Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dikkatimi çeken ayrışma "Mason-Harici"  (Okunma sayısı 17951 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 16, 2011, 01:47:16 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu sitede şunu fakettim. Sitedeki masonlar konularda tartışırlarken birbirlerine "Kardeşim" diye hitap ediyorlar.

"E, ne var bunda? Masonluk bir kardeşlik kurumudur. Elbette öyle diyecekler."

Peki ama harici bir ortamda da mı durum böyle? Ben bu yazışmaları okurken resmen ortada bir harici dışlanması görüyorum. Ya da bir mason dayanışması deyim. Hangisini tercih ederseniz.

Sitedeki mason dostlarım, genelde birbirlerine karşı sert cevaplar vermiyorlar. Ama iş bir hariciye geldiğinde, cevabın dozajı -zaman zaman- birden artıveriyor.

Benim anladığım "Eşitlik-Özgürlük-Kardeşlik" üçgeni burada yok. Ben ne anladım bu eşitlikten, kardeşlikten, özgürlükten?

Yanlış anlamayın. "Bana da kardeşim desinler. Diğerlerini kıskanıyorum." demiyorum elbette. Sadece bu durumun nedenini sorguluyorum. Bir mason diğer masona elbette kardeşim diyebilir. Bundan doğal ne var?

Peki karışık bir ortamda mason-harici ayrımı yapar mı? Yapmalı mı? Yapabilir mi? Masonları farklı, haricileri farklı mı görüyor?

"Neden bunu soruyorsun, ne farkeder ki?" diyorsanız, söyleyeyim:

Bu olay bana kalırsa kendini gereğinden fazla belli ediyor. Son olarak bugün dün de bir konu içerisinde bu tavırı görünce, site dışındakilerin göremeyeceği, bu bölümde bu konuyu açmak istedim.

Yoksa bu durumdan şikayetçi tek harici ben miyim? Ya da sadece ben mi farkettim bu durumu.

Ha bitirmeden, ben bir şeyden daha şikayetçiyim.

Masonlara özel bölüm de ne demek? Bu sitenin en tepesinde kocaman "Masonlar.org-Harici Forumu" yazmıyor mu? Olacaksa "Harici Bölümü" olsun, oraya masonlar giremesin. Niye? Çünkü burası harici forumu. Bu sitenin kurucusu/sahibi böyle söylüyor.

Bir şey daha diyor sitenin kurucusu/sahibi. "Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir." (Belki bunu sadece sitenin kurucusu/sahibi değil, birçok mason söylüyordur, bilemem. Ama sitenin sloganı bu.) Bu yüzden ben buna da sadık kalarak "Harici Bölümü" kurulsun önerimin bir ironi olduğunu tabii olarak belirtmek isterim. Belki gerek yok ama ben yine de belirteyim değil mi? Ne olur ne olmaz. :)

Saygılarımla...

MMT

Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 16, 2011, 02:06:03 öö
Yanıtla #1

Sn. MMT,

İnanın bütün samimiyetimle söylüyorum, şikayetçi olduğunuz konu nedir anlamadım.

Mason-Harici ayırımı neden var diyorsunuz. Var çünkü Mason olmayanlar Mason değil... Bence çok doğal bir ayırım ve hiçbir dışlama içermiyor...

Masonların birbirlerine Kardeşim dedikleri bir sır değil zaten. Ben Kardeşlerime Kardeşim diye hitap ediyorum, çünkü onlar benim Kardeşim. Bunda da dışlama yok...

Son nitelemeye gelince", Forumun Hariciler Tarafından da Görülebilen Bölümü" daha açıklayıcı bir isim olurdu, ama gereksiz uzun. Harici Forum yeterli bir anlatım bence.

Belki kastettiğiniz başka birşey vardır, ama ben anlamadım inanın...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ağustos 16, 2011, 02:07:27 öö
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Sayın harici üye, siteye girdiğimde benimde bu dikkatimi çekmişti. Fakat belli bir süre sonra alıştım.
Günümüz islam tarikatlarındada bu tarz bir yaklaşım vardır. Daha doğrusu ,cemaat kültüründe bu vardır.
cemaat: Aynı düşünce yapısına sahip insanların bir araya gelmesine denir. Tanım bu.
Aynı düşünce yapısındaki insanlar, bir araya geldiğinde birbirlerine genelde ''kardeşim'' diye hitap eder. bu da normal.
benim anladığım, sizin rahatsız olduğunuz kısım, kendi aralarında değilde topluluk önünde de yapılıyor olması.
Siz de kendinizi Forum sitesinde dışlanmış gibi hissetmeniz. Mevzu bu. Sizi yanlış mı anlamışım?
Saygılarımla

Ağustos 16, 2011, 02:19:34 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Öyle güzel anlamışsınız ki Sn. Hacamat. Ben kendimi daha iyi anlatamazdım herhalde.
   Ama yine de eklemek gerek. Masonların "Kardeşim" kelimesi, bir cemaattekinden çok daha derin.

Sn. Mustafa Kemal

Sizlerin birbirinize "Kardeşim" diye hitap ettiği bir sır değil, evet. Peki bunu açık bir ortamda da yapıyor musunuz? Bir yemek masası düşünün. O masanın en başında siz oturuyorsunuz. Ve diğer insanlar. Bu insanların bir kısmı mason bir kısmı harici. Burada da uygular mısınız "Kardeşim" şeklinde ki hitabınızı. Ayrım yapar mısınız?

Yapmayacağınızı düşünüyorum. Zaten masonların bana anlattığı masonlukta da böyle bir durum söz konusu olamaz.

Peki bu site de niye var? Ben masonlarla hariciler arasında bir fark görmüyorum. Bana göre bu sitedeki herkes güzel birer dostum. (Ha belki sanal dostum ama olsun.)

Ve bir nokta daha. Sn. Mustafa Kemal, farketmişsinizdir ki sitedeki masonların, masonlara verdiği cevaplarla haricilere verdiği cevaplar arasında gözle görülür bir fark var. Yani sitede bir mason bir hariciye karşı sert bir tavır takınırken, bir "Kardeşine" karşı daha yumuşak tavırlar takınıyor.

Ben sizin kardeşliğinize karşı değilim. Hatta saygı duyuyorum. Ama haricilerin bulunduğu ortamda da bu tabiri kullanmak, hatta sözlerinizde bu tabirin esintilerini hissettirmek bence doğru değil.

Ayrıca, masonlara özel bölüm olayına da tamamen karşıyım. Sizlere bir kastım yok. Asla. Olması söz konusu da olamaz. Sadece bu site madem harici sitesi, böyle bir şey olmamalı. Gerçi o bölümün içeriğini de bilmiyorum ya.

Zaten beni şaşırtan da bu. Madem harici forumu burası, neden bir hariciden gizlenen şeyler var?

Öyleyse burası harici forumu değil. Burası masonların forumu. Hariciler de onlardan faydalanabiliyor. Ama bir yere kadar.

İşte benim şikayetim bu Sn. Mustafa Kemal.

Saygılarımla...
                                                                                                                                            MMT
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2011, 02:34:46 öö Gönderen: MMT »
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 16, 2011, 09:41:56 öö
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Sayın MMT, bence Harici kelimesi itici bir kelime. Dışlanmak anlamını taşıyor. Doğal olarak bir ortamda dışlanmışlık hissi zorunuza gitmesi normaldir. Bu tarz konular hakkında önceden de konuşulmuştu.

Sayın Hacamat'ın da değindiği gibi her gruplaşmada gruplar arasında bir hoşgörü ve tolerans vardır. Örneğin ben çocukları pek sevmem ablamlara gittiğimde ufak çocuklarının ciyaklamaları nedeniyle pencereden dışarı atasım geliyor fakat onlar sevdiklerinden sabrediyor ve 24 saat bu işkenceye katlanıyorlar. Yani masonlar arasında daha dikkatli ve kırıcı olmadan yazışma bu sevgi ve saygının derinliğinin bir göstergesi diye bakıyorum.

Aslında buradaki mason arkadaşların işleri zordur. Diledikleri gibi yazamıyorlar. Yani belli kuralları var, ketumiyet var. Kontrolsüz güç, güç değildir diye bir reklam fragmanını anımsadım. Kontrollü gitmek de zor.  Örneğin mason biraderine kardeşim denilmesi bile göze batıyor. Ve forum üyeleri "Ben insan değil miyim?" diye arabeskvari söylemlerde bulunuyorlar. :)

Saygılarımla.

Ağustos 16, 2011, 09:47:40 öö
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayın MMT,

Öncelikle kafanıza takılan site yapısını anlatayım.

Sitemizin ismi Masonlar.org

Site icinde alt bölümler mevcut. Hür Kose, Satranc, haricilerin de katılım da bulunabileceği Forum ve sadece Masonların görebileceği Özel Bölümler ve digerleri...

Site MASON Kardesim tarafından kurulmuş ve Masonlar tarafından yonetilmektedir. Harici Forum isimli kısımda Mason olmayan kisiler de (bunların icerisinde antimasonlar da olabilir) uye olabilmektedir ve kurallar çerçevesinde paylaşımlarda bulunabilmekteler. Haricilerin de dahil oldukları bu forum bölümüne Harici Forum denmistir. Dolayısıyla ironik olarak yapılsın diye talep ettiginiz masonların giremeyeceğim haricilere yönelik bölüm kurulması mümkün değildir.

Bu forum bölümünün mottosu Masonluk Masonlardan ogrenilmelidir kelimesidir.

sizin sıkıntı duyduğunuz husus anladigim kadarıyla bizlerin birbirine Kardesim diye hitap etmemiz. Soruyorsunuz dışarıda da boyle mısınız diye. Evet boyleyiz. Ben benzer bir başlıkta daha once de söyledim. Telefonda, yolda, internette, Binamızda, yemekte, nerede olursam olayım, bir kardesime Kardesim derim. Bu bir dışlama değildir.

Sert yanıt mevzusuna gelirsek; ben sahsen sert yanıtlar verdigimi dusunmuyorum. Ama guzel bir sey soylemissiniz. Masonluk Masonlardan ogrenilmelidir deniyor diyerek. Sırf konu acmak icin açılan konular, bilgisi olmadigi halde fikir üretenler, tum samimiyetle verilen cevaplardan sonra dahi Nuh diyorum hala peygamber asla tavırları olursa bazen ben de dahil Kardeslerim cevabı biraz sert verebiliriz. Ama çoğunlukla cevap vermeyiz. O zaman da Masonlar nicin susuyor? Hani onlardan ogrenmeliydik denilir.

Kısaca boyle.

Sevgi ve Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 16, 2011, 09:50:20 öö Gönderen: skullG »

Ağustos 16, 2011, 10:23:19 öö
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

Mevlana ne güzel söylemiş.Belki biz hariciler Sn.Skullg'un dediği gibi her konuda bir fikrimiz söyleyecek bir sözümüz var,belki birazda felsefemiz eksik.Mevlana gibi düşünürsek,yada islamdaki öğretide olduğu gibi az yemek az uyku az konuşma büyük erdemdir.Mason kardeşlerin yaptıklarıda budur.Bizi izliyorlar belki bir çok konuya sadece bıyık altı gülüyorlar(şaka) neye cevap vermeyi değer buluyorlarsa ona cevap veriyorlar.

Kardeşim hitabı aslında çok önemli bir felsefi görüş bu zamanda hissedemesekte biz birden varolduğumuz için zenci ilede çinli ilede arap ilede ve diğerleri ilede kardeşiz mecaz değil hemde gerçek anlamda.Belki dünyanın ihtiyacı olduğu en sihirli kelime kardeş,kardeşim diyebilmek ne önemli ne ayrıcalıklı.Masonlar kendi aralarında bunu yapıp haricilere ise kardeş değilmiş muamelesi yaptıklarını düşünmüyorum olsa olsa sadece kendi gibi düşünenler için daha pozitif geliyordur kardeşim kelimesi.Önemli olanda zaten kardeşim demek değil kardeşim derken o kelimenin sihirli gücünü anlamak.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 16, 2011, 12:13:25 ös
Yanıtla #7

Sn. Mustafa Kemal

Sizlerin birbirinize "Kardeşim" diye hitap ettiği bir sır değil, evet. Peki bunu açık bir ortamda da yapıyor musunuz? Bir yemek masası düşünün. O masanın en başında siz oturuyorsunuz. Ve diğer insanlar. Bu insanların bir kısmı mason bir kısmı harici. Burada da uygular mısınız "Kardeşim" şeklinde ki hitabınızı. Ayrım yapar mısınız?

Evet, bir Kardeşime her ortamda, her koşulda Kardeşim derim. Ayırım konusuna gelince, yazmıştım gözden kaçmış herhalde, bir daha yazayım. Bu kelime bir dışlama, bir ayırım amacıyla söylenmez.

Kardeşim kelimesinin benim için büyük bir anlamı vardır, gerçek bir kardeşliği ifade eder. Onun için, ben "Kardeşim" derim. Bu güzelim kelimeyi saçma sapan benzetmelerle kirletenler olsa bile...

Gelelim yazılara verilen cevap meselesine. Sn. Karahan çok güzel bir alıntıyla başlamış sözüne, benim de çok sevdiğim bir sözdür bu. Ama Kardeşim kelimesini kirleten "kirli" zihinler bu lafı da ters tarafından anlar. "Her lafa verilecek cevabım var" kısmını kendince "her lafa cevap vermem lazım" diye yorumlar. SOnra da bilgim yok ama fikrim var, ne var söylesem diye atlar ortalara.

Benim görüşüm herkese hakettiği cevabı vermektir. Bilgiye dayanan, kaynağı olan, art niyet içermeyen her laf değerlidir, cevaplandırılır. Sert çıkışlar oluyor doğrudur, bu çıkışlar ya "laf olsun diye" laf edenlere, ya kasıtlı olarak saçmalayanlara karşıdır.

Zaman zaman en sert çıkışları yapan birisi olarak söylüyorum, bir bakın kaç kişiye bunu yapmışım... Ve kaç yazısına... Bunu kişiler yerine yazılar olarak görmeye çalışsak nasıl olur? Aslında sadece yazılar da değil, "kaynağı belli yazılar"...

Nasılsa silindi gitti, bir örnek vereyim. Bir zamanlar bir yazı geldi buraya, neymiş İnönü camileri ahır yapmış, meyhane yapmış... Ayıptır, günahtır, yazdınız bari örnek verin hangi camiymiş bu dedim... Bir örnek geldi, bir cami yıkıntısı, altında bir yazı "19. yy. sonları" El insaf, İnönü o zamanlarda daha yeni doğmuştu, okula bile başlamamıştı. Bu tip alçak, şerefsiz yalanları hangi çevrelerin çıkarttığı belli. Ben tepki verirsem, bunları araştırmadan. öğrenmeden, bilmeden burada kendi fikri gibi satanlara laf ederim.

Neden bu tepki bir Mason'a denk gelmiyor? Buna da cevap vereyim. Aynı örnekten gidelim. Bir Mason camilerin ahır yapıldığını duyar ve bunu inandırıcı bulursa, araştırır. Örnek isim getirir. Şu ilde bu cami şu tarihte ahır yapılmıştır der, biz de bunun üzerinden konuşuruz. Tevatürle laf söylemez, hele altında 19.yy. sonları yazan bir örneği "al sana kanıt" diye ortaya atmaz. Bunu yapmak için de Mason olmaya gerek yoktur aslında. Düşünebilmek, ve bulunduğu ortama saygı göstermek yeterliidir. Netekim bu şekilde yazan, paylaşımlarda bulunan çok sayıda "Harici" üyemiz de var. Bunlara karşı da sert çıkışlar olmuyor...

Velhasılı kelam Sn. MMT, verilen cevaplarda kişi kayırma yoktur. Yazılana verilen tepki vardır. Diyebilirsiniz ki, ya bir Mason bu şekilde "saçmalarsa". İnanın o yazı da gereken tepkiyi alır.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Ağustos 16, 2011, 12:33:04 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Selam ve saygılar..
Sevgili beyler ve hanımefendiler, bir grub insanın bir birine Kardeşim demesi, kendilerini özelmiş gibi hissetmesi veya özellermiş gibi hissedilerek ayrıştırılmış duygusuna kapılınması, kutsal veya üstün tavırlar varmış havası yaratılması, uyanmış-bilge-becerikli imajlandırmalarının yapılması v.s. (diye çoğaltıla bilir) tüm bunlarla birlikte amaç acaba diğer insanların kafalarında bu grubu hayal etmeleri ve hayallerinde onları güçlendirmelerimidir. Hayal edilemeyen her düşünce ve ideal yok olur.
Ben şahsi fikrimi size beyan etmek isterim.. Kardeşim denilmesi veya denilmemesi benim için her hangi bir his uyandırmıyor. Tanıdığım bir çok mason var ve açıkcası kardeşim demek istemeyeceğim insanlarda var. Tam aksine baba bile diye bilceğim bilge, kaliteli büyüklerimde var. Bu durum normal yaşantıdan farklı değilki.. Dostum dermisiniz her kese.. Sohbetlerinizde dostlarınızın yanında başka kişilerede beyefendi veya hanımefendi dersiniz.. Bence normal bir durum fazla abartmamak gerektiği düşüncesindeyim..

Ağustos 16, 2011, 01:06:27 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Atila'nın deyişi çok güzel. Ben ondan öncekilere değinmek isterim.

Bu konu forumda kim bilir kaç kez tartışıldı.

Elbette önceki tartışmaların hepsini okumak pek zor ve yorucu bir iş. Gereksiz de...

Dolayısıyla benim burada yazağım da daha önce bilmem kaç kez yazmış olduğumun yinelemesi olacak; bağışlayın.

Ancak tarz değiştireyim de aynısının tıpkısı olmasın. (Ne kopyalama var ne yapıştırma.)

İçinizde hiç herhangi bir ezoterik kurumun üyesi yani bir başka kurumun inisiyesi var mı?

Sanırım forumda var ama onlar forumla şu sıralarda yakından ilgilenmedikleri için şimdi bu benim yazdığımı okumuyor olabilir.

O soruyu geçelim. Bir ezoterik kurum alalım. Çağdaş olsun. Adını da koyalım: Kısaca AMORC... Bu bir ezoterik kurumdur, değil mi? (İlk üç derecesi için getirilmiş şu iletişim uygulaması olayını geçelim.)

Bir de mason seçelim.

Ben Sayın Mustafa Kemal'i seçtim...

Soruyorum Sayın Mustafa Kemal'e:

"Siz bir AMORC üyesi yani Rozikrusiyen misiniz?"

"Hayır, hiçbir bağlantım yok." der herhalde.

"O zaman Sayın Mustafa Kemal, bir Rozikrusiyenlere göre siz bir haricisiniz."

Sayın Mustafa Kemal'in bir itirazı var mı acaba?

(Bir de Sayın Mustafa Kemal aynı zamanda Rozikrusiyen çıkarmış; işte o zaman ben çatlarım.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.