Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Zanshin Çalışması (Zihnin Etkin Hali İle Ruh Enerjisi Çalışması)  (Okunma sayısı 5893 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2010, 07:58:05 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **
  • İleti: 83
  • Cinsiyet: Bay

Zanshin Çalışması (Zihnin Etkin Hali İle Ruh Enerjisi Çalışması)

İstekler İçin Zanshin:
Belirli bir amaç için, önceden yapılacak bir işin, yapılacağı mekân ve zaman bilinirse, daha iyi bir çalışma sonucu alınır. Eğer zaman ve mekân bilinmiyorsa, zanshin, kişiselleşmemiş evrensel enerjiye emanet edilir. (Kişiselleşmiş enerji zanshindir diyebiliriz.) Bu yolla kişi için en uygun koşullar hazırlanır. Zanshini nefes teknikleri ve meditasyonla daha etkin biçimde kullanmak mümkündür. Eski Mısır’da ‘’KA’’, Uzakdoğu’da ‘’Zanshin’’, günümüzde de, evrensel enerjinin kişideki hali veya ‘’Ruh’’ un kullanım şekli, astral planda yapılan çalışmalara benzer. Farklı olan, bu enerjiyi astral mekân veya maddeler üstünde değil, üçüncü boyuttaki, bilinen, fiziksel mekân, madde, element vs. vs. üzerinde kullanmaktır. Parapsikolojik bütün aktivitelerde kullandığımız, psikokinetik güçtür bu aynı zamanda. Burada anlattığım şey, tıpkı pyrokinezide ateşe yapılan etkinin, günlük hayatta da kullanılabilirliği ve etkileridir. Kişi önce zanshinini uyandırabilmiş olmalıdır. Uyandırılan ve farkında olunan zanshini daha iyi kontrol edebilmek için çalışmalar gerekir. Kullanım faktörleri, zanshinin etkilerini belirler. Örneğin, zanshini burada anlatılan biçimde kullanmanın en zor yollarından biri, zaman içinde kullanmak olabilir. Evet, maddeler, elementler, kişiler dedim ama çalışmaya başladığınız andan bir saniye sonrası bile gelecek zamandır ve bunun bir saniye ile günler arasında değişmesi pek bir şey değiştirmez. Gelecek, gelecektir ve istisnai durumlar dışında, zaman faktörünü de düşünmek gerekir. Anlatıma tarif ve örneklerle devam edelim. Mekânlarda zanshini iki örnek sebeple kullanabilirsiniz. İlki, gideceğimiz mekânda yapacağımız bir iş ile ilgili olabilir. En basit şekli ile kuaföre gidilir, sizin aklınızda yaptıracağınız bir şey olmasa da oradan, sizin için en uygun olan imajla çıkarsınız. Bu çok basit ve yüzeysel bir örnek olsa da, kaba hatlarıyla anlamanıza yardımcı olabilir.
İkinci kullanım şekli de, zanshini genel evrensel enerjiye emanet etmektir. Gideceğiniz yeri de, içini de bilmiyorsanız, zanshini bu şekilde yönlendirmek gerekebilir. Evrenin bir parçası olan, bizde kişiselleşmiş enerji, özüne emanet edildiğinde de iyi biçimde çalışır ve görevini yerine getirir. Neyle karşılaşacağınızı bilmiyorsanız, zanshin çalışması ile kötü sürprizleri pozitife, zararları da yarara veya zararsızlığa çevirmeniz mümkündür. Zanshinin kullanımını orijinal biçimde örneklendirirsek, bu ismi aldığı Uzakdoğu’ya gitmeliyiz. Samuraylar fiziksel çarpışmadan önce, zanshinlerini karşılaştırırlardı. Bu, mücadele başlandığı veya tehlikenin sezildiği anda başlayan ve karşılaşmanın kesin sonu gelene kadar bitmeyen bir durumdu. Taraflardan biri tamamen etkisiz hale gelip, kılıç kınına tamamen girdiği ana kadar zanshin uyanık kalırdı. Şimdi burada bizim kullanacağımız şekli, biraz daha günümüze uyarlamaya çalıştığımız şekildir. Aklımıza gelen her şekilde ve durumda kullanabiliriz. Bu, kullanıcının yaratıcılığı ve elbette zanshinini ne kadar kuvvetli ve iyi kullanabildiğine bağlıdır. İkili görüşmelerde, yapılacak işlerde, mekânlarda ve kişisel işlerde, hatta zamanda kullanılabilinir. Örneğin, yarın bir iş görüşmesine gideceksiniz. Zanshinini uyandırıp, önce zamanda ileri götürüp (örneğin yarın 13.00’a), gidilecek olan mekâna ve o yerde görüşülecek kişiye (yarın 13.00’da o kişinin, ofisteki o anki enerjisine) yönlendirilir. Olması istenen şey için gerekli çalışmalar yapılır.

Zanshini Uyandırmak:
Yapılacak çalışmaların bir kısmı, astral çıkış yapmak için yapılan çalışmalar gibidir. Bu çalışmalarda amaç, beden dışına tamamen çıkmak değil, yine ruhu bedenden ayrı olarak hissetmek ve bunun evrenle olan bütünlüğü ve etkileşimini kavramak olacaktır. Yani, tıpkı astral seyahate çıkılacak gibi hazır olup, (aslında bu enerjiyi olduğu yerde tutup) genel enerjiyle (özenerjinin yayılımı olan) bağını ortaya çıkarmak ve bu enerjiye, kişiselleşmiş enerjinden bir parça katarak, uzatmak, genleştirmek ve yönetmektir. Zanshin bu yayılımda serbest bırakılsa da, yani emanet edilse de, öncesinde çalışma niyeti enerjiye yüklenmelidir. Bir başka kullanım da, yine samurayların yaptığı gibi, tehlikeleri sezmek ve analiz etmek için olan kullanımdır. Bu şekilde kullanıldığında, zamanla duru görü yeteneği de gelişecektir. Zanshinin bu tariflere göre uygulanması, psikokinetik yönde gelişmiş kişiler için daha geçerlidir ve daha iyi sonuçlar verir. Az da olsa, duru görü ve astral seyahat yeteneği olanlar, bu konuda başlangıç için çok daha avantajlı olabilirler ama bu demek değildir ki bu yeteneğe sahip olmayanlar bu konuda başarılı olamazlar. Nitekim burada, gün içinde farkında olmadan zanshini uyandırıp, kullandığımız anlardan örnekler vermek faydalı olacaktır. Nazar, deja vu, içe doğmak gibi terimler, genel anlamda zanshinin doğurduğu sonuçlar ile ortaya çıkmış terimlerdir. Uykuda başlayan bu süreç, gün içinde uyanıkken de devam edebilir veya aktif hale gelebilir. Zaman ve mekânda, kontrolsüz, sınırlı ve amaçsız biçimde salınan zanshin, etkilere maruz kalır ve hem yukarıda belirtilen terimlere hem de başka olaylara adını veren durumlar oluşur. Buradan anlaşılacağı üzere zanshin, negatif ve pozitif etkiler yaratabilir. İşte amaç, her iki etkiyi de kontrol altında, istenildiği gibi kullanabilmektir.
Zanshini farklı biçimlerde imajine edebiliriz. Örneğin, ışın demeti, su akışı veya ateş biçiminde imajine edebiliriz. Ben zaman çalışmalarında ışın demeti ve su akışı, mekân için su akışı, kişi veya ikili işlerde de ateş biçimini tercih ediyorum. Daha farklı biçimlerde, herkes kendi dilediği gibi imajinasyona başvurabilir. Zaten zamanla, zanshin gereken biçimde, kendiliğinden, kendi formuyla zihinde tezahür edecektir. Zanshin uygulamaları için, tıpkı diğer psikokinetik uygulamalarda olduğu gibi, bazı şartlar gerekir. Örnek vermek gerekirse; memeli hayvan eti tüketmemek, çok sıcak su veya fön makinesi gibi ısı vericileri kafa bölgesine yakınlaştırmamak, kimyasal, katkı ve narkotik maddelerden uzak durmak, çok istisnai durumlar dışında alkolden uzak durmak, doğal ürün imali giysiler giymek, temiz bir ortamda, temiz bulunmak, nefes teknikleri uygulamak, meditasyon ile hafif veya derin trans haline girmek gibi maddeleri sıralayabiliriz.

Zanshinin Maddeye Yönlendirilmesi:
Bahsettiğim husus, bilinen asa kullanımıdır bir anlamda. Eskiden samuraylar, kılıcın ruhuna inanırlardı. Kendi ruhlarını kılıçlarıyla birleştirirlerdi. Yani enerjilerini kılıca naklederek manyetizma yaratırlardı. Asa, tespih veya kılıç fark etmez, hepsi aynı kapsamda düşünülmelidir. Kişi majikal çalışmalarında bu asa, kılıç vs. vs. yi kullanabilir. Bu obje doğal materyallerden oluşmuş olmalıdır. Belli periyotlarla (örneğin günde birkaç kere veya günde bir), zanshin seçilen objeyle birleştirilmelidir. Bu obje kişiden çok uzak kalmazsa daha iyi olur, bu sebeple kişiler asa veya kılıçlarını hep yanlarında taşırlardı. Bir başkası gerekmedikçe yalın biçimde görmemelidir. Bu sebeple bir kılıf veya kap ile kapalı olmalıdır. Bu kılıf veya kap da aynı biçimde doğal olmalıdır elbette. Bir başkası da hiç bir surette, bu koruma kılıfı haricinde, objeye direk temas etmemelidir. Yabancı temas, manyetik etkide bir kırılma veya yırtık oluşturabilir. Göz teması da bu tür etkiler ortaya çıkarabileceğinden, küçümsenmemelidir ve belirtildiği biçimde tedbir alınmasında fayda vardır.

ZanshindeKokuyuNefesi:
Nefes burundan derin ve rahat olarak, normal şekilde çekilir. Çekilen havanın, burun deliklerinden yukarı çıkıp, kafatasının tepesine ulaştığı hissedilir. Hava buradan, kafatasının arkasından, bel kemiği üzerinden aşağıya iner, kasıklardan yukarı dönerek, solar plexus hizasında durur, sonra da normal biçimde burundan dışarı verilir. Bu teknik astral bedeni besler. Astral seyahat durumu, her ne kadar zihnin edilgen halinde gerçekleşse de, bu nefes tekniği aynı zamanda zihnin etken durumunda da aynı derecede kullanılabilir. Nefes teknikleri çeşitlidir ve bu çalışma için başka birçok nefes tekniği seçilebilir. Bu sadece bir örnektir. Belirtildiği gibi nefes teknikleri ile beraber, bir de zen meditasyonu da yardımcı bir öğe olacaktır. Zen meditasyonunda amaç, bilinçaltını temizlemektir. Daha doğrusu en önemli amacı budur. Bu meditasyon için önce zihin boşaltılır, yani günlük düşüncelerden uzaklaşılır. Zihin, bu şekilde boşaltılıp serbest bırakılır. Serbest halde gelen görüntüler, patlamalar şeklinde, kesik kesik veya düzensiz biçimde akmaya başlar. Obje, renkler veya herhangi bir şey, bu şekilde görünür. İşte burada, bu görülen şeylere etki etmeden, herhangi bir şey düşünmeden tarafsız olarak bakılır. Bu şekilde bilinçaltı temizlenebilir, hatta ileriki safhalarda kontrol altına alınabilir. Bu iki örnek teknik, Zanshinin daha etkin kullanımını sağlayabilecek birçok teknikten sadece iki tanesidir.

Chillout/GMPP
_________________

- Alıntı yapacak arkadaşlar için hazırlayan arkadaşın nickini paylaşmasını rica ediyorum.. -


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
21 Yanıt
8609 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 29, 2012, 03:05:38 ös
Gönderen: NOSAM33
16 Yanıt
21228 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 27, 2018, 02:07:52 öö
Gönderen: Venus
2 Yanıt
2615 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 05, 2010, 05:41:37 ös
Gönderen: Isis
0 Yanıt
2958 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 23, 2011, 12:00:50 öö
Gönderen: shakespeare
11 Yanıt
7120 Gösterim
Son Gönderilen: Ağustos 25, 2011, 02:03:47 ös
Gönderen: Masor1976
1 Yanıt
2466 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 18, 2011, 01:05:07 ös
Gönderen: 418
3 Yanıt
2211 Gösterim
Son Gönderilen: Kasım 16, 2012, 01:50:28 öö
Gönderen: NOSAM33
0 Yanıt
2471 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 01, 2013, 04:45:23 ös
Gönderen: Ares
4 Yanıt
2417 Gösterim
Son Gönderilen: Temmuz 21, 2013, 12:21:28 öö
Gönderen: GOASISG
4 Yanıt
5257 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 14, 2015, 05:30:31 ös
Gönderen: Risus