Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Gezdiklerim.. Gördüklerim... Dubai 1. Gün..  (Okunma sayısı 4202 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 19, 2013, 12:52:54 öö
  • Orta Dereceli Uye
  • **
    • @pump_upp - best crypto pumps on telegram !

19.04.2013..
FlyDubai ile Halk Otobusu kıvamında 4.30 saatlik ızdıraplı bir yolculuğun sonunda Dubaiye vardık.
Hava alanının çok buyuk olması ilk intibamdı. En güzel tarafı ise FlyDubai'nin kendi Terminalinin olması idi.
Küçük ama Ercan Hava Alanının daha işlevsel hali şeklindeki terminalde çabucak işlemler gerçekleşti ve Valiz bekleme bölümü başladı.
Bu yolculuğun ikinci ızdıraplı tarafı bu biz 30 dakika bekledik. Sezonda 1-1.30 saate kadar beklenebiliyormuş.

Dısarıda kız kardeşim ve eşi minik H3 leri ile bizi bekliyorlardı.
Yarı boş ve 6 seritli yollardan Heybet dolu göktelenlerin süslediği sehre girdik.
Nufusun 5/1 i yerli halk olan Dubaide Yerli halk aslınd azınlıkta.
Nufusun buyuk cogunlugu Ybancı calısanlar bunlar nüfus dağılımına göre böyükten küçüğe;
Hintli , Filipinli , Sirilankalı , Tai ,Rus , Türk..Vs..
Tayip Erdoğan burda çok seviliyor ( muhtemelen İsrail çıkışları yüzünden )
Türkler burada Avrupalılar ile eş tutuluyor ve denk şekilde iyi maaşlar alıyorlar.

Plajda yapılacak etkinlikler ;
Kite, Wind Surf , Wave Surf Muz, JetSjy, Yüzme , Vs Spor Etkinlikleri.

Gec eiçin inanılmaz seçenekler mevcut biz yorgun olduğumuz için kardşeim ve esi bizi
buranın bagdat caddesi olan sahilde bir caddeye götürdü.

Değerli Üyeler;
Okadar varlıklılarki  söyle söyliyim Bizim bagdat caddesi burda kasaba caddesi gbi kalıyor.
2 saatlik zaman diliminde ; 17 adet Mustang gördüm bunların 9 adeti Selby idi. 8 Ferrari biri hariç hepsi kırmıız bir adet sarı lamborgini Jeepleri saymıyorum bile.

Buda Hanımlar cogunlukla Cabrio araç tercih ediyor. 2 adeti cabrio 3 adet kırmızı mustang kullanan hanımefendiye sahit oldum.
Erkek Sürücüllerin neler neler kullandıklarını anlatmıyorum bile.

Keske bizdeki vergi ve yakıt fiyatlarıda buradaki gibi olsaydı.

Yeri Geldikçe size burdaki çalışma ortamı ve yaşayış ile ilgili bilgileri aktaracağım.
Elbette bunlar benim ve ailemin gözlemleri.

Öncelikle ilk gün çektiğim resimleir paylaşıyorum..

« Son Düzenleme: Nisan 19, 2013, 01:00:28 öö Gönderen: kerberos »

Nisan 19, 2013, 08:55:21 öö
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Dünya'nın en uzun binası da orada ' Burj Khalifa ' .  Orayı keşfedemedim daha, çevremden dinledim de epey övüyor insanlar, Dubai Mall mesela, en ferah alışveriş merkezi. Yıllar yılı gezsen diyor bir tanıdığım, neresinde ne var bir türlü belleyemezsin  Dünya'nın en büyük seddinden sonra, Dubai' deki en uzun bina, Ay'dan görünüyor mu bilemem tabi..
Adequatio intellectus et rei

Nisan 19, 2013, 09:33:36 öö
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Melina;
hepsini geziyoruz, ancak taktir edersinziki bircok yer var hepsini sıra ile gezeceğiz.
Ailemizin yani kızkardeşim ,annem ve Kızkardeşimin eşi burda yaşıyorlar annem bebişe bakmak icin geldi 3 yıl oturma izini verdiler. Baba isyanlarda... Biz onlara misafir geldik.

Ev burda Amerikan tarzı siteler halinde olduğundan bizim villa diye tabir ettiğimiz 350-400 metrekare  civarında ve ferah. O yüzden istediğimiz zaman gelip kalabiliyoruz.

Kısmet bu aya imiş birde elbette sıcaklar bastırmadan gelmek istedik.
Ben Wind Surf yaptıgımdan aslında Aralık ve Ocak ayı daha uygun ama biz kacırdık.

Ancak burada kalma ve zaman sorunumuz olmadıgından gerketiğinde kardeşimin yada eşinin arabasını alarkata rahatlıkla gezebiliyoruz.

Navigasyon burada cok buyuk rahatlık.
Sizinde belirttiğiniz tüm mekanları ziyaret edeceğiz bu gunku turumuzda akvaryumda var biletleri biz daha gelmeden alınmıştı.

Aslında tek bir sorn var sıcaklar. Burası daha simdiden yanıyor.

Otobus durakalrının sizin icin resmini cekecegim. Herbiri kapalı ve klimalı..:)
Metro sistemi cok ferah bir bicimde yapılmıs ama mimari harikası uzay dizayn tasarlanmıs.

Her gün yenir esimleri burda paylasmaya claısacagım.

Saygı ve Hrömetlerimle;
Kerberos
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2013, 09:35:55 öö Gönderen: kerberos »

Nisan 19, 2013, 09:53:17 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Üyeler;
Resimlerde de grödüğünüza sahildeki en büyük yelken şeklindeki bina çok meshur.
Ancak öndeki T şeklindeki restorant bölümü bilerek haç seklinde yapılmıs, bu yuzden deniz tarafından fotograf cekilmesi yasaklanmıs mesela.

gene resimlerde gördüğünüz; İslam ve Arap etkili Binalar ın tamamı alısveris merkezi aslında icerisi modern bir Mısır Çarşıs gibi.
Alt katları yani sizind egördüğünüz deniz kenarıdnaki maslaı yerler Pub, bar, lokanta, Cafe tarzında çalışıyor , burada İtalyan , İran , Arab , Cin , Türk Lokantaları meshur.
mesela size bahsettigim Bagdat Caddesi'nin benzeri CBR Beach Residance caddesinde Köşebaşı adlı Lokanta Türk yemeklerini sunuyor. Burada birkac subesi daha var. Ama onlarda filipinli ve hintliler , srilankalılar calısıyor. Sadece CBR dakinde türk calısan mevcut.

Değerli Üyelerimiz.
Yerli halk Hem devletin verdigi Petrol gelirlerindne yararlanırken, Hemde sponsorluktan gelir saglıor.
Burada bir is acmak icin Yerli sponsor'unuzun olması sart, ona hem yıllık olarka bir miktar hemde aylık gelirinizin bir kısmını veriyorsunuz. yani sistemleri halkının cıkarına isleyen bir yer..

Yerli halk yüksek egitimli, Ünv genelde , Ülkelerinde,İngiltere,ABD de okuyorlar yene Yüksek egitimlerini ve Master derecelerinide buralarda tamamlıyıp , ülkelerinde işin basına geciyorlar.

Türkiyeye gelen Arablarla ilgili bi anektod var ; Türkiyed enedne ingilizce konusulmadığı soruluyor arbalar tarafından, Cevap biz ne sömürgeyiz nede sizin gibi azınlık. Bizim ülkemizde halkın %98-99 u yerlidir. Azınlıklard hem kendi dillerini hemde türkçeyi konusur deniyor.
Tabiiki Arab susuyor. Ne kadar zengin olursanız olun ; Ülkenizde azınlık olarak yasıyorsanız kral gibide yasasanız bana göre zuldur.

Bir dönem burda Hintli calısan ve yasayan sayısı artmıs, nufusun buyuk parcasını ele gecirerek,
yönetimden vatandaslık istemisler. Baslarınıda bir marketing zincirinin bası olan bir zengin hintli cekiyormuş.

O dönem cogu hintli sınırdısı edilmiş. Ve olaylar sindirilmiş. Anlıyacagınız azınlıklar ama Arkaları saglam. Burada Arabların zengin olmalarının bir bedeli var. Daimi koruyucuları ABD anlasma geregi tüm petrol geelirinin ABD bankalarına akmasını saglıyor, Yapılacka tüm proje ve büyük anlasmalar aABD onayındna gectikten sonra ABD bankaları para msulugunu acıyormuş.

Buda bir rivayet elbette, ama bana göre doruluk payı yüksek.

Şimdilik bu kadar..

Saygı ve Hörmetlerimle;
Kerberos

Nisan 19, 2013, 08:39:09 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Merakla bekliyoruz fotoğrafları. İnternetten bakmaktansa, bizzat gidip görenden öğrenmek daha iyi.

Adequatio intellectus et rei

Nisan 19, 2013, 11:14:56 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Üyeler;

Bu günkü turumuz Palmiye adasınaydı.
O Meshur palmiye adasını önce araç ile sonra hızlı trenle tepeden gezdik.
Ardından da  Atlantis Aqua parkta tüm gunu eylenerke gecirdik.
Atlantis cok güzel ve büyük bir yer. Yetişkin girişi 275 AED  türk parası ile yarı yarıya diye hesaplanabilir asagı yukarı 135 tl civarı.
Girişte parayı ödedikten sonra kolunuza barkod bilgi fisi yapıstırılıyor bleklik olarak.
İstege göre S
soyunma odasında canta dolabı buyuk yada kucuk secenegi ile satın alınıyor.
Soyunma odasında isiniz bittiginde degerli esya yada cantanızı bos olan bir dolaba koyup dolap gurubunun ortasındaki ID okuyucu ve dokunmatik tablet yardımı ile önce kolunuzdaki bileklikte takılan barkodu IR okuyucuya okutup aktif ediyor ardından da dokunmatik tabletten ilgili dolap nosunu secip kilitliyorsunuz. Gün sonunnda geri geldiginizde de aynı sekilde locked ( kilit acılarak ) dolaptaki esyanızı geri alıyorsunuz.

Dubaide Hırsızlık neredeyse hic yok. Cantanızı telefonunuzu arabada bırakabilirsiniz kapı cam acık farketmez kimse dokunmuyor.

heryerde Mobese oldugundan kimse böyle birseye enezzül dahi etmiyor.
Atlantis Aqua park ve Akvaryum Bu Palmiye adanın en dısındaki dalga kırna olarka yapılmıs bölümde.. Çıkısta stars diye harika bir dondurmacı var.. Tavsiye edilir.

Akvaryum icin zamanımız kanladıgından gün sonund akalan son yarım saatte sahile inerek denize girdik. Deniz tuzlu ama oldukca ılıktı.

Böylece günü bitirdik. Eve gelip bir dus aldıktan sonra Bostancıdan burda calısan diger aile dostlarımızın kızlarıda geldi ve topluca bir Lübnan lokantası olan Al Safadi 'de aksam yemegi ile geceyi tamamladık.  Bu lokanta 4 -5 yıldız kalitesinde olup yemek ve kebaplar sond erece güzel ve lezizdi. Zaten firma Lübnandada bir numaraymıs. Maliyet 6 Kişi icin 440 AED

Dubaide yasıyanlar genelde burası icin yapılmıs özel bir kitap alıyorlar. Benzerleri Amerika ve değişik ülkelerde de mevcut. Bu Kitabın icind eDubaideki cogu firmanın reklam ve indirim biletleri var. Firmadna firmaya degismekle beraber , bazı biletler ile 2-3 kez ücretsiz hizmet alınabiliyor bu lokantalarda menu yada yemek , eylence yerlerinde giriş , sinemalarda film seklinde olabiliyor.
Fİyarı 395 AED olan bu kitab 1 yıl icin gecerli her sene yenisi cıkıyor ve yasıyanlarca kullanılıyor.

1 ay ve daha uzun sure kalıcaklara tavsiye ederim.

Trafik; Traifk ve arac sayısı cok olmasına ragmen mesela 6 seritten paralel giden 4 yol mevcut , buda Trafigi minimuma indiriyor. Yollar genis ve yeterli. Otobus ve metro olmasın karsın toplu tasıma kullanımı az. nedeni herkesin en az 1 2-3 aracı olması. Burda Kullanılan arac marka ve modellere baktıgımızda; genelde Japon ve Amerikan tercih ediliyor. Mesela 2 gün icinde gördügüm Mustang , Mustang Shelby , Camaro , Dodge Charger sayısı 50 yi buldu... 5 adet 12-13 metrelik Hummer H2 Limuzin gördüm. jeep leri söylemiyrum bile..

Ancak bu intiba burada cok süratli arac kullanıldıgını düsündürmesin heryerde radar ve kameralar mevcut. Bu araclar sadece iki nokta arasında sizi en konforlu sekilde tasımaya yarıyor hepsi bu...

Resimleri telefondan indirip ufalatarak ekliyecegim ama cok yorgun oldugumdan bunun icin yarın sabahı beklemeniz gerekicek..

Saygı ve Hörmetlerimle;
kerberos
« Son Düzenleme: Nisan 19, 2013, 11:17:02 ös Gönderen: kerberos »

Nisan 20, 2013, 08:49:43 öö
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Evet 19.04.2013 Resimlerini işledim paylaşıyorum..

Nisan 20, 2013, 09:13:22 öö
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerl Üyeler Mümkün olduğunc Sulietimizin gözükmediği resimler koymak istesemde
bazı resimlerimiz istemedende olsa sülüetimiz içeriyor.
Lütfen af buyurnuz. İlk Üc resim Kardşeim ve eşinin oturduğu sitenin resimleridir. 3. resimdekiler biziz
mumkun olduğunca arkadan çekilmiş resmimizi koydum.

Geri kalan resimler Palmiye adası yolunda , Palmiye adasında , Hızlı trende ve Atlantis Aqua Park ve
Akvaryum girişi aynı mekand aoldugundan buraya ait resimlerdir.

Ayrıca sözünü ettiğim kitaba ait resmide koydum.

En son 2 resim'se size azda olsa Dubainin gece rengini gösterir nitelikte; Gece heryer cıvıl cıvıl.
Burada Evde yemek yeme kültürü pek yok çünkü gene yerli halk azınlık ve geri kalan herkes calısan insanlar olduğundan;
dışarıda yemek evde yemekten daha ucuza gelmekte.

Burada Gelir yüksek gibi gözüksede Ev kiraları yüksek, düsük gelir seviyeli Asya, Filipin , Srilanka ve
Hintliler , Tai'ler genelde şehrin daha uzak banliyölerin'deki bekar ev ve yurtlarında yatak kiralıyarka kalmaktalar.
Aylık gelirleri 1000 dolarlar civarınd aolan bu dusuk seviyeli calısanlar toplum genelinde 3-4. sınıf insna muamelesi görmekteler
1. Sınıf Yerli halk , 2. Sınıf Amerikalı,Avrupalı ve Türkler ( Allaha Sukur bizimkiler henüz buradakilere bir yanlış yapmamış. )
3 ve 4. sınıf Asyalılar ve Pasifik adalarından gelen ucuz işgücü.

Bu 3-4. gurup insanların geliri dediğim gibi 1000 dolarlar civarında bunun yaklaşık 400 doları yatka kirasına gidiyormuş.
Geri kalan paradan genel giderler de cıktıgında ellerinde  kalan birkaç yüz doları ailelerine ve ülkelerine göndererek birikim yapmaya çalışıyorlar.

Dubai Hukumeti isten atılsın  kovulsun yada istifa etsin herkese tazminatını veriyor.
Burdaki bu tazminat miktarı calısılan yıl basına bir adet maas değerindeymiş.

Dubaide Yabancı hickimseye vatandaşlık verilmiyor. yerli bir eş evlenilmesi  kanunen yasak olmasada vatandaslık sağlamadığı gibi eğer es kız ise vatnadaslıktan çıkarılmakta. Yani dışarıya kız vermedikleri gibi kendi nüfuslarını en azındna sabit tutmaya ve arttırmaya çalışıyorlar.

Tıbbi destek; Burada hastaneler pekte iyi değil. Acils ervislerde bir doktor görmek için birkaç saat bekleyebilirsiniz. Birtek yeni Arab, Alman hastanesi iyi diye duyduk. Eger hastalanır hastaneye giderseniz söyle bir durumla karsılasabilrsiniz. İcile gidiliyor hastasınız , aksam 6 oluyor hemşire doktora ben gidiyorum mesaim bitti diyip çıkıp gidiyor. Siz orda ölee yatıyorsunuz. Bu yasanmıs bana nakledildi bend epaylasıyorum...:)

Eczaneler türkiyedeki gibi değil 7/24 calısan market tarzında eczaneler var. Biraz Singapur'a benzettim açıkçası..
Şimdi resimlere devam...:)

Nisan 20, 2013, 09:24:14 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Üyeler;

Dubaide çektiğim resimlerde sizinde farkettiğiniz gibi devamlı inşaatlar görüorsunuz.
Burada İnşa işleri hiç bitmiyor devamlı yeni projeler global olsun yerli sirketler olsun.
Devamlı daha değişik ve enteresan yapılar inşa ediliyor.

Bunlar burgu kule , dunyanın en yüksek küllerinden biri olmaya aday Burj Halifa gibi binalar mevcut.
Birçok projede ödenek ve ekonomik durumdan dolayı da durdurulmuş bekliyormuş.

« Son Düzenleme: Nisan 20, 2013, 09:35:04 öö Gönderen: kerberos »

Nisan 20, 2013, 09:27:34 öö
Yanıtla #9
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Değerli Üyeler;

Bunlar benim burada gördüklerimden enstantaneler;

Palmiye adasının dış kenarındaki ve gövdesini oluşturan alanda gördüğünüz koyu kum rengi residance ve apartmanlar mevcut.
Dün günlerden cuma olduğundan bir cuma namazı çıkışınıda görüntüleme imkanımız oldu. Umarım caminin dizaynı hoşunuza gider.

Yaprakları oluşturan alanı ise tamamen villalar süslüyor bu villalar inanılmaz pahalı , türk parası ile aylık kirlaarı 35 milyarı buluyor.
Burada ev , daire , villa satın almak mümkün bunu yaptığınızda aynı zamanda 99 yıllığına oturma iznide almış oluyorsunuz.

Yorumlarımda mümkün olduğunca tarafsız olmaya ve sadece kendi öğrendiğim ve gördüğüm bilgileri sizinle paylaşmaya çalııyorum.
Elbette buraya daha önce gelmiş bnedne cok daha derin bilgilere sahip değerli üyelerimiz çıkacaktır onlarda varsa yanlışlarım düzeltmeler ve ekler yaparlar ise memnun olurum..

Saygı ve Hörmetlerimle;
Kerberos
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2013, 09:33:24 öö Gönderen: kerberos »