan bölgeye uzun süre kimse alınmadı. Resmi makamlarca sadece "1 adet sikke, kırık sütun parçası ve seramik parçaları haricinde envanter niteliğinde kültür varlığına rastlanmadı" açıklaması yapıldı.

"PAY VERECEKLERİNİ SÖYLEDİLER"

Gizemi nedeniyle ülke gündemine oturan kazı çalışmaları sırasında evinin ekip tarafından karargâh olarak kullanıldığını öne süren kırmızı evin sahibi 3 çocuk annesi Müzeyyen Atasever, Habertürk'ten Hatan Bulut'a mağdur olduklarını söyledi:

"Bir gün kapımız çalındı. Kazı ve inceleme yapacaklarını ve bir süre burada kalacaklarını söylediler. Kazı ekibine, yemek şirketimiz var, 50 kişilik olmak üzere günde 2 kez yemek vermeye başladık.

Şirketimiz aracılığıyla verdiğimiz yemeklerin ilk 3 aylık ücretini ödediler. Yemeklerin parasını ödemediler. Tarihi eserlerin arandığını, bir şey bulunursa bizlerin de çıkanlardan hak sahibi olduğumuz söylendi."

"EVİMİZ ÇÖKÜYOR, KORKARAK OTURUYORUZ"

Çalışmaların ilk birkaç ayında, kazı ekibine, bağlanan kablo aracılığıyla evinden elektrik da verdiğini anlatan Atasever, "Sokaktaki elektrik direğinden kaçak hat çektiler" dedi.

Eski evlerinde 4 yıl önce kapsamlı tadilat yaptıklarını kaydeden Atasever, "Bizlere sürekli olarak 'Sizleri mağdur etmeyeceğiz' demelerine rağmen mağdur olduk.

Evimin her tarafında çatlaklar var. Kazıyı bitirip gittiler. Bize büyük zarar verdiler. Korkarak oturuyoruz. Evimiz çöküyor, muhatap bulamıyoruz" diye konuştu.

KAZININ YAPILDIĞI ALAN HARABEYE DÖNDÜ

Kırmızı evin yanı sıra diğer evlerin duvarlarında da ciddi çatlaklar ve çökmeler yaşanmaya devam ediyor.

Kazının yapıldığı alanın ise harabe şekilde beklerken, yabani otlarla kaplandığı görüldü.
TARSUS HABER
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Temmuz 07, 2018, 09:14:57 ös
Yanıtla #54
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 264
 • Cinsiyet: Bay

Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender


Temmuz 07, 2018, 11:29:53 ös
Yanıtla #55
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

Asparagas haber herhangi bir değişiklik yok .Olduğunda tarafımdan bilgilendirileceksiniz ...

Saygılar

https://youtu.be/SYovnZaD7zo
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Temmuz 08, 2018, 11:00:11 ös
Yanıtla #56

Net bir bilgi her nedense verilmiyor.

İşlenmesi için yetersiz düzeyde verilen bilgi,sadece asparagas veya komplo teorilerinin yolunu açıyor...

Umarım bir gün gelecekten ve bilgi paylaşımından korkmadan yaşayabiliriz.

Bilgi sadece kabı kadar berrak veya zehirli hale geliyor.Sanırım aslolan sadece "kap"..

Saygılar
Sen Özelsin


Mayıs 12, 2019, 12:12:32 öö
Yanıtla #57
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3237
 • Cinsiyet: Bay

Tarsus'taki gizemli kazıda ne bulunduğu açıklandı
Tarih: 11 Mayıs 2019 Cumartesi 23:40Tarsus'taki gizemli kazıda ne bulunduğu açıklandı

 https://www.tarsushaber.com/Depo/Haber/198795/org/198795.jpg
Tarsus'ta üç yıl önce açılan, MİT ve Özel Harekât polisleri tarafından korunan kazıyla ilgili CİMER'den açıklama geldi.

3 Kasım 2017'de kapatılan kazıda 'kandil parçası, çatı kiremiti" gibi malzemelerin bulunduğu söylendi. Üst düzey güvenlik önlemleriyle korunan kazı, çeşitli spekülasyonlara neden olmuştu.

Tarsus'taki gizemli kazının yapıldığı yerde evler 'çöktü çökecek'

Tarsus'ta yapılan ve yıllardır gündemden düşmeyen ‘gizemli kazı’yla ilgili bugün resmi bir açıklama yapıldı. 2016’da başlatılan ve bir yıl sonra 3 Kasım 2017’de kapatılan kazıda MİT ve Özel Harekât polisleri de görev yapmıştı.

Arkeofili’nin Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sorduğu soruya Kültür Bakanlığı’na bağlı Müze Kazıları Şubesi yanıt verdi.

Yapılan açıklamada, “Söz konusu alana ilişkin Tarsus Müzesi Müdürlüğü’nce hazırlanan uzman raporunda; anılan alanın III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescilli olduğu ve bahse konu alanda bilimsel kazı dışında herhangi bir kazı çalışmasının gerçekleştirilemeyeceği ifade edilmiştir.

Anılan alanda daha önce yasa dışı yapılan kaçak kazılar sonucunda gerekli güvenlik tedbirleri alınarak kurtarma kazılarına başlanmıştır” denildi.

Dört evin avlusunda yaklaşık 150 metrekarelik bir alanda yapılan kazı, kimsenin görmemesi için mavi branda ve tel örgü ile çevrilmişti.

Kazı alanı, Özel Harekat ekiplerince ve uzun namlulu silahlarla korunuyor ve alana kimse sokulmuyordu. “Kazıda ne bulundu?” sorusuna gelen cevapta ise şu ifadelere yer verildi: “Tarsus Müzesi Müdürlüğünce 214 Ada, 7 ve 8 no.lu parselde gerçekleştirilen kurtarma kazısında kültür dokusunun ortaya çıkarılarak niteliğinin anlaşılabilmesi için amorf durumda pişmiş toprak kandil parçası, çatı kiremiti, amphora parçaları vb. buluntulara ulaşılmış olup envanterlik nitelikte taşınır-taşınmaz kültür varlığına rastlanmaması nedeniyle kazı çalışmalarının sonlandırılması kanaatine varılmıştır. 03.11.2017 tarihinde kazı çalışmaları sonlandırılarak can ve mal güvenliği açısından açılan kazı çukurları kapatılmıştır.”

İDDİALAR NELERDİ?

2012’de polis memuru Mithat Erdal’ın öldürülmesinden sonra eşi Sibel Erdal, 2016’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup yazarak dosyanın yeniden açılmasını talep etti.

Erdal’ın iddialarına göre, Mithat Erdal define avcılarının arasına ajan olarak sokulmuştu. Başka bir noktada kral mezarı bulunduğunu söyleyen Sibel Erdal içindeki hazinenin talan edildiğini söyledi.

Eşinin amirlerinin de olayla ilgisi olduğunu bildiren kadın “Ankara’ya durumu bildirmek isteyen eşim öldürüldü” dedi. Haklarındaki iddialardan sonra bazı polisler, ‘FET֒ bağlantısı iddia edilerek görevden alındı. Mithat Erdal’ın ölümüyle ilgili soruşturma da yeniden açıldı.

Tarsus'ta gizemli kazının yapıldığı evin sahibi: Kapıda bana silah doğrulttular

Kazıyla ilgili iddialardan biri, kazılan 150 metrekarelik alanın cinayeti aydınlatmak amacıyla olduğunu öne sürüyordu. Bu sırada, Adana’da bulunan bir otel sahibi evleri satın almak istedi.

Polis memuru Mithat Erdal’ın kiraladığı evi alamayan işadamı, 4 evden 1’ini satın aldı. Otel sahibi, avlusu ortak olan, 30 bin TL değerindeki eski yapı için de 230 bin TL ödedi. Diğer evleri de almak isteyen işadamı, ev sahibi ve yakınlarına yüklü miktarda para teklif etti.

İNCİL İDDİASI

Kazıyla ilgili bir başka iddia ise, Hristiyanlığın önemli isimlerinden Tarsuslu Aziz Paul’ün kayıp İncil’inin bulunduğu yönündeydi.

Ancak, Vatikan’ın Ankara Büyükelçisi Başpiskopos Paul Russell, “Vatikan’ın Tarsus’taki herhangi bir arkeolojik kazı veya başka faaliyete dahli yoktur” dedi.
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus