Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Zagzagel  (Okunma sayısı 17351 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2011, 11:21:45 ös
  • Ziyaretçi

Sayın Zagzagel,

Forumda ki diğer üyelerin yazım ve hitap üsluplarını okumanızı rica ediyorum. Herhangi bir sözlükte yorum paylaşmıyorsunuz. Kendi adıma ricam, yorum yaparken ve hitap ederken biraz daha dikkatli olmanız. Şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ocak 22, 2011, 11:41:34 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Saygıdeğer sundance,

Benim en sevdiğim romanlardan birisi UmbertoEco'nun Gülün Adı isimli eseridir. Ki orada skolastik degerlere bağlı olan bağnaz rahip şöyle der "Gülmek, yüz hatlarını bozan ve insanları maymuna benzeten şeytani bir rüzgardır." Ben ona verilen cevabı çok severim "Maymunlar gülmez!" Aristonun Poetikasının ikinci cildi Gülme, o bağnazlar tarafından kütüphanenin yasak kitaplar bölümünde tutulur. Gülmek ve bazı şeylere gülümseyerek yaklaşmak gerek. Yoksa maymunlar gülmez! Gülmek insana özgü bir haslettir.

Ben en azından böyle düşünüyorum. Forum Kurallarını okudum. Ve şimdiye dek bundan sonra da o kurallara aykırı mesaj göndermeme gayreti içinde olacağım. Ha keza üslubumun da o kurallara aykırı olmadığını düşünüyorum. Ama yorumlarımı bu şekilde yapmak istiyorum. Lütfen beni yontmaya çalışmayınız, ayar vermek için uğraşmayınız. En iyi yontabileceğiniz şey yine kendinizsinizdir. Bırakınız başkalarını, mesela beni bırakın, ben kendi kendimi yontayım. Her yontucunun da tarzı farklıdır. Ben gülerek eğlenerek yontmak isterim. Bu ciddiyetsizlik değildir. Aksine gülmek en ciddi iştir.

Hayata gülerek bakabilmek en ciddi iş ve en güzel erdemdir. Tabi bunlar benim görüşlerim siz kabul etmeyebilir, Beğenmeye bilirsiniz. Bakın gayet ciddi yazıyorum. Ve kendimi kendimmişim gibi hissetmiyorum. Bırakın insanlar hissettikleri gibi, oldukları gibi yazsınlar. Hakaret etmeden, saygısızlık yapmadan espirili bir dille yazmak niçin kötü olsun. Gülerek yazmak niçin kötü olsun.

Bilgelik illa ağlamaların, ciddi bir kalıbın mı arkasındadır. Belki de bilgelik bir gülüşün ardına saklanmıştır. Ben Zagzagel... bilgeliğin meleği... ve yüzde oluşan bir gülüş için ne kadar kasın çalışması gerektiğini bilen birisiyim, halbuki somurtmak için çok daha az kas yeterlidir.

Ve saygınlık kazanmak somurtmakla sağlanmaz.

En ciddisinden saygılarımla.

« Son Düzenleme: Ocak 23, 2011, 02:00:21 öö Gönderen: dogudan »
Girdik susanlar arasına yattık uyuduk
Çığlığımız sınırları aştıydı nasıl olsa.

Ocak 23, 2011, 12:30:51 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Zagzagel;

Öncelikle kendi adıma, bulunduğunuz pozisyonu (öğrenci olmanız) ve muhtemel yaşınızı dikkate alınca üslubunuzun neşe verdiğini  belirtmek isterim. Ancak bu üslupla ilgili Sayın MASON' un profilinde yer alan imzasındaki ifadeleride dikkate almanızı "haddim olmayarak" tavsiye ederim. Önemlidir ki bu ifadelerden biride; "Masonlar.org a davetiye basvurusu yaparak ve secildikten sonra sahsiniza davetiye gonderilerek katildiniz. Bu sureclerin hepsini gectikten sonra burada sokak agizi ile konusmaniz, laubali yada saygisiz davranislarda bulunmaniz hosgorulemez. Bulundugunuz ortama ve uyelerine saygi gosteriniz." şeklindedir.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2011, 02:01:54 öö Gönderen: dogudan »

Ocak 23, 2011, 01:00:43 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Lethe,

Okudum efendim. Sizin yazdıklarınızı da sayin Mason'un imzasını da. Gelelim şu sokak ağzı sözüne. Ne demektir bu sokak ağzı. Ve benim yazdıklarımdan hangisi sokak ağzıdır. abicim mi? olabilir mi? Ben mesela Hocam da derim bu da mı sokak ağzı. Nedir bu ya? sokak ağzı olabilir mi? halbuki bence bir soru, şaşırmış bir adamın sorusu, olamaz mı. Nedir bu ya yerine bu nasıl iştir anlamadım desem daha mı saygın olurdu?  Gelelim laubaliliğe, samimiyetle laubalilik arasında ince bir sınır vardır. Acaba laubali bir yazım mı var? Mesela kurandan üretim yapma derdi bence daha laubalice ya da şu saatte buluşalım deyip gelmemek laubaliliğin daniskası. Adamı fasulye sırıgına çevir sonra gelemedim de budur işte laubalilik.

Su yazdıklarımızın bu konuyla bir ilgisi var mı? Yok bu da bence çok laubalicedir. Gelin Zagzagel diye bir konu açın eleştirin beni. Ama bu konuyu niye sulanıdırıyorsunuz ki? Tornadan çıkmak mı şart yazmak için. Saygısızlık etmeden bir şeyleri yüzde gülümsetme bırakarak anlatmak mı kötü? İlla Hoca edasıyla mı konuşmalı? Bakınız sayın MAsonlar ben cok ciddi birisiyim tam size layıkım. Yok ben öyle olamam. Bakınız masonlar ben çok güleryüzlü birisiyim ve bu foruma en az ciddiler kadar layığım. Ben de böyle diyorum.

Uyarılarınız için teşekkür ederim. Eleştirilerinize ben boyle yanıt verdim. Çünkü suyu biz böyle geçeriz bizi afet sanırlar.

bulunduğum ortama ve üyelere son derece saygı gösteriyorum. ama herkes fahri trafik müfettişi ise araba sürmek mümkün değildir. bir zamanlar fahri trafik müfettişleri oluşturulmuştu, ilk zamanlar herkes hoşuna gitmeyen komuşusunun arabasını takip edip ceza kesiyordu, mesela babamların üst komşusu bizim pederi bir gün takip etmiş on altı ceza yazmıştı. demem o ki gerek yok bu aksiyonlara...saygınlığın korunması farklı, espirili bir dil kullanmak farklıdır. Farklılıklara saygı duymak ise çok daha farklı bir erdemdir. O yüzden o ifadeyi aynen tekrarlıyorum. Üyelere saygı gösteriniz. Buna o üyelerin kurallara aykırı olmayan yazıları da dahil olmalıdır.

Pek uyarıcı saygılarımla

« Son Düzenleme: Ocak 23, 2011, 02:02:08 öö Gönderen: dogudan »

Ocak 23, 2011, 01:22:57 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın Zagzagel,

Benim yazdıklarımı ve Sayın MASON' un imzasını okumuşsunuz. Lütfen bir de forum kurallarının 6, 7 ve 8. maddelerinide okurmusunuz. Bir önceki mesajınız bana hitaben olduğundan aslında hiç üzerime vazife olmamasına rağmen cevap verme gereği hissettim.

Gülmek, neşeli olmak elbette kötü bir şey değildir ancak bazı ortamlarda kurallara göre hareket etmeniz gerekir. Örneğin okulunuzu bitiripte iş hayatına atıldığınızda üstünüz olan insanlarla olan üslubunuza dikkat etmeniz gerekecektir. Profosyonelce davranmayı öğrenecek yada buna zorlanacaksınız bunun yanısıra örf ve ananelerimiz gereğide adab-ı mahaşeret kurallarına dikkat ederiz değil mi ! Örneğin bir cenaze evinde erpri yapmak pekte uygun kaçmayacaktır.

Benim şahsınızdan yada üslubunuzdan yana hiçbir rahatsızlığım yok. Sadece kendimce -dostça- bir konuya dikkatinizi çekmek istemiştim.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2011, 01:59:24 öö Gönderen: dogudan »

Ocak 23, 2011, 01:56:33 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Sayın Zagzagel'in mesajında da belirtiği üzere konu "Masonlar.org 2011 Satranc Turnuvasi" bölümünden ayrılarak üyeler  bölümüne taşınmıştır.

Saygılarımla,

Gelin Zagzagel diye bir konu açın eleştirin beni. Ama bu konuyu niye sulanıdırıyorsunuz ki?

Ocak 23, 2011, 02:19:57 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evvelce moderator dogudan beyefendiye hasbi şükranlarımı kabul edilmesi ümidiyle arz ederim.

Muhterem Lethe, abdiaciz buraya üye olurken bahsekonu sözleşme hükümlerini pek alakadar bir gözle okumuş idi. Hatırlatmanız üzere tekraren okuma bahtiyarlığına eriştim. Saygıyla teşekkürlerimi arz ederim.

Mamafih, sahs-i âlinizin iştigal ettigi ameliyeyi bilmek noktasında noksanlığım oldugundan insaalah hukuk ilmiyle ilgili bir meslek erbabı olmamanızı tercih ettigimi de zarurete binaen söylemeyi de Necip milletimin salahiyeti icin bir borç bilirim. Binaenaleyh salık verdiginiz altıncı maddeyi eğer bir kez daha okursanız goreceksinizdir ki forum yönetiminin uyarısından ve buna karsı üyenin yapmaması gerekenlerden bahsetmektedir. Gördüğüm kadarıyla siz forum yönetiminde değilsiniz. Bu yonlendirme ile forumu benimsediğinizi görüyorum ki bu mutluluk verici, kisi olduğu yeri benimsemeli.

7. Madde acısından da gönderdiğim mesajların bir ihlal teşkil etmediği kanısındayım. Chat dili kullanmadım. Türkceyi tanınmaz bir hale getirip yazmadım. Görüşlerimi arz ettim, biraz farklı bir üslupla.

Edep erkan yol bizdedir. Elif hakka doğru yoldur cim ararsan dal bizdedir,

O yüzden adabı da oturup kalkmasını da biliriz. Meyyit asil anası ile kucaklasitiktan sonra muteveffanin evinde insanlar toplanır. O evde espiri yapılmaz mi? Belki, Ama gidenin guzleliklerinden bahsedilebilir. Yüzde gülücükler açabilir.

Benim yazdığım mesajlar da densizlik yoktu ki bana bu örnekle gelesiniz. İzanı da fizani da biliriz.

Ama herkes haddi bilmelidir. 6,7,8...

Neyse bir orta bir sade size güneşli günler bana müsaade

En patavatsiz gidislerimle
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2011, 02:38:03 öö Gönderen: Zagzagel »

Ocak 23, 2011, 03:09:26 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sayın Zagzagel;

Sanırım hakkınızda yapılan eleştirileri kabul edememe gibi bir sorununuz var. Olabilir, henüz oldukça gençsiniz. Bunun yanısıra forum yönetiminde olmadığım doğru ancak ben cümlelerimi bir "otorite" olarak değil, "dostça" kurmuştum. Amacım sadece Sayın sundance' nin uyarısını dikkata alarak dikkatinizi bir noktaya çekmekti. Bunu da yine daha öncede belirttiğim gibi dostça yapmaya çalışmıştım.

Yapılan tavsiyeleri dikkate almak yada almamak size kalmış. Ben daha öncede belirttiğim gibi, kendi adıma varlığınızdan yada üsubunuzdan rahatsız değilim. Ayrıca sanırım osmanlıca yada arapça kelimelerle dolu cümleler kurmanın düzgün bir Türkçe' ye vakıf olunduğunun bir göstergesi olduğunuyada bu gibi ifadelerin yüksek genel kültür düzeyini işaret ettiğini düşünüyorsunuz ! Türkçe' yi düzgün kullanmak öncelikle (alternatifinin yaygın olmaması halinde) Türkçe kelimeleri kullanarak mümkün olacaktır düşüncesindeyim.

Saygılaımla,

NOT: Şahsınızla ilgili bir problemim olmadığından konuyu şimdi yada sonrasında daha fazla irdeleyecek değilim.

Ocak 23, 2011, 03:37:26 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yok hiç öyle düşünmüyorum. Kınaye oldun diye öyle yazdım :) ayri kunu acin eleştirin diyen benim zaten ama somurtkanlar kulubü gibi algılamayın forumu dediğim bu ve hala bir şeyi hatırlatmak istiyorum Fahri trafik müfettişi çok olursa araba kullanılamaz. Kendi adıma istirham ediyorum, bırakınız trafik polisleri gorevlerini yapsın.

Benim de ne siz ne de başkasıyla kişisel bir problemim ya da biçem acısından bir sorunum yok.

Görülmeyen ama var olduğu sezilen kalpten kalbe giden gizli yoldan opucuklerimle.

Ocak 23, 2011, 12:02:30 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Syn Zagzagel

Gerçekten gereksiz konuşmalarınızla insanları rahatsız ettiğinizin farkında değilmisiniz.