Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Chelsea'ye yürekten başarılar  (Okunma sayısı 17941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 20, 2008, 09:01:43 ös
  • Ziyaretçi

Chelsea, 14 Mart 1905 'te, The Rising Sun (şimdiki The Butcher's Hook) isimli bir pubda kuruldu. Klüp, kısa süre içinde İngiltere Ligi'ne alındı. İlk başarısı, 1905 yılındaki FA Kupası finalistiğidir (Sheffield United'a yenildiler). İngiltere'de süren savaş arasındaki yıllarda büyük transferler yaparak ünlendiler.

Eski İngiliz forvet Ted Drake, 1952 yılında takımın teknik direktörlüğüne getirilirken, klübü modernize edeceğini söyledi. Drake, ilk olarak klübün armasını değiştirdi. Daha sonra genç akademisini ve antrenman sistemini geliştirdi. Bu değişiklikler sayesinde Chelsea, ilk defa yüksek prestijli bir kupa kazandı - 1954/55 Lig Şampiyonluğu. Sonraki sezon UEFA Şampiyon Klüpler Kupası'na katılma hakkı kazanan Chelsea, İngiltere Futbol Federasyonu tarafından engellenince, kupadan tek maç bile yapmadan çekildi.

1960'lı yıllarda Chelsea'nin başında olan Tommy Docherty; 1964/65 sezonunda, ligde, Lig Kupası'nda ve FA Kupası'nda zafere yaklaşsa da, sadece Lıg Kupası'nda başarıya ulaşabildi. Böylelikle sonraki sezon Avrupa Kupa Galipleri Kupası'na katılmaya hak kazandı.

1970 yılında Chelsea, Leeds United takımını 2-1 yenerek FA Kupası'nı kazandı. Sonraki sezon, Avrupa Kupa Galipleri Kupası finalinde Real Madrid'i 2. maçta 2-1 yenerek Avrupa'da ilk zaferini kazandı.

1970'lerin sonu ve 1980'li yıllarda Chelsea, bir başarısızlık dönemine girdi. Stamford Bridge'in geliştirilme çalışmaları yüzünden klüp, finansal olarak zor durumdaydı. Takım, yıldız oyuncularını satmak zorunda kaldı ve küme düştü. Klüp, Ken Bates tarafından yalnızca £1'a satın alındı. Chelsea, ekonomik krizdeydi ve Stamford Bridge satılığa çıkarılmıştı. Takım, 3.Lig'e düşme potasına bir ara girse de 1983 yılında teknik direktör John Neal, müthiş bir performans ile takımı 2.Lig şampiyonu yaptı (1983/84). Daha sonra takım, 1988'de küme düşmesine rağmen, bir sonraki sezon tekrar 1. Lig'e döndü.

Büyük uğraşlar sonunda Ken Bates, 1992 yılında Stamford Bridge'i tekrar Chelsea'ye kazandırdı. Klüp, yeniden düzenlenen Premier Lig'de başarılı olamasa da, 1994 yılında FA Kupası 2. liği geldi. Ruud Gullit'in oyuncu-menajer olarak takıma katılmasıyla, Chelsea'nin kaderi bir anda değişti. Klübün simgesi haline gelecek olan Gianfranco Zola ile birlikte Chelsea, 1997 yılında FA Kupası'nı müzesine götürdü. Gianluca Vialli, teknik direktörlüğe getirildi. Takım, O'nun önderliğinde 1998'de Avrupa Kupa Galipleri Kupası ve Lig Kupası'nı kazandı. 2000 yılında ise FA Kupası finalistliği ve UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finalistlik geldi. İtalyan Claudio Ranieri, Vialli'nin yerine teknik direktörlüğe getirildi. Ranieri ile birlikle klüp, FA Kupası finalistliği yaşadı. Ayrıca UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım hakkı elde etti.

2003'ün Haziran ayında Rus milyoner Roman Abramovich, Chelsea'yi 140 Milyon Pound ödeyerek satın aldı. Klübün bir Rus tarafından satın alınması nedeniyle medya, Chelsea'ye Chelski lakabını takmıştır. Abramovich'in finansal desteğiyle Chelsea, 100 Milyon Pound'u aşan bir transfer harcaması yaptı. Buna rağmen herhangi bir kayda değer başarı yakalayamayan Ranieri, klüpten kovularak yerine Porto takımının teknik direktörü Jose Mourinho getirildi.

100. yılına giren Chelsea, Mourinho önderliğinde 2005 yılında rekor üstüne rekor kırarak (En çok puan toplayan takım, en az gol yiyen takım, en çok galibiyet alan takım, gol yemediği maç sayısı en fazla olan takım) İngiltere Premier Ligi şampiyonu oldu. Lig Kupası finalinde Liverpool'u 3-2 yenerek bu kupayı da kazandı. Daha sonraki yıl tekrar şampiyon olarak başarılarını devam ettirdiler.

Takım, 2007 yılında Lig Kupası'nı kazandı. Bu sayede son 3 sezonda 2 Lig Kupası zaferi yaşadı, Premier Lig'i 2. bitirdi. Sezon sonunda ise Wembley'de Manchester United'i FA Kupası'nda 1-0 yenerek kupayı kazandı.

Mart 20, 2008, 10:23:05 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Hangi futbol takımını tutuyorsunuz Sn. Santander? :D

Mart 21, 2008, 12:04:12 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Galatasaraylıyım ama nisan ayı boyunca chelsea'yi de tutuyorum :)

Mart 21, 2008, 12:52:24 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Moskovada'da CSKA taraftarıydınız di mi ? :) :)

Mart 21, 2008, 01:43:46 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Anlamıştım Sn. Santander :) Ben de Galatasaraylıyım ve diğer konuda yorum yok ;D

Mart 21, 2008, 01:51:45 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Bende bir Galatasaraylı olarak Fenerbahçe'ye gönülden destek veriyorum. Avrupaya defalarca çıkan biri olarak orda olan atmosferi biliyorum Türkiye ismi geçince Galatasaray ya da Hakan Şükür diyorlar.. Neden Fenerbahçe de demesinler ki?

Mart 21, 2008, 08:00:49 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Bir Trabzonspor'lu olarak 1996 sezonunun da acısını yürekten yaşayan biriyim. Öncelikle böyle bir konunun bu foruma yakışmadığını düşünüyorum. İkinci olarak da Fenerbahçe'ye vücudumdaki her zerreyle, her düşüncemle destek veriyorum.

Ne hazin bu hale düşülmesi... Forumda oldukça rasyonel ve kimliğine sadık biri olarak gözüken ve genel olarak yobaz düşünceye karşı bir tavır alan sn. Santander'in kendini bu duruma düşürmesine sadece üzülebiliyorum. İnsanların bir dine körü körüne inanmasını algılayamıyor gibi gözüküyorsunuz fakat bu yapılan da yobazlığın, sabit fikirliğin bir türü değil midir?

Kim kazanacak Chelsea Fenerbahçe'mizi elerse? Galatasaray mı kazanmış olacak? Futbolcuların ayda aldıkları para asgari ücretin kaç katı? Bu parayı nerelerde kullanıyorlar? Kaçımız onların altlarındaki arabayı alacak maddi güce sahip olacak ileride? Yaptıkları iş nedir? Emekçiler mi bu insanlar? Bu toplumdan aldıkları ile verdikleri ne kadar orantılı? Ve sizler iki renk için bu derece bağlılığı anlayabiliyorsunuz ve bununla yaşıyorsunuz. Ve diğer bir tarafta "din" gibi tamamen dogmatik bir konuya körü körüne bağlı gözüken insanlar için örümcek kafalı yakıştırmasını kullanabiliyorsunuz. İnsan "din"in kendisine bir faydası olacağına inandığı için inanır, ruhunu kurtaracağına inandığı için. Peki ya siz?

Çok özür diliyorum, bu forumdaki üyeliğim boyunca ilk defa bu kadar özensiz bir yazı yazdım. Chelsea'nin dudaklarıyla Fenerbahçe'yi öpebileceğinizi düşünmek Galatasaray taraftarına yakışmıyor, böyle kompleksli söylemler yakışmıyor. Chelsea eğer yenerse Galatasaray'ın kara kaşına kara gözüne yenmeyecek Fenerbahçe'yi. Aynı Chelsea Galatasaray'a beş attığında da en üzülenlerden biriydim ben, o günleri unutmadığım için biliyorum...

Galatasaray gibi kendisini Dünya'ya ispat etmiş bir köklü camianın üyelerine bu konuşmaları yakıştıramıyorum. Siz zahmet etmezsiniz belki, belki doğru da bulmazsınız fakat sizin adınıza utandım sadece.

Neden bu kadar ciddiye aldım bu konuyu? Çünkü futbol asla sadece futbol değildir. Çünkü zaman olur Arjantin Falkland Adaları'nın öcünü o yeşil sahada alır. Çünkü ben de milli bir sporcuyum ve bana ilk öğretilenlerden biriydi bu anlayış.

Haydi Fenerbahçe. Futboldan pek anlamayan biriyim fakat şu saatten sonra en şiddetli duygularımla seni destekliyorum. Ve inanıyorum ki bu anlayışa sahip daha pek çok kişi var seni destekleyen...
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Mart 23, 2008, 06:58:03 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sn.Veritas
Futbol ve ekonomik düzenle ilgili yazdıklarınızda sonuna kadar haklısınız ama biz de bu işi eğlence olarak görüyoruz işte yoksa forumdaki diğer yazılarımıza bakarsanız genelde din,siyaset tartışmaları yapıp ilk defa futbol konuştuğumuzu görürsünüz.Futbol yalnızca futbol değildir derken biraz yazdıklarınızla çelişiyorsunuz ama görmezden gelerek küçük bir not eklemek isterim : fenerbahceden bu kadar nefret etmemin sebebi dünyanın en kibirli kluplerinden birisi olmasıdır.Düşünün ki 100 yıllık tarihinde ilk defa çeyrek final kapısı görmüş bir takım kendisini dünyanın en büyüğü ilan edip fenerbahce cumhuriyeti gibi cüretkar laflar kullanabiliyor..O yüzden chelsea diyorum,,eğer ki chelsea çeyrek finalden elenirse teknik direktör anında kovulur "Büyük Fenerbahce" içinse bu aşama bile tarih yazmak oluyor :)

Mart 24, 2008, 03:36:52 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

dediklerinize aynen katiliyorum Sn.santander bende galatasaray liyim ve nisan ayi boyunca chelsea liyim.Turkiye de galatasaray in basarisini daha kimse yakalayamamistir.ama fenerliler sanki cok buyuk isler yapmis gibi davraniyorlar.ilk eski adiyla sampiyon kulupler kupasinda yari final simdi ki adiyla sampiyonlar liginde ceyrek final oynayan takim galatasaray imizdir.ayrica uefa kupasini ve super cup kazanan tek Turk takimidir. yani biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu basarilardir.

Mart 24, 2008, 10:01:36 ös
Yanıtla #9
  • Aktif Uye

Gavura kızıp oruç bozmak bence tam da böyle bir şeydir. Ama bu işi başarıya diğer Türk takımlarından çok daha doymuş olması gereken Galatasaray taraftarının yapması bambaşka bir şey. Fenerbahçe istediği kadar kibirli bir camia olsun, yurtdışında sonuna kadar Fenerbahçe'li, Diyarbakır'lı, Galatasaray'lı, Sivas'lıyım. Bence kılıf uydurmaya çalışıyorsunuz biraz, fanatiğim deseniz daha iyi durur üzerinizde =)

Neyse efendim, saygılarımı sunarım. İnsanlarla "futbol takımları" hususunda polemiğe girmek en sonuçsuz kalan konuşmalar olur her zaman. Din mevzusundan bile daha tutucu olunuyor çünkü, işte bu yüzden "futbol asla sadece futbol değildir."
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo