Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Zincirin diğer halkaları derken kastedilen tam olarak nedir ?  (Okunma sayısı 12105 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 31, 2008, 02:24:32 ös

sn. Mason ,
 "Zincirin diğer halkaları" ifadesini kullanarak forumda bu bölüme yer vermişsiniz. Bu ifade ile tam olarak neyi kastediyorsunuz ?
 Adı geçen kurumlarla masonluğun bağı olmadığı çeşitli yazılarda belirtilmiş ancak sizin yukarıdaki ifade ile neyi kastettiğinizi sizden duyabilir miyim?
Bilgi , en kutsal güçtür !

Ekim 31, 2008, 08:32:29 ös
Yanıtla #1

whouhouw guzel bir soruymus gercekten. Hakikaten hic dikkatimi cekmemisti. Kutlarim :) super.

Hatta ben de merak ettim simdi, Sayin Mason'un Degerli aciklamalarini sabirsizlikla bekliyorum.

Saygilar,,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 01, 2008, 12:43:00 öö
Yanıtla #2

Bu başlıkta açılan konular-yazılar Masonluk ile ilişkili ya da bağlantılı olarak düşünülen konulardır. Bunların varsa bir bağlantısı anlatılır yoksa bağlantısı yoktur gibi bir açıklama yapılır. Haricilerin Masonlukla ilişkili gördüğü konularla ilgili başlıkları buraya yazmasından kaynaklanmatadır. Eski bir üye olarak anlatmak istedim varsa bir yanlış anlaşılma yöneticiler daha iyi anlatabilir.

Kasım 03, 2008, 10:40:45 öö
Yanıtla #3
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin dogudanesen,

Gerekli aciklama Sayin Fraternis tarafindan yapilmistir. Onayliyorum.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Kasım 05, 2008, 08:28:27 ös
Yanıtla #4

Sayin dogudanesen,

Gerekli aciklama Sayin Fraternis tarafindan yapilmistir. Onayliyorum.

Saygilarimla

Pardon, bisey soracam da; yukarda Sayin Fraternis'in aciklamasini okudugumda sorulan sorunun herhangi bir yaniti olabilecegine hic prim veremiyorum ve sadece uctan kulaktan verilmis birtakim alakasiz seyler. Sayin Mason; affedersiniz ama nasil oluyor da tam bir yanit biciminde olmayan seyi onayliyorsunuz? ona aklim ermedi.   

Bu arada Sayin Fraternis; yazilarinizin cogunlukla takipcisiyim. Ama bu hususta yapmis oldugum elestiri umarim Sizce de mantiklidir.

Saygilar.. 

Kasım 06, 2008, 01:41:35 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Sevil,

"Zincirin Diğer Halkaları" başlığında paramasonik teşkilatlar ve tarihte Masonluğun öncülleri olarak anılan veya tarihteki kardeşlik örgütleri veya Masonlar tarafından kurulmuş kimi kurumlar hakkında bilgi verilmektedir. Sn. Mason'un bu başlık altında açtığı konulara dikkat edilirse bu daha açık olarak görülecektir. (Job'un Kızları, Nil'in Kızları, DeMolay Teşkilatı, Tapınak Şovalyeleri, illuminati, old fellows, Rose Croix, Shrine vd.)

Eğer örneklediğim bu başlıklar okunursa niçin "Zincirin Diğer Halkaları" dendiği çok kolaylıkla anlaşılabilecektir.

Diğer üyeler tarafından bu başlık altında açılan konular ise, Masonlukla ilgisinin olduğu zannıyla açılmıştır. Bu noktada da sn Fraternis'in açıklamaları ( Sn. Üstadımın da ifade ettiği gibi )yeterli ve doğrudur.

Saygılarımla.

Kasım 06, 2008, 09:47:03 ös
Yanıtla #6

"Zincirin Diğer Halkaları" başlığında paramasonik teşkilatlar ve tarihte Masonluğun öncülleri olarak anılan veya tarihteki kardeşlik örgütleri veya Masonlar tarafından kurulmuş kimi kurumlar hakkında bilgi verilmektedir.

Anladim. Masonluk ve bununla baglantili diger kurum ve kuruluslarin varligi dahilinde birbiriyle ortak hareket eden gizli mueseseler oldugu anlasiliyor.

Icerde neler donup duruyor bilinmiyor ama disa yansiyan sekliyle urpertici bir gorunum arzetmekte ve sanirim gizli orgutlerin neyin pesinde olduklari galiba bir sir perdesinin aralanmasi misali yavas yavas aciga cikiyor gibi.. Aydinlanmis - Aydinlanmamis ve henuz Aydinlanamamis Insanlarin bulundugu ortam tam bir Dunya capinda onemli derecede bir Kaosu olusturacak gibi..

O degilde onumuzdeki bizleri bekleyen gunlerin simdiden nasil olacagini kestirmek bile istemiyorum.Umarim Insanligi bekleyen bir tehlike yoktur. Hele bi de su filmler ozellikle Dan Brown ve eserleri ( Melekler ve Seytanlar ) ortaligi bir hayli karistiracak gibi.. Bu sefer de Masonluktan :D Illuminatiye gecmis.. Bu arada hazir bahsi gecmisken su Illuminati de  sizin su Masonlugun diger zincir halkalari kismina girmiyor mu?  Neyse, ben gene herzaman ki gibi :D uzak kalma taraftariyim, neyime lazim basima dert almiyayim yani ;) ( yanlis anlasilmasin da ben olayin sadece manevi boyutunu agirlikli olarak dusundugumden. ) cunku simdiden bu dunyayi nasil terkedecegimi kara kara dusunuyorum :( olaylar korkunc bir boyuta varmadan umarim baska aleme coktan gecmis olurum :D

Tesekkurler Sayin skullG (:

« Son Düzenleme: Kasım 06, 2008, 10:03:06 ös Gönderen: Sevil »

Kasım 06, 2008, 10:36:06 ös
Yanıtla #7

( DeMolay Teşkilatı, Tapınak Şovalyeleri, illuminati, vd.)

Pardon, bunu gozden kacirmisim :D vay be demek birbiriyle baglantilisiniz. Bu suna benzedi; zincirleme isim tamlamasi.. hani olur ya biri digerinin tamamlayacisi veyahut bir ek bile eksik olsa digeriyle baglantili olamaz da onun gibi bisey..   neyse,

Bu Kardes orgutler sayesinde ne buyuk Sirlar ortaya cikiyor boyle. Herhalde Sirlarin acilma zamani galiba ondandir. Ama bastan soylim herseyde muhakkak bir nasil dile getirecegimi bilemiyorum ama sanki bana bunlarin bir masa olarak kullanildigi aklima gelmiyor degil. Ya da bi tur hedef gosterme tahtasi ...

Bakiniz amacim asla elestiri degildir ama gozlemledigim kadariyla gercek bu umarim yaniliyorumdur.

Izninizle,

« Son Düzenleme: Kasım 06, 2008, 10:43:20 ös Gönderen: Sevil »

Ocak 29, 2009, 02:15:41 ös
Yanıtla #8
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

"Zincirin diğer halkaları " derken...Bu sosyal derneklerin- sivil toplum örgütlerinin kurucularının Mason olduğundan bahsedilmek isteniyor kanımca...
Dışarıdan içeri baktığında anlayamazsın;içeriden dışarı baktığında anlatamazsın.

Ocak 29, 2009, 03:04:11 ös
Yanıtla #9
  • Ziyaretçi

Zincirin diğer halkaları simgesel bir anlam taşır, zincir genelde bir bağı ifade eder bu bağ temsili anlamda, geleneğin yapısı ile özdeşleştirilir. ..

Buradaki gelenek ise birbirine benzeyen, ancak yakın bağı olmayan bir ifadedir.

İnsanlık için çaba gösteren kurumlar, genelde birbirine bağlıdır. İnsani temsilin bir gelenekle bir zincirle ifadesi bundan ibarettir...

Saygılar.