Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Türkiye'deki "mimarlık" ve "şehircilik" uygulamalarından memnun musunuz?

evet
hayır
tam olarak evet veya hayır diyemem.

Gönderen Konu: Türkiye'deki "mimarlık" ve "şehircilik" uygulamaları (anket)  (Okunma sayısı 30084 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 10, 2010, 05:20:49 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Mimarlık ve Şehircilik uygulamalarına ilişkin sorumdaki zamanı lütfen "cumhuriyet dönemi" olarak sınırlandırarak cevaplandırınız.
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2010, 05:23:12 ös Gönderen: alcyone »
veritas lux mea.

Şubat 10, 2010, 07:32:35 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Gecekondu yapana elektrik, su, doğalgaz götürüp, çöp vergisi falan alan bir ülkenin mimarlık, şehircilik uygulamalarından söz etmenin gerekliliği varmıdır!

Osmanlı zaten 2 ,3 saray, 10,15 çeşme yaptırmış, şehircilik ve sanat adına 600 sene hiç birşey yapmamış.

Özellikle büyükşehirlerde büyük çoğunlukla Müslüman olmayan Türk Vatandaşları ne yapmışsa yapmıştır, onlarda olmasaydı ne Nişantaşı ve Beyoğlu'ndaki güzel apartmanlar, ne İzmir'de ki güzelim konsolosluk binaları ne de diğer mimari yapılar olabilirdi.

Şimdilerde bunların da içine ediyoruz, o güzelim binaların üstüne kaçak kat çıkıyoruz, bir de binayla alakalısız tarzda yapıyoruz.

Türkiye'nin şehircilik yapısını anlamanın en güzel yolu google earth'den kuş bakışı bakmaktır, ardındanda İngiltere'ye bakmaktır.
« Son Düzenleme: Şubat 10, 2010, 07:36:25 ös Gönderen: Mozart »

Şubat 10, 2010, 08:04:57 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Acaba memnunum diyen cikacak mi cok merak ediyorum...

Cikarsa, umarim aciklar ki biz de neleri kacirdigimizi gormus oluruz...

Buna mukabil, Eskisehir'de guzel seyler yapildigini duyuyorum, sahsen gormedigim icin de kesin konusamiyorum... Belki Eskisehir'i bilen birileri bu konuda bizi aydinlatir...

Sevgiler, saygilar,

aashooter.
Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Şubat 10, 2010, 08:27:07 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Bayım, Eskişehir'e 4 kere gittim ama 4'üde son 4-5 sene içindedir yani Eskişehir'in eski halini bilmiyorum. Yılmaz Büyükerşen sayesinde Eskişehir'i hızlı şekilde geliştiği söylenir, ben Eskişehir'i beğendim, özellikle benim gibi gezmeyi eğlenmeyi seven üniversite öğrencileri için kaçınılmazdır. Bi(r) rahatsız edici durum jetlerin sürekli tependen geçmesidir.

Oradaki arkadaşlarımından duyduğum genel bir söylem vardır ne kadar doğru olup olmadığını bilemem ama derler ki "ana caddelerin paralellerine gittiğinizde değişimin sadece ana noktalarda olduğu görebilirsiniz."

Şubat 16, 2010, 01:30:04 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bazı zamanlarda dostlarımla bu gibi problemleri konuşurken, bana Alfred Adler'in ortaya attığı aşağılık kompleksine sahip olduğumu belirtirler.
Türkiyemizin daha iyi yerlerde görmek için eleştiri yapmak, eksikliklerini belirtmek kompleksli olduğum anlamına mı gelir, kesinlikle hayır.

Olanla yetinmesini seven, herşeyi kabullenen, herhangi bir şey için ne istersin(iz) sorusuna "farketmez" yanıtı veren, birey olamamış asalak gibi yaşayan canlılar sürüsüne dahil olmak istemiyorum.

Şubat 17, 2010, 12:19:40 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Türkiye'de mimarlık ve şehircilikten memnun olan kimsenin çıkacağını tahmin etmiyorum. eğer gerçekten hiçbir menfaat beklemeden, cepleri nasıl dolarsa dolsun ama yeter ki dolsun düşüncesinde olan zihniyetler ne zaman ortadan kalkarsa, işte o zaman Türkiye'de şehircilik ve mimarlık gelişir.
Belediyeler yapılan kaçak yapılara ses çıkarmayıp, seçim zamanları gelince onlardan da oy alabilmek için ruhsat veriyorlar. işte bu zihniyet yok olunc herşey daha da güzel olacaktır.

Sn. Mozart'ın dediğine katılıyorum. Eskişehire geçen yıl gidip gezme fırsatı buldum ama Eskişehir sadece anacaddeler ve merkezi olarak şahane bir şehir. Eskişehir'in perde arkasına gittiğiniz zaman orasının da kötü bir yapılaşmaya sahip olduğunu göreceksiniz.

Şubat 17, 2010, 12:51:16 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

2-3 hafta evvel bir sebepten dolayı İzmir'e gittim, ilk gidişim ve kafamda herkezin abartısıdan dolayı mükemmel bir İzmir var.

Uçaktan indim, Havaş'a bindim Alsancak'a gideceğim, kafamda güzel düşünceler devam ediyor, Bonjour pastanesinde browni yemeyi planlıyorum falan, keyfim yerinde, bir taraftan da camdan yolları izliyorum ve bir zaman sonra iyi birşeyler görmeye çabaladığımı farkettim, kötü kötü, berbat berbat, bu ne ya, nereye geldim demeye başladım ki sonradan öğrendiğim Yeşildere caddesine gelene dek. Kim yaptı bilemiyorum ama güzel bir Atatürk rölyefi gördüm, sakın övdüğüme aldanmayın aman Tanrım denilecek kadar yüzlerce gecekondunun arasında bir Atatürk rölyefi, dalga geçer gibi. Hayatımda ilk defa bu kadar gecekondunun olduğu bir yerden geçtim, yazık inanın çok üzüldüm.
Gelelim Alsancak'a; 2-3 tane mükemmel konsolosluk binası var, gerçekten çok güzel, başka ne mi var, gayet başarılı Bonjour pastanesi var, herkezin abarttığı dandik bir şiş kebapçı var, kebap kültürü var... Olanla yetinmek zorunda kaldığınız bir İzmir var.

Şubat 17, 2010, 02:58:30 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

İzmir'de Konak olsun Alsancak olsun, buralarda gerçekten çok güzel inşa edilmiş mimari eserler mevcuttur. ancak Cumhuriyet dönemine bakarsak, ben cumhuryet dönemi boyunca yapılmış bir saat eseri göremedim. bilen birisi varsa bana da söylerse sevinirim. Atatürk'ün heykellerini yapmayı ben sanat eseri olarak görmüyorum. yine izmirde dağın üzerine Atatürk'ün çehresini yapmışlar. güzel bi mimari eser olarak değerlendrilebilir ama yine de cumhuriyet döneminde, tarihi olabilecek sanat eseri niteliğinde mimari yapılar bulunmuyor.

Şubat 17, 2010, 03:00:30 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Türkiye'de mimarlık ve şehircilik uygulamaları ile ilgili konuyu salt bir şehir veya bir ilçede bulunan tekil yapılar üzerinden değerlendirmek yanlış olacaktır. Konuyla ilgili yorumlarımızı Cumhuriyet dönemi, sınır olarak da Türkiye'yi alırsak ve bu şekilde genel bir değerlendirme yaparsak sağlıklı bir netice alabiliriz. Bu noktada değerlendirme kriterindeki diğer araçlarımız aynı dönem içerisindeki uygulamalar ile diğer ülkeler olmalıdır.

Saygı ile.

NOT: http://www.masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=8807.0 linkinde bulunan ve 2. anket sorusu olarak bu durumun sorumlusunu belirlemeye çalıştığımız anketimize de katılım yaparsanız sevinirim.
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2010, 03:02:37 ös Gönderen: alcyone »
veritas lux mea.

Aralık 09, 2010, 11:49:51 ös
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yakın zamanda  yapılmıs 500 yıl  sonrada hala  var olacak,gelecegın  ınsanları  hayran bırakıp  o zamanın teknolojisiyle nasıl  yapılmıs dedırtecek sanatsal  estetiği  olan  bıldıgınız bir yapı  var mı ?
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!