Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Emin Çölaşan, Türkiye'deki en büyük Mason "Üstad-ı azam." ile roportaji  (Okunma sayısı 52759 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 04, 2009, 05:12:04 ös
Yanıtla #20
  • Aktif Uye

Ataturk'un mason localarını nıye kapattırdıgını kendime gore yorumladim :

Bakınız burda sormus siz hangli locaya baglısınız diye onlarda yahudi olan birini soylemısler.Yani aslında Ataturk onların yaptıkları islerden dolayı kapattırmıyor locaları.Bu locaları dis guclerın kendi isteklerı dogrultusunda yonlendirebilecegini dusundugu icin ilerleyen zamanda sonucları kotu olabılır dıye onlem almıs bence.

Şubat 04, 2009, 05:27:43 ös
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Size katılmıyorum, bence ve gerçek şudur ki; bütün vakıf, dernek, düşünce kulübü vb.. Halk Evleri adı altında birleştirmek istemesidir.
Bir ülke yaratıyorsunuz ve bir Millet tekrar uyanıyor.Bundan dolayı birleşimci olması gayet doğal.Çünkü belli inkilaplar var, bunlara herkesin aynı görüşte olması istenmiş ve bunlara karşı çıkılma gibi bir durum olmasın mantığıyla hepsini Halk Evleri adı altında birleştirmek istemişdir.
saygılar

Bakınız burda sormus siz hangli locaya baglısınız diye onlarda yahudi olan birini soylemısler.Yani aslında Ataturk onların yaptıkları islerden dolayı kapattırmıyor locaları.Bu locaları dis guclerın kendi isteklerı dogrultusunda yonlendirebilecegini dusundugu icin ilerleyen zamanda sonucları kotu olabılır dıye onlem almıs bence.

Şubat 04, 2009, 05:47:25 ös
Yanıtla #22
  • Ziyaretçi

Bu röportaj biraz garip geldi bana....masonluk bana daha ezotrerik,felsefik,mistik,ruhani,manevi olgular çağrıştırırken bu röportajda Üstad-ı Azam sanki masonluğu herhangi bir sosyal dernek tarzında basitleştirmiş.Bu halkın tepkilerini azaltmak için izlenmiş bir politika olabilir mi?

Şubat 04, 2009, 05:59:43 ös
Yanıtla #23
  • Ziyaretçi

ya da ben bu yönüne fazlaca takılıyorum ilgi alanıma girdiği için...

Şubat 05, 2009, 04:56:57 öö
Yanıtla #24
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

Sayın Waldow,

Bu bahsettiğiniz anektod muhtelif şekillerde mailbox' larda internet sitelerinde copy paste olup durmakta günden güne kişiler arasında anlatıldıkça hikaye daha da (vatanperverliği bir şart, bir hayat gayesi olarak kabul eden) bizleri üzen ve  komikleşen bir hal almaktadır. Şimdi izninizle bir kaç soru sormak isterim.

1- Bu hikaye' nin anlatıcısı kimdir? O odada kim bulunmuş da bu anektodu anlatmıştır. Bu hikaye yazılı bir metin midir?
2- Geçenlerde Danone' nin çcoukların zekası üzeinde geriliğe yol açtığına ilişkin rakip şirket çalışanları tarafından sürekli forward edilerek yayılan ve bu anektod ile benzer şekilde gitgide olayların kontrolden çıktığı bir  yazı daha vardı. Acaba ona da inandınız mı?
3- Bu Danone mailini üreten ve tekrar tekrar forward eden zevâtın şu an yargılanmakta olduğunu biliyor muydunuz?
4- Çok eski ve tarih boyunca kurumuna ilişkin saldırılara suskunlukla cevap veren (Şu an benim yaptığımın aksine) bir kurum söyler misiniz. Sizce bu kurumun kurumsal anlamda böyle bir geleneği olmasa bu olayı anlatan kişiler yargılanmaktan kurtulur muydu?
5- Sitemizin, bizlerin "Uyku Dönemi" olarak adlandırdığı bu olaya ilişkin yazdıklarını okudunuz mu?
6- Sitemizin, Hiç bir ülke veya Obediyanstaki Masonluğun diğeri üzerinde bir düzen hakkı bulunmayacağına ilişkin yorumları okudunuz mu?

Sorularımı lütfen kişisel olarak algılamayın, her birini merak ettiğimden soruyorum.

Atatürk ve Masonluğa bakışı ile ilgili olarak kısa bir bölüm içeren "yazılı" bir anı kitabı var, üstelik harici alemde basılmış. "Atatürk' ün Uşağı" yazarı Cemal GRANDA okumanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Şubat 05, 2009, 03:43:45 ös Gönderen: Omnia Tempus Alit »
Tempus fugit...

Şubat 05, 2009, 07:06:21 ös
Yanıtla #25
  • Aktif Uye

Bu yazdılarım benım kendi fikirlerim belki boyle olmus olabılır diyorum hic bir yerden gormedım.Olayı biz yasamadık ancak fikir uretiyoruz.

Şubat 11, 2009, 11:28:37 ös
Yanıtla #26
  • Ziyaretçi

Hocam çok özür diliyorum ama klavyenizde "ı" harfi de var "i" harfi de ve "inkilap" yazmış olduğunuzdan dolayı karışmak istedim. Doğrusu "inkılap" tır. bkz. www.tdk.gov.tr

Saygı ve Sevgilerimle,

Çünkü belli inkilaplar var

Şubat 11, 2009, 11:39:47 ös
Yanıtla #27
  • Ziyaretçi

Sayın MASON un 01.12.2008 de yazdığı mesaja istinaden yine de sormak istedim. Maddiyat benim için çok önemli değil ama halen merakımı giderebilmiş değilim. Yasak olmayan bir mevzunun söylenmemesi konusunda ısrarcıyım tutarlılık açısından. Ankara Çayyolunda oturmaktayım, etrafımda bir çok mason var tanıdığım onlara soramadığım için burdan sormak istedim giriş ücreti ve yıllık aidatı.

Saygılarımla,

"Sayin Davinci,

Hayir. Para miktarinin soylenmesi yasak degildir.

Saygilarimla"

Sayın spinoza,

Bir kardeşimizin locaya olan manevi yükümlülüklerinin yanında maddi yükümlülükler hiç önemli değil diye özetlersem sanırım miktarın azlığı ya da çokluğu açısından zihninizde bir nirengi noktası oluşur.

Saygılarımla,

Şubat 11, 2009, 11:54:45 ös
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Bay spinoza çok teşekkür ederim düzelttiğiniz için, daha dikkatli olmaya çalışacağım.
saygılarımla...

Hocam çok özür diliyorum ama klavyenizde "ı" harfi de var "i" harfi de ve "inkilap" yazmış olduğunuzdan dolayı karışmak istedim. Doğrusu "inkılap" tır. bkz. www.tdk.gov.tr

Saygı ve Sevgilerimle,

Çünkü belli inkilaplar var

Şubat 17, 2010, 01:00:01 öö
Yanıtla #29
  • Ziyaretçi

sn. Alsaç, Emin Çölaşan'la yaptığı röportajda sadece kutsal kitapları olanları masonluğa aldıklarını söylemiş. Eğer kişi budistse veya hinduysa kutsal bir kitabı yoksa alınmıyor mu masonluğa? Demek istediğim bazı ülkelerde insanlar maymuna, öküze veya file tapabiliyorlar. bu insanlara göre yaratıcı onlar olabiliyor. sadece ulu bir yaratıcıya inanmaksa onlara göre de bu hayvanlar ulu yaratıcıdır. benim bildiğim sadece "ulu yaratıcı"ya inanmak kafidir. kutsal kitap olmasa da olur. eğer yanlış biliyorsam düzeltirseniz sevinirim.