Masonlar.org - Harici Forumu

Anket

Türkiye'deki "mimarlık" ve "şehircilik" uygulamalarından memnun musunuz?

evet
hayır
tam olarak evet veya hayır diyemem.

Gönderen Konu: Türkiye'deki "mimarlık" ve "şehircilik" uygulamaları (anket)  (Okunma sayısı 30079 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 17, 2012, 06:12:47 ös
Yanıtla #30

Bir Eskişehir li olarak sorularınıza yanıt verebilirim. Sayın Büyükerşen yönetime geldikten sonra ciddi anlamda Eskişehir i yeniden inşa etti diyebiliriz. Bir şehirde bulunması gereken birçok şey onun sayesinde geldi. Porsuğun temizlenmesi,sanatsal çalışmalar,çevre düzenlemeleri,teretuvar çalışmaları,tramwayın gelmesi,kenar mahallelerdeki çalışmalar,parklar,temizlik vb. gözle görülebilir birçok imzası vardır. Bazı ülkeler Eskişehir i kardeş şehir olarak örnek almaktadır.Keşke bütün şehirlerimizde Sayın Yılmaz Büyükerşen gibi çalışan insanlar olsa.Şahsen oy verirken parti olarak asla düşünmedim Eskişehir in birçok vatandaşı da benimle aynı fikirde. Saygılar efendim....

Kasım 17, 2012, 11:19:17 ös
Yanıtla #31
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Zaten okulda şehircilik dersi aldığımızda bize Türkiye'den iyi örnek olarak Eskişehir'i göstermişti hocamız. Bir şehirde akan suyun kontrolü çok zorudur, Eskişehirin bu konuda ki düzenlemesi örnek alınacak bir düzenleme.

Şubat 05, 2013, 07:40:19 ös
Yanıtla #32
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Mayıs 20, 2013, 05:15:26 ös
Yanıtla #33

harika görünüyor uğraşmadan hiçbirşey olmuyor. Bu projeleri çıkaracak insanların sanatsal ruhu olmalı içinde yaşamalı.....

Mayıs 29, 2013, 12:56:15 öö
Yanıtla #34

Son sınıf mimarlık öğrencisi olarak sorunuzu cevaplamak istedim,ülkemizde mimari ve şehir planlama uygulamalarının dışında sanat eğitimi okadar eksik ki.Bölüme girdiğimde bu alanda bir tane tanıdığım yoktu maalesef ve ilköğretim ve lise eğitiminin beni sanat konusunda hiç aydınlatamadığını ilk projemde anladım mimarlık eğitiminde ilk sene temel tasarım dersi adı altında temel sanat eğitimi verilir ve oldukça ilginç tamamen zihin açma yöntemlerine dayanan birtakım projeler verilir.

Maalesef ben ilk iki sene çok zorlanmıştım halada zorlandığım anlar olur bunun nedeni sanat konusundan millet olarak üzgünümki yoksun olmamız.Doğduğumuz andan itibaren gördüklerimiz bizim görsel depolama aracımız oluyor nekadar depolarsak ,üretirken tüketmek faydalanmak ve bir esin kaynağı bulup işi layıkıyla ortaya çıkartmak okadar kolay oluyor ama maalesef gri binayalar ve beton yığınları dışında hiçbirşey göremiyoruz çevremizde.Hoş çıplak heykeli ayıp olarak gören bir toplumda nekadar sanat yapılabilinir orası tartışılır tabi.

Şehir planlama okadar eksik ki , gecekondunun yanına gökdelenler,AVM'ler vb... kuruluyor.Kültürel değer koruyamamız konusunda zaten konuşmaya gerek yok,ne bir heykel var ortada nede renk! özellikle renk yok düzen yok hiçbirşey yok kusura bakmayın hakvermeyenler vardır belki ama sanat konusunda 0 olduğumuzu düşünüyorum,etik anlayışı estetik bilinci yok!Bu işi yapan mimara tasarlayan insanlara saygı ve işverende bilgi ise hiç yok!Nesneyi değil arkasındaki objeye bir anlam katılabildiğinde yada katılanı görebilen bir toplum olduğunda sanat ortaya çıkar ama bazılarında etik kavramı olmadığından para için tasarım yapanda var tasarımı yıkanda...

Ben bir iç mimarlık öğrencisiyim örneğin "Evim Şahane" programını nekadar etik anlayışı dısında bulduğumu anlatamam.Zaten halk cahil iç mimarlığı aaa siz ev yapıyorsunuz değilmi ? Bizim evide yaparsın artık mezun olunca diye düşünen bir !CAHİLE! iç mimarlık evden ibaret değil en küçük ölçekten,en büyük ölçeklere kadar havaalanı,avm vb tasarım,fonksiyonel çözüm,ergonomi,havalandırma,akustik ve birçok şeyi içinde barındıran meslek diye anlatmaktan dilimde tüy bitti dahada anlatmıyorum zaten.Gerçekten bıktım birde şu "Evim Şahane"'yi sunun şarlatanlar çıktı ortaya saçma sapan dekoratif şeyler yapıp milletin beynini bulandırıyor.Adamlar zaten cahil bari mesleğin etik anlayışı içerisinde birtakım şeyler yap.Gerçekten tasarlada parmak ısıralım.

Uzun lafın kısası bizim ülkemizde maalesef çok üzülerek söylüyorum ne mesleğini etik anlayışı içinde yapabilen birkaç insan dışında İNSAN var nede sanattan ve estetik kavramından anlayacak yeterli bilgi seviyesinde bir halkımız var ve işin kötü tarafı bu açığı kapatacak sanat eğitimide yok , biri gelir tarihimizi yıkar,biri gelir mesleği yerin dibine sokar,biri gelir ülkedeki asıl sanatçıları içeri atar,BİRİ GELİR YETER ARTIK DURUN!! der ama durmuyor malesef.

Şimdi soruyorum size şimdi bu koşullarda bu ülkede sanat ne durumda?Sanat eğitimi ne durumda?

Bu ikisi çözülürse o göz estetik bakış açısına nesnenin arkasına anlam yüklemeye nesnenin arkasındaki anlamıda çözmeye başlarsa inanın şehir planlamada çözülür,Mimari anlayışta...

Aralık 18, 2013, 02:33:29 öö
Yanıtla #35
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aralık 23, 2013, 02:24:06 öö
Yanıtla #36
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

'' Güzelliklerle çevrili bir yerde  güzellikler yaşamaya devam eder .
Etraflarında devamlı olarak simetrik cisimler olan insanların simetrik cisimler inşa ettikleri , zihinsel soyluluk örnekleriyle çevrili akılların soylu düşünceler ürettikleri kanıtlanmıştır .
Eğer insan çirkin ve asimetrik bir yapıya bakmaya zorlanırsa , onun içinde onu çirkin eylemlere sokmaya zorlayacak çirkin duygular uyanır .
Eğer bir kentin ortasında oransız binalar dikilirse , o kentte yaşayan topluluktan oransız ruhlu çocuklar çıkacak , asimetrik yapıya bakan erkek ve kadınlar uyumsuz hayatlar süreceklerdir .
Kadim dönemlerin bilgili insanları , büyük filozofları , kendi dönemlerinde tesis edilen mimari , müzik ve sanata ait eserlerin , kendi estetik ideallerinin ortaya çıkan ürünleri olduğunu fark etmişlerdi .  ''

Manly P. HALL

Aralık 24, 2013, 01:30:54 öö
Yanıtla #37
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aralık 24, 2013, 07:47:57 ös
Yanıtla #38
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Aralık 24, 2013, 08:49:58 ös
Yanıtla #39

Şehircilik uygulamaları için belediye başkanlarımıza çok büyük iş düşüyor. Örnek olabilecek isimler mutlaka var günümüzde. Halkına ve onların yaşamlarını kolaylaştırmak için en iyisini yapmak istemeli ve uygulamalı başkanlarımız. Parti ayırımı olmaksızın güzel projelere destek verilmelidir. Birbirimize köstek olarak hiç bir yol kat edemeyiz. Birbirimizin kuyusunu kazmayı bırakıp güzel çalışmalara imza atmalıyız.