Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Edebi Söz  (Okunma sayısı 11024 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 29, 2007, 04:27:42 ös
Yanıtla #20
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

"Mutlak müzik müziğin ta kendisidir" nietzche

Haziran 29, 2007, 04:29:11 ös
Yanıtla #21

Merak etmeyin Sevgili skullG, ''Şifre Çözme Yöntemi''mi böyle basit durumlar için ne yazık ki kullanmıyorum_
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Haziran 29, 2007, 04:29:28 ös
Yanıtla #22
  • Seyirci
  • Aktif Uye

sayın sevılın yorumlamamızı ısteyıp foruma ekledıgı yazıya ıkı ornekle kısa bır cevab:
osmanlı ımparatorlugu ve sscb ıyı bırer ornektır.Bu devletler uzerınde dusunmek yorumu zengınlestırır...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Haziran 29, 2007, 05:01:43 ös
Yanıtla #23

Bu arada Sevgili nietzche, aşırı bir şekilde hayranı olduğum ve gelmiş geçmiş değerli filozofların içersinde en çok saygı duyduğum Kişi'nin nickini kullandığınızı bilmenizi isterim_
SAYGILARIMLA....

Haziran 29, 2007, 05:06:09 ös
Yanıtla #24
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Sevil,

siz ciddisiniz değil mi?

nietzche ve en çok saygı duyduğunuz filozof hususunda...

Haziran 29, 2007, 05:06:47 ös
Yanıtla #25

Sayın Itzhak, anlamadım desem bir sorun olur mu acaba?Çünkü tam olarak neyi kastettiğinizi anlamış değilim...
Bildiğim kadarıyla rejim yönünü kastettiniz, yanlışım varsa düzeltmenizi rica edecem....
SAYGILARIMLA...  

Haziran 29, 2007, 05:09:34 ös
Yanıtla #26

Neden bu kadar çok şaşırdınız Sevgili skullG, bu kadar çok şaşıracağınızı bilseydim inanın bu konuda herhangi bir açıklama yapmazdım_   

Haziran 29, 2007, 05:15:38 ös
Yanıtla #27
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

nietzcehe'nin tanrı ile ilgili görüşleri hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

İnsan , Tanrı ürünü değildir.Tanrı , insanın en büyük yanılsaması ve ürünüdür.Nietzsche'ye göre Tanrı , insanın en büyük yaratısıdır.Bununla birlikte "cennet" , "cehennem" , "şeytan" , "melek" gibi kavramlar , aslında tamamen bir uydurmadan ibarettir.

"Böyle Buyurdu Zerdüşt" adlı eserinde Nietzsche , Zerdüşt'ün ağzından şöyle konuşur ;

"Bir zamanlar Tanrı'ya isyan en büyük günahtı.Fakat Tanrı öldü.Onunla birlikte bu günahlar da öldü.Şimdi ise en korkunç şey , yaşama karşı günah işlemek ve bilinemeyecek olanı (Tanrı'yı) , yaşamın amacından üstün tutmaktır.."

"...Şerefimle söylerim ki dostum ,söylediklerinin hiçbirisi , aslında yoktur.Şeytan yoktur ve cehennem yoktur. Ruhun , bedeninden daha önce ölecektir.Artık hiçbirşeyden korkma!"

Haziran 29, 2007, 05:17:14 ös
Yanıtla #28

sayın sevil ortak bir beğeninin olmasına sevindim eserleriyle ilgili forumlarda umarım tartışma fırsatı buluruz teşekkürler...
ars longa, vita brevis...

Haziran 29, 2007, 05:38:22 ös
Yanıtla #29

nietzsche kolay bir filozof değildir bildiniz gibi. ben tanrıya inanan biri olarak anladığım yaşamımızı ödül ceza ikileminde sürdürmek bir sahtekarlıktır. bilmediğimiz anlamadığımız çoğu şeyi değerli görmek  bizi küçülten  yanıltan şeylerdir. tanrı öldü demek yaratılan suni değerlerin (insanın kendini bulma anlama isteğini yok eden ne varsa) yıkılması gerektiğidir.
ars longa, vita brevis...