Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"  (Okunma sayısı 17958 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 16, 2011, 01:11:39 ös
Yanıtla #10

:)

Sn. Adam, değilim :)

Ve son derece haklısınız, ben orada bir hariciyim. Onlardan birisiyle konuşurken de bunu biliyor olarak konuşurum zaten.

Sevgiler.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ağustos 16, 2011, 01:13:28 ös
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sevgili Atila, ilk pqragrafiniza cevap vereyim. Bir grup insan Biz oluyoruz galiba. Ama orada yazdığınız hiçbir gerekçe bizim ye diğerimize Kardes dememizin sebebi, gerekçesi değildir. Ne özel hissetmek, ne farklılaşmis olmayı ona etmek ne de osaydiklarinizdan herhangi biri Kardesim dememizdeki sebebi değildir.

Ben bir Kardesime Kardesim derim. Tıpkı anneme anne babama baba demek gibi. Dışarıda farkililik yaratmak icin anne demiyorum ben anneme, annem oldugu icin her ortamda anne diyorum. Tıpkı sizin annenize anne dediğiniz gibi. Ben bazen valide Sultan da derim veya baska tanimlamalrimda olabilir o ayri :) . Aynen boyle iste benim ornegin Mustafa Kemal Kardesime Kardesim demem, o doğallıkla söylüyoruz ardniyetsiz, herhangi bir dışlama ya da farklılık hissi uyandırma gibi bir niyetim(iz) de yok.

Ben bu sebeple insanların bu Kardesim sözüne niye takıldıklarını anlamıyorum. Kardesim diyorum cunku kardesiz, ne diyeceğim ki baska? İnsanlar kendini dışlanmış hissediyormuş. Cevabım su olur: kusura bakmayın biz birbirimize Kardesim deriz. Ama erdemli olan tum insanları severiz.

Sevgi ve Saygılarımla.

Ağustos 16, 2011, 01:33:09 ös
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Kardeşim lafına kalana kadar o kadar çok ayrışmışlık varki bu dünyada eğer ayrışmışlıksa bu herhalde en son sırada olur.Bakınız bugün gazetelerde bir haber yeni bir dünya düzeninden bahsediyorlar ve zencilerin köle olması gerektiğini söylüyorlar.İnsan beyni bir diğerine karşı bu kadar nefret ve sayamayacağım kadar hiçlikle dolu iken bir başkasının köle olarak kullanılmasını doğal birşeymiş gibi söylüyor ve yapıyorsa,yıllardırda köle olarak kullanılan bu insanları şimdi kardeş yapmak içlerine ve akıllarına elvermiyorlar.Kardeşlik bu dünyada böyle öldü,Yerde bir ölü cansız yatarken 10 metre ileride cafede son derece rutin ve önemsizmiş gibi yiyip içerken biz kaybettik kardeşliğimizi,Gencecik insanlara kurşun sıkarken ınuttuk kardeş olduğumuzu.O kadar acılarını yaşarken dahi hatırlayamadık aslında kardeş olduklarını ve kardeş olduğumuzu.

Bir yaşlıya,bir sakata bırakın yardım etmeyi ahmakça onlarla açık ve aleni dalga geçerken zavallı beyinlerinin ne kadar boş olduğuna aldırmaksızın dalga geçip keyf yaparken unuttuk kardeşliğimizi,Düşeni kaldırmayı unuttuğumuz için kaybettik kardeşliğimizi,kardeşliğin paylaşmak demek olduğunu hep unuttuk hep bana hep bize yaşadık o kadar zulm ve acı çektiğimiz halde hala hatırlayamadık aslında kardeş olduğumuzu.Bize sadece ahmak ve s....k denir bunları hatırlayamadığımız için.

Bırakın sevgili Mason dostları rahat rahat kardeş desinler,birader desdinler yaşasınlar o duyguyu birbirleri ile bizmi biz ise onlara bakıp hayıflanalım ve şöyle düşünelim bu duyguyu masonlar bizden önce keşfetmişler ve yaşıyorlar.Bizde hatırlamaya çalışalım kardeş olduğumuzu ve kardeşliğin en korunaklı en masum anlarını kardeş derken yaşıyalım.
Belki ölümlerin zulümlerin ve her türlü acıların ilacıdır kardeş demek.Bence bu konu çok uzamaamalı herkes payına düşeni almalı ve kardeşliği iyi idrak etmelidir.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 16, 2011, 03:43:50 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aslında konuya bu kadar kişinin cevap vereceğini düşünmemiştim.

Fikirlerini paylaşan herkese teşekkür ederim.

Benim takıldığım konu sitedeki masonların birbirlerine kardeşim demesi değildi. Birbirlerine kardeşim demelerinin yanı sıra bunu üsluplarına yansıtmalarıydı.

Ama buna da sağolsun Sn. Mustafa Kemal yanıt verdi. Ona da ayrıyetten teşekkür ederim.

Ayrıca Sn. karahan. Çok güzel yazmışsınız. Ellerinize sağlık. Herkes kardeşiliğini yaşasın. O duyguyu tatsınlar, dünyadaki en büyük zevkten mahrum olmasınlar. Kimse de buna karışmasın. Zaten dediğim gibi benim de amacım buna karışmak değildi.

Saygılarımla...

Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 16, 2011, 04:13:49 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Aslına bakarsanız Türkçe de ''kardeşim'' argo olarakta bir hitap tarzıdır. Örneğin ''şşşşt kardeşim bi baksana'' yada '' ne diyon sen kardeşşim'' gibi.
Kardeşim demek köşe başı tutanlar bilir, kavga sebebidir. Orada inceden bir, karşı tarafın annesine bir gönderme vardır. Hatta kavga şöyle başlar '' ben senin nereden kardeşin oluyorum La...'' diye. Sonradan bu durumu önlemek için bu kelime '' Birader'' le yer değiştirdi. Şimdilerde sokakta güncel olan ''Birader''. 3-5 yıldır dikkat ederseniz sataşma değil ,ama hitaap olarak ''kanka'' deniliyor. ''Kardeşim'' dese kavga çıkıyor en iyisi ''kanka'' da karar kılındı.
Saygılarımla

Ağustos 16, 2011, 04:36:42 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Sayın scullG,
Efendim sizin açıklamanızı yerinde ve haklı bir açıklama olarak görüyorum, size katılıyorum ancak benim açıklamamda ki amacım sizin farklılıklarınızı tasfir etmek değildi, sadece okuduklarımdan anladığım hitabet ile algılanış şekliniz üzerine anladığım his ile algılanış şeklinizi tasfir etmeye çalıştım.

Benim kişisel görüşüm bir sosyal etkinliğin veya örgütsel bir oluşumun içerisinde fikir birliği yapmış veya düşüncesel yakınlık kurmuş kişilerin bir birlerine hitaplarında kardeşim tarzında kelimeler kullanmaları bence son derece normal bir durumdur. Diğer insanlarıda tanıdığınızda ve içinize (kalbinize, beyninize veya örgütünüze) kabul ettiğinizde onlarada benzer sftalar ile seslenceksinizdir.

Bu konuyu iki şekilde anlatmaya çalışmıştım, her kesin ilk okuduklarında anlaya bileceği şekiller ve kendi düşüncem.

Ağustos 16, 2011, 09:37:32 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan ve Sayın Hacamat çok ilginç ve acı noktalara dokunmuşlar. Biz kardeşlik kavramını kaybettik ve doğal olarak masonların kardeşlik anlayışını kıskanıyoruz.

Sayın Hacamatın da yazdığı gibi Kardeşim demek köşe başı tutanlar bilir, kavga sebebidir. Orada inceden bir, karşı tarafın annesine bir gönderme vardır. Hatta kavga şöyle başlar '' ben senin nereden kardeşin oluyorum La...''  Kardeşim kelimesine bile tahammülümüz yok.

Örneğin bizim müslümanların yahudileri güçlerinden dolayı kıskanmaları, çeşit çeşit komplo teorileri üreterek onları şeytanın uşakları gibi gösterme çabaları gibi. Müslüman müslümanın kuyusunu kazmaya çabalarken, yahudilerin birbirine tutkunluğu nedeniyle her alanda başarılı ve güçlü bir konuma gelmeyi başarıyorlar.

Ben masonluğu tam bilmiyorum fakat bu sitedeki izlenimlerime göre masonlardan öğrenmemiz gereken çok  şey olduğu kanaatini taşıyorum.

Saygılarımla.

Ağustos 18, 2011, 01:04:17 öö
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Masonları kıskanmadım...kardesligin ,yada akrabalık kavramlarının tümünün kan bagı ile olmadıgını biliyorum.sevginin otesinin oldugunu biliyorum adına aşk deniyor....bunun cinseliklede hic bir baglantısı yok.. Her gun,her yerde  bir seyleri ogreniyorum ama acık itirafım olsun masonlardan bir sey ögrendim diyemem..sn ADAM dan cok sey ögrenecegimi biliyorum..iyi bir rehber ,iyi bir işaretçi:)))

Ağustos 18, 2011, 09:35:17 öö
Yanıtla #18
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.smyrnali

Masonlardan belkide birşeyler öğrenmişsinizdirde farkında değilsinizdir.Bilgi insanı mutlu eden bir okyanusa benzer daldıkça dalarsın,önünde ufuklar açılırda farkında bile olamazsın.Masonlardan birşey öğrenmedim demek biraz iddialı olmuş,Foruma devamlılığı olan üyelerin burada yaptığı tartışmalar olsun bilgi paylaşımları olsun diğer forumlara benzemez.Mesela burada aklına estiği gibi hakaret edilmez farkında değilsinizdir belki ama karşı tarafın hakkını korumak için uyarılırsınız çizgiyi geçtiğinizde.

Masonların benim anladığım aynı dine baktıkları gibi insanları bir şey öğretmek için vaatte bulunmazlar en azından öncelikleinde yoktur,lakin insandaki erdemlerin tekamül seyrine bir şekilde müdahil olurlar kişinin kendini bulabilmesi için
en azından benim anladığım bu.Ben kendi adıma bu forumda bilgiye dair iyi şeyler öğrendim dilerimki sizde öğrenirsiniz.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 18, 2011, 10:31:03 öö
Yanıtla #19
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan, aslında Sayın Smyrnali haklı duruyor. Masonlardaki ketumiyet nedeniyle pek çok bilgiyi sayın Adam'ın ya da sizin gibi harici arkadaşların yazdıklarından edindik denebilir. Fakat şuur oynatıcı düzeyde masonluk hakkındaki komplo teorilerinin asılsız olduğunu söylemeleri, bunların yanlış anlaşılma veya iftira olduğunu dile getirme çabası içinde olmaları ve sayın Adam'ın biz haricilerce sunulan antimasonik iddiaları mantıklı bir şekilde çürütme çabası vb... Her ne kadar bu içimize su serpse de, bu sitedeki harici arkadaşların masonluğun "ne olmadığını" öğrenmiş olsalar da "ne olduğu" hakkında kafalarında tam bir taslak oluştuğunu tahmin etmiyorum.

Yani masonluğun komplo teorilerinde olduğu gibi bir satanist örgütleşme olduğu iddialarının gerçeği yansıtmadığı konuşuldu genelde ve içimize su serpildi diyebilirim.

Aksine masonluğun her dinden insanın birbirine kardeşim diyebildiği "sıradışı" bir kaynaşmanın yaşandığı hümanist insanların bir araya geldiği ilginç bir yapı olarak (bende oluşan taslak da budur.) Eğer bu masonlarca abartılmıyor ve sempatik görünmek için uydurulmuyor ise, kısacası pratikte de gerçekleştirilebilir bir durum ise keşke tüm insanlık bu şekilde barış içinde kaynaşabilse  diye umut ediyorum açıkcası. Kıskançlıktan bahsederken kastım imrenmekti. Normalde aynı dine mensup olup farklı mezheplerde olan insanlarda bile ciddi itişmeler yaşanıyor, aynı düşünce ve inanışa sahip insanlarda da nezaket değil şiddet göze çarpıyor. Farklı dinleri birleştirebilen bir kavramı kıskanmamak ya da imrenmemek elde değil.

Saygılarımla.